Перейти к содержимому

Qəza namazı

rena73

Recommended Posts

• Ответы 89
  • Created
  • Последний ответ

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

namaz sizə vacib olandan sonra əgər namaz qılmamısızsa həmən namazları qəza etməlisiz. Əlbəttə ki bu müsəlmanlara aiddir. yəni əvvəl kafir olub sonra İslamı seçənlərə yox

Quranda hər yerdə namazın vaxtlı-vaxında qılınması vacib buyurulmuşdur. Və yenə də Quranda mən qəza namazına rast gəlmirəm. Allah isə bizi Quranla hesaba çəkəcək.

4:101. Səfərə çıxdığınız zaman kafirlərin sizə zərər yetirəcəklərindən qorxarsınızsa, namazı qısaltmaq sizə günah hesab edilməz. Həqiqətən kafirlər sizinlə açıq düşməndirlər.

4:102. (Ya Rəsulum!) Sən (əsgərlərin) içərisində olub onlara namaz qıldırdığın zaman onlardan bir dəstə silahlarını (özlərilə) götürsünlər. səcdə edən kimi sizin arxanıza (düşmənin önünə) keçsinlər. Sonra o biri dəstə öz ehtiyat vasitələrini və silahlarını götürərək gəlib səninlə birlikdə namaz qılsın! Kafirlər istərdilər ki, sizin silahlarınızdan və mallarınızdan heç bir xəbəriniz olmayaydı və onlar da sizin üzərinizə birdəfəlik (qəfil bir hücumla) basqın edəydilər. Yağışdan əziyyət çəkdiyiniz, yaxud xəstə olduğunuz zaman silahlarınızı yerə qoymaq sizə günah deyildir, lakin ehtiyatınızı gözləyin! Şübhəsiz ki, Allah kafirlər üçün alçaldıcı əzab hazırlamışdır!

Hətta peyğəmbərimizə bu ağır şəraitdə belə namazın vaxında qılınması fərz buyurulmuşdur.

Tanışlarım tez-tez qəza edirlər. İşim vardı, sübh namazına dura bilmədim deyirlər. Mən isə bunun doğru olduğunu düşünmürəm. Peyğəmbərimiz ən ağır zamanlarında belə ibadətini vaxinda edirdi. Allaha ibadətdən vacib nə işimiz ola bilər ki.. Bu dünyada keçərli ola bilər bu sözlər, axı Allaha cavab verəndə bəhanə gətirə bilməyəcəyik.

Sözünüzün anlamını başa düşmədim. Əlbəttə ki, çalışmaq lazımdır qəzaya verməyəsən namazı. Ancaq kimsə inkar edə bilməz qəza namazını qılmağı. Əgər desəz Quranda yoxdur, onda soruşacam məgər Quranda namazların neçə rəkət olduğu var?

Sözünüzün anlamını başa düşmədim. Əlbəttə ki, çalışmaq lazımdır qəzaya verməyəsən namazı. Ancaq kimsə inkar edə bilməz qəza namazını qılmağı. Əgər desəz Quranda yoxdur, onda soruşacam məgər Quranda namazların neçə rəkət olduğu var?

Baxın, yenə çevirirsiniz sözümü. Axı harada yazılıb qəza namazı? Sizcə, Allah deyə bilməzdi ki, hansı səbəblərdə qəza namazı qılmaq olar?

18:109. de: “Əgər Rəbbimin sözlərini yazmaq üçün dərya mürəkkəb olsaydı və bir o qədər də ona əlavə etsəydik, yenə də Rəbbimin sözləri tükənmədən öncə onlar tükənərdi!”

rena sizi başa düşmürəm. Nə iddia etmək istəyirsiz? yəni sübh namazına mən dura bilmədimsə müəyyən səbəblərdən, mənim boynumdan götürülür bu hökm? Təckə Qurana baxmaq lazım deyil, həmçinin sünnəyə nəzər yetirmək lazımdır.

rena sizi başa düşmürəm. Nə iddia etmək istəyirsiz? yəni sübh namazına mən dura bilmədimsə müəyyən səbəblərdən, mənim boynumdan götürülür bu hökm? Təckə Qurana baxmaq lazım deyil, həmçinin sünnəyə nəzər yetirmək lazımdır.

Niyə başa düşmürsünüz? Mən iddia etmirəm. Sualıma cavab axtarıram. Zənnimə görə, bəli, vaxtında qılınmayan namaz, doğrusunu Allah bilir, qəbul deyil.

Doğrudur, Quranı və Peyğəmbərin sünnəsini rəhbər etmək lazımdır.

Xahiş edirəm, mənə tutarlı və əsaslı cavab verin. Yazılarınızdan dini bigilərinizin kifayət qədər olduğunu görürəm.

namaz sizə vacib olandan sonra əgər namaz qılmamısızsa həmən namazları qəza etməlisiz. Əlbəttə ki bu müsəlmanlara aiddir. yəni əvvəl kafir olub sonra İslamı seçənlərə yox

Quranda hər yerdə namazın vaxtlı-vaxında qılınması vacib buyurulmuşdur. Və yenə də Quranda mən qəza namazına rast gəlmirəm. Allah isə bizi Quranla hesaba çəkəcək.

Onda gəlin fiqhi, sünnəti tərk edək və yalnız Qurana əsaslanaq.

Ничтожен ты или велик - причина тому... твой язык... /Носир Хисроу/

Niyə başa düşmürsünüz? Mən iddia etmirəm. Sualıma cavab axtarıram. Zənnimə görə, bəli, vaxtında qılınmayan namaz, doğrusunu Allah bilir, qəbul deyil.

Xahiş edirəm, mənə tutarlı və əsaslı cavab verin. Yazılarınızdan dini bigilərinizin kifayət qədər olduğunu görürəm.

Cavab budur ki, hər kəsə müəyyən vaxtdan namaz vacibdir. Əgər Siz namazı 10 yaşınızda başlamısızsa deməli Sizin 1 il qəzanız var. Gərək 9 yaşda başlayaydız, amma başlamamısız. Bunu Sizə heç kəs hədiyyə etməyəcək, gələr borcunuzu verəsiz.

Hədisləri gətirim. Əhli sünnədəndir qeyd edim hədislər.

37. Geçmiş Namazın Kazası

82. Enes b. Mâlik (r.a)'tan rivayet edilmiştir: Resululiah (s.a.v) şöyle buyurmaktadır:

Kim bir namazı (kılmayı) unutursa, onu hatırladığı zaman kılsın O namaz için bundan başka bir kefaret yoktur.

(Hadisin ravisi) Katâde, 'Beni zikretmek için namazı dosdoğru kıl [816] ayetini okudu. [817]

(Hadisin Iafeı, Buhârî'ye aittir.)

Bir rivayette ise şu ifade yer almaktadır:

Sizden birisi uyuya kaldığından yada gaflet (e dalıp unuttuğun) dan dolayı namaz kılmadığında, onu hatırladığı zaman kılsın. [818] Çünkü Allah, 'Beni zikretmek için namazı dosdoğru kıl [819] buyurmaktadır. [820]

Tirmizî ile Nesâfnin rivayetinde ise şu ifade yer almaktadır:

Kim bir namazı (kılmayı) unutursa, hatırladığı zaman onu kılsın.[821]

Nesâî'nin bir başka rivayetinde ise şu ifade yer almaktadır:

Resululiah (s.a.v)'e:

Bir kimse uyuya kalıp veya gafletinden dolayı namaz kılmayan kimsenin durumu (ne olacak)?' diye soruldu. Resululiah (s.a.v):

O namazın kefareti, onu hatırladığında kılmaktır' diye cevap verdi. [822]

Ebu Dâvud ise, ilk (baştaki hadisin metnine uygun bir şekilde bu hadisi) rivayet etmiştir.

[816] Taha: 20/14

[817] Buhârî, Mevâkîfu's-Salât 37; Müslim, Mesâcîd 314-316 (684); Ebu Dâvud, Salât 11 (442); Tirmizî, Salât 17 (178); Nesâî, Mevâkît 52, 53; İbn Mâce, Salât 10 (695, 696); Ahmed b. Hanbel, 3/100, 282

[818] Hadis; unutularak vaktinde kılınmayan namazın, hatırlandığı zaman kaza etmekten başka bir kefaretinin olmadığını belirtmektedir. Yalnız unuttuğundan dolayı günahkar olmaz. Kerahat vakti dışında hatırladığı zaman o namazı kılması gerekir, (ç)

[819] Taha: 20/14

[820] Müslim, Mesâcîd 316 (684)

[821] Tirmizî, Salât 17 {178); Nesâî, Mevâkît 52

[822] Nesâî, Mevâkît 53

Əgər ehtiyac varsa, fiqhdən də gətirə bilərəm

QƏZA NAMAZI

Sual: 522. Mən 17 yaşıma qədər möhtəlim olmaq, qüsl və bu kimi məsələləri bilmirdim, bu barədə də heç kimdən heç nə eşitməmişdim. Özüm də cənabətin, qüslün vacibliyinin mənasını başa düşmürdüm. Buna görə də bu yaşa qədərki oruc-namazlarım işkallıdır. Yerinə yetirilməsi vacib olan vəzifələri mənə buyurun.

Cavab:: Cənabət halında qıldığın bütün namazların qəzasını etməlisən, lakin cənabət halında (cənabət əslini bilmədiyi halda) tutduğun oruc düzdür və kifayətdir, qəzasını tutmaq vacib deyildir.

Sual: 523. Təəssüf olsun ki, cəhalət və iradəsizlik üzündən qəbih istimna əməli ilə məşğul olurdum. Buna görə də bəzi vaxtlar namaz qılmırdım. Amma namazı tərk etdiyim müddətin miqdarını bilmirəm, çünki namazı tərk etməyim ardıcıl olmayıb. Cünub olduğum və qüsl etmədiyim vaxtların müddəti zənnimcə altı ay olmuşdur. İndi qərara almışam ki, bu müddətdəki namazların qəzasını qılam. Bu namazların qəzası vacibdirmi?

Cavab:: Əda etmədiyini bildiyin, yaxud cünub halında qıldığını bildiyin bütün gündəlik namazların qəzası sənə vacibdir.

Sual: 524. Boynunda qəza namazı olmasını bilməyən şəxsin qıldığı müstəhəbbi namazlar, yaxud nafilə namazları onun qəza namazlarından (əgər onun boynunda qəza namazı olmasını fərz etsək) hesab olunarmı?

Cavab:: Nafilə namazları, yaxud müstəhəbb namazlar qəza namazı hesab olunmur və əgər o şəxsin boynunda qəza namazı olsa, onları qəza namazı niyyəti ilə qılmalıdır.

Sual: 525. Təqribən 7 aydır ki, həddi-büluğa çatmışam. Həddi-büluğa çatmazdan bir neçə həftə əvvəl belə güman edirdim ki, həddi-büluğa çatmağın əlamətlərindən biri hicri-qəməri tarixi ilə 15 yaşa çatmaqdır. Lakin bu vaxtlar kişilərdə büluğun əlamətlərindən bəhs edən bir kitab mütaliə etdim, orada oxudum ki, büluğ üçün başqa əlamətlər də vardır ki, artıq o əlamətlər məndə vücuda gəlib. Amma o əlamətlərin zühura gəlməsi tarixini bilmirəm. İndi mənim boynumda namaz, oruc qəzası varmı? Halbuki mən bəzi vaxtlar namaz qılırdım, keçən ilin orucunu da tam şəkildə tutmuşam. Bu məsələnin hökmü nədir?

Cavab:: Şəri cəhətdən həddi-büluğa çatdıqdan sonra fövt etməsinə yəqinliyin olan bütün oruc-namazların qəzasını yerinə yetirməlisən.

Sual: 526. Bir şəxs mübarək ramazan ayında 3 dəfə -məsələn, 20-ci, 25-ci, 27-ci günlərdə cənabət qüslü alsa, sonra da yəqin surətdə bilsə ki, bu qüsllərdən biri batil olmuşdur, onda onun bu oruc-namazlar qarşısındakı hökmü nədir?

Cavab:: Orucu düzdür, lakin namazların, ehtiyatən, qəzasını qılması vacibdir.

Sual: 527. Bir nəfər bilməməzlik üzündən qüsldə tərtibə riayət etməyib. Onun oruc-namazının hökmü nədir?

Cavab:: Əgər tərtibə riayət etməmək qüslü batil edəcək bir dərəcədə olsa (məsələn sağ tərəfini başla-boyundan əvvəl yusa, yaxud sol tərəfi sağdan əvvəl yusa) hədəsi-əkbərdə (cənabətdə) qalır və bu halda qıldığı namazların qəzası vacibdir, lakin qüslünün düz olduğuna etiqad bəsləmiş olsa, orucları düz hökmündədir.

Sual: 528. Bir nəfər bir ilin namazının qəzasını qılmaq istəsə, necə qılmalıdır?

Cavab:: Namazlardan birindən başlamalı, gündəlik namazları qıldığı ardıcıllıqla qılmalıdır.

Sual: 529. Əgər bir nəfərin boynunda bir neçə namazın qəzası olsa, o, aşağıdakı ardıcıllıqla qıla bilərmi: 1- 20 ədəd sübh namazı, 2- 20 ədəd zöhr və əsr namazı, 3- 20 ədəd məğrib və işa namazı. Bu ardıcıllığı bu minvalla bir il davam etdirə bilərmi?

Cavab:: Qeyd olunan ardıcıllıqla qılmasının eybi yoxdur.

Sual: 530. Bir nəfərin başı yaralanmış, beyin sümüyünün bir hissəsi zədələnmişdir. Bunun nəticəsində sağ əli, sağ ayağı və dili tutulmuşdur. O, namazın qılınma tərzini yaddan çıxarmışdır, öyrənə də bilmir. Lakin namazın müxtəlif hissələrini kitabdan oxuyaraq, yaxud maqnitofona qulaq asaraq seçə bilir. Hal-hazırda namaz üçün iki müşkülü var: 1) Bövlün məxrəcini paklaya bilmir, dəstəmaz ala bilmir; 2) Namazda qiraəti yerinə yetirə bilmir. Onun hökmü nədir? Həmçinin onun təqribən 6 ay müddətində fövtə getmiş namazlarının hökmü nədir?

Cavab:: Əgər dəstəmaz almağa, yaxud təyəmmüm etməyə imkanı olsa, (hətta başqalarının köməyi ilə də) bu halda vacibdir ki, mümkün olan hər bir halda -hətta kasetə qulaq asmaqla, yaxud yazılmış vərəqə baxmaqla da olsa belə- namaz qılsın. Fövtə getmiş namazların da qəzasını qılmaq -bütün vaxt ərzində olan bihuşluq nəticəsində fövtə gedən namazlardan başqa- vacibdir.

Sual: 531. Cavanlıqda zöhr və əsr namazlarından qəzaya gedənlərin sayı məğrib, işa, sübh namazlarından qəzaya gedənlərdən çox olub. Onların ardıcılığını, silsiləsini, sayını da bilmirəm. Bu halda dövr namazı varmı? Dövr namazı nədir? Bu barədə məlumat verin.

Cavab:: Tərtibə riayət etmək vacib deyildir. Fövtə getməsini yəqin etdiyin namazlardan hər birinin qəzasını qılmaq kifayətdir. Həmçinin, tərtibin aşkar olması məqsədi ilə namazları təkrarlamaq da vacib deyildir.

Sual: 532. Kafir şəxs bir müddətdən sonra İslamı qəbul etsə, (keçmişdə) yerinə yetirmədiyi namaz-orucların qəzası vacibdirmi?

Cavab:: Vacib deyil.

Sual: 533. Evlənəndən sonra bəzi vaxtlar məndən maye xaric olur. Mən elə bilirdim ki, nəcisdir, buna görə də cənabət qüslü niyyəti ilə qüsl alırdım, digər tərəfdən də (qüsldən) sonra dəstəmaz almadan namaz qılırdım. Əməli risalələrdə isə bu su məzi adlanır. İndi bilmirəm ki, cünub olmadan cənabət qüslü alıb dəstəmaz da almadan qıldığım namazların hökmü nədir.

Cavab:: Bu maye xaric olandan sonra cənabət qüslü alaraq dəstəmazsız qıldığın namazların hamısının qəzasını qılmalısan.

Sual: 534. Zəlalət yaradan təbliğat nəticəsində bəziləri bir neçə il namazlarını, vacibatlarını tərk etdilər. Lakin imam Xomeyninin (r.ə) risalətindən sonra tövbə edib, Allaha doğru qayıtdılar. İndi isə fövtə getmiş namazların qəzasını qıla bilmirlər. Onların hökmü nədir?

Cavab:: Fövtə gedən ibadətlərdən mümkün olan qədər qəza etməlidirlər.

Sual: 535. Bir nəfər vəfat etmişdir, onun boynunda bir ay oruc qəzası, elə o qədər də namaz qəzası vardır. Onun malından bir miqdar qalmışdır. Əgər bu mal onun oruc qəzalarının tutulması üçün sərf olunsa, namazlarına çatmaz, yaxud da əksinə. Bu halda hansını qabağa salmaq lazımdır?

Cavab:: Orucla-namazın arasında üstünlük yoxdur. Nə qədər ki sağdır, onların qəzasını özü yerinə yetirməlidir. Özü yerinə yetirməsə, ömrünün axırında vəsiyyət etməlidir ki, onun üçün əcir tutsunlar; o da meyyitin malının üçdə birindən həmin miqdarın çatdığı qədər oruc-namazın qəzasını etməlidir.

Sual: 536. Əksər vaxtlar namaz qılırdım və qəzaya gedənlərin də bəzisini sonradan yerinə yetirirdim. Fövtə gedən namazlar onların vaxtında yuxuda olduğum, yaxud bədənim və paltarım nəcis olandakı (paklamağa da çətinlik çəkirdim) namazların əvəzində idi. İndi boynumda olan gündəlik, ayət, qəsr namazlarını necə hesab edim?

Cavab:: Sənin vəzifən budur ki, fövtə gedən namazlardan yəqinlik hasil olan qədərinin qəzasını qılasan və bunlardan da qəsr və ayət olduğuna yəqinliyin olanların qəzasını, yəqinliyinə müvafiq olaraq yerinə yetirməlisən. Yerdə qalanları isə gündəlik namazların əvəzində bütöv qılarsan. Sənin daha bundan çox vəzifən yoxdur.

Ayətullah Xamenei

Sizə məsləhət bilirəm, filan namaz qəbuldur, filan qəbul deyil deməyin. Doğrusunu Allah bilir. Biz peyğəmbər deyilik ki, məsum olaq. Bəzi vaxtlar namazımız qəza da ola bilər, və bizim şəri borcumuzdur ki, həmən namazın qəzasını qılaq

Amma bir nüans da var. Peyğəmbərimiz bunu da deyib: Mənim sözümü Quranla tutuşdurun, uyğundursa mənim sözümdür, uyğun deyilsə, mənim sözüm deyil.

Quranda sadəcə yazılıb ki, Namaz qıl! Amma necə qıl, onu peyğəmbərin sünnəsindən öyrənirik.

Amma bir nüans da var. Peyğəmbərimiz bunu da deyib: Mənim sözümü Quranla tutuşdurun, uyğundursa mənim sözümdür, uyğun deyilsə, mənim sözüm deyil.

Qəza namazı Qurana uyğun deyil? Bunu nəyə əsasən deyirsiz?

Namaz vacibdir bu aydındır. Hər kəs də öz əməlinin əsiridir. Bu da aydındır. Elə isə, mənim 16 yaşım varsa və bu aydan başlayaraq namaz qılıramsa, əvvəlki 2 il namaz nə olacaq? Mən tövbə eləmişəm. Ancaq müsəlman idim. Siz deyirsizsə qəza yoxdur, bəs o zaman 2 il qılmadığım namaza görə mənə cəza düşəcək?

axı belə olmaz. məsələn. mən müsəlmanam 20 yaşım var. deyirəm əşşi qocalanda namaz qılaram. gəlirəm 50 yaşında namaza, əvvəlki 30 ili kef edib "həyat" sürmüşəm, daha nə oldu, uşaqlıqdan ölənə kimi namaz qılan da, 50 yaşından sonra namaza başlayan müsəlman da eyni oldu?

mən batinə getmirəm, o mənlik deyil. zahirən deyirəm

Любой намаз принимается ,ИншАлла.

Просто саваб за вовремя сделанный намаз намного выше и больше.

Конечно ,это не говорит о том ,что вы допустим дома,сидите в интернете или смотрите телевизор ,а ночью быстренько читаете все 5 намазов и идете спать с чувством исполненного долга.

Газа делается ,если допустим вы работаете и не имеете возможность на работе прочитать намаз вовремя ,если вы в пути ,т.е если у вас есть довольно веская причина,чтобы отложить намаз.

Когда вся грязь народного суда

моей душе и сердцу докучала

я посылал всех с гордостью туда

где наша жизнь взяла свое начало.. 

/Есенин/

Это Вы их принимаете?

Это Вы их принимаете?

Не вижу места вашему сарказму !!!

(я добавила там ИншАлла ,вам это ни о чем не говорит?

Ответно могу задать Вам вопрос: Вы решаете принимаются или нет ?

Эстахфуралла.)

Конечно ,все прекрасно понимают ,что намаз нужно делать строго в определенное время и каждый верующий старается успеть прочитать намаз вовремя.

Но не всегда это получается,если ты работаешь. Бывает забываешь ,бывает просто нет возможности.Причин может быть уйма.

То ,что нужно стараться -это понятно.А если все же не получается ,что делать ? вообще не читать эти намазы ? вы к этому призываете ?

Приведу хадис :

Передают со слов Абу Саида аль-Худри, что посланник Аллаха, мир ему и благословение Аллаха, сказал: "Кто проспал витр или забыл про него, пусть совершит его, когда вспомнит". Этот хадис передали Ахмад, Абу Давуд, ан-Насаи, ат-Тирмизи, Ибн Маджа и др. И хотя в нем говорится о намазе витр, его смысл распространяется и на остальные намазы.

Как видно из хадиса,Аллах допускает ,что человек слаб и может пропустить намаз и даже забыть.Аллах Милосерден и Всепрощающий.

А потому ,я считаю ,что если человек по уважительной причине пропустил намаз ,он должен его восполнить как только представится возможность.ИншАлла его намаз принимается.

Автору темы: нужно стараться читать намаз в установленное время ,а если не получается ,все же стараться ,но если по какой то причине вы пропускаете намаз ,то нужно просить прощения у Аллаха (делать тауба) и прочитать Каза (насколько мне известно )

С вас будет спрошено только за то, что вы в состоянии сделать в нормальных и усредненных пределах ваших человеческих возможностей, с учетом ваших желаний, усилий и устремлений,ибо сказано : "воздадутся за намерения,а не за дела "

Подходите к всему проще.

Всевышний не требует того, что больше наших сил и возможностей (см., Св. Коран, 2:286). нужно уяснить себе, что религиозная практика должна оживлять человека (см., Св. Коран, 8:24), придавать больше сил и энергии, воодушевлять на более полезные дела , поступки и достижения.

То, что “молитвы не принимаются”, – это нашептывания Сатаны, которые не то, чтобы слушать, на них даже внимания обращать не надо. все, что ведет к сомнениям и выводит из состояния духовного и психологического равновесия, – это от Сатаны и его слуг. Все это нужно уметь “выбрасывать” и уверенно, полагаясь на Всевышнего, идти дальше по жизни.

А лучше всего об этом известно Всевышнему Аллаху.

Изменено пользователем A...

Когда вся грязь народного суда

моей душе и сердцу докучала

я посылал всех с гордостью туда

где наша жизнь взяла свое начало.. 

/Есенин/

Qəza namazı insanın boynunda qalır və bunu bütün müsəlmalar mən biləni yaxşı bilir!

Bilirsiz kifayət qədər çətin olan hansıdır? 40-50 yaşından namaza başlayan insanın qəzaları kişilərdə təqribən 25-35 illik qadınlarda təqribən 31-41 illik qəza namazədər! Bundan başka atası dünyasını dəyişmış və atasının boynunda da 30-35 il qəzası olan böyük oğlan övladının boynunda olan qəza namazlarıdır!

Allah bizə iman təqva versin ki, bütün boynumuzda olan vacibətəri dünyanın tərk edənə qədər edə bilək! AMİN!

Qəza namazı insanın boynunda qalır və bunu bütün müsəlmalar mən biləni yaxşı bilir!

Bilirsiz kifayət qədər çətin olan hansıdır? 40-50 yaşından namaza başlayan insanın qəzaları kişilərdə təqribən 25-35 illik qadınlarda təqribən 31-41 illik qəza namazədər! Bundan başka atası dünyasını dəyişmış və atasının boynunda da 30-35 il qəzası olan böyük oğlan övladının boynunda olan qəza namazlarıdır!

Allah bizə iman təqva versin ki, bütün boynumuzda olan vacibətəri dünyanın tərk edənə qədər edə bilək! AMİN!

Bu da təzə məsələdir? Atasının niyə? Ömrümüz bizə verilən möhlətdir. Heç kəs o birinin yerinə cavab verməyəcək. İstər atası olsun, istər anası.

Bu da təzə məsələdir? Atasının niyə? Ömrümüz bizə verilən möhlətdir. Heç kəs o birinin yerinə cavab verməyəcək. İstər atası olsun, istər anası.

Valideyn dünyanı fani dünyanı tərk etdikdən sonra böyük oğun boynuna valideynın qılmadığı namazlar da gəlir

АTА-АNАNIN BÖYÜK ОĞULА VАCİB ОLАN QӘZА NАMАZI

Әgәr аtа müәyyәn üzrlü sәbәblәrә görә nаmаzını qılmаmış оlsа, böyük оğulа vаcibdir ki, оnun vәfаtındаn sоnrа оnlаrın qәzаsını еtsin, yахud dа hәmin nаmаzlаrı qılmаq üçün әcir tutsun. Hаbеlә, әgәr аtа, оrucunu хәstәlik, yахud sәfәrdә оlduğu üçün tutmаyıbsа vә sаğlığındа dа qәzаsını tutmаq mümkün оlmаyıbsа, böyük оğul оnun vәfаtındаn sоnrа qәzаsını tutmаlıdır.

M:1409. Еhtiyаt-vаcib budur ki, böyük оğul аnаsının dа оruc-nаmаzlаrının qәzаsını yеrinә yеtirsin.

M:1410. Böyük оğulа, аtа-аnаnın özlәrinin qәzаyа gеtmiş nаmаzlаrı vаcibdir; аmmа оnlаrа icаrә vә s. sәbәbilә vаcib оlаn nаmаzın qәzаsı, yахud оnlаrın dа öz аtа-аnаsının böyük оğulа vаcib оlаn оruc-nаmаzlаrı, böyük оğulа vаcib dеyil.

M:1411. Mеyyitin nаmаzının qәzаsı оğlunun оğlunа (nәvәsinә) әgәr mеyyit ölәn vахtdа, hаmıdаn böyük оlsа, vаcib dеyil. Еhtiyаt-vаcib budur ki, mеyyitin övlаdı yохdursа, nаmаzlаrının qәzаsını о (nәvәsi) yеrinә yеtirsin.

M:1412. Böyük оğulun, аtаnın, yахud аnаnın vәfаtı zаmаnı hәddi-büluğа çаtmаsı lаzım dеyil. Hәttа uşаq dа оlsа, hәddi-büluğа çаtаndаn sоnrа qәzаlаrı yеrinә yеtirmәlidir. О dа hәddi-büluğа çаtmаzdаn qаbаq ölsә, оndаn sоnrаkı övlаdа vаcib dеyil.

M:1413. Әgәr övlаdlаrdаn biri yаşcа, bаşqаsı isә hәddi-büluğ cәhәtindәn böyük оlsа, nаmаzlаrın qәzаsı birinciyә vаcibdir.

M:1414. Böyük оğulun mеyyitin mаl-dövlәtini irs аpаrmаsı lаzım (ilzаmi) dеyil. Hәttа әgәr (müәyyәn sәbәblәrә görә–qәtl, küfr vә s.) irsdәn mәhrum еdilmiş оlsа dа[21] bеlә qәzаsı vаcibdir.

M:1415. Övlаdlаrdаn hаnsının böyük оğul оlmаsı mәlum оlmаzsа, qәzаlаrı yеrinә yеtirmәk оnlаrın hеç birinә vаcib dеyil. Аmmа еhtiyаt-müstәhәb budur ki, аtа-аnаnın оruc-nаmаzlаrını öz аrаlаrındа bölsünlәr, yахud dа püşk аtmаqlа оnlаrdаn biri bu işlәri yеrinә yеtirmәk üçün tәyin еdilsin.

M:1416. Әgәr mеyyit, оnun qәzа оruc-nаmаzlаrı üçün әcir tutulmаsını vәsiyyәt еtmiş оlsа, әcir tutulаn şәхs dә оnun оruc-nаmаzlаrını sәhih tәrzdә yеrinә yеtirsә, böyük оğulа hеç nә vаcib dеyil. Hәmçinin bir kәs mеyyitin оruc-nаmаzlаrını pulsuz qәzа еtsә (böyük оğulа vаcib dеyil).

M:1417. Nаmаzı ucаdаn vә yа аstаdаn охumаqdа böyük оğul öz vәzifәsinә әmәl еtmәlidir: yәni, sübh, mәğrib vә işа nаmаzlаrının ilk iki rәkәtini ucаdаn qılmаlıdır–hәttа әgәr аnаsının qәzа nаmаzlаrını dа qılsа.

M:1418. Әgәr iki оğlаn еkiz оlsаlаr, hаnsı dаhа tеz dоğulubsа о böyük sаyılır–hәttа о birisinin nütfәsi dаhа tеz mаyаlаnmış оlsа dа.

M:1419. Әgәr bir kәs nаmаz qılmаğın mümkün оlduğu miqdаr vахt kеçәndәn sоnrа, nаmаz vахtındа ölsә, о nаmаzın qәzаsı böyük оğulа vаcibdir.

M:1420. Әgәr mеyyitin böyük оğlu оlmаsа, yахud böyük оğul qәzаlаrı yеrinә yеtirmәdәn ölsә, sаir övlаdlаrа qәzа vаcib dеyil. Әgәr qәzаlаrını yеrinә yеtirmәyi vәsiyyәt еtmiş оlsа, оnun mаlının üçdә birindәn vәsiyyәtә әmәl оlunmаlıdır.

daha ətraflı -------->АTА-АNАNIN BÖYÜK ОĞULА VАCİB ОLАN QӘZА NАMАZI

Valideyn dünyanı fani dünyanı tərk etdikdən sonra böyük oğun boynuna valideynın qılmadığı namazlar da gəlir

АTА-АNАNIN BÖYÜK ОĞULА VАCİB ОLАN QӘZА NАMАZI

Әgәr аtа müәyyәn üzrlü sәbәblәrә görә nаmаzını qılmаmış оlsа, böyük оğulа vаcibdir ki, оnun vәfаtındаn sоnrа оnlаrın qәzаsını еtsin, yахud dа hәmin nаmаzlаrı qılmаq üçün әcir tutsun. Hаbеlә, әgәr аtа, оrucunu хәstәlik, yахud sәfәrdә оlduğu üçün tutmаyıbsа vә sаğlığındа dа qәzаsını tutmаq mümkün оlmаyıbsа, böyük оğul оnun vәfаtındаn sоnrа qәzаsını tutmаlıdır.

M:1409. Еhtiyаt-vаcib budur ki, böyük оğul аnаsının dа оruc-nаmаzlаrının qәzаsını yеrinә yеtirsin.

M:1410. Böyük оğulа, аtа-аnаnın özlәrinin qәzаyа gеtmiş nаmаzlаrı vаcibdir; аmmа оnlаrа icаrә vә s. sәbәbilә vаcib оlаn nаmаzın qәzаsı, yахud оnlаrın dа öz аtа-аnаsının böyük оğulа vаcib оlаn оruc-nаmаzlаrı, böyük оğulа vаcib dеyil.

M:1411. Mеyyitin nаmаzının qәzаsı оğlunun оğlunа (nәvәsinә) әgәr mеyyit ölәn vахtdа, hаmıdаn böyük оlsа, vаcib dеyil. Еhtiyаt-vаcib budur ki, mеyyitin övlаdı yохdursа, nаmаzlаrının qәzаsını о (nәvәsi) yеrinә yеtirsin.

M:1412. Böyük оğulun, аtаnın, yахud аnаnın vәfаtı zаmаnı hәddi-büluğа çаtmаsı lаzım dеyil. Hәttа uşаq dа оlsа, hәddi-büluğа çаtаndаn sоnrа qәzаlаrı yеrinә yеtirmәlidir. О dа hәddi-büluğа çаtmаzdаn qаbаq ölsә, оndаn sоnrаkı övlаdа vаcib dеyil.

M:1413. Әgәr övlаdlаrdаn biri yаşcа, bаşqаsı isә hәddi-büluğ cәhәtindәn böyük оlsа, nаmаzlаrın qәzаsı birinciyә vаcibdir.

M:1414. Böyük оğulun mеyyitin mаl-dövlәtini irs аpаrmаsı lаzım (ilzаmi) dеyil. Hәttа әgәr (müәyyәn sәbәblәrә görә–qәtl, küfr vә s.) irsdәn mәhrum еdilmiş оlsа dа[21] bеlә qәzаsı vаcibdir.

M:1415. Övlаdlаrdаn hаnsının böyük оğul оlmаsı mәlum оlmаzsа, qәzаlаrı yеrinә yеtirmәk оnlаrın hеç birinә vаcib dеyil. Аmmа еhtiyаt-müstәhәb budur ki, аtа-аnаnın оruc-nаmаzlаrını öz аrаlаrındа bölsünlәr, yахud dа püşk аtmаqlа оnlаrdаn biri bu işlәri yеrinә yеtirmәk üçün tәyin еdilsin.

M:1416. Әgәr mеyyit, оnun qәzа оruc-nаmаzlаrı üçün әcir tutulmаsını vәsiyyәt еtmiş оlsа, әcir tutulаn şәхs dә оnun оruc-nаmаzlаrını sәhih tәrzdә yеrinә yеtirsә, böyük оğulа hеç nә vаcib dеyil. Hәmçinin bir kәs mеyyitin оruc-nаmаzlаrını pulsuz qәzа еtsә (böyük оğulа vаcib dеyil).

M:1417. Nаmаzı ucаdаn vә yа аstаdаn охumаqdа böyük оğul öz vәzifәsinә әmәl еtmәlidir: yәni, sübh, mәğrib vә işа nаmаzlаrının ilk iki rәkәtini ucаdаn qılmаlıdır–hәttа әgәr аnаsının qәzа nаmаzlаrını dа qılsа.

M:1418. Әgәr iki оğlаn еkiz оlsаlаr, hаnsı dаhа tеz dоğulubsа о böyük sаyılır–hәttа о birisinin nütfәsi dаhа tеz mаyаlаnmış оlsа dа.

M:1419. Әgәr bir kәs nаmаz qılmаğın mümkün оlduğu miqdаr vахt kеçәndәn sоnrа, nаmаz vахtındа ölsә, о nаmаzın qәzаsı böyük оğulа vаcibdir.

M:1420. Әgәr mеyyitin böyük оğlu оlmаsа, yахud böyük оğul qәzаlаrı yеrinә yеtirmәdәn ölsә, sаir övlаdlаrа qәzа vаcib dеyil. Әgәr qәzаlаrını yеrinә yеtirmәyi vәsiyyәt еtmiş оlsа, оnun mаlının üçdә birindәn vәsiyyәtә әmәl оlunmаlıdır.

daha ətraflı -------->АTА-АNАNIN BÖYÜK ОĞULА VАCİB ОLАN QӘZА NАMАZI

17:110. .... (Ya Peyğəmbərim!) Namaz qılarkən səsini nə çox qaldır, nə də çox alçalt. Bunun (bu ikisinin) arasında orta bir yol tut!

İnsan öləndən sonra allah qarşısında hesab vermirmi? Sonra da əməllərinin nəticəsi olaraq Cənnətə və ya Cəhənnəmə əbədi olaraq düşmürmü? Mənim bu dünyada onun qəza namazlarını qılmağımın ona nə xeyri?

İnsan öləndən sonra allah qarşısında hesab vermirmi? Sonra da əməllərinin nəticəsi olaraq Cənnətə və ya Cəhənnəmə əbədi olaraq düşmürmü? Mənim bu dünyada onun qəza namazlarını qılmağımın ona nə xeyri?

Sizə bir misal şəkim: Götürək ki, mənim ölümümdən 5 gün əvvəl mənim huşum özümdə olmayıb, travmatik şokdayam və 5 gündən sonra dünyanı tərk etmışəm! Bu dünyada olduğum müddətdə mənim bu 5 gündə 5X17 rükət namazım qalıb! O namazı mənim böyük oğlum və ya muzdla kimisə təyin edib qılsalar bərzəxdə olan 85 rükət namaz yüküm azalar! Bax budu xeyrim!

Это Вы их принимаете?

Не вижу места вашему сарказму !!!

(я добавила там ИншАлла ,вам это ни о чем не говорит?

Ответно могу задать Вам вопрос: Вы решаете принимаются или нет ?

Эстахфуралла.)

Конечно ,все прекрасно понимают ,что намаз нужно делать строго в определенное время и каждый верующий старается успеть прочитать намаз вовремя.

Но не всегда это получается,если ты работаешь. Бывает забываешь ,бывает просто нет возможности.Причин может быть уйма.

То ,что нужно стараться -это понятно.А если все же не получается ,что делать ? вообще не читать эти намазы ? вы к этому призываете ?

Приведу хадис :

Передают со слов Абу Саида аль-Худри, что посланник Аллаха, мир ему и благословение Аллаха, сказал: "Кто проспал витр или забыл про него, пусть совершит его, когда вспомнит". Этот хадис передали Ахмад, Абу Давуд, ан-Насаи, ат-Тирмизи, Ибн Маджа и др. И хотя в нем говорится о намазе витр, его смысл распространяется и на остальные намазы.

Как видно из хадиса,Аллах допускает ,что человек слаб и может пропустить намаз и даже забыть.Аллах Милосерден и Всепрощающий.

А потому ,я считаю ,что если человек по уважительной причине пропустил намаз ,он должен его восполнить как только представится возможность.ИншАлла его намаз принимается.

Автору темы: нужно стараться читать намаз в установленное время ,а если не получается ,все же стараться ,но если по какой то причине вы пропускаете намаз ,то нужно просить прощения у Аллаха (делать тауба) и прочитать Каза (насколько мне известно )

С вас будет спрошено только за то, что вы в состоянии сделать в нормальных и усредненных пределах ваших человеческих возможностей, с учетом ваших желаний, усилий и устремлений,ибо сказано : "воздадутся за намерения,а не за дела "

Подходите к всему проще.

Всевышний не требует того, что больше наших сил и возможностей (см., Св. Коран, 2:286). нужно уяснить себе, что религиозная практика должна оживлять человека (см., Св. Коран, 8:24), придавать больше сил и энергии, воодушевлять на более полезные дела , поступки и достижения.

То, что “молитвы не принимаются”, – это нашептывания Сатаны, которые не то, чтобы слушать, на них даже внимания обращать не надо. все, что ведет к сомнениям и выводит из состояния духовного и психологического равновесия, – это от Сатаны и его слуг. Все это нужно уметь “выбрасывать” и уверенно, полагаясь на Всевышнего, идти дальше по жизни.

А лучше всего об этом известно Всевышнему Аллаху.

Не надо от себя фетвы давать. Не важно забыли Вы или специально пропустили, в любом случае Вы должны восполнить пропущенную молитву.

И сказали Вы машаАллах или нет, это не важно. Если Аллах примет хотя бы один наш намаз, этого уже достаточно для вхождения в Рай. Но к сожалению есть люди, которые день и ночь молятся, но их намазы не принимаются Аллахом. И таких людей много.

Bundan başka atası dünyasını dəyişmış və atasının boynunda da 30-35 il qəzası olan böyük oğlan övladının boynunda olan qəza namazlarıdır!

Yox qardaş, bu belə deyil. Məsələ ayrı cürdür. Əgər atanız namaz qılan idi və ömrünün axır vaxtlarını xəstə yatıb və namaz qıla bilməyibsə, o namazlar böyük oğlun boynundadır. Amma ata namaz qılan olmayıbsa onun namazları oğula vacib deyil, amma istəsə özü qıla, ya kiməsə qıldıra bilər (atasının yerinə).

Не надо от себя фетвы давать. Не важно забыли Вы или специально пропустили, в любом случае Вы должны восполнить пропущенную молитву.

И сказали Вы машаАллах или нет, это не важно. Если Аллах примет хотя бы один наш намаз, этого уже достаточно для вхождения в Рай. Но к сожалению есть люди, которые день и ночь молятся, но их намазы не принимаются Аллахом. И таких людей много.

Haradan bilirsiniz?

Nə isə onsuz da bir cavab tapıb deyəcəksiniz. Amma bilin ki, qəlbdəkiləri yalnız Allah bilir.

Bundan başka atası dünyasını dəyişmış və atasının boynunda da 30-35 il qəzası olan böyük oğlan övladının boynunda olan qəza namazlarıdır!

Yox qardaş, bu belə deyil. Məsələ ayrı cürdür. Əgər atanız namaz qılan idi və ömrünün axır vaxtlarını xəstə yatıb və namaz qıla bilməyibsə, o namazlar böyük oğlun boynundadır. Amma ata namaz qılan olmayıbsa onun namazları oğula vacib deyil, amma istəsə özü qıla, ya kiməsə qıldıra bilər (atasının yerinə).

Sözsüz ki, namaz qılanhttp://www.youtube.com/watch?v=07JQ29UVd2I atadan söhbət gedir! Sadecə olaraq orada men fikrimi qeyd etməmişəm, üzürlü sayın!

Haradan bilirsiniz?

Nə isə onsuz da bir cavab tapıb deyəcəksiniz. Amma bilin ki, qəlbdəkiləri yalnız Allah bilir.

Onda niyə soruşurduz?

Məgər bütün insanlar namazı düz qılır? Elə Sizin əqidəyə görə şiələr səhv dəstəmaz alır və səhv namaz qılır. Bu namazlar Sizə görə qəbuldu?

Münafiqlərdə namaz qılır, məgər onların namazı qəbuldu?

Sözsüz ki, namaz qılanhttp://www.youtube.com/watch?v=07JQ29UVd2I atadan söhbət gedir! Sadecə olaraq orada men fikrimi qeyd etməmişəm, üzürlü sayın!

30-35 il yazmışdız. Bu səhvdir.

Haradan bilirsiniz?

Abdussamed siz niye her şeyi aqressiv cavablandırırsız? Əgər insan xaricdə Allaha ibadət etsə (zahirən, kimlırısı özünü gəstərmək üçün), amma daxildə Allahı tanımasa onun namazının hökmü necə olur səncə?

Ps: Uca Allah qəlbləri biləndi!

Onda niyə soruşurduz?

Məgər bütün insanlar namazı düz qılır? Elə Sizin əqidəyə görə şiələr səhv dəstəmaz alır və səhv namaz qılır. Bu namazlar Sizə görə qəbuldu?

Münafiqlərdə namaz qılır, məgər onların namazı qəbuldu?

1. Onu Allah bilir.

2. Kimin münafiq olduğunu biz adi insanların bilməsi demək olar ki, qeyri-mümkündür.

İbadətdə əsas niyyət və ihlasdır. Bunu Siz özünüz də dəfələrlə demisiniz.

Kimin dəstəmazı səhv almağı və ya namazı səhv qılmağı məsələsi ümumiyyətlə tamam ayrı mövzudur. Bəlkə həmin insan cahildir?

Bir də mən şiə və ya əhli sunnə söhbəti etmək istəmirəm. Sizdən də artıq dərəcədə xahiş edirəm ki, mənə belə nümunələr gətirməyəsiniz.

• 2 weeks later...

Vaaleykuma Salam,yaxshi olardi...

и зачем полюбил он меня.....забирая в плен ,полусонную без оружия...

Vaaleykuma Salam,yaxshi olardi...

O zaman, mənə deyin sübh - zöhr - əsr -məğrib - işa namazları neçə rəkətdir. Qurana əsasən deyin

Ay Savadsis,вы зачем провацируете меня)Ay Muselman!

Ну ладно

Subhu giliram saat 5

Zohr 2

Esr 6

Mehrib hardasa 8:30

ve Isha 11,20

и зачем полюбил он меня.....забирая в плен ,полусонную без оружия...

sleyla вопрос был такой по корану можете сказать сколько рукатов у утреннего дневного вечернего ночного намаза??

Великий Пророк МУХАММЕД (да благословит его Аллах и приветствует) сказал "тот, кто пал смертью, защищая свою родину, имущество или честь является шахидом".

вы не сможете ответить на етот вопрос, я вам дам другие вопросы вы можете по корану сказать как совершать омовение и гусул , меид намазы , меид гусулу ???

Великий Пророк МУХАММЕД (да благословит его Аллах и приветствует) сказал "тот, кто пал смертью, защищая свою родину, имущество или честь является шахидом".