Перейти к содержимому

doktorantura

Elchin Mustafayev

Recommended Posts

Salam. Sualım yeni təhsil qanununa dairdir. Doktorantura ilə bağlıdır.

Yeni qanunun Maddə 22 də elmi adların doktorantura vasitəsilə veriləcəyi yazılır. Deyilir ki, 2 ad verilecek.

1. fəlsəfə doktoru

2. elmlər doktoru

Hansı halda fəlsəfə doktoru, hası halda elmlər doktoru adı verilcək? Axı doktoranturanı başa vuracaq şəxs 1 ədəd dissertasiya yazır və 1 dəfə müdafiə edir, qanunda yazılmayıb, kimə, hansı elmi dərəcə veriləcəkdir, qanunun işləmə mexanizmi necə olacaq?

Əgər yenə də iki ad veriləcəksə, onda aspirantura-doktoranturadan fərqi yoxdur, bu hay-küy nəyə lazım idi?

Mən tibb elmlər namizədiyəm, 2007 müdafiə etmişəm, 46 maddəyə əsasən mənə fəlsəfə doktoru adı verilir. Bəs elmlər doktoru adı almaq üçün mən nə etməliyəm? Yenidən doktoranturaya girməliyəm?

Qanun elə yazılmalıdır ki, suallar meydana çıxmamalıdır.

uroloq, endouroloq

елимляр доктуру аспирантура вея фэлсэфэ доктуру ады аланларчунду ...

елимляр доктуру аспирантура вея фэлсэфэ доктуру ады аланларчунду ...

Necə yəni elmlər doktoru fəlsəfə doktoru adı alanlarçündür?

uroloq, endouroloq

Bizim bir dissertant var! İndi tibb elimlıri namizədi adənə yox fəlsəfə elmləri doktoru adını alacaq! İnşaallah! Ne yaxşı ki, biz o vaxtı müdafiə edib bu fəlsəfə elmləri doktorluğundan canımızı qurtardıq! Nəsə bu fəlsəfə elmləri doktoru mənə xoş gəlmir! Elmlır doktoru isə eyni ilə tibb elmləri doktoru qalmalıdır! Rəsmi AATK rəsmi əmri bizə gəlməyib, ancaq rektorluqdan belə deyiblər!

fergi imtahan verdikte hamisicun

imtahanın ne dəxli var? Vallah xətrinizə dəyməsin elə bil azərbaycanca danışmırsız, əgər bilmirsinizsə nə soruşuram, yazmayın heç nə.

uroloq, endouroloq

Bizim bir dissertant var! İndi tibb elimlıri namizədi adənə yox fəlsəfə elmləri doktoru adını alacaq! İnşaallah! Ne yaxşı ki, biz o vaxtı mьdafiə edib bu fəlsəfə elmləri doktorluğundan canımızı qurtardıq! Nəsə bu fəlsəfə elmləri doktoru mənə xoş gəlmir! Elmlır doktoru isə eyni ilə tibb elmləri doktoru qalmalıdır! Rəsmi AATK rəsmi əmri bizə gəlməyib, ancaq rektorluqdan belə deyiblər!

Siz tibb elmləri doktorusunuz, mən sizi düz başa düşdüm? bu ad da sizdə qalır, yəni "elmlər doktoru" adı olur.

Kim ki, əvvəllər t.e.n idi, "fəlsəfə" elmləri doktoru adı alacaq.

Kim ki, aspiranturadadır, deməli doktoranturadadır (aspirantura ləğv olunur, doktorantura adlanır), mьdafiə edir və fəlsəfə elmləri doktoru adı alır.

Mənim sualım budur: fəlsəfə elmlər doktoru hansı yolla elmlər doktoru adı ala bilər? axı doktoranturanı bitirib artıq və mьdafiə edib artıq, yenidən dissertasiya yazmalıdır. yoxsa yenidən doktoranturaya girməlidir?

Yeni təhsil qanunu başdan ayağa bьtьn oxudum. Bu barədə 22 ci maddədə yazılıb 2 kəlmə.

aspirantura ləğv olunur, əvəzinə doktorantura olur, doktorantura 2 cьrə ad verir 1) fəlsəfə.e.d 2) e.d

Amma bu adlar hansı hallarda veriləcək, bu adlar mərəhələ adlardır, yoxsa bir birindən asılı adlar deyildir? Qanun necə işləyəcək, heз nə yazılmır. Vallah, dьz iki ildir qanun yazırlar, elə yazılıb ki, heз nə aydın deyil. mən başa dьşdьyьm odur ki, qanun tam əhatəli olmalıdır, bir dənə sual qalmamalıdır.

Qanundan qabaqkı vəziyyətdə aydın idi ki, aspiranturanı bitirən şəxs, mьdafiə edir, elmlər namizədi olur. Əgər elmlər doktoru olmaq istəyirse, doktoranturaya girir, doktorluq işi yazı, mьdafiə edir və olur.

Bizim qanunla elmlər doktoruna gedən "yol" -u mənə izah edin.

Изменено пользователем Elchin Mustafayev

uroloq, endouroloq

Mn tibb elmlr namizdiym, 2007 mdafi etmim, 46 maddy sasn mn flsf doktoru ad verilir. Bs elmlr doktoru ad almaq n mn n etmliym? Yenidn doktoranturaya girmliym?[/font][/size]

буну сиз яйзмамысыныз? Менде сизин суалыныза джаваб вердим!

Менде сизин суалыныза джаваб вердим!

Çox sağ olun, verdiyiniz cavabla sualıma əhatəli cavab aldım, qaranlıq həç nə qalmadı.

uroloq, endouroloq