Перейти к содержимому

Şiə Müsəlmandır?

abu_muhammad

Recommended Posts

Deyirəm: Ümumi olaraq şiələr müsəlman sayılırlar, çünki İslamda hökmlər zahirdən verilir və eyni zamanda hər kim şəhadət deyərsə artıq islama daxil olar və müsəlman sayılar. Bu ümumi olaraq sələflərin üsuludur (min-həccidir). Həmd və təriflər yalnız Allahadır.

Salam aleykum və rahmətullahi və barakətuh!

Həmd Allaha məxsusudur, Məhəmmədə və onun ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun.

Azərbaycandaki sələf əqidəsinin dəvətchilərinin əksəriyyəti hech də sələf əqidəsini təmsil etmirlər. Sələf əqidəsini chevirib ediblər murcia əqidəsi. Murcia əqidəsi isə əməli imandan chıxardır. Ümmətimizin ən birinci sələfi isə peyğəmbər (sav) Allahdan başqasına dua edəni öldürürürdü fərq qoymadan kimə dua olunur. Həlbəttə mən mövzunu başlayanda şiəni məscidə daxil olub batil ibadət edəni nəzərdə tutdum. Evdə oturub, heç namaz qilmayıb və deyir ki mən şiyəyəm, onun müşrik əməli yoxdur. O - ibadət etmir. Bəli o, şahədətin deyibsə, islama daxil olub, evdə möhürlə namaz qılırsa, və Allahdan başqa duaları heç kimə yönəltmir, o - müsəlmandır. Lakin namzı bidətdir, və - qəbul olunmur. Niyə? Çünki peyğəmbər (sav) deyib ki, kim bizdən əmr olunmayan əməl etsə - rədd olunacaq (yəni əməl). Başqa hədisdə deyib ki, mənə baxın mən necə ibadət edirəm, elə də edin. Amma insan mescidə girib meyyitlərin adın tutub onlara dua edirsə, o - islamdam bu əməli ilə. Allah Quranda buyurub ki, məscidlər Allaha məxsusdur - Allahdan başqa heç kesə dua etmə. Təvəssül əmri isə nə Allahdan nə də Onun Rəsulundan gəlməyib.

Salam verməyi unutmayın, bu da əmrdir. Bizi kafirlərdən ayıran əlamətdir. Allah sizi qorusun və düz yola yönəltsin

• Ответы 264
  • Created
  • Последний ответ

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

2. Məgər peyğəmbər insanlarla Allahın arasında vasitə deyildi?

АЛЬ ФАТХ ,всегда упрекаеш за повтор написанных постов,вроде мы это так же обсудили что во первых МУХАММАД( С.А.С) БЫЛО НЕ ВАСИТЕ не как ты говариш между нами, а всего лищ доводил нас Коран и ИСЛАМ. ПОТОМУ ЧТО ОН ваыбран быль для этого из среди детей АДАМА(МИР ЕМУ).НЕ кто через МУХАММАДА(С.А.С) НЕ ОБРАЩАЛСЯ К АЛЛАХУ,только просили что Он делал для них дуа.НАОБАРОТ есть много хадисов где говариться что васите между вами и АЛЛАХОМ это ваша намаз.И только когда за Имамом молишся ,только тогда есть элементи васита но при этом сам не посредственно участвуваеш намаза и так же сам просиш Аллаха.Тоис опять через намаз. И если имам умрёт во время молитьвы ,место его должен занят другой из прововерных ,что бы закончить намаз. ТОИС как видим нету васите через умерщего.Так что всё ваши сторании оправдать посредничество умерщего(васите) безполезно с точки зрении ИСЛАМА,И ЭТО ГЛУБОКИЙ ШИРК,ТОИС КУФР И ТАК ЖЕ НЕВЕРИЯ.

Вспоминай аят Корана,, не просите у меня я сам АЛЛАХА прощу,не прислонайтесь на меня как опора ( в вере) (сыгынмаг)я сам Аллаху опираюсь(сыгынырам)

.и опят повторяюсь сура ФАТИХА.иййака не буду ва иййака нестеин .(ТОЛЬКО ТЕБЯ ПОКЛОНАЮСЬ И ТОЛЬКО ТЕБЯ ПРОЩУ ПОМОЩИ)(ялныз сени севир(ибадет едир) ве ялныз сенин комейине эхтияджым вар)

У Вас наверное со зрением проблемы или может с пониманием, я не знаю, но советую Вам заново прочитать мой пост, где я привел аяты корана и тафсир (хадисы) Ваших алимов. Или может Вы сами себе алим и других не принимаете?

Ничтожен ты или велик - причина тому... твой язык... /Носир Хисроу/

al-Fath Сегодня, 09:11

Сообщение #31

Цитата (SLeyla @ Feb 25 2009, 17:56 PM)

Цитата

Şiə Müsəlmandır?,

Ой да вот эта тема!!!Улыбнул!Гардашимсан,сдесь как бы сказать,вообщем кто идёт против них получают бан,так что просто на будующее.....

А вы Аль Фат,как же это объясните,правда глаза колит,или вы запрещаете тут высказывать свои мысли ведь тема его,он ведь по теме высказался....

Уверена abu_muhammad если бы гардаш сдесь написал,nebilim sunnu ili bashkalari-muselmandi??тогда seybet tutardi))))

Я выставляю рейтинги или баны только тем, кто нарушает правила форума. Вы вообще их читали. Я третий раз прощаю Вас, хотя должен был повысить Вам рейтинг. Но более прощать не буду, так как Вы мне уже надоели.

Вы мне тоже!

Кажется я догадываюсь почему,потомучто вас бесит,что я Allah elemesin никогда не назову себя ш и я !!!

и зачем полюбил он меня.....забирая в плен ,полусонную без оружия...

Кажется я догадываюсь почему,потомучто вас бесит,что я Allah elemesin никогда не назову себя ш и я !!!

Я буду только рад этому.

Опять двадцать пять. Что за тема? Одним своим названием уже говорит об отсутствии терпимости к другим конфессиям.

Люди, ну прекратите а? Как в детском саду, ей Богу.

Женщина должна быть счастлива... И больше она никому не должна!

Həmd Allaha məxsusudur, Məhəmmədə və onun ailəsinə Allahın salavatı və salamı olsun.

Azərbaycandaki sələf əqidəsinin dəvətchilərinin əksəriyyəti hech də sələf əqidəsini təmsil etmirlər. Sələf əqidəsini chevirib ediblər murcia əqidəsi. Murcia əqidəsi isə əməli imandan chıxardır. Ümmətimizin ən birinci sələfi isə peyğəmbər (sav) Allahdan başqasına dua edəni öldürürürdü fərq qoymadan kimə dua olunur. Həlbəttə mən mövzunu başlayanda şiəni məscidə daxil olub batil ibadət edəni nəzərdə tutdum. Evdə oturub, heç namaz qilmayıb və deyir ki mən şiyəyəm, onun müşrik əməli yoxdur. O - ibadət etmir. Bəli o, şahədətin deyibsə, islama daxil olub, evdə möhürlə namaz qılırsa, və Allahdan başqa duaları heç kimə yönəltmir, o - müsəlmandır. Lakin namzı bidətdir, və - qəbul olunmur. Niyə? Çünki peyğəmbər (sav) deyib ki, kim bizdən əmr olunmayan əməl etsə - rədd olunacaq (yəni əməl). Başqa hədisdə deyib ki, mənə baxın mən necə ibadət edirəm, elə də edin. Amma insan mescidə girib meyyitlərin adın tutub onlara dua edirsə, o - islamdam bu əməli ilə. Allah Quranda buyurub ki, məscidlər Allaha məxsusdur - Allahdan başqa heç kesə dua etmə. Təvəssül əmri isə nə Allahdan nə də Onun Rəsulundan gəlməyib.

Salam verməyi unutmayın, bu da əmrdir. Bizi kafirlərdən ayıran əlamətdir. Allah sizi qorusun və düz yola yönəltsin

siz nə üznən burda yazırsız mən anlamıram,sizin alimləriviz rəsul s.a.s vəfatından sonrada onuynan təvəsülü caiz görüblər

indi necə olur,sadə şiyələr kafir oldu,ancaq sizin alimləriviz isə savab qazandı ,?

kafirin iranlısı ya da ki ərəbi olmur,şiyəsi sünnüsi olmur,

sizin alimləriviz bu əməli caiz gördükləri üçün hökmü nədi ? kafir yoxsa ki,müsəlman?

əgər müsəlman qalırlarlarsa onda bunu caiz görən şiyə alimləridə müsəlmandı

əgər ədalətli olsaz bu cür də olmalıdı

əgər müsəlman qalırlarsa onda heç özüvüzün dediyini özüvüz fövqündə deyilsiniz

birdə ki,rəsul sas və bütün peyğəmbərlərin gətirdiyi tovhiddə ə qidə məsələrində bilməməzlik üzürsüzdür.

давайте договоримся больше ислам не делить и скажем так тот кто это сделает тот шейтан озуда натуральный. А тот который будет пытаться сблизить течении ислама МУСУЛЬМАНИН. аллах разы олсун

Ислам никто не делит, ислам один и останется таким до Ссудного Дня. Кто успеет войдет в него, будет счастливым, кто не успеет, тому не будет помощников у Всевышнего.

Deyirəm: Ümumi olaraq şiələr müsəlman sayılırlar, çünki İslamda hökmlər zahirdən verilir və eyni zamanda hər kim şəhadət deyərsə artıq islama daxil olar və müsəlman sayılar. Bu ümumi olaraq sələflərin üsuludur (min-həccidir). Həmd və təriflər yalnız Allahadır.

Sənə də salam aleykum və rahmətullahi və barəkətuh!

Zahirən hökm verəndə, əməli yaddan çıxartma. Əməl - qəlbdəki olan imanın və əqidənin kamilləşdirən amilidir. Əhli sünnə və Caamat əqidəsinə görə iman - qəlbdə iman, dildə söz, və orqanların əməlidir. Bu tərifi İbn Teymiya (ra) verib. Biz müzakirə etdiyimiz mövzuda dildə də küfr var, əməl də də. Bunları hansı sələfin əqidəsində gördün? Sələfin adından elmsiz danışmaq lazım deyil. Mən yuxarıda şərh vermişəm sələfin adından - tanış ola bilərsən. Allah elmini artırsıın

Hörmətli Al-Fath, bu risalədə sənin suallarını cavablandırmaqa çalışdım. Kitablardan nasslar axtarmaqla görünür başa düşmək istəyirsən, haqqı axtarırsan, bu yaxşı amildir. İxlasın varsa Allaha mütləq səni düz yola yönəldəcək.

1. Ərəb dili dərsi

1) الدعاء – الرغبة الى الله تعالى

(القاموس المحيط)

Bu bu sözün lüğət mənasıdır. Dua – Allaha rəğbətdir. Və ərəb dili grammatikasına uyğun olaraq bu دعا feylin masdarıdır. Bu feylin bir masdarıda var الدعوةBu masdarın mənası isə dəvət deməkdir. Yəni bu feyl iki mənada işlənir. Və mənalırın müxtəlifliyi nasslarda bu feylin (tək bu feylə ayıd deil bu ərəb dildə olan qaydadır) cərr hərfləri ilə birqə işlənməsindən qəlir. Baxın bu iki misalda bir feylin mənası necə deyişir.

دعا المسلم الله

دعا المسلم صديقه الى الطعام

Birinci cümlə azərbaycan dilinə tərcümə ediləndə belə tərcümə olunur: Müsəlman Allaha dua etdi. İkinci cümlə isə belə - müsəlman dostunu yeməyə dəvət etdi.

Lakin şəriətdə dua sözü yalnız Allahdan istək, Allahı çağırmaq, ona dua etmək mənasındadır. Və dünən qeyd etdiyim kimi peyğəmbər (sas) belə deyib:

الدعاء - العبادة

İki söz deyib peyğəmbər (sas), və bu iki sözlə hər şey aydın olur bu mövzuda. Dua - ibadətdir.

Ümümən demək istərdim ki elə azərbaycanda 90% nassların düzgün başa düşülməməyi helə ərəb dilini bilməməkdən irəli qəlir. Şəriat elmlərin araştırandan əvvəl mütləq ərəb dili grammatikasını öyrənəsən. Ərəb dili çox qenişdi. Bir söz müxtəlif nasslarda başqa məna verir. Nə isə

Ona görə insan insana müraciət edəndə o dua etmir, o – muraciət edir. Mən sizi yeməyə dəvət edirəm, mən sizə dua edirəm? Və bu ibadət deyil siz qeyd etdiyiniz kimi. Allaha isə dua olunur. Ondan nəsə tələb olunur, kömək dilənir və sair.

2. Huccirat, 14 təfsirini xatırladanda siz düzqün qeyd etdiniz ki Allah təslim olunan ərəbləri müsəlman adlandırıb. Və o ərəblər getirdiyi şəhadətlərindən sonra şirk əməllərindən əl çekdilər və islama daxil oldular. Bu ayənin bizim mövzumuza heç bir aydiyyəti yoxdur, bu ayələrdə Allah Subhanə və Taələ müsəlman və mömin arasında olan fərqi qeyd edir. Və İbn Kəsir orada bir hədis qetirir, ki peyğəmbər (sas) həmin qəbiləyə payladığı şeylərdən heçnə vermədi. Soruşanda niyə: dedi Onlar müsəlmandır, yoxsa mömin? Dedi: mən odda üzü üstə olanlara heçnə vermirəm. Fikir verin peyğəmbər (sas) necə fərq qoydu mömin və müsəlman arasında! Müsəlman olmaq şərt deyil, möminlik dərəcəsinə çatmaq lazımdır ki özümü oddan qoruyasan. Amma bizdə insanlar heç şəhadətin deyə bilmir, və sakit özünü cənnətdə hesab edir. Bu murjia firqəsinin əqidəsindəndir. Nə isə müvsudan kənara çıxdım. Qedək irəli.

3. Allah-təala harada təvəssülü şirk adlandırıb?

Allah taələ Quranda təvəssül haqqında bu surələrdə deyib:

Ey iman gətirənlər! Allahdan qorxun, Ona vəsilə axtarın. Allah yolunda cihad edin ki, nicat t.sınız (Maidə, 35)

Vəsilə axtarın – yəni Allahın razı olduğu və Ona yaxınlıq tələbi ilə olan əməlləri edin (bu təfsiri Hafiz ibn Cərir edir). Sələflərdən olan ibn Abbas belə deyib: vasilənin mənası yaxınlıq axtarmaqdır. Sələf olan ibn Qatada belə deyib: “Vasilə - Allaha taətlə yaxın olmaq, Onun razı olduğu əməllər etmək.”

Onların tapındıqları tanrıların özlərindən hər hansı biri (Allah dərgahına) daha yaxın olsun deyə, Rəbbinə vəsilə axtarır, Onun rəhmətini umur, əzabından qorxur. Həqiqətən, Rəbbinin əzabı qorxuludur! (İsra, 57)

Bu ayənin nazil olduğunun səbəbini isə sahəbə ibn Məsud belə deyib: “Ərəblərin bir qövmü cinlərə ibadət edirdilər, lakin bu cinlər təslim olmuşdular artıq, bunlar isə hiss etmirdilər. Cinlər də razı deyirdilər buna” Və Allah bu ayəni nazil etdi.

Bu ikinci ayədən biz görürük ki Allah Subahnə və Talə ona kimin vasitəsi ilə olsun vasilə axtaranda razı qalmır.

4) İndi mənə başa salın, təvəssül insanla Allahla arasında vasitədir, ya Ona qoşulan ikinci ilah?

Bu sual cavab yuxarıdaki ayədə var

5) Məgər peyğəmbər insanlarla Allahın arasında vasitə deyildi?

Xeyr. Peyğəmbər (sas) Allahın yoluna dəvətçi idi. Allah və Onun qulu arasında vasitəyə ehtiyac yoxdur. Bu barədə Allah belə deyib:

(Ya Rəsulum!) Bəndələrim Məni səndən soruşduqda söylə ki, Mən (onlara) yaxınam. Dua edib Məni çağıranın duasını qəbul edərəm. Gərək onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər. Bununla da, ola bilsin ki, doğru yola yetişsinlər.(Baqara, 186)

Allah deyir mən yaxınam, mənə dua edin – mən də cavab verim. Heç təfsirə ehtiyac yoxdur. Allah demiyib çerez kimsə mənə dua edin. Deiyb – mən yaxınam.

Hədisdə isə peyğəmbər (sas) bizə xəbər verir ki Allah sizə sizin şax damarınızdan yaxındır. Subhan Allah, bundan da yaxın nə olar bilər?

6)Kim peyğəmbərə təvəssül edərək onu ilah sayıb ona dua edir?

Peyğəmbərə nə təvəssül etmək olmaz nə də ki ona dua etmək olmaz, yuxarıda qöstərilən kimi.

7) Hansı dua. Əzizim «dua» iki müxtəlif mənada – hərfi və terminoloji mənalarda işlənir. Misal üçün, Allah-təala Quranda buyurur:

لَا تَجْعَلُوا دُعَاءَ الرَّسُولِ بَيْنَكُمْ كَدُعَاءِ بَعْضِكُم بَعْضًا

Dua haqda məlumat verdim sizə. Bu ayəninin yeri deyil bu mövzuda. Qetirdizsə buyurun – bu da təfsir. İbn Abbas rivayət edir ki, sahəbələr peyqəmbəri (sas) belə çaxırırdı: ya ibn Qasım, ya Muhamməd. Allah bu ayəni nazil etdi və qadağan etdi ona bu cür muraciət etməyə. Peyğəmbər (sas) sonra əlavə etdi ki mənə ya rasul allah deyin, yahud ya nəbiy Allah.

8) وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ

«Rəbbiniz buyurdu: «Mənə dua edin, Mən də sizin dualarınızı qəbul edim! (Məni çağırın, harayınıza yetim, yaxud yalnız Mənə ibadət edin, sizi mükafatlandırım!) Mənə ibadət etməyi təkəbbürlərinə sığışdırmayanlar Cəhənnəmə xar olaraq girəcəklər!»

Bu ayəni qetirsiz, lakin öz fəhminizdə bu ayəyə zidd olursuz. Bəli Allah buyurub dualar ona sərf olunsun. Və obadət etmiyənlər - Cəhənnəmə girəcəklər.

Təvəssül haqqında şeyx Albani (ra) kitab yazıb və hər şeyi şərh edib. Siz pozan saytda, inşallah, onu tərcümə edib yerləşdirəcəm. Axırıncı hərəkətiniz heç də ixlasdan xəbər vermir. Reklam satılan və qazanc məqsədi ilə yayıljan şeylərdən olur. Bu reklam sözün mənasıdır. Amma islama ayıd sayt dəvət deməkdir. Siz isə onun qabağın alırsız. Sual niyə? Əqər müsəlmansınızsa, islamın yayılmağın istəmirsiniz?

Başqa sual vara, buyurun, amma operativliyə söz vermirəm, ola bilər bir - iki gün keçsin.

Allah müsəlmanların imanını möminlik dərəcəsinə çatdırsın, və əzabından qorusun, Allah köməyimiz olsun.Amin

Люди, вам делать нечего? Шие, Сюнни, да какая разница. Постоянно тут из за таких вещей ведете споры, унижаете друг-дргуга потомучто, кто-то из вас шие, а кто-то сюнни. Разве этого наш пророк хотел?

line.gif

siz nə üznən burda yazırsız mən anlamıram,sizin alimləriviz rəsul s.a.s vəfatından sonrada onuynan təvəsülü caiz görüblər

indi necə olur,sadə şiyələr kafir oldu,ancaq sizin alimləriviz isə savab qazandı ,?

kafirin iranlısı ya da ki ərəbi olmur,şiyəsi sünnüsi olmur,

sizin alimləriviz bu əməli caiz gördükləri üçün hökmü nədi ? kafir yoxsa ki,müsəlman?

əgər müsəlman qalırlarlarsa onda bunu caiz görən şiyə alimləridə müsəlmandı

əgər ədalətli olsaz bu cür də olmalıdı

əgər müsəlman qalırlarsa onda heç özüvüzün dediyini özüvüz fövqündə deyilsiniz

birdə ki,rəsul sas və bütün peyğəmbərlərin gətirdiyi tovhiddə ə qidə məsələrində bilməməzlik üzürsüzdür.

Salam aleykum!

Hörmətli Əhməd. Qəlin bir birimizə nağıl danışmayaq. Din - nəqldir. Kəlamın nəqli. Quran sənə necə qəlib çatıb? Kitab şeklində. Və bütün hökmlər, hədislər, kəlamlar, alimlərin dedikləri kitablarda əks olunub. Hansı isə alimin kəlamı varsa, buyur. Onu qeyd edim ki, sələf dəvəti sələflərin fəhmi üzərində qurulub. Bu nə deməkdir? Və sələf kimdir? Sələf 1,2,3 əsrdə yaşayan salehlərdir, SALEHLƏR. Çünki peyğəmbər (sas) deyib ki, ən yaxşı insanlar mənim əsrimdə olanlardır, sonra məndən sonra, sonra, onların yolunu gedənlər. Peyğəmbər (sas) vaxtında munafiglər də yaşayırdı, biz onlardan islamı oyrənməliyik? Həlbəttə yox. Dəlillər isə Quran və ssünnədən Saleh sələfin fəhmi ilə qütürülür. Yuxarıda ki posta fikir ver, sual varsa buyur. Umar ibn Xattabın təvəssül etdiyini və necə etdiyini sabah, inşallah sizlərə çatdıraram.

Salam aleykum!

Hörmətli Əhməd. Qəlin bir birimizə nağıl danışmayaq. Din - nəqldir. Kəlamın nəqli. Quran sənə necə qəlib çatıb? Kitab şeklində. Və bütün hökmlər, hədislər, kəlamlar, alimlərin dedikləri kitablarda əks olunub. Hansı isə alimin kəlamı varsa, buyur. Onu qeyd edim ki, sələf dəvəti sələflərin fəhmi üzərində qurulub. Bu nə deməkdir? Və sələf kimdir? Sələf 1,2,3 əsrdə yaşayan salehlərdir, SALEHLƏR. Çünki peyğəmbər (sas) deyib ki, ən yaxşı insanlar mənim əsrimdə olanlardır, sonra məndən sonra, sonra, onların yolunu gedənlər. Peyğəmbər (sas) vaxtında munafiglər də yaşayırdı, biz onlardan islamı oyrənməliyik? Həlbəttə yox. Dəlillər isə Quran və ssünnədən Saleh sələfin fəhmi ilə qütürülür. Yuxarıda ki posta fikir ver, sual varsa buyur. Umar ibn Xattabın təvəssül etdiyini və necə etdiyini sabah, inşallah sizlərə çatdıraram.

əziyyət çəkmə. Ömərin Abbasın yanına gəlib dua etməsini istəməsini gözəl bilirik. sən yaxşısı budur, bizə İbn Teymiyyəyə kimi əhli təsənnün aliminin fikrini gətir ki, təvəssül etməyi haram buyurmuü olsun

Sənə də salam aleykum və rahmətullahi və barəkətuh!

Zahirən hökm verəndə, əməli yaddan çıxartma. Əməl - qəlbdəki olan imanın və əqidənin kamilləşdirən amilidir. Əhli sünnə və Caamat əqidəsinə görə iman - qəlbdə iman, dildə söz, və orqanların əməlidir. Bu tərifi İbn Teymiya (ra) verib. Biz müzakirə etdiyimiz mövzuda dildə də küfr var, əməl də də. Bunları hansı sələfin əqidəsində gördün? Sələfin adından elmsiz danışmaq lazım deyil. Mən yuxarıda şərh vermişəm sələfin adından - tanış ola bilərsən. Allah elmini artırsıın

Və əleykəssələmu və rahmətullahi təalə minəlləhi və bərakətuhu vəl mağfiratuhu! Əziz və səxavətli olan mənim abu_Muhammad qardaşım! Mən ümumən bunu qeyd etmişəm və bu sələfin ümumi fikridir, (çünki biz bu cur təlim almışıq) o cümlədən sələflər bidət-əhlini (yolundan azanları) kafir görməyiblər. Şəkk yoxdur ki, bidət-əhlinin əqidələrində şirk, küfr əməlləri var və bu səbəbdən yollarını azmışlar, lakin zahirən müsəlman sayılırlar, çünki Allahın Elçisi (s.ə.v) buyurmuşdu: "Mənim ümmətim 73 firqəyə bölünəcəkdir" Bununla belə, bu söz dəlildir ki, Allah rəsulu (s.ə.v) yollarını azanları ümmətdən saymışdır. Əlavə olaraq bunu da qeyd edim ki, hər bir kafir ümməti "Muhəmmədur rasululləh" cümləsini demir və o cümlədən bunu haqq olaraq qəbul etmirlər. Heç bir şəkk yoxdur ki, kafir o şəxslərdir ki, əbədi olaraq cəhənnəmdə qalacaqlar və onlar məhz müşriklər, bütpərəstlər, yəhudilər, xaçpərəstlərdir. Amma xüsusi təkfirə gəlincə isə, bu iş qazilərə həvalə olunur.  Allah bizləri doğru yala müvəffəq etsin. Amin. Müvəffəqiyyət tək Allahdandır.

əziyyət çəkmə. Ömərin Abbasın yanına gəlib dua etməsini istəməsini gözəl bilirik. sən yaxşısı budur, bizə İbn Teymiyyəyə kimi əhli təsənnün aliminin fikrini gətir ki, təvəssül etməyi haram buyurmuü olsun

Hörmətli "Müctəba" hamıya bəllidir ki, Omər Abbasın (radiyəllahu ənhumə) yanına gəldiyi zaman Abbas saq idi və vəfat etməmişdir. Quranda əməli-salehlərin dualarında meyit ilə vasitə tutmağını zikir olunmayıb və bu əməl müşriklərin əməllərindən sayılır. Bu barədə qeyd edəcəyəm. Müvəffəqiyyət tək Allahdandır.

3. Kim peyğəmbərə təvəssül edərək onu ilah sayıb ona dua edir?

Hörmətli "al-Fath" qardaş bu məsələ haqqında Allahın sonuncu Elçisi (s.ə.v) özü şərh edir:

Hörmətli Əbdül_Əziz222 mən əminəm ki, Sizin yaddaşınız yaxşıdır və mənim Sizinlə bu haqda olan mübahisəmi unutmamısız. Onu da bilirsiz ki, mən bir neçə dəfə Sizə ban vermişəm, amma səbəbini yəgin yaddan çıxarmısız. Eybi yox, mən Sizin yadınıza salaram ki, bir daha bu səhvə yol verməyəsiz. Forumun qaydalarına bir istifadəçiyə hansısa mövzuya görə ban verilibsə və əgər o başqa nik açıb yenidən o mövziya qatılsa ona yenidən ban verilməlidir. Onu da bilməlisiz ki, mən qaydalara riayət edənəm, buna görə də mənə bu şəraiti yaratmayın ki, Sizə yenidən ban verim.

Siz başqa mövzularda maneəsiz yaza bilərsiz.

Изменено пользователем al-Fath

Hörmətli Al-Fath, bu risalədə sənin suallarını cavablandırmaqa çalışdım. Kitablardan nasslar axtarmaqla görünür başa düşmək istəyirsən, haqqı axtarırsan, bu yaxşı amildir. İxlasın varsa Allaha mütləq səni düz yola yönəldəcək.

1. Ərəb dili dərsi

1) الدعاء – الرغبة الى الله تعالى

(القاموس المحيط)

Bu bu sözün lüğət mənasıdır. Dua – Allaha rəğbətdir. Və ərəb dili grammatikasına uyğun olaraq bu دعا feylin masdarıdır. Bu feylin bir masdarıda var الدعوةBu masdarın mənası isə dəvət deməkdir. Yəni bu feyl iki mənada işlənir. Və mənalırın müxtəlifliyi nasslarda bu feylin (tək bu feylə ayıd deil bu ərəb dildə olan qaydadır) cərr hərfləri ilə birqə işlənməsindən qəlir. Baxın bu iki misalda bir feylin mənası necə deyişir.

Əleykə Salam.

Siz mənə ərəb dili dərsi keçmək fikrinə gəlmisiz? Bərəkallah!

Ordan-burdan başa düşmədiyiniz cümlələri kopya etməklə mənə nəsə sübut etmək istəyirsiz? Gəlin mən Sizin yazdığınızı Sizə başa salım. Siz "Dəvət" sözünü yazmaqla tələsdiz, çünki bu Sizin xeyrinizə yox, ziyanınızadır. Amma bu haqda sonra. İndi biz "Dua" sözü haqda danışırıq, amma Siz "Dua" sözünün mənasını demədən "Dəvət" sözünə keçdiz. Mən Sizə əvvəl də demişdim ki, "Dua" sözü iki müxtəlif mənada – hərfi və terminoloji mənalarda işlənir. Amma Siz nədənsə ona fikir vermədiz.

دعا المسلم الله

Birinci cümlə azərbaycan dilinə tərcümə ediləndə belə tərcümə olunur: Müsəlman Allaha dua etdi. İkinci cümlə isə belə - müsəlman dostunu yeməyə dəvət etdi.

Siz bu cümlələrin ikisində də "Dua" sözünü yazmısız. "Dua" və "Dəvət" eyni şeydir və "Çağırmaq" mənasınaddır.

Müsəlman Allahı çağırdı (dua etdi).

Müsəlman dostunu yeməyə çağırdı (dəvət etdi).

İki söz deyib peyğəmbər (sas), və bu iki sözlə hər şey aydın olur bu mövzuda. Dua - ibadətdir.

"Dua" Allaha aid ediləndə ibadət olur. Yəni Allahın əmr etdiyini edəndə, ona təslim olanda ibadət edirsən.

فَلَمْ يَزِدْهُمْ دُعَائِي إِلَّا فِرَاراً

(Nuh 6) Nuh dedi: "Ey Rəbbim, mən xalqımı gecə də, gündüz də (dua) çağırdım".

Əgər Siz dediyiniz kimi dua ibadətdir, onda bu ayədən belə çıxır ki, Nuh (ə) öz xalqına ibadət edirdi?

Allah-təala harada təvəssülü şirk adlandırıb?

Allah taələ Quranda təvəssül haqqında bu surələrdə deyib:

Ey iman gətirənlər! Allahdan qorxun, Ona vəsilə axtarın. Allah yolunda cihad edin ki, nicat t.sınız (Maidə, 35)

Onların tapındıqları tanrıların özlərindən hər hansı biri (Allah dərgahına) daha yaxın olsun deyə, Rəbbinə vəsilə axtarır, Onun rəhmətini umur, əzabından qorxur. Həqiqətən, Rəbbinin əzabı qorxuludur! (İsra, 57)

Bu ikinci ayədən biz görürük ki Allah Subahnə və Talə ona kimin vasitəsi ilə olsun vasilə axtaranda razı qalmır.

İkinci ayəni gördüz, bəs birinci ayə necə, o nəsx olundu? Deməli deyirsiz ki, Allah-təala heç kimin vasitəsindən razı qalmır? Bəs birinci ayədə Allah-təala demir ki, Mənə vəsilə axtarın!? (Xahiş edirəm bu vəsilənin namaz, oruc və s. olduğunu yazmayın, çünki bu belə deyil və bununla sadəcə söhbət uzanacaq. Bu belə olsaydı Mən təvəssül haqda sübut istəyəndə Siz mənə vəsilə ilə cavab verməzdiz.)

İndi mənə başa salın, təvəssül insanla Allahla arasında vasitədir, ya Ona qoşulan ikinci ilah?

Bu sual cavab yuxarıdaki ayədə var

Bu ayədə İsra, 57 ?

Bu ayə bütpərəstlər haqda nazil olub və ayədə onların bütlərə ibadət etmələri pislənir. Deməli Siz deyirsiz ki, hər bir vəsilə Allaha qoşular şərikdir. Onda bütün səhabələr peyğəmbərə təvəssül edəndə şirk ediblər. Siz məharətlə mənim gətirdiyin Nisə:64 ayəsi və alimlərinizin ona verilən təfsiri üstündək keçdiz və indi də yazırsız ki, bu şirkdir. Ömər də Abbasa təvəssül üdəndə deməli şirk edib?! :ofigel:

Məgər peyğəmbər insanlarla Allahın arasında vasitə deyildi?

Xeyr. Peyğəmbər (sas) Allahın yoluna dəvətçi idi. Allah və Onun qulu arasında vasitəyə ehtiyac yoxdur. Bu barədə Allah belə deyib:

(Ya Rəsulum!) Bəndələrim Məni səndən soruşduqda söylə ki, Mən (onlara) yaxınam. Dua edib Məni çağıranın duasını qəbul edərəm. Gərək onlar da Mənim çağırışımı qəbul edib Mənə iman gətirsinlər. Bununla da, ola bilsin ki, doğru yola yetişsinlər.(Baqara, 186)

Elə də yaxşı xeyr deyirsiz ki!

Əvvəla bu ayənin təvəssülə heş bir aidiyyatı yoxdur. Baxın Sizin Saadi onu necə təfsir edir:

186.
Если Мои рабы спросят тебя обо Мне, то ведь Я близок и отвечаю на зов молящегося, когда он взывает ко Мне. Пусть же они отвечают Мне и веруют в Меня, – быть может, они последуют верным путем.

Это откровение содержит ответ на вопрос, который несколько сподвижников задали Пророку Мухаммаду. Они сказали:
«О посланник Аллаха! Если наш Господь близок, то мы будем общаться с Ним шепотом. Если же наш Господь далек, то мы будет взывать к Нему громко»
. И тогда Всевышний Аллах возвестил о том, что Он близок к Своим рабам и наблюдает за ними. Он знает об их секретах и самых сокровенных помыслах. Он ведает о том, что украдкой подсматривают взоры и что сокрыто в сердцах. Он близок к Своим рабам и внимает их зову, когда они обращаются к Нему с молитвами.
Молитвы бывают двух видов, поскольку одни молитвы являются проявлением поклонения, а другие содержат просьбы.
Близость Аллаха к творениям также бывает двух видов, поскольку благодаря божественному знанию Аллах близок ко всем творениям, хотя особой близости с Господом удостаиваются только те, которые поклоняются Ему, ибо Аллах внимает их молитвам, оказывает им поддержку и наставляет их на прямой путь.

Göy rənglə qeyd etdiyimə diqqət yetirin. Sonra isə əvvəl də getirdiyim ayəyə baxın:

Onlar özlərinə zülm etdikləri zaman dərhal sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsəydilər və Peyğəmbər də onlar üçün əfv istəsəydi, əlbəttə, Allahın tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olduğunu bilərdilər
. (Nisə 64)

zülm etdikləri zaman dərhal sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsəydilər və Peyğəmbər də onlar üçün əfv istəsəydi, əlbəttə, Allahın tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olduğunu bilərdilər. (Nisə 64)

Alləmə Qurtubi (Allah ona rəhmət etsin) bu ayəni təfsir edərkən yazır:

رَوَى أَبُو صَادِق عَنْ عَلِيّ قَالَ : قَدِمَ عَلَيْنَا أَعْرَابِيّ بَعْدَمَا دَفَنَّا رَسُول اللَّه صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِثَلَاثَةِ أَيَّام , فَرَمَى بِنَفْسِهِ عَلَى قَبْر رَسُول اللَّه صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَحَثَا عَلَى رَأْسه مِنْ تُرَابه ; فَقَالَ : قُلْت يَا رَسُول اللَّه فَسَمِعْنَا قَوْلَك , وَوَعَيْت عَنْ اللَّه فَوَعَيْنَا عَنْك , وَكَانَ فِيمَا أَنْزَلَ اللَّه عَلَيْك " وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسهمْ " الْآيَة , وَقَدْ ظَلَمْت نَفْسِي وَجِئْتُك تَسْتَغْفِر لِي . فَنُودِيَ مِنْ الْقَبْر إِنَّهُ قَدْ غُفِرَ لَك .

“Əbu Sadiq Əlidən belə dediyini rəvayət edir:

“Rəsulullahı sas dəfn etdikdən üç gün sonra bir bədəvi yanımıza gəldi. Özünü Rəsulullahın sas qəbri üzərinə atdı. Torpağından alaraq başına səpdi. Dedi:

“Ey Allahın elçisi, sən söylədin, biz də sənin söylədiklərini dinlədik. Sən Allahdan öyrəndin, biz də səndən öyrəndik.

Allahın sənə endirdikləri arasında: " وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسهمْ " (Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman) ayəsi vardır. Mən nəfsimə zülm etmişəm. Sənə, mənim üçün bağışlanma diləyəsən deyə gəldim. Qəbirdən səs gəldi: “Şübhəsiz ki, sənə məğfirət olunmuşdur.”

İbni Kəsir (Allah ona rəhmət etsin) Nisa surəsi 64-çü ayənin təfsirində deyir:

ذكر جماعة منهم الشيخ أبو منصور الصباغ في كتابه الشامل الحكاية المشهورة عن العتبي قال : كنت جالسا عند قبر النبي صلى الله عليه وسلم فجاء أعرابي فقال : السلام عليك يا رسول الله سمعت الله يقول " ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاءوك فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحيما " وقد جئتك مستغفرا لذنبي مستشفعا بك إلى ربي ثم أنشأ يقول : يا خير من دفنت بالقاع أعظمه فطاب من طيبهن القاع والأكم نفسي الفداء لقبر أنت ساكنه فيه العفاف وفيه الجود والكرم ثم انصرف الأعرابي فغلبتني عيني فرأيت النبي صلى الله عليه وآله وسلم في النوم فقال : يا عتبي الحق الأعرابي فبشره أن الله قد غفر له

"İçlərində “Əş Şəmil” kitabının sahibi (Bu kitabında) Əbu Mənsur Əs Sabbəğın da olduğu camaat Utbidən bu məşhur hekayəni nəql etmişlər.

Dedi (Utbi): “Nəbinin (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) qəbri yanında oturmuşdum. Bir bədəvi gəldi və dedi: “Əssələmu Aleykə Ya Rasulullah (Sallalahu Aleyhi və Səlləm). Mən Allahın (Subhənəhu və Təala): “… Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman, sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanma diləsəydilər və rəsul da onlar üçün bağışlanma diləsəydi, Allahı tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olaraq görərdilər.” buyurduğunu eşitdim. İstiğfar edərək, Rəbbimə haqqımda şəfaət etmən üçün sənə (hüzuruna) gəldim dedi. Davamən (bu şeri) söylədi:

Ey yür üzündəki ağaların ağası,

Onların gözəl qoxularıyla yerüzünün alçaq və yüksək yerləri gözəlləşmişdir.

Nəfsim sənin məskun olduğun qəbrə fəda olsun.

Orada İffət, orada comərdlik və kərəm (şərəf) vardır.

Sonra bədəvi ayrılıb getdi, sonra yuxu mənə qalib gəldi, yuxuda Nəbini (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) gördüm və (O) dedi: “Ey Utbi, bədəviyə yetiş və ona Allahın onu başığladığını müjdələ”

İbni Kəsir məşhur “Əl Bidəyə vən Nihəyə” kitabında belə deyir:

وقال الحافظ ابو بكر البيهقي اخبرنا ابو نصر بن قتادة وابو بكر الفارسي قالا حدثنا ابو عمر بن مطر حدثنا ابراهيم بن علي الذهلي حدثنا يحيى بن يحيى حدثنا ابو معاوية عن الأعمش عن ابي صالح عن مالك قال اصاب الناس قحط في زمن عمر بن الخطاب فجاء رجل الى قبر النبي ص

فقال يارسول الله استسق الله لامتك فانهم قد هلكوا فأتاه رسول الله ص في المنام فقال ايت عمر فاقره مني السلام واخبرهم انه مسقون وقل له عليك بالكيس الكيس فاتى الرجل فاخبر عمر فقال يارب ما آلوا الا ما عجزت عنه وهذا اسناد صحيح

Bab: سنة ثماني عشرة

“Hafiz Əbu Bəkr Beyhaqi... (Raviləri zikr edərək!) Malik dedi:

“Ömər bin Xattab zamanında insanlar qıtlığa məruz qaldılar. Bir adam Nəbinin (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) qəbrinə gəldi və dedi:

“Ey Allahın Rəsulu (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) Allahdan ümmətin üçün yağış istə, çünki onlar həlak oldular.

Daha sonra Allahın Rəsulu (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) o adamın yuxusuna girdi və buyurdu: “Ömərin yanına get, ona məndən salam söylə, onlara yağış yağacağını xəbər ver və ona de ki: “Ey Ömər ağlını başına yığ, ağlını başına yığ!”

Adam getdi və (bunu) Ömərə xəbər verdi. Dedi (Ömər): “Ya Rəbbim! Bacardığımı edirəm.”
Və bu isnad səhihdir!"

(Əl Bidəyə vən Nihəyə: Cüz 7. Bab: “Hicrətin 18-ci ili”)

abdul əziz və abu muhamməd

sizə görə ibn kəsir kimdi kafir yoxsa ki cahil müsəlman ?

çünkü o bu hədisi səhih sayıb .

sualı firladmayın,suala konkret cavab yaz !

Salam aleykum!

Allahın rəhmətini və bərəkətini mənə arzulamırsınızsa, mən də sizə arzulamıram. Ərəb dilində o balaca dərsi verməkdə qəsdim var idi, və nəticə əldə etdim. Yoxlayırdım sizi. Yuxarıda qeyd etdiyim kimi, yenə də deyirəm ki, Azərbaycanda dinə dəvət edənlərin 70-80% savadsız insanlardır. Və onlar öz fəhmlərinə dəvətdən başqa heş nə ilə məşqul olmurlar. Dini başa düşmək üçün onu nə dildə nazil olub və bizə kitablarda çatıb dilini birinci növbədə öyrənmək lazımdır. Allah Subhanə və Taələ deyir ki, “biz Quranı ərəbcə nazil etdik ki, bəlkə siz başa düşəsiz” başqa ayədə - “bəlkə müttəqi olasız”. Allah ərəb dilini asan dil hesab edir. Və bu dilin hər bir dildə olduğu kimi qrammatikası var, qaydaları var, onları bilməyən insan ərəb dilində heç bir kitab oxuya bilməz. Çünki bilmir feyl nədir, ism nədir, mubtada, xabar, mənsub, məcrur, mərfua, erab, məful bihi, məful fihi, məful əclihi, hal, mubtada muqaddima vucuban, balağa, istiara, istiara məkniyya, kinaya, sarf, məbni, morab, mudaf, mudaf ileyhi. Sən bunların heç birini bilmirsən. Sən necə nassları oxuyursan? Nass, yəni mətn. Deməli sən onları oxumursan, məndən zənn etdiyin kimi, ordan burdan kopya edirsən. Və beləliklə kimlərinsə fəhminə dəvət edirsən. Bu da zalələtə getirib çıxardır, həm səni, həm də kim sənə inanıb fəhmini götürsə. Yadından çıxartma ki, hər bir dəvətçi məsuliyyət daşıyır Allah qarşısında. Və öz dəvətində məsuliyyətlidir. Sənə burda nəsihət verməyimə özümə vacib bilirəm. Ərəb dilini öyrən şəriət mətnlərini oxumaqdan əvvəl. Öyrənmək ayıb deyil, soruşmaq ayıb deyil biləndən. Ayıb – bilməyə bilməyə danışmaqdır.

Цитата

دعا المسلم الله

Siz bu cümlələrin ikisində də "Dua" sözünü yazmısız.

Bu kələmin səhfdir. Çünki sən feylə ism deyirsən. Mən dua sözünü yazmamışam. Bu cümlə belə tərcümə olunur:

Müsəlman Allaha dua etdi.

Dua sözü isə ərəbcə belədir – الدعاء

Yuxarıda feyldir, aşağıda - ism.

Müsəlman dostunu yeməyə çağırdı (dəvət etdi).

mən xalqımı gecə də, gündüz də (dua) çağırdım".

Əgər Siz dediyiniz kimi dua ibadətdir, onda bu ayədən belə çıxır ki, Nuh (ə) öz xalqına ibadət edirdi?

Mən axı qeyd etdim ki bu feylin bir neçə mənası var və onu nassdan başa düşmək olur. Bu nassda isə “dəvət etdim” tərcüməsi düzgün olardı. Çağırdım tam əks etmir mənanı. Dəvət etdim mənanı düz verir.

Bu belə olsaydı Mən təvəssül haqda sübut istəyəndə Siz mənə vəsilə ilə cavab verməzdiz

Təvəssül etmək – vasilə ilə neyəsə yaxılaşmaq deməkdir. Ərəb dilində lazımdır göndərim.

PRIKOLISTKA Сегодня, 01:07

Сообщение #45

Люди, вам делать нечего? Шие, Сюнни, да какая разница. Постоянно тут из за таких вещей ведете споры, унижаете друг-дргуга потомучто, кто-то из вас шие, а кто-то сюнни. Разве этого наш пророк хотел?

Да нет Приколистка,разница в том,что пророк хотел,чтобы мы все были М У С У Л Ь М А Н А М И ,а вот (особенно)нашему народу приспичила делёжка....

и зачем полюбил он меня.....забирая в плен ,полусонную без оружия...

zülm etdikləri zaman dərhal sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanmaq diləsəydilər və Peyğəmbər də onlar üçün əfv istəsəydi, əlbəttə, Allahın tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olduğunu bilərdilər. (Nisə 64)

رَوَى أَبُو صَادِق عَنْ عَلِيّ قَالَ : قَدِمَ عَلَيْنَا أَعْرَابِيّ بَعْدَمَا دَفَنَّا رَسُول اللَّه صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ بِثَلَاثَةِ أَيَّام , فَرَمَى بِنَفْسِهِ عَلَى قَبْر رَسُول اللَّه صَلَّى اللَّه عَلَيْهِ وَسَلَّمَ وَحَثَا عَلَى رَأْسه مِنْ تُرَابه ; فَقَالَ : قُلْت يَا رَسُول اللَّه فَسَمِعْنَا قَوْلَك , وَوَعَيْت عَنْ اللَّه فَوَعَيْنَا عَنْك , وَكَانَ فِيمَا أَنْزَلَ اللَّه عَلَيْك " وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسهمْ " الْآيَة , وَقَدْ ظَلَمْت نَفْسِي وَجِئْتُك تَسْتَغْفِر لِي . فَنُودِيَ مِنْ الْقَبْر إِنَّهُ قَدْ غُفِرَ لَك .

"Əbu Sadiq Əlidən belə dediyini rəvayət edir:

"Rəsulullahı sas dəfn etdikdən üç gün sonra bir bədəvi yanımıza gəldi. Özünü Rəsulullahın sas qəbri üzərinə atdı. Torpağından alaraq başına səpdi. Dedi:

"Ey Allahın elçisi, sən söylədin, biz də sənin söylədiklərini dinlədik. Sən Allahdan öyrəndin, biz də səndən öyrəndik.

Allahın sənə endirdikləri arasında: " وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسهمْ " (Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman) ayəsi vardır. Mən nəfsimə zülm etmişəm. Sənə, mənim üçün bağışlanma diləyəsən deyə gəldim. Qəbirdən səs gəldi: "Şübhəsiz ki, sənə məğfirət olunmuşdur."

ذكر جماعة منهم الشيخ أبو منصور الصباغ في كتابه الشامل الحكاية المشهورة عن العتبي قال : كنت جالسا عند قبر النبي صلى الله عليه وسلم فجاء أعرابي فقال : السلام عليك يا رسول الله سمعت الله يقول " ولو أنهم إذ ظلموا أنفسهم جاءوك فاستغفروا الله واستغفر لهم الرسول لوجدوا الله توابا رحيما " وقد جئتك مستغفرا لذنبي مستشفعا بك إلى ربي ثم أنشأ يقول : يا خير من دفنت بالقاع أعظمه فطاب من طيبهن القاع والأكم نفسي الفداء لقبر أنت ساكنه فيه العفاف وفيه الجود والكرم ثم انصرف الأعرابي فغلبتني عيني فرأيت النبي صلى الله عليه وآله وسلم في النوم فقال : يا عتبي الحق الأعرابي فبشره أن الله قد غفر له

"İçlərində "Əş Şəmil" kitabının sahibi (Bu kitabında) Əbu Mənsur Əs Sabbəğın da olduğu camaat Utbidən bu məşhur hekayəni nəql etmişlər.

Dedi (Utbi): "Nəbinin (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) qəbri yanında oturmuşdum. Bir bədəvi gəldi və dedi: "Əssələmu Aleykə Ya Rasulullah (Sallalahu Aleyhi və Səlləm). Mən Allahın (Subhənəhu və Təala): "… Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman, sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanma diləsəydilər və rəsul da onlar üçün bağışlanma diləsəydi, Allahı tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olaraq görərdilər." buyurduğunu eşitdim. İstiğfar edərək, Rəbbimə haqqımda şəfaət etmən üçün sənə (hüzuruna) gəldim dedi. Davamən (bu şeri) söylədi:

Sonra bədəvi ayrılıb getdi, sonra yuxu mənə qalib gəldi, yuxuda Nəbini (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) gördüm və (O) dedi: "Ey Utbi, bədəviyə yetiş və ona Allahın onu başığladığını müjdələ"

İbni Kəsir məşhur "Əl Bidəyə vən Nihəyə" kitabında belə deyir:

وقال الحافظ ابو بكر البيهقي اخبرنا ابو نصر بن قتادة وابو بكر الفارسي قالا حدثنا ابو عمر بن مطر حدثنا ابراهيم بن علي الذهلي حدثنا يحيى بن يحيى حدثنا ابو معاوية عن الأعمش عن ابي صالح عن مالك قال اصاب الناس قحط في زمن عمر بن الخطاب فجاء رجل الى قبر النبي ص

فقال يارسول الله استسق الله لامتك فانهم قد هلكوا فأتاه رسول الله ص في المنام فقال ايت عمر فاقره مني السلام واخبرهم انه مسقون وقل له عليك بالكيس الكيس فاتى الرجل فاخبر عمر فقال يارب ما آلوا الا ما عجزت عنه وهذا اسناد صحيح

"Hafiz Əbu Bəkr Beyhaqi... (Raviləri zikr edərək!) Malik dedi:

"Ömər bin Xattab zamanında insanlar qıtlığa məruz qaldılar. Bir adam Nəbinin (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) qəbrinə gəldi və dedi:

"Ey Allahın Rəsulu (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) Allahdan ümmətin üçün yağış istə, çünki onlar həlak oldular.

Daha sonra Allahın Rəsulu (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) o adamın yuxusuna girdi və buyurdu: "Ömərin yanına get, ona məndən salam söylə, onlara yağış yağacağını xəbər ver və ona de ki: "Ey Ömər ağlını başına yığ, ağlını başına yığ!"

Adam getdi və (bunu) Ömərə xəbər verdi. Dedi (Ömər): "Ya Rəbbim! Bacardığımı edirəm."
Və bu isnad səhihdir!"

(Əl Bidəyə vən Nihəyə: Cüz 7. Bab: "Hicrətin 18-ci ili")

her halda ibn kesir ve qurtubi senden yaxshi bilirdi dua sözünün mənasını ......

sizin alimiviz küfür edəndə niyə göz yumursuz.

açıq aydın bu alimlər sizin ə qidəvizə görə kafirdilər.

çünki sadə insanları şirkdə ihtiham etmək ,ancaq öz alimləriviz bu əməli edəndə

bu sözləri deyirsiz ...."alim səhv edib və savab qazandı"

bu nə qədər ədalətə yaxındır.

qiyamət günü bu ədalətsiz təkfirə görə nə cavab verəcəksiz?

ən 1 ci öz alimlərivizi müşrük saymalısız,çünkü onlar quranı demək olar ki,əzbər bilirdi

hə ya da yox !

Salam verməyi öyrənməmisən helə? Yoxsa salamın mənasında tərcümə etmək lazımdır?

Suallarını cavablandırıram:

İbn Kəsir (ra) böyük alim olub, ibn Teymiyanın ən bacaraqlı tələbələrindən olub, Allah ona rəhmət eləsin, onun islama qetirdiyi xeyri helə qiyamət gününə qədər çox insanlar görəcəklər. Və təbii ki nə kafir, nə də cahil, tərsinə mömin, müttəqi olub.

Lakin insan olub, əzizim, və hər bir insan bu fani dunyada səhvlər edir və edib. Bir nəfərdən başqa - peyğəmbər (sas). O bu hədisi səhih sayıb, düzdür. Və səhv edib. Biz isə Əhli sunnə və Cəmaa əqidəni bir alimin dedikləri üzərində qurmuruq, təqlidə yol vermirik, bizim üçün dəlil - Quran, hədis (səhih) olmalıdır. Fülən alim belə dedi, onun sözünü dəlil götürmürük. Biz baxırıq onun şərhi hansı dəlilə əsaslanıb, və başqa yollar axtarırıq, cünki haqq birdir, onu axtaran - tapır.

Şeyx Albani (ra) bizim əsrin böyük alimlərindən olub (Allah rəhmət eləsin). Muxaddis olub, yəni sırf bu insan hədislərnən məşqul olub, onların isnadları ilə. İsnad - rivayətin yolu, kim kimdən rivayət etdi, və minlərlə hədisləri təmizləyib, yəni zəifləşdirib. Sübüta yetirib ki isnadda, rivayətdə hansı isə problem var. Bu əlmin adı Mustalah Hədisdir. Və sən qetirdiyin hədis bu sıradadır. Və həmin bu hədisi şeyx "Təvəssül və onun əhkamları" kitabında getirir. Maraqlanırsansa göndərə bilərəm. Hələlik isə, buyur, tərcüməni, üzün et, başışla vaxtım azdır. Al-Fəth ilə bölüşərsən. Allah elminizi artırsın

Tərcüməsiz mətnləri forumda yerləşdirmək qadağandır. Qaydaları oxuyun.

Изменено пользователем al-Fath

Assalamu aleykum va rahmatullah.

Eziz menim shie qardashlarim, bu vela daz zinalarin yazdiqlarindan qizmayin, bunlar ozlerini ehli-sunne kimi gosterirler, amma unutmayin ki, onlarin adindan istifade edan bu ishtirakchilar yehudilerdir!!!!

Assalamu aleuykum va rahmatullah.

?lh?mdulillahi r?bbil al?min v? s?ll?llahu ?la seyyidina M?h?mm?din v? alihit-tayyibinatinat-tahirin v? ?la ?shabihil ?xyaril munt?c?bin v? l?`n?tullahi ?la ?`daihim ?cm?in.

allah sənə hidayət versin əgər niyyətin rəsul sas dediyi cənnətdirsə,

salam vermirəm ona görə ki, burdakıları bilmirəm mənə görə siz cahilsiniz.(allaha məkan verdiyiviz üşün)və allahin rəsulu bunu haram edib cahil ................

salam verməyi

, birdəki özüvüz ,sizə görə səhabə olanlara cahil müşrük deyənə allahın salamı olmasın deyirsiz

heç öz yazdığıvı özün anlayırsan?

deyirsənki

səndə zərrə qədər yəqinlik olsaydı deyərdin ki,ımən inanmıram ki,belə söz desin,bunu onun adından uydurublar.alim belə deyibsə kafir olar çünkü şirkə razılıq vermək özü şirkdir !

yadakı gərək deyərdin ki,ahmed sən düz deyirsən mən tövbə etdim,

ancaq cahilliyindən utanmaz-utanmaz gör nə yazırsan,

İbn Kəsir (ra) böyük alim olub, ibn Teymiyanın ən bacaraqlı tələbələrindən olub, Allah ona rəhmət eləsin, onun islama qetirdiyi xeyri helə qiyamət gününə qədər çox insanlar görəcəklər. Və təbii ki nə kafir, nə də cahil, tərsinə mömin, müttəqi olub.

Lakin insan olub, əzizim, və hər bir insan bu fani dunyada səhvlər edir və edib. Bir nəfərdən başqa - peyğəmbər (sas). O bu hədisi səhih sayıb, düzdür. Və səhv edib.

şübhə yox ki,allah şirki bağışdamayacaq.ən böyük alimiviz bunu səhih sayıbsa ,və müsəlman qalıbsa sənə görə,müsəlman nədi hətta mömündirsə.

onda allahın dediyi bu sözlər sənin əqidəvə görə qüvvədən düşür.

Şübhəsiz ki, Allah Özünə şərik qoşulmasını bağışlamaz, bundan başqa (günahları) isə dilədiyi kimsəyə bağışlayar. Allaha şərik qoşan kəs iftira atmaqla böyük bir günah etmiş olur.nisə 48

BU ayədə açıq aydın deyilir ki,şirk bağışdanmayacaq,ayədə ümümi deyilir .orda deyilmir ki, özünə müsəlman deyilənlər istisnadı.

özüdəki alimiviz deyib ki,bunu etmək caizdir.yəndə deyirəm ki,sən şirkin nə olduğunu bilsəydin alim səhv edib deməzdin.

ərəb dili bilməyivə baxmayaraq ,nisə 48 i helədə anlamamisan

elə bilərsən ki özümdən deyirəm əsla yox ibn abbas deyir bunu

qurtubinin “Əl Camiu li Əhkəmil Quran”: tovbə surəsi 23 ci ayənin təfsiri

" imanı qoyub küfrə meyl salıbsa atalarınız və qardaşlarınız ,dost tutmayin onları özünüzə.dost tutanlar zalımlardır ki, var "

"dost tutanlar zalımlardır ki, var "

ibn abbas r.a bu kəlmələrə, bu cür təfsir verir :<<dost tutan insan ,dost tutduqu müşrüklər kimi müşrük olar,çünki şirkə razılıq vermək özü küfürdür!

yəni ibn abbasin sözlərindən aydın olur ki, açıq-aydın şirki görüb ,yendə onları özünə dost tutan,özüdə kafir olar.Gör indi müsəlman sayan nə olar,ibn abbasın sözündən səndə kafir olursan,yani sən alimin etdiyi küfrə baxmayaraq onu müsəlman saydığın üçün tovbə 23 hökmünə düşürsən

sonra deyisən ki, albani bu rəvayəti zəif sayıb.

Şeyx Albani (ra) bizim əsrin böyük alimlərindən olub (Allah rəhmət eləsin). Muxaddis olub, yəni sırf bu insan hədislərnən məşqul olub, onların isnadları ilə. İsnad - rivayətin yolu, kim kimdən rivayət etdi, və minlərlə hədisləri təmizləyib, yəni zəifləşdirib. Sübüta yetirib ki isnadda, rivayətdə hansı isə problem var. Bu əlmin adı Mustalah Hədisdir. Və sən qetirdiyin hədis bu sıradadır. Və həmin bu hədisi şeyx "Təvəssül və onun əhkamları" kitabında getirir. Maraqlanırsansa göndərə bilərəm. Hələlik isə, buyur, tərcüməni, üzün et, başışla vaxtım azdır. Al-Fəth ilə bölüşərsən. Allah elminizi artırsın

albaninin özünün nə qədər kufru var.istesən sənin üçün onun e qidə də ne qədər küfür etdiyi yazılari yerləşdirim?!

ibn kəsirin etdiyi kufurlər albaninin etdiyi küfürlərin yaninda heçnədir,

allah sənə hidayət versin,əgər niyyətin doğurdanda cənnətdirsə

Men shieni muselman saymayanlara adi baxiram. Chunki, onlar xaricilerin shielerden islama daha yaxin olduqlarini soyleyenlerdir. Bele shexslerin ozlerinin ne seviyyede muselman olmalari shubhe altindadir.

Я очень хочу вернуться в прошлое ... Нет, не исправить свои ошибки... Просто обнять всех тех , кого сейчас со мной нет.

Bu ehli sunne ozlerinden o qeder razidirlar ki, kor tutdugundan buraxmayan kimi bunlarin da savadi olmaya olmaya "men haqqam" deyirler. Butovlukda chox quruludular. Qururlu olmaq da sheytandandir. Yeqin bunlarin sheytanla qarishigi var. Allah lenet elasin.

?lh?mdulillahi r?bbil al?min v? s?ll?llahu ?la seyyidina M?h?mm?din v? alihit-tayyibinatinat-tahirin v? ?la ?shabihil ?xyaril munt?c?bin v? l?`n?tullahi ?la ?`daihim ?cm?in.

Butovlukda chox quruludular. Qururlu olmaq da sheytandandir. Yeqin bunlarin sheytanla qarishigi var. Allah lenet elasin.

................................................................................

......................................................................

Qurur deyilmi seni seher yuxudan durquzun idadet etdiren?

qurur olmasa nefsine qalib qele bilersenmi?

................................................................................

.......

men Musalmanam ve qururluyam........onu itirmek fikrindede deyilem..........

Mən kafirler icinde Ya Rabbim deye baqiran kesin sesiym......

As Salamu Aleykum. Ebu Muhammed Ibn Hazm demishdir. Shiyeler yahudilerin yolunu tutmushdular. Imam Shabi demishdir bu shiyeler Islam ummetinin yehudileridir. Imam Lelekai Imam Dara Kutni Imam Tabarani Hz. Eliden sehih bir hedisde buyururlar: Shiyeler mushrikdir onlari harada gorseniz tutub oldurun

As Salamu Aleykum. Ebu Muhammed Ibn Hazm demishdir. Shiyeler yahudilerin yolunu tutmushdular. Imam Shabi demishdir bu shiyeler Islam ummetinin yehudileridir. Imam Lelekai Imam Dara Kutni Imam Tabarani Hz. Eliden sehih bir hedisde buyururlar: Shiyeler mushrikdir onlari harada gorseniz tutub oldurun

sən özün islamı haçan qəbul etmisən?

tovhid haqqında sənə sual versəm tam cavab verəcəksən?

sunni alimlərinin kitablarındakı küfür olan fetvalarını gətirsəm onları kafir sayarsan?

təkfir edəndə ədalətli ol.

hər yerindən duran şiyələri təkfir edir,daha bilmirlər ki, öz alimləri şirkin içində üzürlər !

As Salamu Aleykum. Tovhid haqqinda sualini ver.

Butun Muselmanlar qardashdir duzdu. bes sohbet ondadir ki shirk eden shexs muselman sayilmir..

ver diyirsən verimdə!

onuda deyim ki,sizin elm tələbələriniz bu suallardan qaçır.....

onların alimləri kafirdirsə onda sizin də alimləriviz kafr çıxır.hər halda ibn kəsir adi insan olmayıb alim olub,

<B>

"Əbu Sadiq Əlidən belə dediyini rəvayət edir:

"Rəsulullahı sas dəfn etdikdən üç gün sonra bir bədəvi yanımıza gəldi. Özünü Rəsulullahın sas qəbri üzərinə atdı. Torpağından alaraq başına səpdi. Dedi:

"Ey Allahın elçisi, sən söylədin, biz də sənin söylədiklərini dinlədik. Sən Allahdan öyrəndin, biz də səndən öyrəndik.

Allahın sənə endirdikləri arasında: " وَلَوْ أَنَّهُمْ إِذْ ظَلَمُوا أَنْفُسهمْ " (Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman) ayəsi vardır. Mən nəfsimə zülm etmişəm. Sənə, mənim üçün bağışlanma diləyəsən deyə gəldim. Qəbirdən səs gəldi: "Şübhəsiz ki, sənə məğfirət olunmuşdur."

"İçlərində "Əş Şəmil" kitabının sahibi (Bu kitabında) Əbu Mənsur Əs Sabbəğın da olduğu camaat Utbidən bu məşhur hekayəni nəql etmişlər.

Dedi (Utbi): "Nəbinin (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) qəbri yanında oturmuşdum. Bir bədəvi gəldi və dedi: "Əssələmu Aleykə Ya Rasulullah (Sallalahu Aleyhi və Səlləm). Mən Allahın (Subhənəhu və Təala): "… Əgər onlar nəfslərinə zülm etdikləri zaman, sənin yanına gəlib Allahdan bağışlanma diləsəydilər və rəsul da onlar üçün bağışlanma diləsəydi, Allahı tövbələri qəbul edən, mərhəmətli olaraq görərdilər." buyurduğunu eşitdim. İstiğfar edərək, Rəbbimə haqqımda şəfaət etmən üçün sənə (hüzuruna) gəldim dedi. Davamən (bu şeri) söylədi:

Sonra bədəvi ayrılıb getdi, sonra yuxu mənə qalib gəldi, yuxuda Nəbini (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) gördüm və (O) dedi: "Ey Utbi, bədəviyə yetiş və ona Allahın onu başığladığını müjdələ"

İbni Kəsir məşhur "Əl Bidəyə vən Nihəyə" kitabında belə deyir:

"Hafiz Əbu Bəkr Beyhaqi... (Raviləri zikr edərək!) Malik dedi:

"Ömər bin Xattab zamanında insanlar qıtlığa məruz qaldılar. Bir adam Nəbinin (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) qəbrinə gəldi və dedi:

"Ey Allahın Rəsulu (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) Allahdan ümmətin üçün yağış istə, çünki onlar həlak oldular.

Daha sonra Allahın Rəsulu (Sallalahu Aleyhi və Səlləm) o adamın yuxusuna girdi və buyurdu: "Ömərin yanına get, ona məndən salam söylə, onlara yağış yağacağını xəbər ver və ona de ki: "Ey Ömər ağlını başına yığ, ağlını başına yığ!"

Adam getdi və (bunu) Ömərə xəbər verdi. Dedi (Ömər): "Ya Rəbbim! Bacardığımı edirəm."
Və bu isnad səhihdir!"

(Əl Bidəyə vən Nihəyə: Cüz 7. Bab: "Hicrətin 18-ci ili")

</B>

yox əgər bu əməl şirk deyilsə onda sizin o biri alimləriniz bu əməli şirk saydığı üçün xəvaric hökmünə düşürsüz. !!!!!!

əgər şirkdirsə onda şirkə razılıq verdiyi,(ibn abbasın sözündən) üçün ibn kəsir müşrük hökmünə düşür
qurtubinin “Əl Camiu li Əhkəmil Quran”: tovbə surəsi 23 ci ayənin təfsiri

" imanı qoyub küfrə meyl salıbsa atalarınız və qardaşlarınız ,dost tutmayin onları özünüzə.dost tutanlar zalımlardır ki, var "

"dost tutanlar zalımlardır ki, var "

ibn abbas r.a bu kəlmələrə, bu cür təfsir verir :<<dost tutan insan ,dost tutduqu müşrüklər kimi müşrük olar,çünki şirkə razılıq vermək özü küfürdür!

yəni ibn abbasin sözlərindən aydın olur ki, açıq-aydın şirki görüb ,yendə onları özünə dost tutan,özüdə kafir olar.Gör indi müsəlman sayan nə olar,ibn abbasın sözündən səndə kafir olursan,yani sən alimin etdiyi küfrə baxmayaraq onu müsəlman saydığın üçün tovbə 23 hökmünə düşürsən

As Salamu Aleykum. Tovhid haqqinda sualini ver.

Butun Muselmanlar qardashdir duzdu. bes sohbet ondadir ki shirk eden shexs muselman sayilmir..

Duz dediniz meselen misal getirim Qurandan (İman gətirəndən sonra kafir olan və küfrlərini daha da artıran şəxslərin tövbələri əsla qəbul olunmaz. (Doğru yoldan) azanlar məhz onlardır!)

Sirk eden kesler Cehennem Ehlidirler !

Heyif Deyildi O Sovet Hokumeti....

Hemise Isiq Gelirdi Qaz Gelirdi.....