Перейти к содержимому

vahabilər, nçular, sünnülər və Əhli

Elmeddin

Recommended Posts

bildiyimiz kimi vahabi, sələfi, sünnü, vahabilərin xarici dedikləri digər sünnülər, nurçular və s. bunların hansına Əhli Beytdən (ə.s) danışsan "bizdə Onları sevirik" indi yəqin ki, bütün bu yuxarıda saydıqlarımız sevdikləri Əhli Beytin (ə.s) yalançı olmadığını, dünya üçün Rəsulullahın (s.ə.ə) adına yalan uydurmayacaqlarını bilirlər. belə olduqda bilmək istəyirəm bütün Əhli Beyt -Hz. Rəsulullah, Hz. Əli, Hz. Həsən, Hz. Hüseyin və b. (hamısına salam olsun)- "Əli Rəsulullahın vəsisi (canişini) dir" desə bunlar nə edəcək. indi yavaş yavaş başlayaq. görək nəticə nə olacaq

bilrik ki, vahabi, sələfi, vahabilərin xarici dediyi sünnülər, nurçular və s. və s. hamısı ilə danışanda deyirlər ki "bizdə Əhli Beyti sevirik" indi görək bunlar Əhli Beyti (ə.s) həqiqətən sevirlərmi. görək Əhli Beyti (ə.s) yalanlayacaqlar yoxsa Onların (ə.s) sözünü qəbul edəcək. ilk öncə Rəsulullahdan (s.ə.ə) başlayaq. görək ağamız nə deyib:

Ali b. Ebû Tâlib der ki: Yüce Allah'ın: «Aşiretinden yakın olan kimseleri, Allah'ın azabıyla korkut.» emri nazil olunca, Rasûlullah (s.a.v.) beni çağırıp: «Ey Ali, dedi. Allah, bana aşiretimden yakın olanları inzâr etmemi emretti. Ben bu yükün altından kalkamadım ve onlara bu işi açıklayacak olursam, onlardan hoşuma gitmeyecek şeylerle karşılaşacağımı biliyorum. Bunun üzerine sesimi çıkarmayıp sustum. Fakat sonunda Cebrâîl bana gelerek; «Ya Muhammed, eğer emrolunduğun şeyi yerine getirmeyecek olursan, Allah seni azaplandıracaktır» dedi. Bunun için sen bize bir kap yemek yap, onun üzerine bir koyun ayağı atıver. Bir kap ta süt doldur. Sonra da Abdulmuttaliboğullarını onlarla konuşmak ve emredildiğimi onlara tebliğ etmek üzere yanıma toplantıya çağır.» Bana verdiği emri yerine getirdim ve daha sonra da onları toplantıya davet ettim. O gün. o toplantıya gelenler kırk kişi, ya da bir fazla, yahut bir kişi eksik idiler. Bu kişiler arasında amcaları Ebû Tâlib, Hamza, Abbâs ve Ebû Leheb de vardı. Hepsi bir araya gelince, hazırladığım yemeği getirmemi söyledi. Yaptığım yemeği yere bırakınca, Rasûlullah (s.a.v.), etten bir parça alarak dişleriyle parçaladı ve parçalarını kabın çeşitli yerlerine bıraktıktan sonra onlara: «Allah'ın adıyla alınız» dedi. Hazır bulunanlar, doyuncaya kadar yedi. Fakat ben kapta, onların ellerinin uzandıkları yerlerdeki izlerden başka birşey görmüyordum. Ali'nin nefsini kudret elinde tutan Allah'a yemin ederim ki, onların tümünün önüne koyduğum yemeği, tek bir kişi yiyebilirdi. Daha sonra Rasûlullaha: «Şimdi de gelenlere süt içirl» dedi. Ben de süt kabını alıp geldim. Hepsi de kanıncaya kadar içtiler. Allah'a yemin ederim, bir kişi tek başına onun kadarını İçip bitirebilirdi. Rasûlullah (s.a.v.), onlarla konuşmak isteyince, Ebu Leheb ondnn önce davranarak: «Sizin adamınızın sizleri ne de müthiş büyüledi!» deyince, Rasûlullah (s.a.v.), kendileriyle konuşamadan, dağıldılar. Daha sonra Rasûlullah (s.a.v.), bana: «Yarın, bir daha çağırırsın ya Ali, o malum adam, senin işittiğin şekilde benden önce davranıp konuşmaya başladı, onlar da ben konuşamadan dağılıverdiler.» deyip şöyle devam etti: «Şu yaptığın gibi bir daha bizlere yemek hazırla, sonra da onları yanıma toylayıver.»

Herkes toplanıp gelince, bir Önceki gün yaptığı gibi yaptı ve onlara aynı kaptan bir daha süt içirdi. Hepsi de kana kana içtiler ve doyuncaya kadar da yediler. Daha sonra Rasûlullah (s.a.v.) sözü alarak şöyle dedi: «Ey Abdulmuttaliboğulları, Allah'a yemin ederim ki, ben hiç bir Arap gencinin size getirdiğimden daha değerli birşeyi kavmine getirmiş olduğunu bilmiyorum. Ben sizlere dünyanın da, âhiretin de hayrını getirmiş bulunuyorum. Yüce Allah da bana, sizleri bu hayra çağırmamı ermetmiştir. Bu işte kim bana kardeşim, vasim ve halîfem olmak üzere yardımcı olur?»

Hazır bulunanların tümü bu işe yanaşmadı. Bense, aralarında yaşça en küçük, gözleri hapsinden ç.klı, karını hepsinden büyük, bacakları tü­münden ince olduğum halde: «Ey Allah'ın peygamberi, bu işte ben senin yardımcın ve destekçin olacağım.» dedim. Bunun üzerine Rasûlullah, boynumdan tutup: «îşte bu, benim kardeşim, vasim ve benden sonra aranızdaki halîfemdir; onu dinleyip itaat edeceksiniz.» dedi.- Bundan sonra orada bulunanlar, gülüşerek kalkıp gittiler. Giderken de babam Ebû Tâlib'e: «Oğlunun dediklerini dinleyip itaat etmen için sana emir verdi.» diyerek takılıyorlardı (İbni Əsir, "Əl kamil fit tarix", cild 2, bölüm 1, səhifə 61-67, Uca Allahın Rəsuluna (s.ə.ə) təbliği əmr etməsi babı; İbni Kəsir, "Əl Bidayə vən Nihayə", cild 3, bölüm 2, səhifə 57-67 (ulu vahabi lideri ibni Kəsir əsil vahabi olduğunu sübut etmək üçün Rəsulullahın (s.ə.ə) "mənim qardaşım, vəsim və xəlifəmdir" sözlərinin yerinə "bu mənim qardaşımdır, bu belədir, bu elədir" sözlərini qoyub); Tarixi Təbəri, cild 6, səhifə 88–92; Tarixi ibni Əşakir, cild 1, səhifə 85)

və onuda deyim ki, bu barədə məlumat, mənbə istədiyiniz qədərdi. ancaq bu qədərini kifayət hesab edirəm. indi isə hədisin şəklini verirəm. şəkil bu linktədi:

ibnielesirelkamilfittarvyh.png

Изменено пользователем Elmeddin

Hz. imam Əlinin (ə.s) deyib: "Mən Rəsulullah'ın (s.a.a) qardaşı və vəsisiyəm ..." (Harezmî, "el-Menakıb", s.143)

Hz. imam Həsən Muctəba (ə.s) deyib: "Mən Əli oğlu Həsənəm, mən Rəsulullahın oğluyam, Rəsulullah'ın vəsisinin oğluyum" (Müstedrek-i Hâkim, c.3, s.172; Zehairu'l-Ukba, s.138; Mecmau'z-Zevaid, c.9, s.146)

Hz. imam Hüseyin (ə.s) Aşura günü Yezidin ordusuna xütbə irad edəndə dedi: "Siz­lər mənim nəslimə baxın. mənim kim olduğumu xatirənizə gətirin, ondan sonra öz nəfsinizlə baş başa qalın, nəfsinizi əqdə çəkin və düşünün: məni öldürmək, keçilməsi qadağan olan şeyləri keçmək sizin üçün halal ola bilərmi? Mən Rəsulullahın (s.ə.ə) qızının, vəsisinin və əmisi oğlunun oğlu deyiləmmi?" (ibni Əsir, "Əl kamil fit tarix", cild 4, bölüm 1, səhifə 49-91, Hz. Hüseyinin şəhid edilməsi babı; ibni Kəsir, "Əl Bidayə vən nihayə", cild 8, səhifə 179 (ibni Kəsir yenədə əsil vahabi olduğunu sübut edib); Tarixi Təbərî, cild 2, səhifə 329)

Hz. imam Həsənin (ə.s) nəvəsi Məhəmməd Abbasi xəlifəsi Mənsura qarşı qiyam edəndə ona bir məktub yazdı. məktubda deyirdi: "Xəlifəlik bizim haqqımız­dır. Siz xəlifəliyin bizə aid olduğunu iddia ettiniz (Abbasilər Əməvilərə qarşı qiyam qaldıranda Əhli Beytin (ə.s) intiqamını almaq üçün qiyam ettiklərini deyirdilər), daha sonra onu biz­dən uzaqlaştıraraq özünüz aldınız. Atamız Əli vəsi və imam idi. Əlinin uşaqları sağ olduqları halda siz necə Onun mirascısı ola bilərsiz?" (İbni Əsir, "Əl kamil fit tarix, cild 5, səhifə 429-440, Məhəmməd ibni Abdullah ibni Həsənin qiyam etməsi babı; Tarixi Təbərî, cild 3, səhifə 209; Tarixi İbn Kəsir, cild 10, səhifə 85)

hörmətli əxilərimə çatdırmaq istəyirəm ki, Hz. imam Əlinin (ə.s) Rəsulullahın (s.ə.ə) vəsisi olacağını Hz. İsa (ə.s) da xəbər verib.

buyrun, videosunu izləyin:

əlavə etmək istəyirəm ki, bu hədis Nəsr b. Müzəhimin "Vəkətu Siffin" kitabında, səhifə 147-148-də nəql edilib.

hə əxilər, indi görürsüz ki, başda Rəsulullah (s.ə.ə) olmaqla sevdiyiniz Əhli Beyt (ə.s) deyir ki "Əli Rəsulullahın vəsisidir (canişinidir), xəlifəsidir" yəni sevdiyiniz şəxslər bizim, şiələrin dediklərini deyirlər. indi, siz nə deyirsiz?

İbn Əsir, İbn Kəsir, Xarəzmi, Hakim Nişapuri - Bu alimlərin hər dediyi səhih deyil ki, necə ki siz də deyirsiz sizin alimlərinizin hər dediyi səhih deyil ki

Əlbəttə, Hz Əli barədə buyurulanlar səhih olmayacaq ki. Amma 3 xəlifə barədə deyilənlərin hamsı səhihdir, hətta ravi nasibi olsa belə... :blink:

İbn Əsir, İbn Kəsir, Xarəzmi, Hakim Nişapuri - Bu alimlərin hər dediyi səhih deyil ki, necə ki siz də deyirsiz sizin alimlərinizin hər dediyi səhih deyil ki

heç narahat olma əxi. bu hədis səhihdir. istəyirsən ravilərini bir bir bura yazarıq.

heз narahat olma əxi - ironiyaynan danışma, mən sənnən iroyinaynan danışdım? sən gətir o raviləri mən onların zəif və ya gьclь ravi olduğunu sonra araşdıraram

Əlbəttə, Hz Əli barədə buyurulanlar səhih olmayacaq ki - əlbəttə ki var səhih olanları, amma əgər hər hansı bir məlumat sьnnə və ya Quranla ziddiyyət təşkil edərsə qəbul olunmur, eynilə də bu Əbu Bəkr (r.a), Цmər (r.a) və Osmana (r.a) da aiddir

Изменено пользователем Ali_

heз narahat olma əxi - ironiyaynan danışma, mən sənnən iroyinaynan danışdım? sən gətir o raviləri mən onların zəif və ya gьclь ravi olduğunu sonra araşdıraram

əxiii, mən sənə hədisləri gətirmişəm. kitablardan şəkillərini çəkib göstərmişəm. sən isə zəif olduğunu iddia edirsən. indi iddianı sübut elə. mən isə iddia edirəm ki, hədis səhihdir. məsələn elə ibni Əsir, ibni Kəsir və Təbəridən gətirdiyim birinci hədis üçün Hakim və ibni Həcər "səhihdir, raviləri siğədir" deyib (Hâkim, III, 123; İbn Hacer, et-Tehzîb: II, 160-161, et-Taqrîb: I, 243-244). digər iki sünnü, Əhməd Şihâbəddin əl-Haffəcî və Əli əl-Qari də eyni şəkildə "isnadı gözəldir" deyiblər  (Şerh'uş-Şifâ, lll, 35) yəni ravilərinin hamısı fısqırıqdır.  :dancep6:gördüyün kimi mən hədisin birinin sizin alimlərinizə görə səhih olduğunu göstərdim.

Əslində İbni Əsir tarixçi olub, sadəcə tarixçi, onun heç sələfi əqidəsiynən heç tanışlığı belə yoxdu.

bəs ulu lider İbni Kəsir? yə xaud Təbəri? bunlar necə olsun? ikinci olaraq, tarixci olanda nə olsun ki, hədis səhihdi və bunu bir çox alim təsdiqləyib. indi necə edək?

Əslində İbni Əsir tarixçi olub, sadəcə tarixçi, onun heç sələfi əqidəsiynən heç tanışlığı belə yoxdu.

İbni Əsir ilk öndə alim olub və hədis yazıb onun sənədini yoxlamaq üçün sələf olmaq lazım deyil.

Ничтожен ты или велик - причина тому... твой язык... /Носир Хисроу/

əxiii, mən sənə hədisləri gətirmişəm. kitablardan şəkillərini çəkib göstərmişəm. sən isə zəif olduğunu iddia edirsən. indi iddianı sübut elə. mən isə iddia edirəm ki, hədis səhihdir. məsələn elə ibni Əsir, ibni Kəsir və Təbəridən gətirdiyim birinci hədis üçün Hakim və ibni Həcər "səhihdir, raviləri siğədir" deyib (Hâkim, III, 123; İbn Hacer, et-Tehzîb: II, 160-161, et-Taqrîb: I, 243-244). digər iki sünnü, Əhməd Şihâbəddin əl-Haffəcî və Əli əl-Qari də eyni şəkildə "isnadı gözəldir" deyiblər  (Şerh'uş-Şifâ, lll, 35) yəni ravilərinin hamısı fısqırıqdır.  :dancep6:gördüyün kimi mən hədisin birinin sizin alimlərinizə görə səhih olduğunu göstərdim.

(Hâkim, III, 123; İbn Hacer, et-Tehzîb: II, 160-161, et-Taqrîb: I, 243-244) - şəkillərini çək və göstər

(Hâkim, III, 123; İbn Hacer, et-Tehzîb: II, 160-161, et-Taqrîb: I, 243-244) - şəkillərini çək və göstər

başqa əmrin var? deyirəm sizdə üz var eee. əgər sənin bir iddian varsa sən göstər. mən mənbə verdim və lazımi yerlərin şəkillərini çəkib göstərdim

Mən də mənbə göstərə bilərəm, əziyyət çəkib verdiyim mənbədə doğurdanda belə bir şeyin olduğunu yoxlamaram, kitab oxumaram, yəni hər hansı bir saytdan tərcümə edib götürərəm.

:gizildish:  mən oraya şəkillər çəkib qoymuşam. və bu sadəcə ibni Əsirdən deyil! ulu lideriniz ibni Kəsir, Təbəri və s. ikinci olaraq, mən o yazıları hansısa bir saytdan deyil, kitabdan götürmüşəm. sünnülərin kutubi sittə alimi Nəsainin "Xəsaisul Ələviyyə" kitabından götürmüşəm. hədisin altında səhih olub olmadığı mənbələrə əsasən yazılıb. elə birinci gətirdiyim hədis də Nəsainin "Xəsaisul Ələviyyə" kitabında var.

"Mən də mənbə göstərə bilərəm, əziyyət çəkib verdiyim mənbədə doğurdanda belə bir şeyin olduğunu yoxlamaram, kitab oxumaram, yəni hər hansı bir saytdan tərcümə edib götürərəm" deyəndəki siz hamınız elə edirsizdə. İhsan kimilərin kitablarından yalan, palan, yarım yarımçıq sözləri gətirirsiz. İhsan bir alim haqqında bir iddia edir. alimin sözlərinin olduğu və öz fikrini açıqladığı 6-7 səhifədən 1-ni yazır qalanını isə gizlədir. sizin dəlil gətirməyiniz budur. bizim isə dəlil gətirməyimiz göz qabağındadır. oxuduğumuz kitabların şəkillərini çəkib qoyuruq ki, fırlatmağa yer qalmasın. amma sizi fırlatmaqdan başqa bir şey bilmirsiz. hədisin səhih olduğunu deyən mənbələr göstərildi ondan sonra "ibni Əsir sələfi olmayıb" dedin. olmayıb heç olmasın! ulu baba ibni Kəsir sələfi olub ki! o da bu hədisi öz kitabında nəql edib. ama Rəsulullahın (s.ə.ə) sözlərini təhrif edərək. "mənim qardaşım, vəsim və xəlifəmdir. onu dinləyib itaət edin" sözlərini "mənim qardaşımdır, belədir, elədir. onu dinləyib itaət edin" sözləri ilə əvəzləyib. ancaq, Təbəri, ibni Əsir, Tarixi ibni Əşakir və başqaları onun təhrifinin nə olduğunu göstəriblər. həmçinin ibni Kəsir Hz. İsanın (ə.s) Hz. imam Əlini (ə.s) müjdələdiyinə, onun sonuncu peyğəmbərin vəsisi olduğuna dair hədisi də nəql edib.

mən oraya şəkillər çəkib qoymuşam. və bu sadəcə ibni Əsirdən deyil! ulu lideriniz ibni Kəsir, Təbəri və s. ikinci olaraq, mən o yazıları hansısa bir saytdan deyil, kitabdan götürmüşəm. sünnülərin kutubi sittə alimi Nəsainin "Xəsaisul Ələviyyə" kitabından götürmüşəm. - Bunlar aydındı

(Hâkim, III, 123; İbn Hacer, et-Tehzîb: II, 160-161, et-Taqrîb: I, 243-244) - Mən yenə deyirəm, mənə bunu göstərin harada yazılıb? imkan var şəkil çəkib göstərməyə, yoxsa onların kitabı yoxdu sizdə?

Həmçinin, o alimlər çox şey yaza bilər, onlar da səhvsiz deyillər, əgər səhv ediblərsə 1 əcr, əgər düzgün deyiblərsə 2 əcr qazanırlar, onlar da bizim kimi bəşərdi və səhv edə bilərlər.

Bir də ki İbni Kəsir ulu lider zad deyil, o alimdi, tarixçi və təfsirçidir.

Həmçinin, o alimlər çox şey yaza bilər, onlar da səhvsiz deyillər, əgər səhv ediblərsə 1 əcr, əgər düzgün deyiblərsə 2 əcr qazanırlar, onlar da bizim kimi bəşərdi və səhv edə bilərlər.

Bir də ki İbni Kəsir ulu lider zad deyil, o alimdi, tarixçi və təfsirçidir.

sənin başın rical elmindən bir şey qaynadır? alim səhvsiz deyil bəli amma hədisin zəif və ya səhih olduğunu alim öz nəzərinə görə deyil ravinin şəxsiyətinə görə deyir. o ki qaldı o kitabların məndə olub olmamağına, o kitablar məndə yoxdur.