Перейти к содержимому

Aliml?rin v? b?zi m??hurlar?n hikm?tli s?zl?ri

Гость ?? ??? ??? ????

Recommended Posts

??? ?????? ?????? ?????? ?? ???? ?? ???? ????? ????? ?? ?? ????? ????

?g?r bir insan? s?naqdan ke?irs?n v? ard?ndan da onu dostluqa uyqun olmayan bir kims? kimi g?rs?n onu ?z?n? d??m?n etm?kd?n ??kin.

Pifaqor

• 2 weeks later...

Mens?r bin Amm?r hazretleri, bir evin kap?s?ndan ge?erken, i?eriden bir gencin Allah? tealaya yalvararak af diledi?ini i?itir... Mens?r bin Amm?r evliy?n?n b?y?klerindendir. ?e?itli ilimlerde ?lim, hit?beti ?ok kuvvetli, vaazlar? tes?rli bir zat idi. Aslen Mervli olup, Basra’da ya?am??t?r. 225 (m. 839) y?l?nda vef?t etmi?tir...

“D?L?NE HAK?M OL!..”

Mens?r bin Amm?r hazretlerinin hikmetli s?zleri me?hurdur. Buyurdu ki:

“S?k?nt?dan kurtulmak istiyorsan, d?ny?y? istemeyi b?rak, ?z?r dilemekten kurtulmak istiyorsan, diline h?kim ol.”

Mens?r bin Amm?r hazretleri, bizzat kendisinin ya?ad??? bir hadiseyi ??yle anlat?r:

Bir gece evden d??ar? ??kt?m. Bir evin kap?s?ndan ge?ince, i?eriden bir gencin yalvar?p yakararak Allah? tealaya ??yle arz etti?ini i?ittim:

“Y? Rabbi! Sana kar?? g?nah i?ledi?im zaman muhalefet ve isyan maksad? g?tmedim. Nefsimin istekleri bana ?st?n geldi, ?eytan beni aldatt?, sonunda kendime zulmettim ve senin gazab?na maruz kald?m...”

Bu s?zleri i?itince ba??m? kap?n?n aras?na dayad?m ve Kur’?n-? kerimden ?u ?yet-i kerimeyi okudum:

“Ey iman edenler! Kendinizi ve ?oluk ?ocu?unuzu cehennem ate?inden koruyun; onun yak?t?, insanlar ve ta?lard?r; g?revlileri, Allah?n kendilerine verdi?i emirlere ba? kald?rmayan, kendilerine buyurulanlar? yerine getiren pek ha?in meleklerdir...”

Bu ?yeti okudu?um zaman o gencin feryad? y?kseldi ve ben de o kap?dan ge?ip gittim...

Ertesi sabah o kap?dan ge?ince, ya?l? bir kad?n?n yalvar?p yakararak ??yle dedi?ini i?ittim:

“Benim bir ?ocu?um vard? ki, geceleri Hak tealan?n korkusundan a?l?yordu. D?n ak?am yine m?nacat etti?inde birisi geldi, kafas?n? kap?n?n aras?na dayad?, Hak tealan?n azab ayetlerinden birini okudu. Bunun ?zerine ?ocu?um feryat etti, ?iddetle a?lad? ve sonunda da ruhunu Rabbine teslim etti...” Ben de ona ??yle dedim:

“VEFATINA BEN SEBEP OLDUM!”

“Ey anne! O ?yet-i kerimeyi ben okudum ve ?ocu?unun ruhunun beka ?lemine g??mesine ben sebep oldum. Eger izin verirsen onu ben y?kayay?m.” Anne bana “Tabii, olur!” dedi.

?zerinden kadife par?ay? kald?r?nca gencin boynunda bir par?a bezin oldu?unu g?rd?m, boynundaki bez par?as?n? a??nca da ye?il hatla g??s?ne ??yle yaz?ld???n? g?rd?m:

“Biz bu kulu t?vbe suyuyla y?kad?k.”