Перейти к содержимому

Könlümüzün Neğmeleri

strANger_04

Recommended Posts

Hər kəsi salamlayıram :smoking:

Bu dəfə istərdim bir mövzu ətrafında söz açaq. Belə ki, yəqin ki hər birimizin yaşadığımız ömür boyunca hər hansı bir dinlədiyimiz musiqi və ya nəğmənin - məhz ürəyimizdə "xit" olması tanış bir haldır. Yəni heç də vacib deyil ki, o musiqi və ya mahnı çox məşhur olsun və ya maddi baxımdan yüksək dəyərləndirilsin. Hər hansı sevilən ifaçının ifasında dinlənilsin və s. Sadəcə elə olur ki, o mahnını bəyənir, sevir, ürəyimizə yatırırıq :stariy: Könlümüzün nəğməsinə çeviririk. Məhz onu biz könlümüzdə xit kimi sanırıq. İllər ötə-ötə bu tip çox sevdiyimiz nümunələr artır, istənilən janrda ola bilir, istənilən dildə ola bilir...

....Amma onları birləşdirən bir cəhət olur ki, o mahnını nə vaxt dinləsək, ən xoş hisslərə qapılır, zövqümüzü onlarla oxşayırıq.

Məhz mövzunu yaratmaqda məqsədim hər birinizin bu tip bəyəndiyiniz mahnı, musiqi, melodiya, nəğmələr haqda fikrinizi öyrənməkdir. Yəni könlünüzün nəğmələrindən söz açmağınızdır. Onlardan hər hansı hissəmi, parçamı qoymağınızdır...Məncə fikrim aydın oldu... :secret:

Hörmətlə, Stranger greenyes

• 3 months later...

Millətimə qurban olum.

Bütün xalq mahnıları mənim könlümün mahnılarıdır.

Bəstəkar mahnılarından Tofiq Quliyevin Əəsrləri əvəzsizdir.

Akif İslamzadənin "Bura Vətəndir"

Flora xanımın "Bir axşam taksidən..."

H. Hadıyevin "Bu gecə", "Görən desin, nə gözəldir Azərbaycan", "Bircə sən yoxsan əzizim"...

Kərkük türküsü"Evlərinin önü yonca".....

və bir çox unudulmaz ifa mənim könlümün nəğməsidir.

Не бойтесь умных женщин, - влюбившись,они теряют мозги.

• 10 months later...

Millətimə qurban olum.

Bütün xalq mahnıları mənim könlümün mahnılarıdır.

Bəstəkar mahnılarından Tofiq Quliyevin Əəsrləri əvəzsizdir.

Akif İslamzadənin "Bura Vətəndir"

Flora xanımın "Bir axşam taksidən..."

H. Hadıyevin "Bu gecə", "Görən desin, nə gözəldir Azərbaycan", "Bircə sən yoxsan əzizim"...

Kərkük türküsü"Evlərinin önü yonca".....

və bir çox unudulmaz ifa mənim könlümün nəğməsidir.

________________________________________________________________________________

Siyahnın ardıcıllığını pozmadan bütün muğamlarımızın, aşığ musiqimizin ifaçılarını, R. Behbudovu, G. Məmmədovu, Ş.Ə ləkbərovanı,

E. Rənimovanı, Y.Səfərovu, O.Ağayevi bu incilərin davamına əlavə edərək, Sizinlə həmrəy oluram.

********************************************************************************

Mən öz qüssə və kədərimi musiqi ilə dağıdıram. Buna görə Bethoven, Motsart tez-tez mənim ürək sirlərimdən xəbər tuiturlar.

Balzak