Перейти к содержимому

Забытый Герой

Лезгин-999

Recommended Posts

"Mən Bakıda doğulmuş Yuriy Drobotovam.

Keçmiş hərbçiyəm. Qarabağ müharibəsində fəal iştirak etmişəm. OMON-un tərkibində 1992-ci ildə Şuşa şəhərində, Laçın və Kəlbəcər uğrunda gedən döyüşlərdə və Daşaltı əməliyyatlarında olmuşam. Ağdam-Naxçıvanik kəndində gedən döyüşlər zamanı ağır yaralandım.Sonuncu dəfə Zəngilan rayonu uğrunda döyüşlərə qatıldım. Rayonun işğalı zamanı mən də daxil olmaqla sağ qalan döyüşçülər Araz çayını keçdik. Yaralanmış ayaqlarım çayda dondu. Nəticədə hər iki ayağım dizdən aşağı amputasiya olundu. Bu günə qədər yaşlı anamın köməyi ilə Respublika Əlillərinin Bərpa Mərkəzində və Protez Mərkəzində ildə 3-4 dəfə bir aya yaxın müalicə alıram. Mən Azərbaycan torpaqlarını müdafiə etmişəm.

Müdafiə Nazirliyinin tərkibində vuruşmuşam deyə bu dövlət qurumuna da müraciət etdim. Bu nazirliyin Mərkəzi Arxiv İdarəsinə dəfələrlə döyüş əməliyyatlarında iştirakımı təsdiq edən sənədlərimin surətini göndərdim. İdarədən mənim Qarabağ müharibəsində iştirak etdiyimi təsdiqləyən sənədi istədim ki, veteran vəsiqəsini ala bilim. Sorğuya aldığım yeganə cavab bu olub ki, xidmət etdiyim 776 saylı hərbi hissənin ştatında soyadım tam yazılsa da, mənim və atamın adının yalnız baş hərfləri yazılıb. Şübhəli məqamın olduğunu iddia edərək, mənim müharibədə iştirak etdiyimi təsdiqləmədilər.

Mən nə edim ki, hərbi hissə komandiri kəşfiyyat qrupunun şəxsi heyətini belə qruplaşdırıb. Digər tərəfdən, sağ qalan kəşfiyyat qrupunun üzvləri veteran və Qarabağ əlili statusunu alıblar. Mən 7 ildir mübarizə aparıram ki, öz haqqımı qanuniləşdirim. Vətən uğrunda borcumu könüllü olaraq layiqincə yerinə yetirməyimə baxmayaraq, mən hələ də Qarabağ müharibəsi iştirakçısı olaraq veteran vəsiqəsini ala bilmirəm. Mənim haqqım pozulmaqda davam edir"

Kasıb yaşayan Yuriy Drobotov indi qoca anasının ümidinə qalıb. Dövlət ona yardım etməlidir, etməsə belə biz insanlar ona bacardığımız yardımı göstərməliyik!

Позор надо смывать любой кровью !!!

1507865_1066581953367799_358178391691079

10888648_1066581950034466_54606397027680

10897969_1066581946701133_29277618272759

Просьба ко всем!

Юре надо помочь и поддержать. Кто чем может и как может. 

городской 012 453-79-19

мобильный 050 788 00 49

---------------------

пос.Бузовна

Салам Лезгин-999, очень рад Вас видеть.

С Новым Годом Вас и Ваших близких.

Хоть нынче совсем другие нравы и ценности, но огромное спасибо Вам за тему дорогой.

P.S. Еще раз спасибо за информацию.

Ваша великорусская мечта, сидя по горло в дерьме, затащить туда всех остальных. Это и есть Русизм.

Из письма Басаева Путину.

• 2 weeks later...

Первый удар принял на себя АМОН в 91-92. Причём ребята пытались остаться адекватными. 

Вечная память погибшим. 

Счёт надо открыть.Буду помогать. Возможно и его товарищей с ним сведу, ведь АМОН...