Перейти к содержимому

Vərəm sağalan xəstəlikdir!

StopVərəm Azərbaycan

Recommended Posts

Vərəm sağalan xəstəlikdir!

Lakin vərəmin öz müalicə xüsusiyyətləri var:

• Vərəmin müalicəsi zamanı bir necə dərman vasitəsindən istifadə olunmalıdır və xəstə bu dərmanların hamısını qəbul etməlidir
  • Vərəmin müalicəsi uzunmüddətlidir
  • Vərəmin müalicəsi mütləq tibb işçilərinin nəzarəti altında aparılmalıdır
  • Vərəmə qalib gəlmək üçün xəstə və həkim birlikdə mübarizə aparmalıdır.
  • Vərəmdən sağalmaq mümkündür, sadəcə düzgün müalicə almaq lazımdır!

Salam. Xahiş edirəm, kömək edin.

Nə edəcəyimi bilmirəm. Mən stüardessa işləyirəm. Bir neçə müddət bundan öncə aviakampnaiydan məktub gəldi ki, mən çalışdığım  təyyarədə açıq vərəm formalı xəstə səyahət edib. Şirkətimiz bu reysdə çalışan bütün işçiləri tibbi müayindən keçməsini tələb etdi. Mən, digər işçilərlə birgə müayinədən keçdim. İlk müayinə zamanı, adını dəqiq deyə bilmədiyim hansısa dərmanı dərimin altına yeritdilər, 3 gündən sonra qızartının ölçüsünü götürdülər, nəticə müsbət idi. Mənim  vərəmə yoluxduğumu dedilər. İkinci müayinə - rentgen idi, bu müayinin nəticəsi mənfi oldu, yəni ağciyərlərim təmiz idi. Həkim mənə izonazid adlı dərmanı qəbul etməyi tövsiyə etdi.   Mən məyus idim, sadəlöhlüyümdən  bu məlumatla qonşumla  bölüşdüm. O, bundan xəbər alanda məndən uzaq durmağa başladı, dərhal ağız-burnunu dəsmalla örtdü. Mən özümü ətrafdakılar üçün iyrənc hiss etdim, göz yaşı içində evə qayıtdım və vərəm haqqında məlumatlar oxumağa başladım. Öyrəndim ki, vərəmin açıq, yəni yoluxan  və bağlı, yoluxmayan  formaları var. Daha sonra vərəmə qarşı peyvəndlər haqqında məlumat oxudum. Bu peyvəndi mənə uşaqlıqda və hətta bir dəfə gənc olarkən vurublar.   Ola bilər ki, peyvənd olunduğuma görə müayinə nəticələri vərəmə yoluxduğumu göstərib? Mən nə edəcəyimi bilmirəm. Oxuduğum əlamətlərdən heç biri məndə yoxdur.  Vərəm xəstəsi olan reysdə mən 2016-ci ilin noyabr ayında olmuşam. O vaxtdan bəri bu xəstəlik özünün nə cürsə büruzə verə bilərdi? Mən nə etməliyəm?

В 19.10.2017 в 22:37, Elnare Dadashova сказал:

Nə edəcəyimi bilmirəm. Mən stüardessa işləyirəm. Bir neçə müddət bundan öncə aviakampnaiydan məktub gəldi ki, mən çalışdığım  təyyarədə açıq vərəm formalı xəstə səyahət edib. Şirkətimiz bu reysdə çalışan bütün işçiləri tibbi müayindən keçməsini tələb etdi. Mən, digər işçilərlə birgə müayinədən keçdim. İlk müayinə zamanı, adını dəqiq deyə bilmədiyim hansısa dərmanı dərimin altına yeritdilər, 3 gündən sonra qızartının ölçüsünü götürdülər, nəticə müsbət idi. Mənim  vərəmə yoluxduğumu dedilər. İkinci müayinə - rentgen idi, bu müayinin nəticəsi mənfi oldu, yəni ağciyərlərim təmiz idi. Həkim mənə izonazid adlı dərmanı qəbul etməyi tövsiyə etdi.   Mən məyus idim, sadəlöhlüyümdən  bu məlumatla qonşumla  bölüşdüm. O, bundan xəbər alanda məndən uzaq durmağa başladı, dərhal ağız-burnunu dəsmalla örtdü. Mən özümü ətrafdakılar üçün iyrənc hiss etdim, göz yaşı içində evə qayıtdım və vərəm haqqında məlumatlar oxumağa başladım. Öyrəndim ki, vərəmin açıq, yəni yoluxan  və bağlı, yoluxmayan  formaları var. Daha sonra vərəmə qarşı peyvəndlər haqqında məlumat oxudum. Bu peyvəndi mənə uşaqlıqda və hətta bir dəfə gənc olarkən vurublar.   Ola bilər ki, peyvənd olunduğuma görə müayinə nəticələri vərəmə yoluxduğumu göstərib? Mən nə edəcəyimi bilmirəm. Oxuduğum əlamətlərdən heç biri məndə yoxdur.  Vərəm xəstəsi olan reysdə mən 2016-ci ilin noyabr ayında olmuşam. O vaxtdan bəri bu xəstəlik özünün nə cürsə büruzə verə bilərdi? Mən nə etməliyəm?

Elnarə xanım, o qonşunuz kimi insanlar nə təəsüf ki, çoxdur. Mən uşaq idim, yaxşı xatırlayıram. Babam vərəm xəstəsi idi. Bunu sonradan bildim. Evdə hamıdan, qonşulardan, qohumlardan gizlədirdilər. Babam dünyasını dəyişəndə həkimlər gəldi və hər tərəfi evdə dezinfeksiya etməyə başladılar. Onda artıq hamıya məlum oldu ki, bizim evdə vərəm xəstəsi olub və qonşuların da bir çoxunun münasibəti dəyişdi.  O vaxtdan heç nə dəyişməyib. İnsanlar əvvəlki tək qəddardılar, cahildilər bu mövzuda. Mən də vərəm haqqında çox oxumuşam və oxumağa davam edirəm. Siz o qonşunuz kimi insanlara fikir verməyin, sağlamlığınızın qeydinə qalın. Birdə ki nə isə mən əminəm, sizdə qorxulu heç nə yoxdur. Bir daha əmin olmaq üçün bəlkə təkrar müayinələrdən keçəsiniz və onda heç bir şübhəniz qalmaz.

В 22.10.2017 в 17:25, Dilbar сказал:

Elnarə xanım, o qonşunuz kimi insanlar nə təəsüf ki, çoxdur. Mən uşaq idim, yaxşı xatırlayıram. Babam vərəm xəstəsi idi. Bunu sonradan bildim. Evdə hamıdan, qonşulardan, qohumlardan gizlədirdilər. Babam dünyasını dəyişəndə həkimlər gəldi və hər tərəfi evdə dezinfeksiya etməyə başladılar. Onda artıq hamıya məlum oldu ki, bizim evdə vərəm xəstəsi olub və qonşuların da bir çoxunun münasibəti dəyişdi.  O vaxtdan heç nə dəyişməyib. İnsanlar əvvəlki tək qəddardılar, cahildilər bu mövzuda. Mən də vərəm haqqında çox oxumuşam və oxumağa davam edirəm. Siz o qonşunuz kimi insanlara fikir verməyin, sağlamlığınızın qeydinə qalın. Birdə ki nə isə mən əminəm, sizdə qorxulu heç nə yoxdur. Bir daha əmin olmaq üçün bəlkə təkrar müayinələrdən keçəsiniz və onda heç bir şübhəniz qalmaz.

Dilbər xanım, dəstək olduğunuz üçün təşəkkür edirəm. Qonşumun mənə qarşı münasibəti həqiqətən məni çox üzdü. Bir müddət özümə qapandım. Amma indi çalışıram pis fikirləri uzaqlaşdırım. Sizin məsləhətinizə qulaq asıb bir daha müayinədən keçməyi düşündüm. Fikirləşirəm ki, xəstə olsaydım bu müddət ərzində necə isə bu xəstəlik özünü biruzə verərdi. Bir daha təşəkkür edirəm. 

On 19.10.2017 at 10:37 PM, Elnare Dadashova said:

Salam, Elnarə xanım.

Müraciətiniz və suallarınız üçün təşəkkür edirik. İlk növbədə qeyd etmək istərdik ki, çalışdığınız şirkətin sizi xəstə sərnişinlə kontakta olduğunuz üçün müayinəyə göndərməsi tamamilə düz addım olub.   Profilaktik müayinənin aparılması təqdirə layiqdir. Sizin müayinəniz zamanı istifadə olunmuş dəri sınaq testi şəxslərin vərəm mikrobakteriyaları ilə yoluxma faktını yoxlayır. Lakin, heçdə hər vərəmlə yoluxan insan vərəmlə xəstələnir. Bu müayinə sadəcə sizin risk qrupuna aid olduğunuzu müəyyən edib. Ətrafdakılar üçün siz heç bir təhlükə törətmirsiniz. Gələcəkdə vərəm infeksiyasının baş qaldırmaması üçün sizə təyin edilmiş müalicəyə riayət etməniz məqsədəuyğundur.

Bəzən ətrafdakıların cahilliyi və məlumatsızlığı insanlara mənəvi əzəb verə bilir, lakin siz hər kəsin münasibəti üzündən məyus olmayın, öz səhhətinizin qorunmasına xüsusi diqqət yetirin. Bir daha sualınız üçün təşəkkür edirik.

Hörmətlə, 

FPİB

Salam. Deyirsiz vərəm sağalır. Sağalırsa onda nəyə görə bir adam təkrar vərəmlə xəstələnir? Mənim xalamın oğlu xəstə idi. Güya sağaldı. Amma bir neçə ay öncə yenə vərəm olduğunu dedilər.

Изменено пользователем Sara Seferova

On 26.10.2017 at 8:39 PM, Sara Seferova said:

Salam. Deyirsiz vərəm sağalır. Sağalırsa onda nəyə görə bir adam təkrar vərəmlə xəstələnir? Mənim xalamın oğlu xəstə idi. Güya sağaldı. Amma bir neçə ay öncə yenə vərəm olduğunu dedilər.

Hörmətli Sara xanım, salam. İlk növbədə müraciətiniz və qoyduğunuz suallar üçün təşəkkür edirik. 
Vərəm sağalan xəstəlikdir. Lakin vərəmə qarşı insan orqanizmində imunnitet mövcud deyil, yəni insan vərəmlə təkrar xəstələnə bilər. Həmçinin, təəssüflə qeyd etməliyik ki, Azərbaycanda bəzi vərəm xəstələri müalicəni tam sona çatdırmadan yarımçıq kəsir, bu isə vərəm infeksiyasının daha kec sağalan forması olan dərmanlara davamlı vərəmin əmələ gəlməsinə səbəb olur. Bir daha bildirmək istəyirik ki, vərəm sağalan xəstəlikdir, sadəcə xəstə həkim tərəfindən təyin edilmiş müalicə kusrunu tam şəkildə başa çatdırmalıdır.
Hörmətlə, 
FPİB
cleardot.gif

• 3 weeks later...
On 10/26/2017 at 8:39 PM, Sara Seferova said:

Mənim də dostum xəstədir. Buna görə çox utanır. İndi evdə müalicə alır və daim dərman qəbul edir. Amma dostlarla birgə harasa getməydən çəkinir, çox vaxt onu harasa dəvət edəndə min bir bəhanə gətirir və gəlmir. Mən anlayıram ki, bütün bunlar xəstə olduğu üçündür. Mən ona hər zaman dəstək olmağa söz vermişəm. Əminəm, o sağalacaq. Həkimlər deyirlər ki, əgər müalicəsini davamlı olaraq qəbul etsə, həkimlərin məsləhətlərinə riayət etsə tez bir zamanda bu xəstəliyə qalib gələcək.   

• 1 month later...
On 11/17/2017 at 18:14, Cavidan Mustafayev said:

Mənim də dostum xəstədir. Buna görə çox utanır. İndi evdə müalicə alır və daim dərman qəbul edir. Amma dostlarla birgə harasa getməydən çəkinir, çox vaxt onu harasa dəvət edəndə min bir bəhanə gətirir və gəlmir. Mən anlayıram ki, bütün bunlar xəstə olduğu üçündür. Mən ona hər zaman dəstək olmağa söz vermişəm. Əminəm, o sağalacaq. Həkimlər deyirlər ki, əgər müalicəsini davamlı olaraq qəbul etsə, həkimlərin məsləhətlərinə riayət etsə tez bir zamanda bu xəstəliyə qalib gələcək.   

Düz deyirsiz, sizinlə tamamilə raziyam. Mənim de tanıdığım bir insan 2 defe vərəmlə xəstələndi. O müalicə aldı və sağaldı.  Səbirli, dözümlü olmaq və müalicəni başa çatdlrmaq lazımdır.