Перейти к содержимому

Sürücülük Vesiqesi

strANger_04

Recommended Posts

Hər kəsə salam! :kjkjkj:

Məncə indi verəcəyim suallar ətrafında çox insanların deməyə sözü, bölüşməyə fikirləri olacaq; hər kəs nə vaxtsa və necəsə həyatında bu mərhələni yaşayıb keçib :mikka: Kimlərsə hazırda yaşamaqdadır... :)

Bu dəfə istərdim ölkəmizdə sürücülük vəsiqəsinin alınmasına dair ətraflı söhbət .raq. :secret: Yəni sırf cari dövrdə cari olaraq respublikamızın vətəndaşları imtahan şərtləri və şəraitini necə qiymətləndirir? Kim necə, hansı üsul və nəticələrlə bu zamanacan vəsiqəni əldə etmiş və ya yaxınlarda etməyi planlaşdırır? Ümumiyyətlə, bilmək çox maraqlıdır - Azərbaycan Respublikasının sürücülük qanunu əsasında hazırlanmış imtahan testlərindən hazırlaşaraq müvəffəqiyyət qazanan olubmu?

Hörmətlə,

Stranger :)

Изменено пользователем strANger_04

Stranger, canım mənim. Azərbaycanda müvəffəqiyyət cibindəki pulundu. Bəyəm indi 12-13 yaşlı maşın sürən uşaqların vəsiqəsi var? İndi vəsiqəni sürəndə alır sürə bilməyən də.

line.gif

Salam.

Onu deye bilerem ki,imtahana hazirlaşan insan vesiqeni ala biler.Imtahan 2 merheleden ibaretdir, 1-ci merhelede test suallari verilir, komp. vasitesile 10 suala cavab ve tebii ki, bilen cavab verib bilmeyen ise ya tapş. ya ba pul hesabina kececekdir.Xatirladim ki, minimum 9 suala duzgun cavab verilmelidir.Ikinci merhelede ise maşin surmeye bacarib bacarmadigin yoxlanilir, tebii ki, qanun qaydalardan xeberi olan bunun da ohdesinden meharetle gelecekdir ve bir nece sehvi olsa da bele,nece deyerler yungulvari *şirinlikle* vesiqesini alacaqdir.Bacarmayanin işi ise melumdur.

Imtahana hazirliq ucun xususi test ve diger kitablar var, eger isteseniz muellifleri yazaram greenyes

Hər kəsə bir daha salam :bigstarr:

Əslində əlbəttə ki, bizim xalqda rüşvətxorluğa meyl həmişə hər yerdə güclü olduğundan, bu sahənin də bütün bunlardan yan keçməsi mümkün belə ola bilməzdi. Hər kəs həmişə hər yerdə işlərini əlinu cibə salmaqla sahmana salmağa adət edib. :mikka: Ona görə də sizinlə razı olmamaq bununla bağlı günah olar...

Amma bu mövzuda gəlin biz elə eləyək ki, guya bütün bunları görmürük... Mövzunu açmaqda məqsədim məhz bütün bu proseslərdən özü keçənlərin təəssüratları, hazırlıqları, çətinlikləri, müvəffəqiyyət və uğursuzluqları və s. barədə reallıqları öyrənməkdir.

P.S. Kakao, çox şad olardıq. :kiss: Davam edin :flowers1:

Xüsusi elektron dərsliklər var. Internetdə də yəqin tapmaq olar. Proqramı yükləyirsən kompüterə, verilən suallara çavab verirsən. Öyrənirsən, əzbərləyirsən yol hərəkət qaydalarını. Eyni cür proqramla yol polisi imtahan götürür. Ona görə, mənə elə gəlir çətin heç nə yoxdu. Yol hərəkət qaydalarını öyrənmiş adam üçün çətin olmamalıdı.

Изменено пользователем x dream

Саламлар, Бакыда сюрюджюлюк имтаhанлары ужесточить елемей лаазымдыр!

Tədris sistemini necəki elədilər elə? ))

Təsəvvür edirəm indi siz deyən kimi olsa, sürücülük vəsiqəsi verən orqanlar hansı tip maşınlar alacaq, evlər tikdirəcək...

2 all

indi Bakıda maşın sürmək çox çətin və qorxulu. Qayda və qanunlar bezi "ferd"-lərə şamil edilmir....

Хяр парылдайан гызыл дойул бала! ©®

Похда парылдайыр, просто гюжды ишыхланмайа эхтийаджы вар... ®©

• 1 month later...

SaLam strANger_o4, xanımlar və cənabLar.

Mən imtahanı özüm vermişəm. Düzdü rüşvət var, tapış var. Ancaq özü hazırLaşanı heç kim komputer qarşısından qovmur. Mən bir internet saytından onLine imtahan vasitəsi iLə, bir də GİBDD adLı proqram vasitəsi iLə hazırLaşmışam. Hansı ki, Nərmin sənə göndərdim.

İmtahandan 4-cü səhddə keçdim. 2 dəfə 8 düz yazmışdım. Sonra 2-ci tura keçdim. Orda doğurdan da çox incitdiLər. Sürürsən deyir remeni taxmadın, remeni taxırsan deyir dönücüLəri yoxLamadın (Povorotnik sözünün tərcüməsidir:) ) və s. Ancaq 3-cü cəhddə onu da özüm aLmağı bacardım.

Yəni yaLnız dövLət rüsumLarı iLə imtahanı yoLa verdim. Hər şey insanın öz əLindədir.

SaD?Ni sEv...!

• 2 weeks later...

Imtahani vermishem)vaxt elemeye erinirem gedim suruculuk vesigemi goturum..Bir sozle deyimde pul vermiyen cetin ke4ir imtahannan...

Az şrifti ilə yazmanız xahiş olunur.

Изменено пользователем PRIKOLISTKA

• 3 weeks later...

Mən 6 cı sinifdən maşın sürürəm şəhərdə. 18 yaşımda aldım sürücülük vəsiqəmi. 500 azn ödədim aldım. Mənə təlim ehtiyac yox idi ki gedim örgənim avto məktəbdə.

Onu bilirəm ki, oxumaqla almaq tamamilə mümkündür. Düzdür, mən oxuyub almamışam, amma bu cür alan tanışlarım çoxdur. Sadəcə biraz get-gələ düşürsən,vəssalam.

Non est Azerbaijan sine Karabagh!

Get gəl bizdə harda yoxdu ki?

Hərdən fikirləşirəm ki, bizdə çox şey yoxdur, get-gəl də olmasında. Niyə bizdə ancaq camaata sərf edən şeylər olmur, ziyanlı şeylər isə.... Maaaaşallah.... say say bitməz...

Изменено пользователем vetendash1

Mən imtahanı özüm vermişəm. Düzdü rüşvət var, tapış var. Ancaq özü hazırLaşanı heç kim komputer qarşısından qovmur. Mən bir internet saytından onLine imtahan vasitəsi iLə, bir də GİBDD adLı proqram vasitəsi iLə hazırLaşmışam. Hansı ki, Nərmin sənə göndərdim.

İmtahandan 4-cü səhddə keçdim. 2 dəfə 8 düz yazmışdım. Sonra 2-ci tura keçdim. Orda doğurdan da çox incitdiLər. Sürürsən deyir remeni taxmadın, remeni taxırsan deyir dönücüLəri yoxLamadın (Povorotnik sözünün tərcüməsidir:) ) və s. Ancaq 3-cü cəhddə onu da özüm aLmağı bacardım.

Yəni yaLnız dövLət rüsumLarı iLə imtahanı yoLa verdim. Hər şey insanın öz əLindədir.

Salam qardaş. Men o proqramı hardan t. bilerem? (GİBDD) Forumda bu meseleye gore reqistrasiya oldu ))) imkanin olsa hemin o proqrami hardan elde etmek olar onu diyerdin ya da setup-i varsa gonder menim e-mailime. Plizz :-) Saytdan hazirlaşıram amma proqram olsa lap ela olar cunki internet herden yazsi girmir. Ok qardas evvelceden tesekkurumu bildirirem. Umidvaram ki komek edeceysen.

Salam qardaş. Men o proqramı hardan t. bilerem? (GİBDD) Forumda bu meseleye gore reqistrasiya oldu ))) imkanin olsa hemin o proqrami hardan elde etmek olar onu diyerdin ya da setup-i varsa gonder menim e-mailime. Plizz :-) Saytdan hazirlaşıram amma proqram olsa lap ela olar cunki internet herden yazsi girmir. Ok qardas evvelceden tesekkurumu bildirirem. Umidvaram ki komek edeceysen. menim e-mailim bududr xahis edirem yazardin ordan danisardiq cunki bura girmirem profilive de baxdim e-mailivi t. bilmedim. Nail_82@mail.ru

herkese Salamlar..uzun zaman oldu,,foruma gire bilmirem..daha dogrusu movzulari izlesem bele..fikir yazmaga imkan olmur...

maraqli movzudu..

Duzu Azerbacan suruculuk vesiqesi ucun kecirilen imtahandan razi deyilem..Bizdeki o isistem rus dovrunun qaliqlaridir...

Menim 2 suruculuk vesiqem var,Azerbaycan ve Birleshmish Ereb emirliyi...

Azerbaycanda imtahan verende 10 kompyuter arxasinda suala qisa muddetde cavab vermeli,eger bu testden kecdinse ,sukan arxasinda imtahana buraxilirsan.ve bu imtahana suruculuk mektebinin heyetinde olur,xususi ayrilmish erazide...

PS; Bakida oldugum zaman 6 il bundan 1ci imtahandan kesildim,2cisine girende polis mayoru bashimi pishirdiki,ogul xeyri yoxdu getir hormet ele 1 hefteyede gel gotur suruculuk vesiqeni,mecbur olub bir 100$ verdim,uzun sozun qisasi Bakida suruculuq vesiqesini rushvetle aldim..

Ereb emirliyinde ise qanun tamam basga curdu,,

suruculuk imtahani vermek ucun teqriben 200$ ilk once dovlete pul kecirdirsen,tebii elive cek verirler,sonra 4 gun ders,ingilis ve ereb dilinde,sonra imtahan 35 sual olur. men ereb dilinde 35 suala cavab verdim,diplom aldim,2 imtahan olur bir revus parking birde street yani yoldan imtahan..revus parking biraz cetin oldugu ucun bunu cetinlikle verirler.(ama men 1ci defeden kecmishem;)) revus parkingi verenden sonra yol imtahanina buraxilirsan ve yola cixanda telim avtomobilide sen sukan arxasinda ve yaninda 2 polis oturur,imtahana goturen zabitler,arxada oturan polis senin guzgulerle ishdemeyive baxir,yani gorur baxirsan surende guzgulere yoxsa ,qoyun kimi bashivi ashagi salib gedirsen?:ofigel:

o biri polis ise,sag ,sol,duz bir sozle hara gedeceyeni deyir,ve sukan arxasinda qorxub qorxmadigini yoxlayir...bu qeder

P.S;Men imtahan veren zaman bizim imtahan verdiyimiz avtobusda 35 adam var idi,suriya,misir,pakistan,hindi,fillipinli, o qeder adam icin bir yerli ereb aldi suruculuk vesiqesini birde Yegane Azerbaycanli men:)

herden yadima dushende ozumden xoshum gelir;))

haminiza ugurlar..

Tanrin Ne Edirse... demek hen shey yaxshiliga dogrudur...

я вернулься...

Qardaşım, səni B.Ə.Ə.-dəki uğurun gözəldir. Elə azərbaycanlılar da var ki, gedir xaricə, elə bir p.. törədir ki, həmin ölkənin diqqətini mənfi mənada Azərbaycana yönəldir.

Razıyam vetendashla. Həqiqətən neçə vaxtdır, mən də Seninle-Sensizin postuna münasibət bildirmək istəyirəm, heç cür imkan olmur. İnanırsız necə fəxr duydum millətimin belə uğur əldə etmiş nümayəndəsi ilə?! Sözüm yoxdur vallah.....Siz vəsiqə ilə paralel, gərək şöhrət ordeni ilə də mükafatlandırılaydınız. (burda bizimkilər tərəfdən :))

Sağ əliniz mənim başıma.....)) Düzdür, mən imtahanları burda verməyə hazırlaşıram. Amma hələ hazırlaşıram...Nə alınacaq, necə alınacaq, yaşayarıq, görərik İnşallah....Çox istərdim yaxın zamanlarda mən də Sizlərlə öz müvəffəqiyyətimlə bölüşüm...

Razıyam vetendashla. Həqiqətən neçə vaxtdır, mən də Seninle-Sensizin postuna münasibət bildirmək istəyirəm, heç cür imkan olmur. İnanırsız necə fəxr duydum millətimin belə uğur əldə etmiş nümayəndəsi ilə?! Sözüm yoxdur vallah.....Siz vəsiqə ilə paralel, gərək şöhrət ordeni ilə də mükafatlandırılaydınız. (burda bizimkilər tərəfdən :smoking: )

Sağ əliniz mənim başıma.....)) Düzdür, mən imtahanları burda verməyə hazırlaşıram. Amma hələ hazırlaşıram...Nə alınacaq, necə alınacaq, yaşayarıq, görərik İnşallah....Çox istərdim yaxın zamanlarda mən də Sizlərlə öz müvəffəqiyyətimlə bölüşüm...

İnsan təfəkkürünün səviyyəsini nümayiş etdirən ən gözəl nümunələrdən biri də onun danışığı və danışığının yazdığı sətirlərə inikasıdır. İnşallah sizin əl atacağınız hər işdə uğur qazanacağınızı düşünürəm. İnanın ki, indi çox az insanlarda nəciblik xüsusiyyətlərini görmək olar. Kimisi vətənpərvər kimi görünür, ancaq yoldan ötən hər hansı bir qıza natəmiz baxışları ilə müsbətini mənfi bir təbəqə ilə örtür. Öz vətənində başqasının anasına, bacısına nəfsini salan insandan vətənpərvər çıxmaz. Kimisi isə çox biliklidir, müxtəlif elm sahələrindəki ən son yeniliklərdən xəbəri var, geniş dünyagörüşünə malikdir. Di gəl ki, Allahın varlığına inanmır.(əstafrullah) Belələrini gördükdə çox heyfsilənirəm.

Mən müxtəlif mövzular ətrafında yürütdüyünüz fikirlərin şahidiyəm və deməliyəm ki, məhz sizin kimi səviyyəli gənclərimiz görərək insan Azərbaycanda ümidsizliklə mübarizə .ra bilir, tək olmadığını anlayır. Münbit şərait olduqda vətənin çiçəklənməsinə öz böyük tövhəsini verə biləcək bir insanların olduğunu görmək sevindirici və Azərbaycan reallığında ümidverici bir faktdır. İnşallah bütün planlarınız həyata keçər. Tez ya gec... Əsas odur xeyirli olsun...

• 3 weeks later...

Meni bir sual maraglandirir.

Azerbaycanda verilen suruculuk vesigesinin beynelxalg statusu varmi? Yeni misal ucun, Avropada etibarlidirmi ?

Cox sag olun.

Асланын эркейи, дишиси олмур !

cox sag olun Stranger xanim:))

sozderinize gore..vallah men bele dushunurem ki,insan harda olmagindan asli olmayaraq hemishe oz medeniyyeti,terbiyesi ile, ferqlenmeli ve oz dovletinin bashini uca etmelidir.cunki qurbetde her kes oz milletinin ,dovletinin guzgusudur.ve sene baxib Azerbaycan haqqinda bilmeyenler,sene baxibda ,vetenimiz haqqinda ne ise dushunurler..ona gore hemsihe gerek..ozuvu ,vetenive ,milletive laiq .rmalisan..ve harda olmagindan asli olmayaraq..icinde bir Veten esqi olmalidi:)

deyesen movzudan cox uzaqlashdim:)

Изменено пользователем Seninle-Sensiz...

я вернулься...

Azerbaycanda verilen suruculuk vesigesinin beynelxalg statusu varmi? Yeni misal ucun, Avropada etibarlidirmi ?

Cox sag olun.

salam...sehv etmiremse,bizim Azerbaycanda verilen suruculuq vesiqesi..ancaq 153 yada 157 olkede kecerlidir ama bir ay ozude turist vizasi ile...sehf etmiremse..

ele bax bura gelen turist Azerilerde (Birleshmish ereb emirliye:) hamsi bir ayliq suruculuk vesiqesi(azerbaycan) ile rent a car alib sururler..kiraya avtomobil...

ama bax Ereb emirliyinin suruculuk vesiqesi beynalxalqdir.,yani hara getsen..ne qeder muddete istesen surmek olar.mehdudiyyet qoyulmur...

я вернулься...

Cox sag olun.

Bunu Siz bir başa DYP idarəsindən öyrənə bilərsiniz, baxın bəlkəm saytlarında bir məlumat olar : dyp.gov.az

Mən bilən, onu təsdiq etmək lazımdır..

Изменено пользователем Little Girl

Seninle-Sensiz... , teshekkur edirem.

Little Girl, cox sag olun sayta gore :) . maraglanaram.

Асланын эркейи, дишиси олмур !

Salam hamiya

3 il evvel suruculuk vesiqesini almisam. Problemsiz. 1 ay muellim tapdim meni hazirlasdirdi test imtahanina cemi 50 $ verdim. 10 sualin 10u da duz yazdim. masini da ki ozum gul kimi sururem de - surdum kecdim. hekimden kecmaya 50$ verdim. Bir de vasiqeni alanda 20

Bu qadar 1 aya hazir oldu vesiqem .

)))))

Bilmirəm niyə belə bu qədər ziddiyətli fikirdəsiz, amma məncə pul ilə bağlı düzgün qeyd etsəniz də, vunderkindliklə o qədər də razı deyiləm :kavkaz: Məncə normal hazırlaşılarsa, o qədər də çətin, qeyri-adi şey yoxdu.

• 2 weeks later...

Çox istəkli, fəal, TƏCRÜBƏLİ userlərim mənim! Bir daha Sizləri ürəkdən salamlayıram :D

Hamızından çox xahiş edirəm, bir neçə konkret suallarım var ki, onlara cari dövdəki normalara əsasən konkret cavablar istəyirəm verəsiz :06:

Deməli,

Test imtahanına gedərkən:

1). Ödənilən dövlət rüsumu (20 AZN) - nun limiti varmı? Varsa, nə qədərlik dövrü əhatə edir? (Faiz etibarilə eyni qədər "VAR" deyənlər də olub, "YOX" deyənlər də :))

2). Bitirib əlində olan sənədlərdən də sonra - mütləq bir daha məktəblə əlaqə yaradılmalıdırmı? (imtahan tarixini, eşitdiyimə görə, məhz sənə sənəd verən məktəb müəyyənləşdirir)

3). Bir aya bir kəsə neçə dəfə imtahan vermək hüququ verilir? (təbii ki, bunu da eşitdiyimə görə, hər məktəbin imtahanda iştirak etmək hüququ öncədən müəyyənləşdirilmiş tarix cədvəlinə əsasən .rılır)

Hörmətlə