Перейти к содержимому

şirk Və Bidət əməlləri.

ABDULAZİZ222

Recommended Posts

Əs salamu aleykum və rahmətullahi təalə. Mən bu forumda tamaşaçılar üçün qeyd edirəm ki, Allahdan qeyrisini qadir olmadığı şeylərdə çağırmaq şübhəsiz ki, şirkdir. Lakin bunu da qeyd edim ki, hansı şərtlər ilə Allahdan qeyrisini çağırmaq olar.

Məsələn.

1) İnsan diri olmalıdır.

2) Eşidən olmalıdır.

3) Əllərini qaldırıb dua etməyinə qadir olmalıdır.

Zəlalət-əhlinə cavab olaraq.

1) Şübhəsiz ki, şəhidlər insanlar kimi bədənləri canlı deyirlər. Yəni insanlar kimi onların orqanları yoxdur.

2) Şəhidlər eşitsələrsə cavab verə bilməzlər. Yəni insanlar öz aralarında necə təmasda olurlarsa misal üçün diri insanlar suala cavab verə bilir. Lakin şəhidlər isə insanlar ilə sual cavab vermək kimi təmasda ola bilmirlər.

3) Diri insan eşidir, görür, və olduğu şeylərə qadirdir. Misal üçün həkim diridir o, eşidir, görür, suala-cavab verə bilir həmçinin cərrahi əməliyyat etməyə qadirdir. Lakin şəhidlər isə həkim kimi cərrahi əməliyyat etməyə qadir deyil.

Əgər bir şəxs əllərini qaldırıb dua edərkən desə ki: “Ya İmam mənim üçün Allahdan bağışlanmağı istə” Həmin o, şəxs etiqad edir ki, məkandan asılı olmayaraq İmam onun duasını eşidir necə ki, Allahın eşitdiyi kimi. Amma hər şeyi eşidən bilər Allahdır. Həmin o, şəxs Allahın keyfiyyət sifətlərini İmamlara aid edir. “Allah Ona şərik qoşmağı əsla bağışlamaz. Bundan başqa olan günahları isə dilədiyi kimsə üçün bağışlar. Allaha şərik qoşan şəxs, şübhəsiz ki, (haqq yoldan) çox azmışdır.” (Nisa, 116). Mə əs salam.

• Ответы 219
  • Created
  • Последний ответ

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ABDULAZİZ222

Salam.

Men gozdeyirdim ki, sen menim sualima konkret o sozunle bir neche cumleden ibaret cavab yazasan. Sen ise uzun uzadi post yazdin. Her halda senin mushriklerden getirdiyin revayetleri bize aid etmeyini anlamadim. Meger sen shielerle mushriklerin etdiyi duada olan ferqi gormursen?! kopepestleri yigishdir ve menimle oz sozunle danish. Ashagida ki, suallara konkeret cavab ver.

1. Diriler vasitesile tevessulu qebul edirsen?

2. ölüler vasitesile tevessülu qebul edirsen? Eger cavabin menfidirse konkret yaz sebebini.

Bu suallara cavab verenden sonra Biz Tavassul mafhumunu anlamaq uchun Qur`anin mohkem ayeleri, sunnetin sehih ve hesen hedisleri, sahabeler ve tabeinler arasinda yayilmish adet en`eneye asaslanacayiq.Chunki bu sanadlar tavassulun icaze verildiyini subut ederek ola bilsin bize yetishmeyen be`zi delillere ishare etsin.Buna gore de tavassul baresinde evvelceden hech bir musbet ve ya menfi movqe tutmayaraq Qur`an ve Sunnetin maram ve maqsadine tabe olmushuq.

Bismi-Təalə.

Diri insanlar ilə təvəssul etməyə Quran və sünnədə dəlil var. Diri insan eşidir, görür, və əllərini qaldırıb Allaha dua etməyə qadirdir. Misal üçün həkim diridir o, eşidir, görür, suala-cavab verə bilir həmçinin cərrahi əməliyyat etməyə qadirdir. Diri insan ilə təvəssul barəsində Quran və sünnədə dəlillər. “Ya Musa! (Allahın sənin dualarını qəbul etmək və peyğəmbərlik vermək barəsində) səninlə olan əhdi hörmətinə bizim üçün Rəbbinə dua et. Əgər bu əzabı bizdən götürsə, biz, hökmən, sənə iman gətirəcək və İsrail oğullarını səninlə birlikdə (istədikləri yerə) göndərəcəyik. (Əraf 134). “Ənəs ibn Malik (Allah ondan razı olsun!) rəvayət edir ki: «Ömər ibn Xəttab (Allah ondan razı olsun!) quraqlıq baş verəndə Abbas ibn Əbdülmüttəlibə üz tutub yağış yağması üçün dua etməsini istəyib demişdir: «Ilahi, biz Sənə Peyğəmbərimiz (s.s) vasitəsilə təvəssül edirdik, bizə yağış göndərirdin. Indi isə Sənə Peyğəmbərimizin əmisi vasitəsi ilə təvəssül edirik. Bununla biz Peyğəmbərimizin (s.s) özünü nəzərdə tutmuş oluruq. Biz ondan dua etməyi tələb edir və onun duası ilə Allaha yaxınlaşırıq. Indi isə Peyğəmbər (s.s) rəhmətə getmişdir və bizim üçün dua edə bilməz. Biz Peyğəmbərimizin əmisi Abbasa üz tutub bizim üçün dua etməsini istədik» (Buxarı, 2/397; Ibn Sədi, «Təbəqat», 4/28-29; Buxarı, «Müxtəsərim», 536).

2. ölüler vasitesile tevessülu qebul edirsen? Eger cavabin menfidirse konkret yaz sebebini.

Əvvələ bunu mən yox Quran və sünnə qadağan edir. Çünki bu əməl müşriklərin əməlləridir.

Meger sen shielerle mushriklerin etdiyi duada olan ferqi gormursen?!

Əziz “Nardarani” qardaşım sənin alimlərinin kitablarından sübut üçün dəlil: “Allah rəsulu (s) buyurdu: “Mənim qəbrimi büt kimi ibadətgaha çevirməyin və qibləgah etməyin. Uca Allah yəhudiləri lənətləyib ki, peyğəmbərlərin qəbirlərini ibadətgaha çevirmişlər.” (Babəveyh əl-Qummi, “Mən lə yəhduruhu əl-fəqih”i. 1 cild, səhifə 178 hədis № 532, Biharul-ənvar. 79 cild, səhifə 20, həmçinin 80 cild, səhifə 313).

kopepestleri yigishdir ve menimle oz sozunle danish.

Mən copy-paste etmirəm yalnız Quran və sünnəyə uyğun olaraq fikirləri qeyd edirəm. Mə əs salam.

Əziz “al-Fath” qardaşım əgər ölülər ilə vasitə tutmaq olsa idi Allah rəsulu (s.ə.s) əmr edərdi ki: “dualarınızda peyğəmbərləri vasitə tutun” və yaxud Allah rəsulu (s.ə.s) dualarında İbrahimi (ə) vasitə tutardı. Həmçinin Allah rəsulu (s.ə.s) əmr edərdi ki: “Mən və mənim Əhli beytim öləndən sonra Allaha dua edən zaman bizləri vasitə tutarsız”.

“al-Fath” qardaşın cavabı: "Allah rəsuluna vasitə lazım deyil, o özü peyğəmbərdir və bizim əqidəyə (sizdən fərqli olaraq) görə, o biri peyğəmbərlərdən hər cəhətdən üstündür".

Əs salamu aleykum və rahmətullahi təalə.

Əvvələ əziz “al-Fath” qardaş Allah rəsulunun (s.ə.s) əməlləri bizim üçün nümunədir. Bunu da qeyd edim ki, Allah-sübhanəhu və təala bizlərə Peyğəmbərinin bizə əmr etdiklərini yerinə yetirməyimizi və qadağan etdiklərindən çəkinməyimizi əmr edərək buyurur: «Peyğəmbər sizə nə verirsə onu götürün, nəyi qadağan edirsə ondan əl çəkin. Allahdan qorxun. Həqiqətən, Allahın cəzası çox şiddətlidir». (əl-Həşr 7). “Ya Peyğəmbər! Rəbbin tərəfindən sənə nazil ediləni (Quranı) təbliğ et. Əgər (bunu) etməsən, (Allahın) risalətini (sənə həvalə etdiyik elçilik, peyğəmbərlik vəzifəsini) yerinə yetirmiş olmazsan. Allah səni insanlardan qoruyacaq. Həqiqətən, Allah kafir camaatı düz yola yönəltməz!”) (Maidə, 67). “Aişə (r.a) rəvayət edir ki, əgər Allah rəsulu (s.ə.s) özünə gələn bir şey gizlətsəydi bu ayəni gizlədərdi”: (Əhzab, surəsinin 37-ci ayəsi). - (Səhih Müslim, İman 77 bab, Hədis № 288). Əgər Allaha dua edəcəyi zaman dünyadan köçmüş insan ilə vasitə tutmaq olsa idi Əli (r.a) xutbələrin birində Nəhcul-bəlağə kitabında Allah rəsulunu (s.ə.s) vasitə tutardı. Həmçinin Əli (r.a) Kufədə xəlifə olaraq Peyğəmbəri (s.ə.s) dualarında vasitə tutardı. Mə əs salam.

Salam aleykum qardaş. Sizin də bayramınız mübarək. Bayramda mən bir az istərahət etdim və fikirləşdim ki, Sizdə edərsiz :smoking:

Əvvəla Sizə məsləhət görürəm forumun qaydaları ilə yaxından tanış olasız və onları pozmayasız. Sizin reytinqinizi 20% qaldırırıam, səbəbini burda öyrənə bilərsiz http://forum.bakililar.az/index.php?s=&amp...t&p=1610436

لَا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ بَعْضِكُم بَعْضًا

«Peyğəmbəri çağırmağı öz aranızda bir-birinizi çağırmağınızla eyni tutmayın! (Nur, 63)

Nur surəsinin 63-cü ayəsində açıqlanan «دُعَا» dua kəlməsi ilə əlaqədar ibn Abbas (r.a) belə qeyd edir: “Məqsəd Allah rəsulunun (s.ə.s) duasını öz duanız kimi hesab etməyin. Onun duası, sizinkilərdən fərqli olaraq, Allah dərgahında mütləq qəbul olunar. Yəni Allah rəsulunun (s.ə.s) sizin üçün bəddua etməyinizə səbəb olmayın. Çünki onun duası qəbul olunan bir duadır. (İmam Qurtubi, əl-Cəmiuli-Əhkamil-Quran, 12-ci cild, səh 494-496).

Bütün təfsir alimlərinin yekdil fikrinə görə: Dua nə vaxt Quranda qeyd olunursa 2 qismə bölünür. İbadət duası və istək duası.

Misal üçün:

1). İstək duası yəni öz dilin ilə Allahdan istəyirsən. «Ya Rəbb, məni, valideynlərimi və möminləri haqq-hesab günü bağışla!» (Ibrahim,41).

2). İbadət duası yəni öz əməllərin ilə Allahdan istəyirsən. “Ey iman gətirənlər! (Namaz qıldıqda) rüku edin, səcdəyə q.nın; Rəbbinizə ibadət edin və yaxşı işlər görün ki, nicat t.sınız! (Mətləbinizə yetişəsiniz!).” (Həcc, 77). “Namaz qılın, zəkat verin və rüku edənlərlə birlikdə rüku edin!” (Bəqərə, 43). Bununla da qeyd olunur ki, dua ibadətdir. Çünki Allah rəsulu (s.ə.s) belə buyurmuşdu: «Dua ibadətdir.» (Tirmizi, Duа, 1, 3372 sаylı hədis). Bu cür dəlillərdən sonra məlum oldu ki, Dua ibadətdir. İndi sən əziz “al-Fath” qardaş Allaha dua edən zaman İmamları vasitə tutsan İmamlar Allahdan qeyri sayılır yoxsa yox? İbadət Allahın haqqıdır dua ibadətdəndir. Əgər sən “al-Fath” qardaş Allaha dua etdiyin zaman İmamları çağırırsansa onda İmamlar Allahdan qeyrisi sayılar. Çünki dua Allahın haqqıdır duada ibadətdir. Nəticədə qeyd olunur ki, sənin verdiyin şəhadət kəlməsinin andı pozulur. Çünki sən şəhadət kəlməsini deyəndə deyirsən ki: “Mən söz verirəm ki, yalnız Allaha ibadət edəcəyəm.” Fatihə surəsinin 5-ci ayəsinə ehtiyac gəlir “Biz yalnız Sənə ibadət edirik və yalnız Səndən kömək diləyirik!” (Fatihə, 5). Əziz “al-Fath” qardaşım əgər ölü insanlar ilə vasitə tutmaq olsa idi Allah rəsulu (s.ə.s) dualarında İbrahimi (ə) vasitə tutardı. Və həmçinin səhabələrinə və əhli-beytinə əmr edərdi ki, dualarınızda peyğəmbərləri vasitə tutun. Mə əs salam.

Bax özünüzdə qeyd edirsiz ki, “Onun duası, sizinkilərdən fərqli olaraq, Allah dərgahında mütləq qəbul olunar”. Məhz buna görə biz və sünni qardaşlarımız peyğımbəri, imamları və övliyaları vasitəçi edirik.

Amma siz nədənsə yalnız bəd duadan yazırsız, məgər peyğəmbər (s) yalnız bəd dua edə bilərdi, yaxşı dualar edə bilməz?

Siz (neçənci dəfədir ki,) deyirsiz: “Dua nə vaxt Quranda qeyd olunursa 2 qismə bölünür. İbadət duası və istək duası” və bunun sübutu olaraq iki ayə də qətirirsiz. Biz bununla razıyıq, amma ardıyca siz öz sözlərinizin tam əksinə olaraq deyirsiz ki, dua ibadətdir.

Siz bu duaların mənasını birləşdirib bir məna edirsiz və özünüzü çaşdırırsız. Gəlin sizin dediyiniz kimi edək: “Biz yalnız Sənə ibadət edirik və yalnız Səndən kömək diləyirik!” (Fatihə, 5) Deməli Allahdan başqa heç kəsdən kömək istəmək olmaz! Amma siz yalan deyirsiz, çünki özünüz kömək üçün cürbəcür insanlara müraciət edirsiz, məsələn sizin tez-tez misal gətirdiyiniz həkimə! Deməli siz həkimdən kömək istəyəndə ona ibadət edirsiz!? Bu ayəyə əsasən (sizin dediyinizə görə) Allahdan başqa heç kimdən heç nə istəmək olmaz, əgər istəsək deməli biz o kəsə ibadət etmiş oluruq?! Bu ki absurddur!

Əgər Allahdan başqasından kömək istəmək caiz deyilsə, onda niyə Yusif peyğəmbər (ə) deyir ki: Bu köynəyimi götürüb .rın, atamın üzünə sürtün (atın), o (yenidən) görməyə başlayar.”? Sizin sözünüzdən belə çıxır ki, Yaqub (ə) köynəyə və ya oğlu Yusifə ibadət edirdi?! Aydındır ki, köynək şəfa verə bilməz, çünki o cansız bir əşyadlr və Yusiflə atası arasında bir vasitəçidir. Öz növbəsində Yusif də Allahla başqa insanlar arasında bir vasitəçidir və bu şəfanı yalnız Allahın izni ilə verir.

Allah evini ziyarət edənlər “Həcərül-Əsvəd”ə əl sürtür, Kəbənin pərdəsini öpür və üzlərini Kəbə divarına söykəyərək göz yaşı tökürlər, heç kəs də onları “daşa və palçığa” ibadət etməkdə müttəhim etmir. Çünki bu əşyaların “İlah” və ya “Rəbb” olmalarına etiqad bəsləmirlər.

"Onlar özlərinə zülm etdikləri zaman dərhal sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsəydilər və Peyğəmbər də onlar üçün əfv istəsəydi, əlbəttə, Allahın tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olduğunu bilərdilər." (Nisa, 64)

Niyə Allah-təala bu ayədə peyğəmbəri onlara vasitəçi qərar verir? Niyə demir ki, Mənə dua edin, niyə onları peyğəmbərin yanına göndərir və deyir ki, ona Məndən üzr istədiyinizi deyin, o da Mənə desin?

Ilk öncə Nisa surəsinin 64-cü ayəsinə diqqət yetirək. “Biz hər bir peyğəmbəri, ancaq ona Allahın iznilə itaət olunsun deyə, göndərdik. Onlar (münafiqlər) özlərinə zülm etdikləri zaman dərhal sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsəydilər və Peyğəmbər də onlar üçün əfv istəsəydi, əlbəttə, Allahın tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olduğunu bilərdilər.” (Nisa 64).

وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذ ظَّلَمُواْ أَنفُسَهُمْ جَآؤُوكَ فَاسْتَغْفَرُواْ اللّهَ وَاسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّاباً رَّحِيماً

1). Gəlin Nisa surəsinin 64-ci ayəsini ərəbcə orijinal formasına diqqət yetirək. Bu ayədə ذإِ "İz" hərfinin işlənməsi, peyğəmbərin (s.ə.s) sağ olduğu zamanına subüt edildiyinə dəlildir. Çünki bu «Madi» yəni keçmiş zamanı müəyyən etmək üçün istifadə olunur! Bəli, əgər ayədə ا إِذَ "İzə"şəklində qeyd olunsaydı bu zaman əziz "al-Fath" qardaşın dəlil tələb etməkdə haqlı olardılar, çünki "İzə" fərqlidir və ümumi mənanı ifadə edir, həm «Madi» yəni keçmiş, həm «Mudari» yəni gələcək, həm də «İstiqbal» yəni gələcəyə məxsus zaman üçün bildirilir. Lakin "İz" isə keçmiş zamana xasdır.

2). “Onlar (münafiqlər) özlərinə zülm etdikləri zaman dərhal sənin yanına gəlib". Yəni Allah rəsulu (s.ə.s) nəzərdə tutulur. Ayədə “sənin yanına gəlib” qeyd olunur və ərəbcə orijinal formasına diqqət yetirək. «جَآؤُوكَ» Azəri dilində tərcüməsi “cə ukə” sənin yanına gəlib nəzərdə tutulur. Yəni keçmiş zamanı bildirilir. Əgər ayədə belə qeyd olunsaydı “cə ukə qabraka” yəni “sənin qəbrinin yanına gəlib” bu zaman "al-Fath" qardaşın tələb etməkdə haqlı olardı.

Siz nədən danışırsız, mən anlamıram? Nə keçmiş, nə gələcək vaxt? Mən Sizdən nə soruşuram, Siz nə cavab verirsiz? Siz əsas mövzudan yayınıb başqa mövzuya keçirsiz. Dəyəsən yorğunluqdan mövzunu unudmusuz. Siz yazmışdınız ki:

Əgər ibadətdə Allahın şəriki yoxdursa bu ona dəlalət edir ki, dua edilən zaman Allahın heç bir şəriki olmaz. Çünki Uca Allah Mumin və yaxud Ğafir surəsinin 60-cı ayəsində duanı ibadət adlandırır.

Mən də Sizdən soruşdum: Niyə Allah-təala bu ayədə peyğəmbəri onlara vasitəçi qərar verir? Niyə demir ki, Mənə dua edin, niyə onları peyğəmbərin yanına göndərir və deyir ki, ona Məndən üzr istədiyinizi deyin, o da Mənə desin? Bax buna cavab verin!

Alləmə Qurtubi (Allah ona rəhmət etsin) bu ayəni təfsir edərkən yazır:

رَوَى أَبُو صَادِق عَنْ عَلِيّ قَالَ : قَدِمَ عَلَيْنَا أَعْرَابِيّ بَعْدَمَا دَفَنَّا رَسُول اللَّه صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِثَلَاثَةِ أَيَّام , فَرَمَى بِنَفْسِهِ عَلَى قَبْر رَسُول اللَّه صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَحَثَا عَلَى رَأْسه مِنْ تُرَابه ; فَقَالَ : قُلْت يَا رَسُول اللَّه فَسَمِعْنَا قَوْلَك , وَوَعَيْت عَنْ اللَّه فَوَعَيْنَا عَنْك , وَكَانَ فِيمَا أَنْزَلَ اللَّه عَلَيْك " وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسهمْ " الْآيَة , وَقَدْ ظَلَمْت نَفْسِي وَجِئْتُك تَسْتَغْفِر لِي . فَنُودِيَ مِنْ الْقَبْر إِنَّهُ قَدْ غُفِرَ لَك .

“Əbu Sadiq Əlidən belə dediyini rəvayət edir:

“Rəsulullahı sas dəfn etdikdən üç gün sonra bir bədəvi yanımıza gəldi. Özünü Rəsulullahın sas qəbri üzərinə atdı. Torpağından alaraq başına səpdi. Dedi:

“Ey Allahın elçisi, sən söylədin, biz də sənin söylədiklərini dinlədik. Sən Allahdan öyrəndin, biz də səndən öyrəndik.

Allahın sənə endirdikləri arasında: " وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسهمْ " (Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman) ayəsi vardır. Mən nəfsimə zülm etmişəm. Sənə, mənim üçün bağışlanma diləyəsən deyə gəldim. Qəbirdən səs gəldi: “Şübhəsiz ki, sənə məğfirət olunmuşdur.”

O ki, qaldı Nisa surəsinin 64-cü ayəsində “İbni Kəsirin” və “İmam Qurtubinin” Təfsirlərində qeyd etdikləri. Bunların hamısına mən cavab verəcəyəm. Diqqət yetirin Utbidən, və Malik əd-Dar'dan,və yaxud Əbu Sadiqdən və qeyrilərindən gələn belə hədislər səhih sayılmaz çünki hədisin özündə qeyd olunan bədəvi ərəbin şəxsi adı bilinmir və bəlli deyil buna görə də bədəvi ərəb naməlum olaraq qalır. Kimliyinin və etibarlılığının dəqiq bilinməməsi səbəbi ilə bu cür hədislər səhih sayılmaz, çünki hədis elmində bilindiyi kimi bu iki şərt bir rəvayətin səhihliyi üçün (bədəvi ərəbin) adı məlum olmalıdır. Bu vacib olan şərtlərdəndir. Bunu mötəbər hədis alimləri də qeyd etmişdilər. Həmçinin Şeyx Albani rahiməhullah, öz təvəssul kitabında da bu məsələ ilə bağlı qeyd edir. Bununlada naməlum bədəvi ərəb bizə numunə ola bilməz. Həmçinin bu cür hədislər qanunda qüvvədə də ola bilməzlər. Səbəbi budur ki, bu cür hekayətlərin istinadı saxta uydurma və yalandır. Yuxarıda rəvayətlərin batil olmasını sübut etməklə, peyğəmbərimizin, səllallahu aleyhi va səlləm, mübarək qəbri ilə təvəssül (vasitə) etməyin şirk olduğunu söyləyirəm. Buna heçbir şübhə yoxdur. Bu növ rəvayətlərin xəbərlərini şeyx İslam İbn Teymiyyə (Allah ona rəhmət etsin) " Sirat əl-Mustaqim" kitabında batil adlandırır. ("İqtida əs-Sırat al-Mustaqim", s: 373).

Əvvəla Sizin alimlər bu hədisi səhih sayıb qeyd ediblər. İkincisi isə Siz özünüz aşağıda buna bənzər bir hədis gətirmisiz, harada ki, eynilə bədəvi ərəb deyilir və onun adı çəkilmir. Bu cür hədislər sizin səhihlərdə çoxdur və onların səhihliyi heç kəsdə şübhə doğurmur.

Bu haqda sizə bir neçə dənə də hədis gətirmək istərdim:

Anas ibn Malik deyir: “Ölünü qəbirə qoyub, bastırdıqdan sonar, o gedən insanların ayaq seslərini eşidir” (Səhih Buxari cild 2 səh 123, bab əl-məyyid əsməu xəfək ən niəl; ibn Kayum “ər_Ruh” səh 9).

Peyğəmbərimiz deyib: Əgər bir müsəlman həyatda tanıdığı mömin qardaşının qəbri yanından keçərkən ondan nəsə soruşsa, Allah-təala o insanı dirildər ki, qardaşının sualına cavab versin. (ibn Kayum “ər_Ruh” səh 9).

Həmçinin İbn Kayum yazır: Sələfilərin yekdil fikrinə görə ölən insane onu ziyarət edəni tanıyır və buna çox sevinir. (ibn Kayum “ər_Ruh” səh 9).

Anas ibn Malik deyir: Peyğəmbərlər öz qəbirlərində sağdır və Allaha ibadət edirlər. (Hafiz Xeysəmi “Macma əz-Zəvahid” cild 8, səh 211; Mənəvi “Feyz əl-Qədir” cild 3, səh 184). Şeyx Albani bu hədisin səhih olduğunu yazır (“Səlsələtu əl axadis əs səhihə” hədis № 621).

Əl-Əzxarın rektoru şeyx Maxmud Şaltut yazır: İnsan öləndə ruh bədəni tərk edir, amma ruh bütün keyfiyyətləri özündə saxlayır və ona salam göndərənləri eşidir. O onun qəbrini ziyarət edənləri tanıyır və hətta qəbir həyatının ləzzətini və əzabını hiss edir. Şeyx Şaltut “Əl Fətava” səh 19.

Şeyxul-islam İzəddin ibn abd əl Salam öz fətvasında deyir: Meyin onu ziyarət edənləri tanıyır. Bizə ölən insana salam vermək əmr olunub, əgər ölü bizi eşidməsəydi Allah ona salam verməyi bizə əmr etməzdı. “Əl-fətava Şeyxul-islam İzəddin ibn abd əl Salam”, səh 341.

Bu haqda hədislər çoxdur, hamısını gətirmək istəsəm də (düzünü desəm) tərcümə etməkdən yoruldum.

Allahdan başqasından kömək istəməyin caiz olmasını birinci Allah-təala Özü Quranda qeyd edir (bu ayələri mən qeyd etmişəm), və həmçinin bütün sünni məzhəbləri də bunu caiz sayır. Bunun haram olmasını yalnız inadkar və təkəbbürlü İbn Təymiyyə, Əbdul Vəhhab və sizin kimilər iddia edir.

Qardaşım rica edirəm təhqirə keçmə çünki möminə yaraşmaz təhqir etmək. "Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va əlihi va səlləm) buyurmuşdur: “Tənəçi və lənətcil insanlar Qiyamət günü şahid və şəfaətçi olmazlar.” (Səhih Müslim, 2598-ci hədis). "Abdullah ibn Məsud (radiyallahu anhu) rəvayət edir ki, Peyğəmbər (sallallahu aleyhi va əlihi va səlləm) buyurdu: “Mömin tənə edən, lənət oxuyan, kobud və əxlaqsız olmaz”. (Tirmizi, 1977-ci hədis, Albani səhihləşdirmişdir, “əs-Sahihə”, 320-ci hədis).

Mən heç kimi təhqir etmədim! İnadkar və təkəberlü təhqir deyil, özünü hamıdan ağıllı və düzgün saymaq deməkdir.

Demək istəyirəm ki, Musa (ə) müsəlman olub və biz onu (və bütün peyğəmbərləri) haqq peyğəmbər kimi qəbul edirik.

Bəli Musa (ə) müsəlman olub və digər peyğəmbərlərdə müsəlman olublar. Əgər sən buna şubhə ilə yanaşırsansa mən tam əminliklə deyə bilərəm ki, sən tam şəkildə İslam dinini tərk etdin çünki İsalam əqidəsinə görə bütün peyğəmbərlərə iman gətirib və onları müsəlman olduğunu saymaq lazımdır. “İbrahim nə yəhudi, nə də xaçpərəst idi. O ancaq hənif (batildən haqqa tapınan, haqqa yönəlmiş olan) müsəlman (Allaha təslim olan) idi və (Allaha) şərik qoşanlardan deyildi.” (İmaran, 67). Əziz “al-Fath” qardaş indi nə deyirsən Musa və yaxud bütün peyğəmbərlər müsəlman yəni Allaha təslim olanlardan deyildimi?

Mən harda buna şübhə etdim. Məgər görmürsüz ki, mən bunu təsdiqləyirəm?!

Ничтожен ты или велик - причина тому... твой язык... /Носир Хисроу/

Məgər Kafidəki hədislərin hamısı səhihdir? Niyə Siz bu hədisləri sübut kimi gətirirsiz? Siz əvvəlcə bu hədislərin səhih olduğunu sübut edin!

Şiələrin mötəbər sayılan hədis alimi Məhəmməd Yəqub ibn Kuleyni əl-kafi kitablarında 16299 hədis rəvayət etmişdir. Şiələrə görə bunların hamısı etibarlı və düzgün hesab olunur. Çünki, Kuleynin Usuli-Kafi adlı kitabın “ön sözünə” müraciət etdikdə belə qeyd olunmuşdur: “Məhəmməd Kuleyni Mehdi Sahibuz – zamanla bir dövrdə yaşamış, hətta bəzi mənbələrə görə onunla görüşmüşdür. Məhz bu amillər kitabın daha düzgün (səhih) hədislərdən toplandığına bir sübutdur. Kitabın 4 əsrdə yazıldığını nəzərə alsaq, onu deyə bilərik ki, həmin dövrlərdə İslam dünyasında yalan hədis söyləyənlər çoxalmışdır. Onlar bu və ya digər hakimin mənafeyini nəzərə alıb özlərindən hədis uyduraraq bu yollar var – dövlət toplayırdılar. Məhəmməd Kuleyninin belə bir sanballı əsəri həmin yalan hədislərə tutarlı bir cavab idi. Kitabın daha tutarlı xüsusiyyətlərindən biri də odur ki, böyük İslam (şiə) alimlərindən olan Əllamə Məclisi, Seyyid Nemətullah Cəzairidən gələn rəvayətə görə bu kitab on ikinci İmam Mehdi Sahibuz – zaman (ə)ın hüzuruna yetişmiş, İmam kitabı öz mübarək nəzərindən keçirərək tərifləmiş və “Bu kitab biz müsəlman (şiə) ümməti üçün kifayətdir” deyə buyurmuşdur. Bu səbəbdən də kitabın həm çox düzgün hədislərdən toplandığını, həm də kifayət qədər mükəmməl yazıldığı aydınlaşır. (Müqayisə üçün Azərbaycan dilində, “Üsuli kafi” Ön söz, 1 ci cild, səh 7).Əziz “al-Fath” qardaş əgər sən iddia etsəki, Kuleyninin Kafi kitablarında zəif hədislər var məzhəbinə qarşı müxalif çıxırsan. Çünki, Kuleynin ön sözündə qeyd etdiyim kimi: “İslam dünyasında yalan hədis söyləyənlər çoxalmışdır. Məhəmməd Kuleyninin belə bir sanballı əsəri həmin yalan hədislərə tutarlı bir cavab idi” Həmçinin qeyd olunur ki: “bu kitab on ikinci İmam Mehdi Sahibuz – zaman (ə)ın hüzuruna yetişmiş, İmam kitabı öz mübarək nəzərindən keçirərək tərifləmiş və “Bu kitab biz müsəlman (şiə) ümməti üçün kifayətdir” deyə buyurmuşdur.” Bununla da Kuleynin bütün əsərləri şiələrə görə səhih hesab olunur. Çünki O: “Məhəmməd Kuleyni Mehdi Sahibuz – zamanla bir dövrdə yaşamış, hətta bəzi mənbələrə görə onunla görüşmüşdür. Məhz bu amillər kitabın daha düzgün (səhih) hədislərdən toplandığına bir sübutdur.” Mə əs salam.

Üsul alimlərinə görə Kafidə cəmi 5000-ə yaxın səhih hədis var. Kuleynin özü kitaabın əvvəlində qeyd edir ki, bu hədisləri Quran ilə tutuşdurun, əgər Qurana zidd olsa rədd eidn. Həmçinin o heç yerdə heç bir hədisin səhih olduğunu iddia etmir. Gördüyünüz kimi heç kitabln da adı səhih deyil.

Kuleyninin Usul əl-Kafi kitabında

I kateqoriya hədislər – səhih 5 072

II kateqoriya hədislər – Həsən 144

III kateqoriya hədislər – Muvassaq 178

IV kateqoriya hədislər – Qavi 302

V kateqoriya hədislər – zəif 9 484

Her sheyi qoyaq kenara size bir sualim var. Indiki, zamanda Peygamberden (s) shefaet ve qebri kenarinda dua etmeyin hokmu nedir? Bidet? Shirk?

Novbeti sualim bu emel niye gore qadagandir? Sebebi nedir?

Əssələmu aleykum va rahmətullahi va bərakətuh. Uca Allah belə buyurur: “Və (tabeçiliyində olanlara) dedilər: “Öz tanrılarınızı tərk etməyin, (xüsusilə) Bəddi, Suvaı, Yəğusu, Yəuqu və Nəsri atmayın!” (Nuh, 23). "İbn Abbas (r.a) rəvayət edir ki: “Bəddi, Suvaı, Yəğusu, Yəuqu və Nəsri, bunlar hamısı Nuh (ə) qövmünün əməlisaleh insanları idilər. Onlar öldükdən sonra şeytan onların yaşadığı qövmün insanlarına vəsvəsə edir ki, onların qəbirləri üstündə onların heykəllərini ucaltsınlar və onların adlarını həmən heykəllərə versinlər. Uzun müddət keçdikdən və elm yaddan çıxdıqdan sonra o, heykəllərə ibadət etməyə başladılar. (Buxari; Təfsir əl-Quran , 71-ci surə, bab 1). “Aişə (r.a) rəvayət edir ki, Allah rəsuluna (s.ə.s) Ümmü Həbibə (r.a) ilə Üm Sələmə (r.a) Həbəşistanda gördükləri «Mariya» adında olan kilsədən xəbər verdilər. Allah rəsulu (s.ə.s) cavab olaraq belə buyurdu: “Həqiqətən onlar o kəsrlərdir ki, özlərinin içərisində əməlisaleh insan vəfat edib ölərsə, onun qəbrinin üstündə bir məscid tikərlər və onun şəkillərini məscidlərdə asarlar. Onlar qiyamət günündə Allah yanında ən pis məxluqatlar olacaqlar .” (Səhih Müslim, 1-ci cild, səh 375, hədis № 528).

Peyğəmbərin də qəbri üstündə məscid tikiblər, amma bu vaxta qədər onun qəbrini büt sayıb ona ibadət edən olmayıb. Əgər qəbr üstə məscid tikmək qadağan olsaydı səhabələr bunu etməzdilər. Bunu qadağan edən Əbdül Vəhhab olub və bizin gündə onun tərəfdarları olan Albani, Ben Baz və Useymin Peyğəmbərin qəbrinin oradan çıxarıb gizli bir yerdə bastırılması haqda fətva veriblər.

Həmçinin Allah-təala Özü Kəhf surəsində 21-ci ayəsində bunu caiz bilir: Onların (əshabi-kəhfin) haqqındakı mübahisədə qalib gələnlər (möminlər) isə: “Onların (məzarı) üstündə (Allaha ibadət etmək məqsədilə) bir məscid tikəcəyik!” – dedilər.

Kəbəni təvaf edənlər “Hicri-İsmayıl”ı də təvaf edir və onun divarlarına əl sürtürlər. İslam alimlərinin müttəfiq fikrinə əsasən, İsmayıl və onun anası Hacərin qəbri Hicrdə yerləşir.

İsmayıl öz anası Hacərlə Hicrdə dəfn olunmuşlar.

İbni Əsir deyir: “İsmayıl vəsiyyət etmişdir ki, onun anasının qəbrinin yanında – “Hicr”də dəfn etsinlər”

(“Sira” ibn Hişam, Misr çapı, 1 cild səh 6; “Tarix” Təbəri Avropa çapı 1 cild səh 352; “Tarix” ibni Əsir 1 cild səh 89; “Tarix” ibni Kəsir 1 cild səh 193; “Möcəmül-büldan”, “həcər” maddəsi).

İbni Cübeyr öz “Səfərnamə”sində İsmayıl və onun anası Hacərin qəbrinin yerini təyin edərək yazır: “İsmayılın qəbri Hicr səhnindəki navdanın altında, Beytullahir-həramın divarına yaxın yerdə yerləşir. Onun əlaməti də yaşıl rəngli mərmər daşdır ki, bir növ mehraba bənzəyir, başqa bir mərmər daş da ona birləşmişdir. Hər iki daş görməli və eyni zamanda heyrətlidir. Onun yanında – iraqi rüknün yaxınlığında anası Hacərin qəbri yerləşir. Onun əlaməti də 1,5 qarış uzunluqda olan yaşıl daşdır. Camaat bu iki yerdə namaz qılaraq onlara təbərük edirlər. Bu iş onlar üçün rəvadır, çünki bu iki qəbrin Beyti-Ətiqdən hesab olunur və orada iki əziz və müqəddəs cəsəd yerləşir. Allah onları nurani etmişdir və onların bərəkətinə xatir orada namaz qılanlara, dua edənlərə savab verir. Bu iki qəbrin arasında yeddi qarış məsafə vardır”

Əziz “Nardarani” qardaşım müşriklərin bütləri hamısı əməlisaleh insanlar olublar. Müşriklər Allaha yaxınlaşmaq üçün bütlərini vasitə tuturdular. Müşriklər Allahın bütün kainatı yaratmasına və tək vahid olduğuna inanırlar və bu məsələ ilə bağlı misal üçün sitat gətirim: Uca Allah bеlə buyurur: «Onlardan soruşsan ki, «O göyləri və yеri yaradan, Günəşə və Aya baş əydirən kimdir? Qətiyyətlə «Allahdır» dеyəcəkdirlər. Еlə isə nеcə üz çеvirirlər?.» (Ənkəbut surəsi-61). Gördüyünüz kimi müşriklər Allahın tək olduğunu qəbul edirlər. Lakin Allaha yaxınlaşmaq üçün butlərini vasitə tuturdular.

Möminlər izzətin yalnız Allahın əlində olduğunu deyirlər, onların məntiqi “İzzət və əziz olmaq tamamilə Allaha məxsusdur” (Fatir 10) ayəsidir. Müşriklər isə öz izzətlərini bütlərin əlində bilirlər.

“Müşriklər Allahdan başqa tanrılar seçdilər ki, onlar üçün izzət və ehtiram olsun” (Məryəm 81)

Mömin şəxs qələbə və köməyin Allahın əlində olduğunu bilərək həmişə bu ayəni təkrar edir: “Kömək yalnız əziz və hikmət sahibi olan Allah tərəfindəndir” (Əli-İmran 126). Amma müşriklər kömək və qələbənin öz yalançı və batil tanrılarının əlində olmasına inanırlar: “Müşriklər Allahdan başqa tanrılar seçiblər ki, bəlkə onlara kömək etsinlər” (Yasin 74)

Müşriklər Allaha yaxınlaşmaq üçün bütlərini vasitə tuturdular: “Doğrusu, əsl din ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub başqalarını (əməlisalehləri) özlərinə dost tutanlar: "Biz, onlara ancaq bizi Allaha daha çox yaxınlaşdırsınlar deyə ibadət edirik"– deyirlər. Əlbəttə ki, Allah ziddiyyətə düşdükləri şeylər barəsində onların arasında Öz hökmünü verəcəkdir. Şübhəsiz ki, Allah yalançı və kafirləri doğru yola yönəltməz.” (Zumər, 3). Müşriklər deyirdilər ki, Allah yanında bütlərimiz bizə şəfaətçidir.

Yenə də yalan deyirsiz. Siz bütlərə aid olar ayələri əməlisalehlərə aid edirsiz. Baxın E.Quliyev bu ayəni neçə qeyd edir:

39 - əz-Zumər

əz-Zumər (Zümrələr) surəsi

3 - Bil ki, xalis din (sırf ibadət, təmiz itaət) ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub (bütləri) özlərinə dost tutanlar: “Biz onlara yalnız bizi Allaha yaxınlaşdırmaq üçün ibadət edirik!” (deyirlər). Şübhəsiz ki, Allah ixtilafda olduqları məsələlər barəsində (qiyamət günü) onların arasında hökm edəcəkdir. Allah yalançı, nankor olan kimsəni doğru yola müvəffəq etməz!

Gördüyünüz kimi orada bütləri yazılıb, əməlisalehləri yox. Niyə quranı təhrif edib yalan danışırsız. Tutalım ki, bizi aldatdız, Allahı da aldadacaqsız?!

Belə getsə siz ban alacaqsız, bizə belə saxtakarlar lazım deyil!

Əs salamu aleykum. Əziz “volk” mənim üçün bu cür hekayətlər və İmam Əhmədin fiqhi Hüccət deyil. Çünki əgər ölü insanları ilə vasitə tutmaq olsa idi Allah rəsulu (s.ə.s) dualarında peyğəmbərləri vasitə tutardı və bu məsələ ilə bağlı Quran və sünnədə konkret açıqlanardı. Mənə Quran və sunnədən dəlil gətir ki, Allah rəsulu (s.ə.s) dualarında İbrahimi (ə) vasitə tutardı. Mən də sənin ilə burda razılaşım. Çünki mənim üçün Hüccət Allah və rəsuludur. Mə əs salam.

Sərf etməyəndə Sizin üçün nə Əhməd, nə ibn Teymiyyə nə də başqaları hüccət deyil, yalnız Quran və Onun Peyğəmbəri hüccətdir. Mən Sizə bunu məhz Qurandan və peyğəmbərin sünnətindən sübut etdim, amma siz bunu da qəbul etmədiz!

Əbu Hüreyrə deyir ki, Peyğəmbər (s) dedi: “Sizdən qabaq yaşayan yəhudilər arasında helələri var idi ki, onlara vəhy gəlirdi, ona baxmayaraq ki, onlar peyğəmbər deyildilər. Mənim də ümmətimdə eləsi varsa bu Ömərdir.” O ilham Ömərə hardan və kimdən gəlir? Siz çox yalan danışırsız, ozü də utanmadan. Əbu Hüreyrə deyir ki, peyğəmbər dedi: Ömər vəhy ya ilham (fərqi yoxdur) alır. Nəyə əsasən siz “Peyğəmbər olmadığı halda” deyirsiz? Peyğəmbər bunu öləndən sonar deyib ya peyğəmbər səfərdə olanda Ömər onun yerinə vəhyləri qəbul edirdi?

Əs salamu aleykum və rahmətullahi təalə. Əziz “al-Fath” qardaş sən vəhy ilə ilham gəlməyi eyni tərzdə fikirləşmə. Mən sənin qeyd etdiyin hədisi açıqlayacağam. Ömər ibn Xəttaba Cəbrail (ə) vasitəsi ilə vəhy gəlməyib. Sən de görüm Şair deyir ki: “Mənə ilham gəlməsə mən şer yaza bilmərəm” indi nə deyirsən əziz “al-Fath” qardaş şairə Allah tərəfdən Cəbrail (ə) vasitəsi ilə vəhy gəlir? Təbii ki, yox. Həmçinində Ömər ibn Xəttaba ilham gəlirdi O, öz fikrini Allah rəsuluna (s.ə.s) bildirirdi. Bu məsələ ilə bağlı sübut etmək üçün bir neçə sitat gətirim. “Ömər ibn Xəttab (r.a.) rəvayət edir ki, «Mən üç ayədə – İbrahimin (ə.) məqamı, hicab və Bədr əsirləri haqqında olan ayələrdə Rəbbinə müvafiq oldum». (Səhih Müslim», 15/162, 6156-cı hədis). “(Ey mö‘minlər!) İbrahimin durduğu yeri özünüzə namazgah edin!.” (Bəqərə, 125).Ömər (r.a.) Allah rəsuluna (s.ə.s) müraciət edərək: «Ey Allahın elçisi! Bəlkə, zövcələrinə hicab geyinməyi əmr edəsən?» – deyə təklif etdikdə, Allah təala bu ayəni nazil etdi: “Onlardan (Peyğəmbərin (s.a.s.) zövcələrindən) bir şey soruşduqda, (evlərinə daxil olmadan) pərdə arxasından soruşun. Bu həm sizin, həm də onların ürəklərinə daha çox təmizlik bəxş edər” (Əhzab, 53). (Buxari; Təfsirəl-Quran 33-cü surəsi).

Xicab haqda hədisi tam gətirsəydiz yaxşı olardı. Aişə deyir ki, biz böyük bayıra (tualetə) çıxmaq üçün gecəni gözləyib Bəqi qəbiristanlığın yanına gedirdik. Ömər isə tez-tez peyğəmbərə deyirdi ki, zövcələrinin başını bağlasın, amma o bunu etmirdi. Bir dəfə peyğəmbərin zövcəsi, üca boylu Sauda bint Zam’a bu iş üçün evdən çıxanda Ömər ona dedi: Biz səni tanıdıq ey Sauda! Bu onu ona gğrə etdiki, çünki xicab haqda ayənin nazil olmasını istəyirdi, və Allah-təala həqiqətən bu ayəni gəndərdi.

http://crimean.org/islam/db_search_engine....mp;set=hadis_sb

Siz Ömərin fəzilətini ucaltmaq üçün peyğəmbəri və onun zövcələrini biqeyrət göstərməyə çalışırsız? Yani Siz demək istəyirsiz ki, peyğəmbər öz zövcələri haqda düşünmürdü, buna görə də Ömər bunu etməyə məcbur oldu, buna görə də o peyğəmbərin zövcələrini pusurdu, və yalnız onlardan birini iş yerində tutandan sonra Allah-təala bu ayəni nazil etdi?! Yagin ki, Ömər nəyin yaxşı və düzgün olduğunu peyğəmbərdən yaxşı bilir! Əhsən Sizə!

Qayıdaq bizim hədisə. Hədisdə qeyd edilir: Sizdən qabaq yaşayan yəhudilər arasında helələri var idi ki, onlara vəhy gəlirdi, ona baxmayaraq ki, onlar peyğəmbər deyildilər.

Bu cümlədən aydın olur ki, yahudilərə peyğəmbərə gələndən (yani vəhy) gəlir, yalnız onlar peyğəmbər deyillər. Yani onlar peyğəmbər olmaya-olmaya, onlara da həmin şeydən (vəhy) gəlir. Necə ki, Məryam (ə) Allah-təaladan vəhy aldı ki, məsciddən bayıra çıx, bura doğum evi deyil! Sonra deyir: bizim ümmətdə də beləsi Ömərdir.

Burda bir dənədə gülməli hədis tapmışam:

Hakim Hişapuri “Müstədrək əl Səhihəyn” sən 84 Ubay ibn Kaabdan nəql edir ki, Peyğəmbər dedi: Allahla birinci qucaqlaşan və cənnətə birinci girən Ömər ibni Xəttab olacaq.

Əs salamu aleykum və rahmətullahi təalə. Mən bu forumda tamaşaçılar üçün qeyd edirəm ki, Allahdan qeyrisini qadir olmadığı şeylərdə çağırmaq şübhəsiz ki, şirkdir. Lakin bunu da qeyd edim ki, hansı şərtlər ilə Allahdan qeyrisini çağırmaq olar.

Əvvəla özünüzdən fətva verməyin, hələ ki, alim deyilsiz!

Ben Baz deyir: Qəbir kənarında namaz qılıb, quran oxumaq böyük şirkə səbəb olan bidətlərdəndir. Çünki Allahın rəsulu (s) buyurmuşdur: “Allah yəhudi və məsihilərə lənət etsin, onlar öz peyğəmbərlərinin qəbirlərini məscidə çeviriblər” (“Töhfətul-ixvan”, Ben Baz, səh 10-18)

Şirk deyil, şirkə .ra bilər, əgər insan qəbirdə yatanı ilahiləşdirsə, ya ona başqa, ona məxsus olmayan bir xüsusiyyətləri aid etsə. Necə ki, bunu yəhudilər etdilər, onlar öz peyğəmbərlərinə sitayiş etməyə başladılar.

Məsələn.

1) İnsan diri olmalıdır.

2) Eşidən olmalıdır.

3) Əllərini qaldırıb dua etməyinə qadir olmalıdır.

Zəlalət-əhlinə cavab olaraq.

1) Şübhəsiz ki, şəhidlər insanlar kimi bədənləri canlı deyirlər. Yəni insanlar kimi onların orqanları yoxdur.

2) Şəhidlər eşitsələrsə cavab verə bilməzlər. Yəni insanlar öz aralarında necə təmasda olurlarsa misal üçün diri insanlar suala cavab verə bilir. Lakin şəhidlər isə insanlar ilə sual cavab vermək kimi təmasda ola bilmirlər.

3) Diri insan eşidir, görür, və olduğu şeylərə qadirdir. Misal üçün həkim diridir o, eşidir, görür, suala-cavab verə bilir həmçinin cərrahi əməliyyat etməyə qadirdir. Lakin şəhidlər isə həkim kimi cərrahi əməliyyat etməyə qadir deyil.

Əgər bir şəxs əllərini qaldırıb dua edərkən desə ki: “Ya İmam mənim üçün Allahdan bağışlanmağı istə” Həmin o, şəxs etiqad edir ki, məkandan asılı olmayaraq İmam onun duasını eşidir necə ki, Allahın eşitdiyi kimi. Amma hər şeyi eşidən bilər Allahdır. Həmin o, şəxs Allahın keyfiyyət sifətlərini İmamlara aid edir. “Allah Ona şərik qoşmağı əsla bağışlamaz. Bundan başqa olan günahları isə dilədiyi kimsə üçün bağışlar. Allaha şərik qoşan şəxs, şübhəsiz ki, (haqq yoldan) çox azmışdır.” (Nisa, 116). Mə əs salam.

Bunların hamısını yuxarıda sübut etmişəm. Onlar həm görür, həm də eşidir. Həmçinin onların bədənlərinin də olması haqda hədislər gətirmişəm.

Siz Ömərin fəzilətini ucaltmaq üçün peyğəmbəri və onun zövcələrini biqeyrət göstərməyə çalışırsız? Yani Siz demək istəyirsiz ki, peyğəmbər öz zövcələri haqda düşünmürdü, buna görə də Ömər bunu etməyə məcbur oldu, buna görə də o peyğəmbərin zövcələrini pusurdu, və yalnız onlardan birini iş yerində tutandan sonra Allah-təala bu ayəni nazil etdi?! Yagin ki, Ömər nəyin yaxşı və düzgün olduğunu peyğəmbərdən yaxşı bilir! Əhsən Sizə!

Qayıdaq bizim hədisə. Hədisdə qeyd edilir: Sizdən qabaq yaşayan yəhudilər arasında helələri var idi ki, onlara vəhy gəlirdi, ona baxmayaraq ki, onlar peyğəmbər deyildilər.

Əs salamu aleykum və rahmətullahi təalə. Əziz “al-Fath” qardaş əvvəla utanmırsan hələ söz yazırsan bu məsələ ilə bağlı Məhəmməd Hüseyn Təbatəbainin “Əl-Mizan” təfsirinə (Nur, 31. Əhzab 53-59 müraciət edərsən sənin bəyənmədin hədisi Təbatəbaidə özü də qeyd edir. Ömər ibn Xəttaba Cəbrail (ə) vasitəsi ilə vəhy gəlməyib. Sən de görüm Şair deyir ki: “Mənə ilham gəlməsə mən şer yaza bilmərəm” indi nə deyirsən əziz “al-Fath” qardaş şairə Allah tərəfdən Cəbrail (ə) vasitəsi ilə vəhy gəlir? Rica edirəm əziz “al-Fath” qardaş mövzudan kənara çıxmayın.

Bunların hamısını yuxarıda sübut etmişəm. Onlar həm görür, həm də eşidir. Həmçinin onların bədənlərinin də olması haqda hədislər gətirmişəm.

İnsanlar kimi ruhlar bizlərə sual verib cavab ala bilirlər. Həmçinin İnsanlar ruhların salamlarını eşidir və yaxud eşitsə salamlarını ala bilir?

Yenə də yalan deyirsiz. Siz bütlərə aid olar ayələri əməlisalehlərə aid edirsiz. Baxın E.Quliyev bu ayəni neçə qeyd edir:

39 - əz-Zumər

3 - Bil ki, xalis din (sırf ibadət, təmiz itaət) ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub (bütləri) özlərinə dost tutanlar: “Biz onlara yalnız bizi Allaha yaxınlaşdırmaq üçün ibadət edirik!” (deyirlər). Şübhəsiz ki, Allah ixtilafda olduqları məsələlər barəsində (qiyamət günü) onların arasında hökm edəcəkdir. Allah yalançı, nankor olan kimsəni doğru yola müvəffəq etməz!

Gördüyünüz kimi orada bütləri yazılıb, əməlisalehləri yox. Niyə quranı təhrif edib yalan danışırsız. Tutalım ki, bizi aldatdız, Allahı da aldadacaqsız?!

Əziz “al-Fath” qardaş mən heç kimi aldatmıram sən ayənin orijinalına baxmadan hökm verir sən hələ mənə üstəlik hədə qorxu gəlib deyir siz ki, sənə: “band” qoyacağam. Allaha sizə hidayət versin. Əziz qardaş bacılar gəlin ayəni orijinalına formasına müraciət edib baxaq görək “büt” yazılıb yoxsa “övliya”

مِن دُونِهِ أَوْلِيَا “min dunihi əuliyə” (Zumər 3) İndi de görüm əziz “al-Fath” qardaş Quranı kim tərif edir mən yoxsa sən?

Sərf etməyəndə Sizin üçün nə Əhməd, nə ibn Teymiyyə nə də başqaları hüccət deyil, yalnız Quran və Onun Peyğəmbəri hüccətdir. Mən Sizə bunu məhz Qurandan və peyğəmbərin sünnətindən sübut etdim, amma siz bunu da qəbul etmədiz!

Əziz “al-Fath” qardaş bizdə sizdən fərqli olaraq (İmamlar) Alimlər məsul deyirlər xəta edə bilərlər çünki Allah rəsulu (s.ə.s) belə buyurmuşdu: “Alimlər ictihadlarında xəta edərsə 1 savab əgər düz olarlarsa 2 savab qazanarlar”

Bax özünüzdə qeyd edirsiz ki, “Onun duası, sizinkilərdən fərqli olaraq, Allah dərgahında mütləq qəbul olunar”.

Əvvəla ayə nazil olan zaman Allah rəsulu (s.ə.s) sağ idi. Bununla da sünnədə diri insan ilə vasitə tutmaq olar. Bunlardan Ənəs ibn Malikin (Allah ondan razı olsun!) rəvayət etdiyi hədisi göstərmək olar: «Peyğəmbər salavatullah dövründə bərk quraqlıq baş verir. Cümə günü Allahın salavatı və salamı olmuş minbərə xütbə oxumağa qalxarkən bir bədəvi (köçəri –tərc.) ərəb minbərlə üzbəüz qapıdan içəri girir və hökm verilən yerə yönəlir. Peyğəmbər (s.s)m qalxıb onu qarşılayır. Köçəri ərəb deyir: «Ya Rəsulullah! Mal-dövlət, ailə-uşaq, mal-qara, qoyun-quzu əldən gedir. Allaha dua et ki, bizə yağış yağdırsın. Salavatullah (Peyğəmbər – tərc.) əllərini qaldırdı, hətta qoltuqlarının altının ağı göründü və dedi: «Ilahi! Bizə yağış yağdır! Bizə yağış yağdır! Bizə yağış yağdır!» Adamlar da əllərini qaldırıb onunla birlikdə dua etdilər. Rəvayətdə Ənəs deyir: «Səma şüşə kimi idi. Onun arxasından buludlar bir-bir çıxıb diş kimi düzüldü. Buludlar səmanın mətkəzinə yığışdıqdan sonra yağış yağdı. Nəfsim əlində olana (Allaha – tərc.) and olsun, o buludları elə düzdü ki, elə bil bunlar dağlar idi. Peyğəmbər salavatullah o qədər minbərdə qalıb dua etdi ki, mən yağış damcılarının onun saqqalından süzülüb düşdüyünü gördüm (Rəvayətdə həmçinin deyilir: «Külək qalxdı, buludlar ətrafa səpələndi. Sonradan bir yerə yığışdı, səmanın ağzı açıldı və ordan gur su axmağa başladı. Peyğəmbər salavatullah minbərdən aşağı düşdü və namaz qıldı. Məsciddən çıxıb evə gedənəcən bərk islandıq. Bu gün, sabah, o biri gün və gələn həftəyədək aramsız yağış yağdı. Şəhərin arxları daşdı. Allaha and olsun, altı gün biz günəşi görə bilmədik»). Bir həftə keçəndən sonra elə həmin qapıdan bir kişi içəri girdi. Peyğəmbər (s.s.) xütbə oxumaq üçün minbərə qalxırdı. O, kişini qarşıladı. Kişi dedi: «Ya Rəsulullah! Evlər dağılır, yollar bağlanır, mal-qaranı su .rır, arxlar aşıb-daşır, mülklərimiz suda batır. Allaha dua et ki, yağışı saxlasın». Peyğəmbər (s.s) gülümsədi, əlini qaldırıb dedi: «Ilahi, ətrafımıza, üstümüzə yox, Ilahi, dağların, təpələrin, torpaqların və qumların üstünə, vadilərin içinə və ağacların yarpaqlarına tök yağışı!» O, əlini buludlara tərəf uzadan kimi onlar dağıldı və səmanın ortasında açıq havadan bir dairə əmələ gəldi. Mən Mədinənin ətrafında həm sağa, həm də sola səpələnən buludlara baxdım. Elə bil Mədinənin üstündən pərdə açıldı. Ətrafımıza yağırdı, şəhərə bir damcı belə düşmürdü. Bayıra çıxıb (günəşli) havada gəzdik. Allah adamlara Allahın ən gözəl salavatı və salamı olmuş Peyğəmbərinin kəramətini və onun duasına cavab verdiyini nümayiş etdirirdi. Bir ay ərzində vadilərə yağış yağdı. O tərəflərdən yalnız atla gəlmək mümkün idi» (əl-Buxarı, «Müxtəsərim»: 224-226. 497. № 933-cü hədis, Səhih Muslim, № 897-cш hədis). Ənəs ibn Malik (Allah ondan razı olsun!) bu rəvayəti verir: «Ömər ibn Xəttab (Allah ondan razı olsun!) quraqlıq baş verəndə Abbas ibn Əbdülmüttəlibə üz tutub yağış yağması üçün dua etməsini istəyib demişdir: «Ilahi, biz Sənə Peyğəmbərimiz (s.s) vasitəsilə təvəssül edirdik, bizə yağış göndərirdin. Indi isə Sənə Peyğəmbərimizin əmisi vasitəsilə təvəssül edirik. Bununla biz Peyğəmbərimizin (s.s) özünü nəzərdə tutmuş oluruq. Biz ondan dua etməyi tələb edir və onun duası ilə Allaha yaxınlaşırıq. Indi isə Peyğəmbər (s.s) rəhmətə getmişdir və bizim üçün dua edə bilməz. Biz Peyğəmbərimizin əmisi Abbasa üz tutub bizim üçün dua etməsini istədik» (Buxarı, 2/397; Ibn Sədi, «Təbəqat», 4/28-29; Buxarı, «Müxtəsərim», 536).

Siz nədən danışırsız, mən anlamıram? Nə keçmiş, nə gələcək vaxt? Mən Sizdən nə soruşuram, Siz nə cavab verirsiz? Siz əsas mövzudan yayınıb başqa mövzuya keçirsiz. Dəyəsən yorğunluqdan mövzunu unudmusuz. Siz yazmışdınız ki:

Əziz “al-Fath” qardaş sizin ərəb qrammatikasından xəbəriniz yoxdursa mən burda neyliyim. Yenə də qeyd edim Nisa surəsinin 64-cü ayəsində “İz zaləmu” Yənin bu ayədə ذإِ "İz" hərfinin işlənməsi, peyğəmbərin (s.ə.s) sağ olduğu zamanına subüt edildiyinə dəlildir. Çünki bu «Madi» yəni keçmiş zamanı müəyyən etmək üçün istifadə olunur! Bəli, əgər ayədə ا إِذَ "İzə"şəklində qeyd olunsaydı bu zaman əziz "al-Fath" qardaşın dəlil tələb etməkdə haqlı olardılar, çünki "İzə" fərqlidir və ümumi mənanı ifadə edir, həm «Madi» yəni keçmiş, həm «Mudari» yəni gələcək, həm də «İstiqbal» yəni gələcəyə məxsus zaman üçün bildirilir. Lakin "İz" isə keçmiş zamana xasdır.

Mən də Sizdən soruşdum: Niyə Allah-təala bu ayədə peyğəmbəri onlara vasitəçi qərar verir? Niyə demir ki, Mənə dua edin, niyə onları peyğəmbərin yanına göndərir və deyir ki, ona Məndən üzr istədiyinizi deyin, o da Mənə desin? Bax buna cavab verin!

Əziz “al-Fath” qardaş Nisa 64-cü ayədə Allah rəsulu (s.ə.s) sağ ikən qeyd olunur. Əgər Allah rəsulu (s.ə.s) dünyadan köçmüş olandan sonra vasitə onun ilə olsa idi. Nisə 64-cü ayəsində qeyd olunardı ki: “cə ukə qabrakə” yəni “sənin qəbrinin yanına gəlib” qeyd olunardı.

Anəs ibn Malik deyir: “Ölünü qəbirə qoyub, bastırdıqdan sonar, o gedən insanların ayaq seslərini eşidir” (Səhih Buxari cild 2 səh 123, bab əl-məyyid əsməu xəfək ən niəl; ibn Kayum “ər_Ruh” səh 9).

Peyğəmbərimiz deyib: Əgər bir müsəlman həyatda tanıdığı mömin qardaşının qəbri yanından keçərkən ondan nəsə soruşsa, Allah-təala o insanı dirildər ki, qardaşının sualına cavab versin. (ibn Kayum “ər_Ruh” səh 9).

Həmçinin İbn Kayum yazır: Sələfilərin yekdil fikrinə görə ölən insane onu ziyarət edəni tanıyır və buna çox sevinir. (ibn Kayum “ər_Ruh” səh 9).

Bu ona dəlalət edir ki, ölüyə salam verəndə o cavab verir. Lakin sən diri insana salam verəndə onun salamını eşidirsən: “Bəli” bəs ölüyə salam verəndə onun salamını eşidirsən?

Siz bu duaların mənasını birləşdirib bir məna edirsiz və özünüzü çaşdırırsız. Gəlin sizin dediyiniz kimi edək: “Biz yalnız Sənə ibadət edirik və yalnız Səndən kömək diləyirik!” (Fatihə, 5) Deməli Allahdan başqa heç kəsdən kömək istəmək olmaz! Amma siz yalan deyirsiz, çünki özünüz kömək üçün cürbəcür insanlara müraciət edirsiz, məsələn sizin tez-tez misal gətirdiyiniz həkimə! Deməli siz həkimdən kömək istəyəndə ona ibadət edirsiz!? Bu ayəyə əsasən (sizin dediyinizə görə) Allahdan başqa heç kimdən heç nə istəmək olmaz, əgər istəsək deməli biz o kəsə ibadət etmiş oluruq?!

Əziz “al-Fath” qardaş bunu da qeyd edim ki, insanlardan qadir olduğu şeylərdə nə isə istəmək olar. Əgər Həkimə desək ki: “Mənə övlad ver” və yaxud “Məni öldürüb və sonradan dirilt ” şübhəsiz ki, bu şirkdir çünki həkim buna qadir deyil. Lakin diri insanın hansı şərtlər ilə ondan nə isə istəmək olar. Misal üçün: “Ey filankəs mənim üçün əllərini qaldırıb dua elə” Diri insan əllərini qaldırıb dua etməyə qadirdir.Yenə də qeyd edim ki, insanlardan yalnız qadir olduğu şeylərdə nə isə istəmək olar.

Əvvəla Sizə məsləhət görürəm forumun qaydaları ilə yaxından tanış olasız və onları pozmayasız. Sizin reytinqinizi 20% qaldırırıam, səbəbini burda öyrənə bilərsiz http://forum.bakililar.az/index.php?s=&amp...t&p=1610436

Mən bunu başa dümədim rica edirəm əziz “al-Fath” qardaş bunu tam şəkildə izah edəsiniz. Bunuda qeyd edim ki, “Mən sizdən və sizin Allahdan başqa dua etdiyiniz şeyləri tərk edib və öz Rəbbimə dua edirəm. Ola bilsin ki, mən Rəbbimə dua etməklə heç vaxt bədbəxt olmayım” (Məryəm, 48).“Haqq olan dua yalnız Ona (Allaha) olan duadır. Ondan başqasına edilən dualar qəbul olunmaz.” (Rəd, 14). Mə əs salam.

ABDULAZİZ222

Salam.

Size 2- sual unvanlamishdim.

Bu suala cavab verdiniz. Ve qebul etdiniz.

2. ölüler vasitesile tevessülu qebul edirsen? Eger cavabin menfidirse konkret yaz sebebini

Bu sualin birinci hissesine cavab verdiniz amma ikinci hissesi ile bagli qisa ve konkret yazdiniz ki,

Çünki bu əməl müşriklərin əməlləridir.

Lakin achiqlamadiniz ki, shirke sebeb olan burda nedir?! Belke ölülerin bizi eshitmemesidir?

Zehmet olmasa qorxa qorxa yazmayin, Fikrinizi tam ortaya qoyun ki, men size cavab yaza bilim.

Əziz “al-Fath” qardaş əvvəla utanmırsan hələ söz yazırsan bu məsələ ilə bağlı Məhəmməd Hüseyn Təbatəbainin “Əl-Mizan” təfsirinə (Nur, 31. Əhzab 53-59 müraciət edərsən sənin bəyənmədin hədisi Təbatəbaidə özü də qeyd edir. Ömər ibn Xəttaba Cəbrail (ə) vasitəsi ilə vəhy gəlməyib.

Bunu mən də bilirəm və təsdiqləyirəm, amma Siz (sizin alimlər) iddia edirsiz ki, Ömərə vəhy gəlib, peyğəmbərlərə gəldiyi kimi. Həmçinin Ömər bəzi ayələrin nazil olmasının səbəbkarı olub, yani Allah-təala ona xatir bəzi onun istədiyi şeylər üçün ayə nazil edib. Bunların da cavabını verin.

Xahiş edirəm Təbatəbainin bu haqda olan təfsirini bizə tam yazasız, ya kitabın skanını qoyasız ki, biz də oxuya bilək. Nəsə onun haqqında çox danışırsız, baxmayaraq ki, onu heç müsəlman saymırsız.

İnsanlar kimi ruhlar bizlərə sual verib cavab ala bilirlər. Həmçinin İnsanlar ruhların salamlarını eşidir və yaxud eşitsə salamlarını ala bilir?

Sizdə sualdan sual yaranır və siz söhbətin məzmununu itirirsiz. Əvvəla insan da ölünü eşidə bilər, amma bunun bizim söhbətə aidiyyatı yoxdur. Lap elə deyək ki, eşidə bilməz. Biz sizinlə başqa şeydən danışırıq. Siz deyirsiz ki, ölüyə dua etmək (ondan şəfaət istəmək) olmaz, çünki o bizi eşitmir. Mən isə sizə sübut etdim ki, o sağdır və bizi eşidir. Mən sizə sübut etdim ki, o insanlar Allahdan ruzi alırlar və bizim üçün Allahdan şəfaət istəyə bilərlər. Daha onların cavabını biz eşidirik, ya eşitmirik bu kimə lazımdır, bizə onlarla söhbət etmək və ya nəyəsə cavab almaq lazım deyil.

39 - əz-Zumər

Əziz “al-Fath” qardaş mən heç kimi aldatmıram sən ayənin orijinalına baxmadan hökm verir sən hələ mənə üstəlik hədə qorxu gəlib deyir siz ki, sənə: “band” qoyacağam. Allaha sizə hidayət versin. Əziz qardaş bacılar gəlin ayəni orijinalına formasına müraciət edib baxaq görək “büt” yazılıb yoxsa “övliya”

مِن دُونِهِ أَوْلِيَا “min dunihi əuliyə” (Zumər 3) İndi de görüm əziz “al-Fath” qardaş Quranı kim tərif edir mən yoxsa sən?

Mən Sizə E.Quliyevin tərcüməsində göstərdim ki, orda bütlər yazılıb. Elmir müəllimi görəndə deyərsiz düzəltsin, övliya etsin. Siz yagin ondan da güclü alimsiz. İndi isə mən Sizə (Sizin əvvəl mənə təqdim etdiyiniz saytdan) Təbərinin təfsirini göstərəcəm:

http://www.haznevi.net/icerikoku.aspx?KID=5368&BID=62

AHahi bırakıp da başka şeyleri dostlar edinip onlara t.nlara gelince, onlar ilahları için şöyle derler: "Biz bunlara, bizi sadece Aİlaha yaklaştırmaları ve Allah katında bize şefaatçi olmaları için tapıyoruz."

Bu da Ibn Kesir tefsiri

Allah teala putlara ibadet eden müşriklerin: “Onlara, sırf bizi Allaha yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz” dediklərini haber verir.

Bunların hamısı bütlər yazır, görəsən niyə? Bütün əhli-sünnət alimləri birdən eyni şeydə səhv etdilər?!

O qalsın bir qırağa. Siz bu ayəni sübut kimi gətirdiz, dediz ki, bu ayə sübut edir ki, Allahdan başqası çağırıb ondan heç nə (dua) istəmək olmaz. Amma ayədə istək duasından yox ibadət duasından yazılıb.

Bil ki, xalis din (sırf ibadət, təmiz itaət) ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub (bütləri) özlərinə dost tutanlar: “Biz onlara yalnız bizi Allaha yaxınlaşdırmaq üçün ibadət edirik!” (deyirlər). Şübhəsiz ki, Allah ixtilafda olduqları məsələlər barəsində (qiyamət günü) onların arasında hökm edəcəkdir. Allah yalançı, nankor olan kimsəni doğru yola müvəffəq etməz!

Əziz “al-Fath” qardaş bizdə sizdən fərqli olaraq (İmamlar) Alimlər məsul deyirlər xəta edə bilərlər çünki Allah rəsulu (s.ə.s) belə buyurmuşdu: “Alimlər ictihadlarında xəta edərsə 1 savab əgər düz olarlarsa 2 savab qazanarlar”

Siz nahaq imamları alimlərlə bir edirsiz. Nəyə əsasən bunu edirsiz?

Sizin əqidəyə görə heç kəs məsum deyil və hətta peyğəmbərimiz də həta və səhv edib.

Gözəl hədisdir: Əgər alimlər xəta edəndə 1 savab qazanırlarsa, onda niyə şiələrin gözünü çıxarırsız? Onda helə çıxır ki, sizin əqidəyə görə şiələr gündə kəlan savab qazanırlar!

Bax özünüzdə qeyd edirsiz ki, “Onun duası, sizinkilərdən fərqli olaraq, Allah dərgahında mütləq qəbul olunar”.

Əvvəla ayə nazil olan zaman Allah rəsulu (s.ə.s) sağ idi. Bununla da sünnədə diri insan ilə vasitə tutmaq olar. Bunlardan Ənəs ibn Malikin (Allah ondan razı olsun!) rəvayət etdiyi hədisi göstərmək olar:

Bu hədisi biz artıq əzbərləmişik, hər gün bunu yazırsız. Bundan başqasını bilmirsiz?

Bəs mənim yazdığlarımı oxumursuz?

Peyğəmbər sağdır və duası da həmişə qəbul olunur. Məhz buna görə də əhli-şiə və əhli sünnət ona təvəssül edir və ondan şəfaət istəyirlər.

Əziz “al-Fath” qardaş sizin ərəb qrammatikasından xəbəriniz yoxdursa mən burda neyliyim. Yenə də qeyd edim Nisa surəsinin 64-cü ayəsində “İz zaləmu” Yənin bu ayədə ذإِ "İz" hərfinin işlənməsi, peyğəmbərin (s.ə.s) sağ olduğu zamanına subüt edildiyinə dəlildir. Çünki bu «Madi» yəni keçmiş zamanı müəyyən etmək üçün istifadə olunur! Bəli, əgər ayədə ا إِذَ "İzə"şəklində qeyd olunsaydı bu zaman əziz "al-Fath" qardaşın dəlil tələb etməkdə haqlı olardılar, çünki "İzə" fərqlidir və ümumi mənanı ifadə edir, həm «Madi» yəni keçmiş, həm «Mudari» yəni gələcək, həm də «İstiqbal» yəni gələcəyə məxsus zaman üçün bildirilir. Lakin "İz" isə keçmiş zamana xasdır.

Yagin ki, ərəb ibn Kasir də mənim kimi ərəb qramatikasını bilmir, baxın görün o nə təfsir verib:

(NÎSÂ SÜRESİ 64) Allah Teâlâ : «Onlar kendilerine yazık ettikleri zaman, sana gelip Allah'tan mağfiret dileseler ve peygamberleri de onlara mağfiret dileseydi elbette Allah'ı Tevvâb ve Rahîm olarak bulacaklardı.» buyurarak isyan edenleri ve günahkârları doğru yola İletiyor. Onlara gösterdiği yol şudur: Onlardan bir hatâ ve isyan vuku' bulduğu zaman, Allah Rasûlüne gidip onun katında Allah'tan mağfiret dileyecek, Allah Rasûlün-den kendileri için Allah'tan bağışlama dilemesini isteyeceklerdir. îşte böyle yaptıkları takdirde Allah Teâlâ onların tevbelerini kabul edecek, onlara acıyacak ve onları bağışlayacakdır. Bunun için Allah Teâlâ : «Elbette Allah'ı Tevvâb ve Rahîm olarak bulacaklardı.» buyurmuştur.

İçlerinde eş-Şâmil isimli eserin müellifi Şeyh Ebu Nasr îbn es-Sab-bâğ'ın bulunduğu bir grup âlim Utbâ'dan şu meşhur hikâyeyi naklederler ; Utbâ şöyle anlatmıştır : Hz. Peygamber (s.a.) in kabri yanında oturuyordum. Bir bedevî gelerek: Selâm sana ey Allah'ın Rasûlü, Allah Teâlâ'nm : »Onlar kendilerine yazık ettikleri zaman, sana gelip Allah'tan mağfiret dileseler ve peygamberler de onlara mağfiret dileseydi elbette Allah'ı Tevvâb ve Rahîm olarak bulacaklardı.» buyurduğunu işittim. İşte günâhlarımdan mağfiret dileyerek ve Rabbıma benim hakkımda şefaatte bulunmanı isteyerek sana geldim, dedi ve şu şiiri söyledi:

«Ey yeryüzündeki efendilerin en hayırlısı ve en büyüğü; onların güzel kokularıyla yeryüzünün alçak ve yüksek yerleri hep güzelleşmiştir.

Senin bulunduğun kabre benim nefsim feda olsun. Orada iffet, orada cömertlik ve şeref vardır.»

Sonra Bedevi ayrılıp gitti ve bana bir uyku hali geldi. Rü'yâmda Hz. Peygamberi (s.a.) gördüm. Şöyle buyurdular: Ey Utbâ, Bedevi'ye var ve Allah'ın kendisini bağışladığını ona müjdele.

Allah Teâlâ: «Hayır, Rabbına andolsun ki; aralarında çekiştikleri şeylerde; seni hakem ta'yîn etmedikçe îmân etmiş olmazlar.» buyurarak kendi şerefli, mukaddes zâtına yemînle ifâde buyuruyor ki, bütün işlerde Allah Rasûlünü hakem ta'yîn etmedikçe hiç kimse gerçekten îmân etmiş olmaz. Onun verdiği hüküm gizli ve açık her zaman bağlanılması vâcib olan hak ve gerçektir. Bunun içindir ki, Allah Teâlâ : «Sonra haklarında verdiğin hükümden dolayı içlerinde bir sıkıntı duymadan kendilerini tamamen teslim etmedikçe îmân etmiş olmazlar.» buyurmuştur. Yani seni hakem ta'yîn ettiklerinde; içlerinden sana itaat ederler. İçlerinde senin verdiğin hükme karşı herhangi bir sıkıntı duymazlar. İç ve dışlanyla bu hükme uyarlar. Bir karşı koyma, bir müdâfaa ve münâkaşa olmaksızın bütünüyle bu hükme teslim olurlar.

Həmçinin mən Sizə bu haqda hədisdə gətirmişdim: Anas ibn Malik deyir: Peyğəmbərlər öz qəbirlərində sağdır və Allaha ibadət edirlər. (Hafiz Xeysəmi “Macma əz-Zəvahid” cild 8, səh 211; Mənəvi “Feyz əl-Qədir” cild 3, səh 184). Şeyx Albani bu hədisin səhih olduğunu yazır (“Səlsələtu əl axadis əs səhihə” hədis № 621).

Siz mənim yazılarımı oxumursuz?

Əziz “al-Fath” qardaş Nisa 64-cü ayədə Allah rəsulu (s.ə.s) sağ ikən qeyd olunur. Əgər Allah rəsulu (s.ə.s) dünyadan köçmüş olandan sonra vasitə onun ilə olsa idi. Nisə 64-cü ayəsində qeyd olunardı ki: “cə ukə qabrakə” yəni “sənin qəbrinin yanına gəlib” qeyd olunardı.

Bu hədisdə qeyd olunub.

Anəs ibn Malik deyir: “Ölünü qəbirə qoyub, bastırdıqdan sonar, o gedən insanların ayaq seslərini eşidir” (Səhih Buxari cild 2 səh 123, bab əl-məyyid əsməu xəfək ən niəl; ibn Kayum “ər_Ruh” səh 9).

Bu ona dəlalət edir ki, ölüyə salam verəndə o cavab verir. Lakin sən diri insana salam verəndə onun salamını eşidirsən: “Bəli” bəs ölüyə salam verəndə onun salamını eşidirsən?

Əsas odur ki, siz ölü adlandırdığınız insan salam verməyə qadirdir! Deməli o sağdır və bizə salam verir, sadəcə biz onu eşitmirik. Gəlik hələlik bunu qəbul edək.

Siz bu duaların mənasını birləşdirib bir məna edirsiz və özünüzü çaşdırırsız. Gəlin sizin dediyiniz kimi edək: “Biz yalnız Sənə ibadət edirik və yalnız Səndən kömək diləyirik!” (Fatihə, 5) Deməli Allahdan başqa heç kəsdən kömək istəmək olmaz! Amma siz yalan deyirsiz, çünki özünüz kömək üçün cürbəcür insanlara müraciət edirsiz, məsələn sizin tez-tez misal gətirdiyiniz həkimə! Deməli siz həkimdən kömək istəyəndə ona ibadət edirsiz!? Bu ayəyə əsasən (sizin dediyinizə görə) Allahdan başqa heç kimdən heç nə istəmək olmaz, əgər istəsək deməli biz o kəsə ibadət etmiş oluruq?!

Əziz “al-Fath” qardaş bunu da qeyd edim ki, insanlardan qadir olduğu şeylərdə nə isə istəmək olar. Əgər Həkimə desək ki: “Mənə övlad ver” və yaxud “Məni öldürüb və sonradan dirilt ” şübhəsiz ki, bu şirkdir çünki həkim buna qadir deyil. Lakin diri insanın hansı şərtlər ilə ondan nə isə istəmək olar. Misal üçün: “Ey filankəs mənim üçün əllərini qaldırıb dua elə” Diri insan əllərini qaldırıb dua etməyə qadirdir.Yenə də qeyd edim ki, insanlardan yalnız qadir olduğu şeylərdə nə isə istəmək olar.

Əvvəla insan yalnız Allahın ona izn verdiyi şeyə qadirdir. Əgər Allah-təala istəsə o həkim uşaq da verə bilər, lap insanı diriltə də bilər, hər şey Allahın izni ilə olur!

Qayıdaq ayənin özünə: “Biz yalnız Sənə ibadət edirik və yalnız Səndən kömək diləyirik!” (Fatihə, 5) (indi mən də sizin üsuldan istifadə edib deyirəm) Ayədə “yalnız Səndən kömək istəyirik” deyilir. Deyilmir ki, Səndən və nəyəsə qadir insanlardan. Niyə Siz ayələrə istədiyiniz kimi təfsir verirsiz?

Sizə bundan əvvəl ayə gətirərək sübut etdim ki, ölən cismdir, ruh (insanın özü) isə sağdır. İnsan sağdırsa o əlini də, lazım olsa lap ayağını da qaldıra bilər və o çox şeyə qadirdir.

Mən bunu başa dümədim rica edirəm əziz “al-Fath” qardaş bunu tam şəkildə izah edəsiniz.

Deyirəm ki, forumun qaydaları ilə tanış olun və onları pozmayın!

Mən Sizə E.Quliyevin tərcüməsində göstərdim ki, orda bütlər yazılıb. Elmir müəllimi görəndə deyərsiz düzəltsin, övliya etsin. Siz yagin ondan da güclü alimsiz. İndi isə mən Sizə (Sizin əvvəl mənə təqdim etdiyiniz saytdan) Təbərinin təfsirini göstərəcəm:

AHahi bırakıp da başka şeyleri dostlar edinip onlara t.nlara gelince, onlar ilahları için şöyle derler: "Biz bunlara, bizi sadece Aİlaha yaklaştırmaları ve Allah katında bize şefaatçi olmaları için tapıyoruz."

Bu da Ibn Kesir tefsiri

Allah teala putlara ibadet eden müşriklerin: “Onlara, sırf bizi Allaha yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz” dediklərini haber verir.

Bunların hamısı bütlər yazır, görəsən niyə? Bütün əhli-sünnət alimləri birdən eyni şeydə səhv etdilər?!

O qalsın bir qırağa. Siz bu ayəni sübut kimi gətirdiz, dediz ki, bu ayə sübut edir ki, Allahdan başqası çağırıb ondan heç nə (dua) istəmək olmaz. Amma ayədə istək duasından yox ibadət duasından yazılıb.

Bil ki, xalis din (sırf ibadət, təmiz itaət) ancaq Allaha məxsusdur. Allahı qoyub (bütləri) özlərinə dost tutanlar: “Biz onlara yalnız bizi Allaha yaxınlaşdırmaq üçün ibadət edirik!” (deyirlər). Şübhəsiz ki, Allah ixtilafda olduqları məsələlər barəsində (qiyamət günü) onların arasında hökm edəcəkdir. Allah yalançı, nankor olan kimsəni doğru yola müvəffəq etməz!

Əs salamu aleykə. Əziz “al-Fath” qardaş Təbəri zumər surəsinin 3-cü ayəsi ilə əlaqədar belə qeyd edir: "Ayədə qeyd olunan müşriklərin. “Biz yalnız Allaha yaxınlaşmaq üçün bütlərə ibadət edirik.” Dedikləri açıq aşkardır. Mücahid deyir ki “Qureyş müşriklərinin bütlər üçün dediklərini onlardan qabaq müşriklər mələklərə, Məryəm oğlu İsaya və Üzeyir üçün də demişlər.” Bununla da müşriklər Allahın varlığını inkar etməyib onun rizasını qazanmaq üçün btlərə dua edirdilər.” (Ət-Təbəri, Təbəri təfsiri, 23-cü cild, 39-cu surə).

Əziz “al-Fath” qardaş sənə bunu da qeyd edim ki, ərəb dilində “büt” işlənən söz “mən” ( من) kimsə və yaxud kimsələr “ma” (ما) da şey və yaxud şeylər mənasını ifadə edilir. Mən” ( من) “kimsələr” deyiləndə, ruhlar və yaxud ölülər nəzərdə tutulur. Amma “ma” (ما) deyiləndə köməyə çağıran daş, ağac və digər maddələrdən düzəldilmiş büt və heykəllər qeyd olunur. Lakin əziz “al-Fath” qardaş Quran tərcümələrində “büt” sözləri mötərizədə qeyd olunur. Bunu da qeyd edim ki, zumər surəsinin 3-cü ayəsində tərcüməsində “büt” sözü ilə əvəz edilən “övliya” mənasıdır. Belə açıqlanır ki, əməl saleh övliyaları müşriklər sonradan büt heykəl formasında yaratmışdılar. Müşriklərin səbəbi də əməl saleh övliyaların büt heykəl formasında yaratmaları odur ki, Allaha yaxınlaşmaq üçün onları vasitə tutsunlar.

Yagin ki, ərəb ibn Kasir də mənim kimi ərəb qramatikasını bilmir, baxın görün o nə təfsir verib:

(NÎSÂ SÜRESİ 64) Allah Teâlâ : «Onlar kendilerine yazık ettikleri zaman, sana gelip Allah'tan mağfiret dileseler ve peygamberleri de onlara mağfiret dileseydi elbette Allah'ı Tevvâb ve Rahîm olarak bulacaklardı.» buyurarak isyan edenleri ve günahkârları doğru yola İletiyor. Onlara gösterdiği yol şudur: Onlardan bir hatâ ve isyan vuku' bulduğu zaman, Allah Rasûlüne gidip onun katında Allah'tan mağfiret dileyecek, Allah Rasûlün-den kendileri için Allah'tan bağışlama dilemesini isteyeceklerdir. îşte böyle yaptıkları takdirde Allah Teâlâ onların tevbelerini kabul edecek, onlara acıyacak ve onları bağışlayacakdır. Bunun için Allah Teâlâ : «Elbette Allah'ı Tevvâb ve Rahîm olarak bulacaklardı.» buyurmuştur.

İçlerinde eş-Şâmil isimli eserin müellifi Şeyh Ebu Nasr îbn es-Sab-bâğ'ın bulunduğu bir grup âlim Utbâ'dan şu meşhur hikâyeyi naklederler ; Utbâ şöyle anlatmıştır : Hz. Peygamber (s.a.) in kabri yanında oturuyordum. Bir bedevî gelerek: Selâm sana ey Allah'ın Rasûlü, Allah Teâlâ'nm : »Onlar kendilerine yazık ettikleri zaman, sana gelip Allah'tan mağfiret dileseler ve peygamberler de onlara mağfiret dileseydi elbette Allah'ı Tevvâb ve Rahîm olarak bulacaklardı.» buyurduğunu işittim. İşte günâhlarımdan mağfiret dileyerek ve Rabbıma benim hakkımda şefaatte bulunmanı isteyerek sana geldim, dedi ve şu şiiri söyledi:

«Ey yeryüzündeki efendilerin en hayırlısı ve en büyüğü; onların güzel kokularıyla yeryüzünün alçak ve yüksek yerleri hep güzelleşmiştir.

Senin bulunduğun kabre benim nefsim feda olsun. Orada iffet, orada cömertlik ve şeref vardır.»

Sonra Bedevi ayrılıp gitti ve bana bir uyku hali geldi. Rü'yâmda Hz. Peygamberi (s.a.) gördüm. Şöyle buyurdular: Ey Utbâ, Bedevi'ye var ve Allah'ın kendisini bağışladığını ona müjdele.

Allah Teâlâ: «Hayır, Rabbına andolsun ki; aralarında çekiştikleri şeylerde; seni hakem ta'yîn etmedikçe îmân etmiş olmazlar.» buyurarak kendi şerefli, mukaddes zâtına yemînle ifâde buyuruyor ki, bütün işlerde Allah Rasûlünü hakem ta'yîn etmedikçe hiç kimse gerçekten îmân etmiş olmaz. Onun verdiği hüküm gizli ve açık her zaman bağlanılması vâcib olan hak ve gerçektir. Bunun içindir ki, Allah Teâlâ : «Sonra haklarında verdiğin hükümden dolayı içlerinde bir sıkıntı duymadan kendilerini tamamen teslim etmedikçe îmân etmiş olmazlar.» buyurmuştur. Yani seni hakem ta'yîn ettiklerinde; içlerinden sana itaat ederler. İçlerinde senin verdiğin hükme karşı herhangi bir sıkıntı duymazlar. İç ve dışlanyla bu hükme uyarlar. Bir karşı koyma, bir müdâfaa ve münâkaşa olmaksızın nüyle bu hükme teslim olurlar.

İbn Kəsir (Allah ona rəhmət etsin) Nisa surəsinin 64-ci ayəsini təfsirdə qeyd etdiyi ravi: Utbi- Əbi Abdullah Məhəmməd bin Əhməd bin Abdul Əziz əl Utbi. (255 hicri/869)ütüƏl-Utbu Onun tarixçi olması “Tarixi Bağdad“ (2/324), “əl-İbər” (1/413) və “Şəzrat əz-Zəhəb” (2/65) əsərlərində qeyd olunur.

Utbidən qeyd olunan hədis sənədində Muhamməd İbn Harb əl-Hilali adlı ravi mövcuddur və o, naməlumdur, tərcüməsidə yoxdur. Şeyx Muhamməd ibn Əhməd ibn Abd əl-Hadi, rahiməhullah, deyir: “Bəzilərinin qeyd etdiyi bu hadisə Utbədən sənədsiz nəql olunmuşdur, bəziləri də bunu Muhamməd bin Harb əl-Hilalidən və bəziləri də Muhamməd bin Harb və Əbul-Həsən əz-Zəfəranidən, və o da, bədəvi ərəbdən rəvayət etmək surəti ilə nəql etmişlər. Beyhəqi “Şuabil-İmən” əsərində qüsurlu bir sənədlə Muhamməd bin Ruh bin Yezid əl-Basridən rəvayət edir, o dedi: Mənə Əbu Hərb əl-Hilali nəql etdi. İrəlidə göstərəcəyimiz kimi, bəzi yalançılar sənədi Əli ibn Əbi Talibə qədər çatdırıblar. Uydurma olaraq, bədəvinin hadisəsini dəlil kimi istifadə etmək yararsızdır, onun sənədi nöqsanlı və müxtəlifdir və sözləri də yalandır.” (Mənbə: “Sarim əl-Mumki fi Nəhr əl-Subki”, səh: 212). Əlavə olaraq sənəddəki Muhamməd ibn Heysəm və Əhməd bin Muhamməd ibn Heysəm ibn Adiy, ravinin oğlu və nəvəsidir və onların da hal tərcüməsi naməlumdur. Ona görə də bu rəvayətin isntinadı səhih deyil. Bu rəvayətin digər sənədi haqqında da hökm eynidir. Sənədində Heysəm İbn Adiy adlı ravi mövcuddur. İmam Buxarı, Yəhya ibn Main və Əbu Davud onun haqqında “yalançı etibarsız”, İmam Nəsai və digərləri isə “munkər əl-hədis” söyləmişdir. (“Mizənul-İtidəl”, 7/111-112, nöm: 9319, “əl-Muğni”, 2/717, “əd-Duafə val-Mətrukin”, 3/179, “əl-Məcruhin”, 3/92, “əl-Cərh va Tədil”, 9/85).

Diqqət yetirin Utbidən, gələn belə hədis səhih sayılmaz çünki hədisin özündə qeyd olunan bədəvi ərəbin şəxsi adı bilinmir və bəlli deyil buna görə də bədəvi ərəb naməlum olaraq qalır. Kimliyinin və etibarlılığının dəqiq bilinməməsi səbəbi ilə bu cür hədislər səhih sayılmaz, çünki hədis elmində bilindiyi kimi bu iki şərt bir rəvayətin səhihliyi üçün (bədəvi ərəbin) adı məlum olmalıdır. Bununlada naməlum bədəvi ərəb bizə numunə ola bilməz.

Əvvəla insan yalnız Allahın ona izn verdiyi şeyə qadirdir. Əgər Allah-təala istəsə o həkim uşaq da verə bilər, lap insanı diriltə də bilər, hər şey Allahın izni ilə olur!

İsa (ə) ölüləri dirildirdi və İsa (s) Allah arasında səbəbkar idi. Həmçinin İsa (ə) eşidirdi, görürdü, suala-cavab verə bilirdi və insanlar onun ilə təmasda ola bilirdilər. Necə ki, həkimdə səbəbkardır və ruhlardan O, fərqli olaraq eşidir, görür, suala-cavab verə bilir və yaxud insanlar onun ilə təmasda ola bilirlər həmçinin cərrahi əməliyyat etməyə də qadirdir. Əziz “al-Fath” qardaş demənə görüm: İmamlar həkim kimi insanları cərrahi əməliyyat etməyə də qadirdir və yaxud İmamlar insanlar ilə təmasda ola bilirlər?

Əsas odur ki, siz ölü adlandırdığınız insan salam verməyə qadirdir! Deməli o sağdır və bizə salam verir, sadəcə biz onu eşitmirik. Gəlik hələlik bunu qəbul edək.

“Əgər siz onları çağırsanız, onlar sizin duanızı eşitməzlər, eşitsələr də cavab verə bilməzlər. Özləri də Qiyamət günü sizin onlara ibadət etdiyinizi danacaqlar. Heç kəs hər şeydən Xəbərdar olan Allah kimi sənə xəbər verə bilməz.” (Fatir, 14). sən ozündə mənim ilə razılaşıb dedin ki; "sadəcə biz onu eşitmirik. Gəlik hələlik bunu qəbul edək."

Xahiş edirəm Təbatəbainin bu haqda olan təfsirini bizə tam yazasız, ya kitabın skanını qoyasız ki, biz də oxuya bilək. Nəsə onun haqqında çox danışırsız, baxmayaraq ki, onu heç müsəlman saymırsız

Təəssüflər olsun ki, Təbatəbainin "Mizən" təfsiri məndə kompüterdadır

“İmam” ərəb dilində rəhbər deyilir. Lakin Əli ilə Həsəndən başqa qalanları rəhbər olmayıblar. Hətta Xəlifə olaraq Mə`mun Əbul Həsən ər-Rza Xəlifəliyi təqdim edəndə Lakin O, (Rza) isə Xəlifəlikdən imtina etmişdir. Onlar (İmalarınız) öz zamanlarında böyük alimlər olmuşdular. Nümunə olaraq Əbu Abdullah, Cəfər Sadiq əleyhissalamı göstərmək olar. (Allah onların hamısından razı olsun)

Lakin achiqlamadiniz ki, shirke sebeb olan burda nedir?! Belke ölülerin bizi eshitmemesidir?

Zehmet olmasa qorxa qorxa yazmayin, Fikrinizi tam ortaya qoyun ki, men size cavab yaza bilim.

Əs salamu aleykə. Əziz “Nardarani”. Əməl-saleh insanlar öldükdən sonra onları büt, heykəllərinə çevirmişlər. Səbəb budur ki, müşriklər əməl-saleh insanları belə yada salaraq Allaha dua edəcəkləri zaman əməl-saleh insanları ilə vasitə tuturdular. Bununla da bu cür əməllər şirk sayılır. Mə əs salam.

Əs salamu aleykə. Əziz “Nardarani”. Əməl-saleh insanlar öldükdən sonra onları büt, heykəllərinə çevirmişlər. Səbəb budur ki, müşriklər əməl-saleh insanları belə yada salaraq Allaha dua edəcəkləri zaman əməl-saleh insanları ilə vasitə tuturdular. Bununla da bu cür əməllər şirk sayılır. Mə əs salam.

Qurban sene quttar bu oyunu. Sebebini yaz konkret.

Men Nardarani dunyadan kochmush emeli saleh bir bende vasitesile Allaha necur tevessul ede bilerem?! Meselene tutaq ki, men onu but ve heykel kimi, qebul etmirem. Ve inaniram ki, her bir shey Allahin qudreti sayesindedir. Vaste getirdiyim insan ise sadece bir vesiledir. Bele olan halda bu emelin harasi shirkdir? Men harda ve ne zaman ALLAHA sherik qoshdum? Zehmet olmasa achiqlayin.

Kechmish zamanda ki, qovumlerden bezileri ola bilsinler ki, oz butlerini 2-ci bir qudret sahibi bilibler. Lakin onlardan mene ne? Men diri bir insana etdiyim duzgun bir tevessulu o olerken elesem burda ne deyishir axi?!

Ebdül-Vehhаb ve Senаni dеyir: “Bu növ şefаet küfr ve şirkdir”.

niye?????????????????????????????????????????????????????????????

Изменено пользователем nardarani

Əs salamu aleykə. Suala cavab: Bütün təfsir alimlərinin yekdil fikrinə görə: Dua nə vaxt Quranda qeyd olunursa 2 qismə bölünür.

İstək duası yəni öz dilinlə Allahdan istəyirsən. «Ya Rəbb, məni, valideynlərimi və möminləri haqq-hesab günü bağışla!» (Ibrahim,41). 2). İbadət duası yəni öz əməllərinlə Allahdan istəyirsən. “Ey iman gətirənlər! (Namaz qıldıqda) rüku edin, səcdəyə q.nın; Rəbbinizə ibadət edin və yaxşı işlər görün ki, nicat t.sınız! (Mətləbinizə yetişəsiniz!).” (Həcc, 77). “Namaz qılın, zəkat verin və rüku edənlərlə birlikdə rüku edin!” (Bəqərə, 43).

Yaxshi bes bu ayede kecen dua sozu hansi menada ishlenmishdir?Ibadet ya istek?

لَا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ بَعْضِكُم بَعْضًا

Кто боится нападок на свои убеждения, то сам сомневается в них. У. Филлипс

Yaxshi bes bu ayede kecen dua sozu hansi menada ishlenmishdir?Ibadet ya istek?

لَا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ بَعْضِكُم بَعْضً

Bismi-Təala.

Əziz "Volk" yenə qeyd edirəm Nur surəsinin 63-cü ayəsində açıqlanan «دُعَا» dua kəlməsi ilə əlaqədar ibn Abbas (r.a) belə qeyd edir: “Məqsəd Allah rəsulunun (s.ə.s) duasını öz duanız kimi hesab etməyin. Onun duası, sizinkilərdən fərqli olaraq, Allah dərgahında mütləq qəbul olunar. Yəni Allah rəsulunun (s.ə.s) sizin üçün bəddua etməyinizə səbəb olmayın. Çünki onun duası qəbul olunan bir duadır. (İmam Qurtubi, əl-Cəmiuli-Əhkamil-Quran, 12-ci cild, səh 494-496). Bunu da qeyd edim ki, Allah rəsulu (s.ə.s) sağ olduğu zaman ayə qəsd olunur.

Изменено пользователем ABDULAZİZ222

Qurban sene quttar bu oyunu. Sebebini yaz konkret.

Men Nardarani dunyadan kochmush emeli saleh bir bende vasitesile Allaha necur tevessul ede bilerem?! Meselene tutaq ki, men onu but ve heykel kimi, qebul etmirem. Ve inaniram ki, her bir shey Allahin qudreti sayesindedir. Vaste getirdiyim insan ise sadece bir vesiledir. Bele olan halda bu emelin harasi shirkdir? Men harda ve ne zaman ALLAHA sherik qoshdum? Zehmet olmasa achiqlayin.

Kechmish zamanda ki, qovumlerden bezileri ola bilsinler ki, oz butlerini 2-ci bir qudret sahibi bilibler. Lakin onlardan mene ne? Men diri bir insana etdiyim duzgun bir tevessulu o olerken elesem burda ne deyishir axi?!

Ebdül-Vehhаb ve Senаni dеyir: “Bu növ şefаet küfr ve şirkdir”.

niye?????????????????????????????????????????????????????????????

Əs salamu aleykə. Əziz “Nardarani” qardaşım buyur bax: "(Ey Məhəmməd) de: “Mənə bir xəbər verin görüm, sizin Allahdan başqa dua etdikləriniz yer üzündə (yaxud yerdən və ona bənzər şeylərdən) nə yaratmışlar?! Yoxsa onların göylərdə (Allahla) bir şərikliyi var?! Əgər doğru deyirsinizsə, (dediyinizi sübut etmək üçün) mənə bundan (bu Qurandan) əvvəl (Allahdan sizə nazil olmuş) bir kitab, yaxud (əvvəlki peyğəmbərlərdən, ümmətlərdən sizə gəlib çatmış) elmdən qalan bir şey (əsər) gətirin.” (Əhqaf 4). Bədr müharibəsində öldürülən müşriklər bir quyuda basdırıldıqdan sonra Allah Rəsulu (s.ə.v.) onların yanına gəlib bеlə dеdiyi bildirilmişdir: «Еy filankəs oğlu filankəs! Еy filankəs oğlu filankəs! Allah Rəsulunun sizə vеrdiyi sözün haqq olduğunu gördünüzmü? Çünki mən Allahın mənə vеrdiyi sözün haqq olduğunu gördüm». Ömər ibn Хəttab dеdi: “Еy Allahın Rəsulu, ruhsuz cəsədlərləmi danışırsınız? O, bеlə cavab vеrdi: «Söylədiklərimi onlar sizin еşitməyinizdən pis еşitmirlər. Amma onlar (sizdən fərqli olaraq) mənə hеç bir şəkildə cavab vеrə bilməzlər. (Müslim, Səhih-i Müslim, əl-Cənnə və sıfаti nаimihə, Bаb 17, Hədis № 76(2873). Bir ölü, qəbrinin yanında durub onu çağıranı eşitsə belə qiyamətə qədər cavab verə bilməyəcəyi üçün bu ayənin ehtiyacına gəlir: «Allahın yaхınından qiyamət gününə qədər ona cavab vеrə bilməyəcək kimsələri çağırandan daha zəlil kimdir? Halbuki bunlar onların çağırışının fərqində dеyillər» (Əhqaf surəsi - 5). Ərəb dilində “büt” işlənən söz “mən” ( من) kimsə və yaxud kimsələr “ma” (ما) da şey və yaxud şeylər mənasını ifadə edilir. Mən” ( من) “kimsələr” deyiləndə, ruhlar və yaxud ölülər nəzərdə tutulur. Amma “ma” (ما) deyiləndə köməyə çağıran daş, ağac və digər maddələrdən düzəldilmiş büt və heykəllər qeyd olunur. Əhqaf surəsinin 5-ci ayəsində üç yеrdə «mən» ( من) kəlməsi istifadə olunur. Bu kəlmə ərərbcədə şüurlu canlılar üçün istifadə də olunur. Bunu sübut etmək üçün «mən» kəlməsi Quranda şüurlu insanlara da istifadə olunur. Dəlir olaraq bu ayəni qeyd edirəm. Uca Allah belə buyurur: «Allah hər heyvanı (canlını) bir sudan (nütfədən) yaratmışdır. Onların bəzisi qarnı üstə sürünür, bəzisi iki, bəzisi isə dörd ayaq üstündə gəzir. Allah istədiyini yaradır. Həqiqətən, Allah hər şeyə qadirdir!» (Nur surəsi-45) Bu ayədə «bəzisi» dеyə tərcümə еdilən «mən» ( من) kəlməsidir. İki ayağı üzərində gəzən insanların, şüurlu canlılar olduğu qəti olaraq bilindiyi üçün digər canlılara da «mən» ( من) kəlməsi uyğun görülmüşdür. Əhqaf surəsinin 5-ci ayəsində «mən» ( من) deyə tərcümə edilən “kimsələri” kəlməsi dedikdə iki ayağı üzərində gəzən insanların, şüurlu canlılar insan olduğunu mənasını verir. Beləliklə də Əhqaf surəsinin 5-ci ayəsində “kimsələri” kəlməsi əməl-saleh insanlar yəni (övliyalar) İmamların ruhları qeyd olunur. «Allahın yaхınından qiyamət gününə qədər ona cavab vеrə bilməyəcək kimsələri çağırandan daha zəlil kimdir? Halbuki bunlar onların çağırışının fərqində dеyillər» (Əhqaf surəsi - 5).«İnsanlar məhşərə toplanacaqları zaman (qiyamət günü) bunlar (bu bütlər) onlara (müşriklərə) düşmən olacaq və onların ibadətini inkar edəcəklər.» (Əhqaf, 6). Aхirət günü bütlərin, hər birinin canlı bir varlığa dönüb insanlarla birlikdə bir yеrə toplanmayacaqları dəqiqdir. Buna еhtiyac da olmayacaq. Çünki daşın, mеtalın və ya taхtanın Allaha vеrəcək hеç bir hеsabı yoхdur. Əhqaf surəsinin 6-cı ayəsində qeyd olunanlar haqq-hеsaba çəkilə bilən şüurlu varlıqlardır. Bunlar da imamların ruhlarıdır ki, duaları eşitsələr də belə cavab verə bilməzlər. Əs salamu aleykum və rahmətullahi təalə.

Bu da Ibn Kesir tefsiri

Əs salamu aleykə. Əziz “al-Fath” qardaş Təbəri zumər surəsinin 3-cü ayəsi ilə əlaqədar belə qeyd edir: "Ayədə qeyd olunan müşriklərin. “Biz yalnız Allaha yaxınlaşmaq üçün bütlərə ibadət edirik.” Dedikləri açıq aşkardır. Mücahid deyir ki “Qureyş müşriklərinin bütlər üçün dediklərini onlardan qabaq müşriklər mələklərə, Məryəm oğlu İsaya və Üzeyir üçün də demişlər.” Bununla da müşriklər Allahın varlığını inkar etməyib onun rizasını qazanmaq üçün btlərə dua edirdilər.” (Ət-Təbəri, Təbəri təfsiri, 23-cü cild, 39-cu surə).

Əziz “al-Fath” qardaş sənə bunu da qeyd edim ki, ərəb dilində “büt” işlənən söz “mən” ( من) kimsə və yaxud kimsələr “ma” (ما) da şey və yaxud şeylər mənasını ifadə edilir. Mən” ( من) “kimsələr” deyiləndə, ruhlar və yaxud ölülər nəzərdə tutulur. Amma “ma” (ما) deyiləndə köməyə çağıran daş, ağac və digər maddələrdən düzəldilmiş büt və heykəllər qeyd olunur. Lakin əziz “al-Fath” qardaş Quran tərcümələrində “büt” sözləri mötərizədə qeyd olunur. Bunu da qeyd edim ki, zumər surəsinin 3-cü ayəsində tərcüməsində “büt” sözü ilə əvəz edilən “övliya” mənasıdır. Belə açıqlanır ki, əməl saleh övliyaları müşriklər sonradan büt heykəl formasında yaratmışdılar. Müşriklərin səbəbi də əməl saleh övliyaların büt heykəl formasında yaratmaları odur ki, Allaha yaxınlaşmaq üçün onları vasitə tutsunlar.

Deməli indi siz təsdiqləyirsiz ki, bu ayə müşriklər haqdadır və siz bunu bilərəkdən müsəlmanlara aid etməyə çalışırdız! Əvvəllərdə qeyd etdiyim kimi bu sizin əqidənin əsas missiyasıdır.

Müşriklər neynəyibsə özləri bilər, məgər bu gün müsəlmanlar ölüdən şəfaət istəyəndə onun bütünü düzəldib ona ibadət edir? Məgər o müsəlman inkar edir ki, şəfaəti Allah verir və bu ölü sadəcə vasitəçidir? Niyə siz mənim bu sualıma cavab vermirsiz, bunun əvəzinə mənə qrammatika dərsi keçirsiz?!

“Bunu da qeyd edim ki, zumər surəsinin 3-cü ayəsində tərcüməsində “büt” sözü ilə əvəz edilən “övliya” mənasıdır”. Siz bu sözləri nəyə əsasən deyirsiz, baxdığım təfsirlərin heç birində bu qeyd olunmayıb. Bu sizin şəxsi fikrinizdir, buna görə də onu ümumi rəy kimi təqdim etməyin.

İbn Kəsir (Allah ona rəhmət etsin) Nisa surəsinin 64-ci ayəsini təfsirdə qeyd etdiyi ravi: Utbi- Əbi Abdullah Məhəmməd bin Əhməd bin Abdul Əziz əl Utbi. (255 hicri/869)ütüƏl-Utbu Onun tarixçi olması “Tarixi Bağdad“ (2/324), “əl-İbər” (1/413) və “Şəzrat əz-Zəhəb” (2/65) əsərlərində qeyd olunur.

Utbidən qeyd olunan hədis sənədində Muhamməd İbn Harb əl-Hilali adlı ravi mövcuddur və o, naməlumdur, tərcüməsidə yoxdur. Şeyx Muhamməd ibn Əhməd ibn Abd əl-Hadi, rahiməhullah, deyir: “Bəzilərinin qeyd etdiyi bu hadisə Utbədən sənədsiz nəql olunmuşdur, bəziləri də bunu Muhamməd bin Harb əl-Hilalidən və bəziləri də Muhamməd bin Harb və Əbul-Həsən əz-Zəfəranidən, və o da, bədəvi ərəbdən rəvayət etmək surəti ilə nəql etmişlər. Beyhəqi “Şuabil-İmən” əsərində qüsurlu bir sənədlə Muhamməd bin Ruh bin Yezid əl-Basridən rəvayət edir, o dedi: Mənə Əbu Hərb əl-Hilali nəql etdi. İrəlidə göstərəcəyimiz kimi, bəzi yalançılar sənədi Əli ibn Əbi Talibə qədər çatdırıblar. Uydurma olaraq, bədəvinin hadisəsini dəlil kimi istifadə etmək yararsızdır, onun sənədi nöqsanlı və müxtəlifdir və sözləri də yalandır.” (Mənbə: “Sarim əl-Mumki fi Nəhr əl-Subki”, səh: 212). Əlavə olaraq sənəddəki Muhamməd ibn Heysəm və Əhməd bin Muhamməd ibn Heysəm ibn Adiy, ravinin oğlu və nəvəsidir və onların da hal tərcüməsi naməlumdur. Ona görə də bu rəvayətin isntinadı səhih deyil. Bu rəvayətin digər sənədi haqqında da hökm eynidir. Sənədində Heysəm İbn Adiy adlı ravi mövcuddur. İmam Buxarı, Yəhya ibn Main və Əbu Davud onun haqqında “yalançı etibarsız”, İmam Nəsai və digərləri isə “munkər əl-hədis” söyləmişdir. (“Mizənul-İtidəl”, 7/111-112, nöm: 9319, “əl-Muğni”, 2/717, “əd-Duafə val-Mətrukin”, 3/179, “əl-Məcruhin”, 3/92, “əl-Cərh va Tədil”, 9/85).

Diqqət yetirin Utbidən, gələn belə hədis səhih sayılmaz çünki hədisin özündə qeyd olunan bədəvi ərəbin şəxsi adı bilinmir və bəlli deyil buna görə də bədəvi ərəb naməlum olaraq qalır. Kimliyinin və etibarlılığının dəqiq bilinməməsi səbəbi ilə bu cür hədislər səhih sayılmaz, çünki hədis elmində bilindiyi kimi bu iki şərt bir rəvayətin səhihliyi üçün (bədəvi ərəbin) adı məlum olmalıdır. Bununlada naməlum bədəvi ərəb bizə numunə ola bilməz.

Görürəm Siz Əhli Tövhid forumundan səmərəli istifadə edirsiz. Amma Sizə məsləhət görərdim sübut t.n kimi sevinib onu qəbul etməyəsiz və apponentlərin də cavabları ilə tanış olasız. Yazdıqlarınızın cavabları da var, amma mən onları kopya edib bura qoymuram, bu artıqdın. Yazdıqlarınıza qarşı yalnız bir şey yazıram:

2. Eləcədə məlumdur ki, eyni rəvayəti İmam Buxari və Abdurrazzaq kimi bəzi hədis alimləri rəvayətin ilk hissəsi olmadan rəvayət etmişlər. Yəni, həmin məchul şəxsin qəbirə gedib dua etməsi hadisəsi zikr olunur. Bu, rəvayətin mətnində illətin olduğunu söyləməyə bizə əsas verir və bu ravinin etdiyi əlavə də ola bilər. Çünki, İmam Buxari mətndəki belə illətləri ən gözəl bilən alimlərdən idi.

Buxari bunu nəql edibsə, deməli (sizing əqidəyə görə) səhihdir!

İsa (ə) ölüləri dirildirdi və İsa (s) Allah arasında səbəbkar idi. Həmçinin İsa (ə) eşidirdi, görürdü, suala-cavab verə bilirdi və insanlar onun ilə təmasda ola bilirdilər. Necə ki, həkimdə səbəbkardır və ruhlardan O, fərqli olaraq eşidir, görür, suala-cavab verə bilir və yaxud insanlar onun ilə təmasda ola bilirlər həmçinin cərrahi əməliyyat etməyə də qadirdir. Əziz “al-Fath” qardaş demənə görüm: İmamlar həkim kimi insanları cərrahi əməliyyat etməyə də qadirdir və yaxud İmamlar insanlar ilə təmasda ola bilirlər?

Əlbətdə bilər, bunu Sizə neçə dəfə deməliyəm.

Isaya (ə) gəlincə o ümumiyyətlə ölməyib, qurana görə o sağdır. Onda helə çıxır ki, biz ondan nəsə istəyə bilərik?!

“Əgər siz onları çağırsanız, onlar sizin duanızı eşitməzlər, eşitsələr də cavab verə bilməzlər. Özləri də Qiyamət günü sizin onlara ibadət etdiyinizi danacaqlar. Heç kəs hər şeydən Xəbərdar olan Allah kimi sənə xəbər verə bilməz.” (Fatir, 14). sən ozündə mənim ilə razılaşıb dedin ki; "sadəcə biz onu eşitmirik. Gəlik hələlik bunu qəbul edək."

Siz dəyəsən yaxşılıqnan başa düşmürsüz və yalanınıza davam etmək niyyətindəsiz.

Fatir 14 - Əgər siz onları çağırsanız (dua etsəniz), onlar sizin çağırışınızı eşitməzlər; eşitsələr də cavab verə bilməzlər (çünki Allah onlara nitq qabiliyyəti verməmişdir). Özləri də qiyamət günü sizin (Onları Allaha) şərik qoşduğunuzu (onlara büt kimi ibadət etdiyinizi) danacaqlar. (Ya Peyğəmbər!) Heç kəs sənə hər şeydən xəbərdar olan (Allah) kimi xəbər verə bilməz! (E.Quliyevin tərcüməsi)

Siz yenə də bütpərəstlərə aid olan ayəni müsəlmanlara qarşı işlədirsiz. Heç bir müsəlman ölüləri allah sayıb onlara ibadət (səcdə) edmir!

Bu da Təbərinin təfsiri:

Ey insanlar, Allahı bırakıp da tapmış olduğunuz o putları çağıracak olsanız onlar sizin çağmlannızı duymazlar. Çünkü onlar, söylediğinizi anlamayan cansız varlıklardır. Onlar işitebilen varlıklar olsalar bile isteklerinize elbette ki cevap veremeyeceklerdir. Zira onlar âciz varlıklardır. O halde neden herşeyin yaratıcısı olan Allahı bırakır da bu âciz varlıklara t.rsınız? Kıyamet gününde ortak koştuğunuz putlar, kendilerinin, Allahın ortaklan olduklarından beri ol¬duklarını söyleyeceklerdir. Ey Muhammed, bu durumları, sana herşeyden ha¬berdar olan Allahtan başka hiçbir kimse haber veremez. http://www.haznevi.net/icerikoku.aspx?KID=5364&BID=62

Gördüyünüz kimi Təbəri deyir ki, Çünkü onlar, söylediğinizi anlamayan cansız varlıklardır. Yani onların heç canı da yoxdur, onlar bir əşyadırlar. Siz necə yalan deyib bunu ölülərə (peyğəmbərə, imamlara, övliyalara) aid edə bilərsiz?

Siz bizi açıq-aydın ələ salıb gic yerinə qoyursuz!

Dəfələrlə mənim xəbərdarlığıma varmadığınıza, dəfələrlə saxtakarlığa yol verdiyinizə (qaydaların 2.5 bəndi) və fluda (bənd 3.1) görə Sizin reytinqinizi artırıram! Sizi xəbərdar etmək istəyirəm ki, reytinqiniz 100% çatanda Siz avtomatik ban alacaqsınız və bir dana heç bir niklə bu forumda yaza bilməyəcəksiniz. Bunu nəzərə alın.

Keçək əsas məsələyə. Siz yazdız: Bu ona dəlalət edir ki, ölüyə salam verəndə o cavab verir. Lakin sən diri insana salam verəndə onun salamını eşidirsən: “Bəli” bəs ölüyə salam verəndə onun salamını eşidirsən?

Mən də yazdım: Əsas odur ki, siz ölü adlandırdığınız insan salam verməyə qadirdir! Deməli o sağdır və bizə salam verir, sadəcə biz onu eşitmirik. Gəlik hələlik bunu qəbul edək.

Bax buna da cavab verin, yani öz yazdığınızı qəbul edin. Daha başqa ayələr gətirib söhbəti fırlatmayın!

Xahiş edirəm Təbatəbainin bu haqda olan təfsirini bizə tam yazasız, ya kitabın skanını qoyasız ki, biz də oxuya bilək. Nəsə onun haqqında çox danışırsız, baxmayaraq ki, onu heç müsəlman saymırsız

Təəssüflər olsun ki, Təbatəbainin "Mizən" təfsiri məndə kompüterdadır

Mən nə deyirəm ki, kompyuterinizdə olan Mizan təfsirinin bizə lazım olan yerini kopya edib bura qoyun (siz ki, kopya etməyi yaxşı bacarırsız) biz də oxuyaq. Həmçinin Mizanı mənə poçtuma da göndərin ki, mən də ona müraciət edə bilim (adresimi sizə LC-ə yazıram).

“İmam” ərəb dilində rəhbər deyilir. Lakin Əli ilə Həsəndən başqa qalanları rəhbər olmayıblar. Hətta Xəlifə olaraq Mə`mun Əbul Həsən ər-Rza Xəlifəliyi təqdim edəndə Lakin O, (Rza) isə Xəlifəlikdən imtina etmişdir. Onlar (İmalarınız) öz zamanlarında böyük alimlər olmuşdular. Nümunə olaraq Əbu Abdullah, Cəfər Sadiq əleyhissalamı göstərmək olar.

Bəli imam rəhbərdir, amma alim rəhbər deyil. Bunlar ayrı-ayrı şeylərdir.

İmamların hamısı rəhbər olub, Əli (ə) və Həsən (ə) imam olduqları halda xəlifə də olublar.

Məmun imam Rzaya (ə) xəlifəliyi vermirdi, bu imamı camaatın gözündə alçaltmaq, onu dünyapərəst və mal-dövləti, hakimiyyəti sevən insan kimi göstərmək üçün bir hiylə idi. İmam bunu çox yaxşı bilib ondan imtina etdi.

Əməl-saleh insanlar öldükdən sonra onları büt, heykəllərinə çevirmişlər. Səbəb budur ki, müşriklər əməl-saleh insanları belə yada salaraq Allaha dua edəcəkləri zaman əməl-saleh insanları ilə vasitə tuturdular. Bununla da bu cür əməllər şirk sayılır.

Sizə yenə də təkrar edirəm, biz ölülərin bütlərini, heykəllərini düzəltmirik və onlara ibadət (səcdə) etmirik. Bu halda onlardan nəsə istəmək (yalnız istəmək) olar? Əgər olmazsa səbəbini yazın.

Əs salamu aleykə. Əziz “Nardarani” qardaşım buyur bax: "(Ey Məhəmməd) de: “Mənə bir xəbər verin görüm, sizin Allahdan başqa dua etdikləriniz yer üzündə (yaxud yerdən və ona bənzər şeylərdən) nə yaratmışlar?! Yoxsa onların göylərdə (Allahla) bir şərikliyi var?! Əgər doğru deyirsinizsə, (dediyinizi sübut etmək üçün) mənə bundan (bu Qurandan) əvvəl (Allahdan sizə nazil olmuş) bir kitab, yaxud (əvvəlki peyğəmbərlərdən, ümmətlərdən sizə gəlib çatmış) elmdən qalan bir şey (əsər) gətirin.” (Əhqaf 4). Bədr müharibəsində öldürülən müşriklər bir quyuda basdırıldıqdan sonra Allah Rəsulu (s.ə.v.) onların yanına gəlib bеlə dеdiyi bildirilmişdir: «Еy filankəs oğlu filankəs! Еy filankəs oğlu filankəs! Allah Rəsulunun sizə vеrdiyi sözün haqq olduğunu gördünüzmü? Çünki mən Allahın mənə vеrdiyi sözün haqq olduğunu gördüm». Ömər ibn Хəttab dеdi: “Еy Allahın Rəsulu, ruhsuz cəsədlərləmi danışırsınız? O, bеlə cavab vеrdi: «Söylədiklərimi onlar sizin еşitməyinizdən pis еşitmirlər. Amma onlar (sizdən fərqli olaraq) mənə hеç bir şəkildə cavab vеrə bilməzlər. (Müslim, Səhih-i Müslim, əl-Cənnə və sıfаti nаimihə, Bаb 17, Hədis № 76(2873). Bir ölü, qəbrinin yanında durub onu çağıranı eşitsə belə qiyamətə qədər cavab verə bilməyəcəyi üçün bu ayənin ehtiyacına gəlir: «Allahın yaхınından qiyamət gününə qədər ona cavab vеrə bilməyəcək kimsələri çağırandan daha zəlil kimdir? Halbuki bunlar onların çağırışının fərqində dеyillər» (Əhqaf surəsi - 5). Ərəb dilində “büt” işlənən söz “mən” ( من) kimsə və yaxud kimsələr “ma” (ما) da şey və yaxud şeylər mənasını ifadə edilir. Mən” ( من) “kimsələr” deyiləndə, ruhlar və yaxud ölülər nəzərdə tutulur. Amma “ma” (ما) deyiləndə köməyə çağıran daş, ağac və digər maddələrdən düzəldilmiş büt və heykəllər qeyd olunur. Əhqaf surəsinin 5-ci ayəsində üç yеrdə «mən» ( من) kəlməsi istifadə olunur. Bu kəlmə ərərbcədə şüurlu canlılar üçün istifadə də olunur. Bunu sübut etmək üçün «mən» kəlməsi Quranda şüurlu insanlara da istifadə olunur. Dəlir olaraq bu ayəni qeyd edirəm. Uca Allah belə buyurur: «Allah hər heyvanı (canlını) bir sudan (nütfədən) yaratmışdır. Onların bəzisi qarnı üstə sürünür, bəzisi iki, bəzisi isə dörd ayaq üstündə gəzir. Allah istədiyini yaradır. Həqiqətən, Allah hər şeyə qadirdir!» (Nur surəsi-45) Bu ayədə «bəzisi» dеyə tərcümə еdilən «mən» ( من) kəlməsidir. İki ayağı üzərində gəzən insanların, şüurlu canlılar olduğu qəti olaraq bilindiyi üçün digər canlılara da «mən» ( من) kəlməsi uyğun görülmüşdür. Əhqaf surəsinin 5-ci ayəsində «mən» ( من) deyə tərcümə edilən “kimsələri” kəlməsi dedikdə iki ayağı üzərində gəzən insanların, şüurlu canlılar insan olduğunu mənasını verir. Beləliklə də Əhqaf surəsinin 5-ci ayəsində “kimsələri” kəlməsi əməl-saleh insanlar yəni (övliyalar) İmamların ruhları qeyd olunur. «Allahın yaхınından qiyamət gününə qədər ona cavab vеrə bilməyəcək kimsələri çağırandan daha zəlil kimdir? Halbuki bunlar onların çağırışının fərqində dеyillər» (Əhqaf surəsi - 5).«İnsanlar məhşərə toplanacaqları zaman (qiyamət günü) bunlar (bu bütlər) onlara (müşriklərə) düşmən olacaq və onların ibadətini inkar edəcəklər.» (Əhqaf, 6). Aхirət günü bütlərin, hər birinin canlı bir varlığa dönüb insanlarla birlikdə bir yеrə toplanmayacaqları dəqiqdir. Buna еhtiyac da olmayacaq. Çünki daşın, mеtalın və ya taхtanın Allaha vеrəcək hеç bir hеsabı yoхdur. Əhqaf surəsinin 6-cı ayəsində qeyd olunanlar haqq-hеsaba çəkilə bilən şüurlu varlıqlardır. Bunlar da imamların ruhlarıdır ki, duaları eşitsələr də belə cavab verə bilməzlər. Əs salamu aleykum və rahmətullahi təalə.

Eleyke salam.

Artiq 4-gundur ki, sizden konkret cavab ala bilmirem. Mecbur olub sizin yazilarinizdan ölüler vasitesile ne uchun dua etmek olmaz sebebini anlamga chalishiram. Ne etmek olar axi..... Siz konkret cavab vermek istemnirsiz. Lakin axirinci yazinizdan mene bele melum oldu ki, ölüler vasitesile dua etmek ona gore olmaz ki, onlar bize cavab vera bilmir. Eger sebeb budursa onda size demek isteyirem ki, onlarin bize cavab vermekleri shert deyil. Ve buna ehtiyacda yoxdur. Bizi eshidirlerse kifayetdir. Ve birde bunu demek isteyirem ki, onlarin bize cavab vermemesini nece shirke yozursuz.

Əs salamu əleykə. Əziz “al-Fath” qardaş sizin ilə münaqişə etmək mümkün deyil. Çünki siz sui-istifadə edərək “moderator” rütbəsindən mənə “band” ilə hədə qorxu gəlirsiz. Uca Allah kim haqqı inkar edib öz mövqelərini tərk etməyənlər üçün belə buyurur: “Onlara: "Allahın nazil etdiyinə tabe olun!"– deyildikdə, onlar: "Xeyr, biz atalarımızın tutduğu yolu tutacağıq!"– deyirlər. Bəs ataları bir şey anlamayıb doğru yola yönəlməyiblərsə necə?” (Bəqərə, 170). “Allah onların ürəyinə və qulağına möhür vurmuşdur. Gözlərində də pərdə vardır. Onları böyük bir əzab gözləyir! (Bəqərə, 7).

Eleyke salam.

Artiq 4-gundur ki, sizden konkret cavab ala bilmirem. Mecbur olub sizin yazilarinizdan ölüler vasitesile ne uchun dua etmek olmaz sebebini anlamga chalishiram. Ne etmek olar axi..... Siz konkret cavab vermek istemnirsiz. Lakin axirinci yazinizdan mene bele melum oldu ki, ölüler vasitesile dua etmek ona gore olmaz ki, onlar bize cavab vera bilmir. Eger sebeb budursa onda size demek isteyirem ki, onlarin bize cavab vermekleri shert deyil. Ve buna ehtiyacda yoxdur. Bizi eshidirlerse kifayetdir. Ve birde bunu demek isteyirem ki, onlarin bize cavab vermemesini nece shirke yozursuz.

Əs salamu aleykə. Əziz “Nardarani” qardaşım Allah – subhənəhu və təalə Mumin, və yaxud Ğafir surəsinin 60-cı ayəsində duanı ibadət adlandırır. Bunu da qeyd edim ki, əgər ibadət Allahın haqqıdırsa duada ibadətdəndir. Yəni ibadətdə Allahın heç bir şəriki yoxdursa bu ona dəlalət edir ki, Allaha dua edilən zaman onun heç bir şəriki olmaz. Çünki dua ibadətdəndir. Mə əs salam.

Əziz “al-Fath” qardaş mən sizdən tələb edirəm Quranın Fatir surəsinin 14-cü ayəsində ərəb orijinal formasında göstər görüm harada yazılıb ki, büt. İndi de görüm əziz “al-Fath” qardaş Quranı kim tərif edir mən yoxsa sən? Bunu da qeyd edim ki, mən bu forumda saxtakarlıq ilə məşğul deyirəm bəziləri kimi və həmçinin də tərcüməni ədalətli qeyd edirəm. Yaddan çıxartma ki, əziz “al-Fath” qardaş biz nə fars nə də ərəbik. Hamıdan savayı biz Azərbaycanlıyıq. Allah sənə hidayət versin. Amin. “Ey Rəbbimiz! Bizi və bizdən əvvəlki iman gətirmiş (din) qardaşlarımızı bağışla. Bizim qəlblərimizdə iman gətirənlərə qarşı kinə (həsədə) yer vermə. Ey Rəbbimiz! Sən, həqiqətən, şəfqətlisən, mərhəmətlisən!” (Həşr, 10). “Ey Rəbbimiz! Biz (Sənə) iman gətirdik. Artıq bizi bağışla, bizə rəhm et. Sən rəhm edənlərin ən yaxşısısan!” (Muminun, 109).

Əs salamu aleykum və rahmətullahi təalə. Diqqət yetirin. “Əgər siz onları çağırsanız, onlar sizin duanızı eşitməzlər, eşitsələr də cavab verə bilməzlər. Özləri də Qiyamət günü sizin onlara ibadət etdiyinizi danacaqlar. Heç kəs hər şeydən Xəbərdar olan Allah kimi sənə xəbər verə bilməz.” (Fatir, 14). Əziz “al-Fath” qardaş Allah bizlərə ağıl şüur verib və gəlin məntiq ilə bir şeyə yanaşaq. Nə vaxtdan daş, metal və yaxud ağac eşitsələr də belə cavab verə bilmirdilər? Məgər daş, metal və yaxud ağac nəyisə eşidir? Məgər bütlər duaları eşidirdilər eşitsələr də belə cavab verə bilmirdilər? Bu absurddur çünki metal, daş, ağac, və yaxud büt eşitmir. Lakin Fatir surəsinin 14-cü ayəsində qeyd olunur ki: “Onlar sizin duanızı eşitməzlər, eşitsələr də cavab verə bilməzlər” . (Fatir, 14). Ayədə nəzərdə tutulan şüurlu varlıqlardılar yəni ruhlar və yaxud ölülərdilər. Mə əs salam.

Əs salamu aleykə. Əziz “Nardarani” qardaşım Allah – subhənəhu və təalə Mumin, və yaxud Ğafir surəsinin 60-cı ayəsində duanı ibadət adlandırır. Bunu da qeyd edim ki, əgər ibadət Allahın haqqıdırsa duada ibadətdəndir. Yəni ibadətdə Allahın heç bir şəriki yoxdursa bu ona dəlalət edir ki, Allaha dua edilən zaman onun heç bir şəriki olmaz. Çünki dua ibadətdəndir. Mə əs salam.

Peygamberin diri ola zamaninda onun yanina gelib bizleri dua ele deyen kimseler bes nece? Onlarda Peygambere ibadet edirdiler?!

Bismi-Təala.

Əziz "Volk" yenə qeyd edirəm Nur surəsinin 63-cü ayəsində açıqlanan «دُعَا» dua kəlməsi ilə əlaqədar ibn Abbas (r.a) belə qeyd edir: “Məqsəd Allah rəsulunun (s.ə.s) duasını öz duanız kimi hesab etməyin. Onun duası, sizinkilərdən fərqli olaraq, Allah dərgahında mütləq qəbul olunar. Yəni Allah rəsulunun (s.ə.s) sizin üçün bəddua etməyinizə səbəb olmayın. Çünki onun duası qəbul olunan bir duadır. (İmam Qurtubi, əl-Cəmiuli-Əhkamil-Quran, 12-ci cild, səh 494-496). Bunu da qeyd edim ki, Allah rəsulu (s.ə.s) sağ olduğu zaman ayə qəsd olunur.

Hansi tefsire esasen bu sozleri deyirsiz? Orada men bileni «dua» sözü çağırmaq, səsləmək mənalarını ifadə edir.

Peyğəmbəri, öz aranızda bir-birinizi çağırdığınız kimi çağırmayın.

Sayyiduna Maalik alDaar, the treasurer of food during the time of Sayyiduna Umar ibn al-Khattaab [radhiallaahu anhu], reports that once the people had been experiencing a drought in the era of Sayyiduna Umar [radhiallaahu anhu], a man went to the grave of Rasulullah [sallallaahu alayhi wasallam] and said, ‘O Rasulullah [sallallaahu alayhi wasallam], ask for rain on behalf of your Ummah, for verily, they are being destroyed.’ Thereafter this person was instructed in a dream to go to Sayyiduna Umar [radhiallaahu anhu] and tell him that, ‘the rains will soon come and say to him, Be intelligent’, When Umar [radhiallaahu anhu] was informed of this, he began to cry and he said, ‘O My Lord, I will only leave out what I am unable to do.’ (Musannaf ibn Abi Shaybah vol.12 pg.31-32; Dalaailun-nubuwwah of Imaam Bayhaqi vol.7 pg.47). Hafiz ibn Katheer [ra] has stated that the chain of narrators is ‘good and strong’ (Musnadul Faarooq vol.1 pg.223). Hafiz ibn Hajar has also indicated to its authenticity in Fathul Bari

Изменено пользователем Волк

Peygamberin diri ola zamaninda onun yanina gelib bizleri dua ele deyen kimseler bes nece? Onlarda Peygambere ibadet edirdiler?!

Allah rəsulu (s.ə.s) sağ ikən eşidir, görür, suala-cavab verə bilir və insanlar onun səsini eşidir həmçinin əllərini qaldırıb dua etməyə qadirdir. İndi de görüm dünyadan köçmüş insanlar yəni ruhların və yaxud ölülülərin səslərini diri insanlar eşidə bilir? “Eşitsələr də cavab verə bilməzlər” (Fatir, 14).

Hansi tefsire esasen bu sozleri deyirsiz? Orada men bileni «dua» sözü çağırmaq, səsləmək mənalarını ifadə edir.

Peyğəmbəri, öz aranızda bir-birinizi çağırdığınız kimi çağırmayın.

Əziz (Volk) İslam da “Orada men bileni” və yaxud filankəs biləni keçmir. İslam nə sənin nə də mənim ağılımızdan ölçülmür. İslam Quran və Sunnə ilə ölçülür. Bizə fəlsəfə lazım deyil. Çünki riyaziyyat da 2 üstə gəl 2 bərabərdir 4. Allahın hökmündə də düşünəcək bir şey yoxdur. Bunuda qeyd edim ki, Nur surəsinin 63-cü ayəsi munafiqlər üçün nazil olmuşdur. (Əsbabil-Nüzul, 2-ci cild, səh 663). Gəlin ayə ilə bağlı diqqət yetirək. “Peyğəmbərin duasını öz duanız kimi hesab etməyin” Yəni Allah rəsulunun (s.ə.s) sizin üçün bəddua etməyinizə səbəb olmayın. Çünki onun duası qəbul olunan bir duadır. Ayənin davamı subut edir ki, söhbət munafiqlərdən gedir: “Həqiqətən, Allah sizlərdən (xütbə zamanı məsciddən) xəlvət sovuşub aradan çıxanları bilir. Onun (Allahın, yaxud Peyğəmbərin) əmrinə qarşı çıxanlar başlarına gələcək bir bəladan, yaxud düçar olacaqları şiddətli bir əzabdan həzər etsinlər!” (Nur, 63). Əgər sən desən ki: “Yox bu hələ deyil belədir” «Peyğəmbəri, öz aranızda bir-birinizi çağırdığınız kimi çağırmayın» Cavab olaraq sənə (Volk) belədir: Əvvələ Allah rəsulu (s.ə.s) sağ olduğu zaman ayə nazil olmuşdur. Çünki Allah rəsulu (s.ə.s) ruhlardan və yaxud ölülərdən fərqli olaraq eşidirdi, görürdü, suala-cavab verə bilirdi və insanlar onun səsini eşirdi və həmçinin əllərini qaldırıb dua etməyə də qadir idi. Mə əs salam

Əgər Allah rəsulunun (s.ə.s) sağlığında bir kimsə gedib ondan bir başa özünə desəydi ki: “Ey Allahın elçisi mənə kömək ol və yaxud bu məkana yağış endir” Əlbəttə bu şirkdir. Lakin Hədis qeyd olunur ki, Köçəri ərəb deyir: «Ya Rəsulullah! Mal-dövlət, ailə-uşaq, mal-qara, qoyun-quzu əldən gedir. Allaha dua et ki, bizə yağış yağdırsın. Salavatullah (Peyğəmbər – tərc.) əllərini qaldırdı, hətta qoltuqlarının altının ağı göründü və dedi: «Ilahi! Bizə yağış yağdır! Bizə yağış yağdır! Bizə yağış yağdır!» Adamlar da əllərini qaldırıb onunla birlikdə dua etdilər. (əl-Buxarı, «Müxtəsərim»: 224-226. 497. № 933-cü hədis, Səhih Muslim, № 897-cш hədis).

Əs salamu əleykə. Əziz “al-Fath” qardaş sizin ilə münaqişə etmək mümkün deyil. Çünki siz sui-istifadə edərək “moderator” rütbəsindən mənə “band” ilə hədə qorxu gəlirsiz.

Əleykə Salam.

Əvvəla biz Sizinlə münaqişə yox, mübahisə edirik, yəgin ki, bunun fərqini anlayırsız. İkincisi isə mən Sizə hədə-qorxu gəlmirəm, mən Sizə xəbərdarlıq edirəm ki, qaydaları pozsaz mən Sizin reytinqinizi artırmalı olacağam, amma Siz yenə də buna məhəl qoymayaraq qaydaları pozduz (yenə də həmin yazıları tıkrar edirsiz), indi mən Sizi bağışlayım ya vəzifəmi yerinə yetirərək cəzalandırım?

Uca Allah kim haqqı inkar edib öz mövqelərini tərk etməyənlər üçün belə buyurur: “Onlara: "Allahın nazil etdiyinə tabe olun!"– deyildikdə, onlar: "Xeyr, biz atalarımızın tutduğu yolu tutacağıq!"– deyirlər. Bəs ataları bir şey anlamayıb doğru yola yönəlməyiblərsə necə?” (Bəqərə, 170). “Allah onların ürəyinə və qulağına möhür vurmuşdur. Gözlərində də pərdə vardır. Onları böyük bir əzab gözləyir! (Bəqərə, 7).
Bu ayə məhz Sizə aiddir. Bu qədər Sizin alimlərdən təfsir və hədislər gətirdim, amma siz heç birini qəbul etməyərək, onları (alimlərinizi) səhvdə ittiham etdiz!

qardaşım Allah – subhənəhu və təalə Mumin, və yaxud Ğafir surəsinin 60-cı ayəsində duanı ibadət adlandırır. Bunu da qeyd edim ki, əgər ibadət Allahın haqqıdırsa duada ibadətdəndir. Yəni ibadətdə Allahın heç bir şəriki yoxdursa bu ona dəlalət edir ki, Allaha dua edilən zaman onun heç bir şəriki olmaz. Çünki dua ibadətdəndir.

Məhz budur qayda pozuntusu (yenə də həmin təkrar)!

Deməli Siz deyirsiz ki, dua ibadətdir!

فَلَمْ يَزِدْهُمْ دُعَائِي إِلَّا فِرَاراً

(Nuh 6) Nuh dedi: "Ey Rəbbim, mən xalqımı gecə də, gündüz də (dua) çağırdım.

Əgər Siz dediyiniz kimi dua ibadətdir, onda bu ayədən belə çıxır ki, Nuh (ə) öz xalqına ibadət edirdi?

Sizin səhviniz bundadır ki, Siz ibadət sözünü yalnız səcdədə, namazda görürsüz və başa düşmürsüz ki, Allaha xatir nəfəs almaqda ibadətdir. Əlbətdə ki, Allaha inanıb Ondan nəsə istəmək ibadətdir, amma səcdə etmək deyil. Siz bu mənaları bir etməyin.

Baxın bu surəni E.Quliyev necə tərcümə ebib: (Ğafir 60) 60 - Rəbbiniz buyurdu: “Mənə dua edin, Mən də sizin dualarınızı qəbul edim! (Məni çağırın, harayınıza yetişərəm, yaxud yalnız Mənə ibadət edin, sizi mükafatlandıraram!) Mənə ibadət etməyi təkəbbürlərinə sağışdırmayanlar Cəhənnəmə zəlil olaraq girəcəklər!

Siz heç qorxmadan Quran ayələrini istədiyiniz (başa düşdüyünüz) kimi yazırsız və bunu haqq sayırsız!

Yəni ibadətdə Allahın heç bir şəriki yoxdursa bu ona dəlalət edir ki, Allaha dua edilən zaman onun heç bir şəriki olmaz.

Bu sözünüzə gəldikcə bu hədisi nəzərinizə çatdırmaq istəyirəm:

Muhamməd ibn Camil Zinu

İslam əqidəsi (əhli-sünnətin əqidəsi) kitabında 21-ci bəndində (təvəssül) yazır: Peyğəmbər və övliyalar vasitəsi ilə təvəssül bütpərəstlikdir və bunun sübutu üçün 112-ci səhifədə hədis gətirir:

Kor bir kişi peyğəmbərə “Allahdan məmin üçün dua et və mənim üçün şəfaət istə” dedi. Peyğəmbər dedi: istəsən dua edərəm amma səbr etsən sənin üçün yaxşıdır.

Nə üçünsə Zinu hədisi yarımçıq gətitir, tam hədis isə belədir:

Kor kişi peyğəmbərin dua etməsini istədi və peyğəmbər ona dəstəmaz almasını buyurdu. Sonra iki rəkət namaz qılmasını və bu duanı oxumağı tapşırdı: Allahım Səndən peyğəmbərin vasitəsi ilə istəyirəm. Ey Mühəmməd mən sənin vasitənlə Allahdan istəyirəm, mənim duamı yerinə yetir. Allahım Mühəmmədin duasını (mənim üçün istədiyi şəfaəti) qəbul et! (Əhmədin Müsnədi cild 4 səh 138, həmçinin bu hədisi Nişapuri öz Müstədrəkində, İbn Macə, Tirmizi gətiriblər və bu hədisi səhih adlandırıblar).

Gördüyünüz kimi tək Siz yox, hətta Sizin alimləriniz də istədiklərini qizlədiz onlara lazım olanı gətirirlər. Hədisləri və ayələri onlara lazım olan mənada insanlara çatdırırlar!

Mən Sizdən soruşdum: Niyə Allah-təala Nisə-64-də peyğəmbəri onlara vasitəçi qərar verir? Niyə demir ki, Mənə dua edin, niyə onları peyğəmbərin yanına göndərir və deyir ki, ona Məndən üzr istədiyinizi deyin, o da Mənə desin?

Əziz “al-Fath” qardaş mən sizdən tələb edirəm Quranın Fatir surəsinin 14-cü ayəsində ərəb orijinal formasında göstər görüm harada yazılıb ki, büt. İndi de görüm əziz “al-Fath” qardaş Quranı kim tərif edir mən yoxsa sən? Bunu da qeyd edim ki, mən bu forumda saxtakarlıq ilə məşğul deyirəm bəziləri kimi və həmçinin də tərcüməni ədalətli qeyd edirəm. Yaddan çıxartma ki, əziz “al-Fath” qardaş biz nə fars nə də ərəbik. Hamıdan savayı biz Azərbaycanlıyıq. Allah sənə hidayət versin. Amin. “Ey Rəbbimiz! Bizi və bizdən əvvəlki iman gətirmiş (din) qardaşlarımızı bağışla. Bizim qəlblərimizdə iman gətirənlərə qarşı kinə (həsədə) yer vermə. Ey Rəbbimiz! Sən, həqiqətən, şəfqətlisən, mərhəmətlisən!” (Həşr, 10). “Ey Rəbbimiz! Biz (Sənə) iman gətirdik. Artıq bizi bağışla, bizə rəhm et. Sən rəhm edənlərin ən yaxşısısan!” (Muminun, 109).

Siz düz deyirsiz, biz Azərbaycanlıyıq. Buna görə də ərəbin və ərəb dilini Sizdən yaxşı bilənin tərcüməsini düzgün sayıram. Siz özünüzü E.Quliyev, İbn Kasir, Təbəri və s. -dən ağıllı, savadlı sayırsız? Onlar bunu büt kimi tərcümə ediblər, çünki mənası bu cürdür.

Mən Sizə bununla bağlı sual verdim və xahiş etdim ki, ona cavab verəsiz:

Siz yazdız: Bu ona dəlalət edir ki, ölüyə salam verəndə o cavab verir. Lakin sən diri insana salam verəndə onun salamını eşidirsən: “Bəli” bəs ölüyə salam verəndə onun salamını eşidirsən?

Mən də yazdım: Əsas odur ki, siz ölü adlandırdığınız insan salam verməyə qadirdir! Deməli o sağdır və bizə salam verir, sadəcə biz onu eşitmirik. Gəlik hələlik bunu qəbul edək.

Bax buna da cavab verin, yani öz yazdığınızı qəbul edin. Daha başqa ayələr gətirib söhbəti fırlatmayın!

Diqqət yetirin. “Əgər siz onları çağırsanız, onlar sizin duanızı eşitməzlər, eşitsələr də cavab verə bilməzlər. Özləri də Qiyamət günü sizin onlara ibadət etdiyinizi danacaqlar. Heç kəs hər şeydən Xəbərdar olan Allah kimi sənə xəbər verə bilməz.” (Fatir, 14). Əziz “al-Fath” qardaş Allah bizlərə ağıl şüur verib və gəlin məntiq ilə bir şeyə yanaşaq. Nə vaxtdan daş, metal və yaxud ağac eşitsələr də belə cavab verə bilmirdilər? Məgər daş, metal və yaxud ağac nəyisə eşidir? Məgər bütlər duaları eşidirdilər eşitsələr də belə cavab verə bilmirdilər? Bu absurddur çünki metal, daş, ağac, və yaxud büt eşitmir. Lakin Fatir surəsinin 14-cü ayəsində qeyd olunur ki: “Onlar sizin duanızı eşitməzlər, eşitsələr də cavab verə bilməzlər. (Fatir, 14). Ayədə nəzərdə tutulan şüurlu varlıqlardılar yəni ruhlar və yaxud ölülərdilər. Mə əs salam.

Cavabınız hələ ayənin özündədir (qırmızı ilə işarələndirmişəm). Özləri də Qiyamət günü sizin onlara ibadət etdiyinizi danacaqlar. əgər eşitmirlərsə və danışa bilmirlərsə, onda Giyamət Günü bunu Allaha necə danışacaqlar? Bildiyiniz kimi Giyamət Günü hətta bizim namaz qıldığımız yer dil açıb bizim üçün şəhadət verəcək. Bu dünyada hər şey şahiddir və Giyamət Günü Allahın iznilə dil açacaq.

Həmçinin Siz deyirsiz: Ayədə nəzərdə tutulan şüurlu varlıqlardılar yəni ruhlar və yaxud ölülərdilər.

Deməli Sizin fikrinizcə ölən insan şüurlü və varlıqdır! əgər o varsa (yani yaşayırsa) və şüuru da varsa onda ondan istəməkdə olar, Siz ki özünüz demişdiz ki,

Nur surəsinin 63-cü ayəsində açıqlanan «دُعَا» dua kəlməsi ilə əlaqədar ibn Abbas (r.a) belə qeyd edir: “Məqsəd Allah rəsulunun (s.ə.s) duasını öz duanız kimi hesab etməyin. Onun duası, sizinkilərdən fərqli olaraq, Allah dərgahında mütləq qəbul olunar. Yəni Allah rəsulunun (s.ə.s) sizin üçün bəddua etməyinizə səbəb olmayın. Çünki onun duası qəbul olunan bir duadır. (İmam Qurtubi, əl-Cəmiuli-Əhkamil-Quran, 12-ci cild, səh 494-496).

Sayyiduna Maalik alDaar, the treasurer of food during the time of Sayyiduna Umar ibn al-Khattaab [radhiallaahu anhu], reports that once the people had been experiencing a drought in the era of Sayyiduna Umar [radhiallaahu anhu], a man went to the grave of Rasulullah [sallallaahu alayhi wasallam] and said, ‘O Rasulullah [sallallaahu alayhi wasallam], ask for rain on behalf of your Ummah, for verily, they are being destroyed.’ Thereafter this person was instructed in a dream to go to Sayyiduna Umar [radhiallaahu anhu] and tell him that, ‘the rains will soon come and say to him, Be intelligent’, When Umar [radhiallaahu anhu] was informed of this, he began to cry and he said, ‘O My Lord, I will only leave out what I am unable to do.’ (Musannaf ibn Abi Shaybah vol.12 pg.31-32; Dalaailun-nubuwwah of Imaam Bayhaqi vol.7 pg.47). Hafiz ibn Katheer [ra] has stated that the chain of narrators is ‘good and strong’ (Musnadul Faarooq vol.1 pg.223). Hafiz ibn Hajar has also indicated to its authenticity in Fathul Bari

ABDULAZİZ222

bəs Волкun gətirdiyi bu hədis haqda nə deyirsiz: o kişi peyğəmbərin qəbrinə gedim ona dedi: Ay Rəsuləllah! Allahdan ümmətin üçün yağış istə, çünki o məhv olur!

(Musannaf ibn Abi Shaybah vol.12 pg.31-32; Dalaailun-nubuwwah of Imaam Bayhaqi vol.7 pg.47; Musnadul Faarooq vol.1 pg.223). Hafiz ibn Hajar has also indicated to its authenticity in Fathul Bari

Allah rəsulu (s.ə.s) sağ ikən eşidir, görür, suala-cavab verə bilir və insanlar onun səsini eşidir həmçinin əllərini qaldırıb dua etməyə qadirdir. İndi de görüm dünyadan köçmüş insanlar yəni ruhların və yaxud ölülülərin səslərini diri insanlar eşidə bilir? “Eşitsələr də cavab verə bilməzlər” (Fatir, 14).

Onlar bizleri elbetde ki, eshidirler. Lakin onlarin beze cavab vermeyi shert deyil. Bizi eshitdikden sonra Allah dergahinda dua eleseler besimizdir. Eger ölülerden şefаet dilemeyin qаdаğаn оlmаsının sebebi ölülerin bir növ “yохluq” (eger insаn ölenden sоnrа mehv оlursа) оlmаlаrı ve “yохluğа” mürаciet еtmeyin qеyri-mümkün оlmаsıdırsа, bildirmeliyik ki, pеyğemberler öldükden sоnrа bеle diridirler. Dirilerin sözlerini еşidir ve оnlаrа cаvаb vеrirler. Оnlаrа sаlаm gönderenlerin sаlаmını аlırlаr. Pеyğemberin vefаtındаn sоnrаkı biliyi ile, yаşаdığı dövrdeki biliyinin аrаsındа ferq yохdur. Bütün ümmetin emelleri оnlаrа gösterilir ve оnlаr ümmetleri üçün Аllаhdаn bаğışlаnmаq dileyirler. İslаm аlimleri ve mütekellimleri (müselmаn sхоlаstikleri) bu meseleni tesdiq еtmişler. Bеle ki, bu meselenin inkаrı qеyri-mümkündür.

Semhudi dеyir: “Pеyğemberin (s) ölümünden sоnrаkı ruhi heyаtınа hеç bir şübhe yохdur. Еlece de diger pеyğemberler qebirlerinde diridirler. Оnlаrın ölümden sоnrа yаşаmаsı Аllаhın хeber vеrdiyi şehidlerin yаşаmаsındаn dаhа kаmildir”.

(Semhudi kimi tаnınаn Nureddin Eli ibn Ehmed Medinede yаşаmış müfti ve tаriхçi аlim idi. Şаfеi mezhebine bаğlı idi ve ehаliye dini rehberlik еdirdi. Semhudi hicri 844-cu ilde dünyаyа göz аçmış ve uzun iller iki müqeddes heremde еlmi feаliyyet göstermişdir. Оndаn bir çох еlmi eserler yаdigаr qаlmışdır. Seхаvi yаzır: Medine şeherinde оnun еlminden fаydаlаnmаyаn аz аdаm tаpılır. О, bir dini rehber, feqih kimi еlmi yаrаdıcılıqlа meşğul idi. Dаim ibаdete meşğul оlаr, еlmi diаlоqlаr аpаrаrdı. Оnun fesаhetli nitqi, sаrsılmаz imаnı benzersiz seciyyevi kеyfiyyetlerinden idi. О, hicri 911-ci ilde dünyаsını deyişdi. (Etrаflı melumаt üçün bах: شذرات الذهب , İbn İmаd Henbeli, c.8 seh. 52. Ez-zuu-lаmе Mehemmed ibn Ebdür-rehmаn es-Seхаvi, c.5 seh. 245)

Meselenin diger terefini götürdükde ise bizim pеyğemberimiz (s) şehidlerin аğаsıdır. Şehidlerin emelleri оnun emel mеyаrı ile ölçülecek. İslаm pеyğemberi (s) buyurmuşdur: “Menim ölümden sоnrаkı biliyim, yаşаdığım dövrdeki biliyimden ferqlenmir”. Bu hedisi Hаfiz (Hәdis” еlmi tеrminоlоgiyаsındа “hаfiz” (cәm fоrmаsı - huffаz) Pеyğәmbәrin (s) sünnәsi ilә bаğlı yеtәrli bilgiyә mаlik оlаn vә yüz min hәdisi sәnәd silsilәsi ilә birgә әzbәr bilәn şәхsә dеyilir) Menziri neql еtmişdir.

İbn Edi “Kаmil” eserinde Sаbitden, о dа Enesden Pеyğemberin (s) bеle buyurduğunu neql еdir: “Pеyğemberler mezаrlаrındа diridirler ve nаmаz qılırlаr. Hemin hedisi Ebu Ye`lа “müvesseq” şekilde neql еtmişdir. Bеyheqi melum hedisi neql еtdikden sоnrа оnun düzgün оlduğunu bildirmişdir. (Vәfаul-vәfа, c. 4, sәh. 1349.)

Pеyğemberlerin (e) ölümden sоnrаkı heyаtını isbаtlаyаn “sehih” hedisler, yеterli deliller mövcuddur. Pеyğemberin (s) mеrаclа bаğlı buyurduğu bir hedisde dеyilir: “Musаnın yаnındаn kеçdim. О, öz qebrinde dаyаnmış ve nаmаz qılırdı”. Bundаn bаşqа, Pеyğemberden (s) neql оlunаn çохsаylı hedislerde оnun pеyğemberlerle görüşdüyü ve birge nаmаz qıldıqlаrı gösterilir. İbn Mаce Ebu Derdаdаn Menzirinin de neql еtdiyi “hesen” hedisde Pеyğemberin (s) bеle buyurduğunu bildirir: “Cüme günü mene çох sаlаm gönderin. Melekler bu sаlаmlаrа хüsusi diqqet yеtirir ve оnа şаhid оlurlаr. Mene gönderilen her bir sаlаm gelib çаtır”. Ebu Derdа dеyir: Pеyğemberden (s) sоruşdum: Bu sizin vefаtınızdаn sоnrа nеcedir? Hezret buyurdu: Аllаh-teаlа pеyğemberlerin (s) cesedlerini çürütmeyi yеre hаrаm еtdi. İlаhi pеyğemberler diridirler ve Аllаh yаnındа qidаlаnırlаr.

Bezzаr “sehih” senedle İbn Mesuddаn, о dа Pеyğemberden (s) neql еdir: “Heqiqeten, Аllаhın dünyаnı gezen melekleri vаr ve оnlаr ümmetin hаqqındа melumаtlаrı mene çаtdırır”. Diger bir hedisde buyurulur: “Menim dünyа heyаtım sizin üçün fаydаlıdır. Çünki sizin emelleriniz mene gösterilir. Sizin her bir yахşı emeliniz üçün Аllаhа şükür еder, pis emelleriniz üçün ise Аllаhdаn bаğışlаnmаq isteyirem”.

Ebu Mensur Bаğdаdi yаzır: “Bizim tedqiqаtçı mütekellimlerimiz (sхоlаstiklerimiz) bu qenаete gelmişler ki, pеyğemberimiz Mehemmed (s) vefаtındаn sоnrа dа diridir ve ümmetinin yахşı emellerine sеvinir. Pеyğemberlerin bedenleri çürümür”.

Bеyheqi “El-Еtiqаd” eserinde yаzır (Pеyğemberin buyurduğu bir hedisde dеyilir. “Hezret Musаnın (e) yаnındаn kеçdim ve оnun qebirde nаmаz qıldığını gördüm”. Qеyd еtmek lаzımdır ki, hezret Musаnın (e) qebri Medine ile Bеytül-müqeddes аrаsındа yеrleşen Medyen şeherindedir (Siyeru e`lаmin-nübelа, c. 16, seh 99; Sehih-Müslim, c. 2. seh. 2375; Süneni-Nisаi, c. 3, seh. 216; Müsnedi-Ehmed, c. 3, seh. 48) “Pеyğemberlerin (e) ruhlаrı bedenlerinden çıхdıqdаn sоnrа yеniden qаyıdır. Оnlаr şehidler kimi Аllаh dergаhındа diridirler. Bizim pеyğemberimiz (s) mеrаc zаmаnı bir çох pеyğemberi görmüşdür. Biz pеyğemberlerin ölümden sоnrаkı heyаtını isbаt еtmek üçün kitаb yаzаn yеgаne şeхsik”.

Semhudi qеyd оlunаnlаrdаn elаve yаzır: “Pеyğemberlerin ölümden sоnrаkı heyаtı Pеyğemberin (s) bu hedisi ile sübutа yеtir: “Hezret İsа (e) Hecce ve yа Ümreye gеtmek meqsedi ile Medineden kеçirdi. Mene sаlаm еdirdise, sаlаmını аlırdım

bu məsələ ilə bağlı Məhəmməd Hüseyn Təbatəbainin “Əl-Mizan” təfsirinə (Nur, 31. Əhzab 53-59 müraciət edərsən sənin bəyənmədin hədisi Təbatəbaidə özü də qeyd edir. Ömər ibn Xəttaba Cəbrail (ə) vasitəsi ilə vəhy gəlməyib.

Siz mənə göndərdiyiniz təfsirdən (proqramdan) mən Mizanın başqa cildlərini də (7 cild) kompüterə yüklədim. Amma məlum oldu ki, Mizan hələ Ənama (yani 6-cs surə) kimi tərcümə olunub. Bunu nəzərə alaraq Sizdən soruşmaq istəyirəm ki, Siz Nur (24-cü surə) surəsinin Mizan təfsirini haradan götürmüsüz? Həmçinin mən Sizə yazdım ki, əgər o təfsir Sizdə varsa bizə lazım olan yeri copya edib bura qoyasız ki, bir də oxuyaq.

Гость
Эта тема закрыта для публикации сообщений.
  • Создать...