Перейти к содержимому

24 апреля - 95-летняя годовщина крупнейшей армянской фальсификации

Recommended Posts

24 апреля - 95-летняя годовщина крупнейшей армянской фальсификации ссылка: http://news.bakililar.az/news_24_aprelya__35182.html

Men fexr edirem ki,Azerbaycanliyam H Aliyev

вц, вы все время плачете, ноете, но при этом предъявляете территориальные притензии к Азербайджану + Грузии + Турции.

Вот вам и результат! :loool:

По теме: Может вам пора ответить за это?

http://www.youtube.com/results?search_quer...%C4%B1&aq=1

Изменено пользователем orujov

вц, вы все время плачете, ноете, но при этом предъявляете территориальные притензии к Азербайджану + Грузии + Турции.

Вот вам и результат! :loool:

По теме: Может вам пора ответить за это?

http://www.youtube.com/results?search_quer...%C4%B1&aq=1

Hasan Cemal 

Мilliyet

Ermenilerin 24 Nisan acısını paylaşıyorum!

24 Nisan 2010

Bugьn 24 Nisan. 95 yıl цnce, 1915 yılının 24 Nisan gьnь Osmanlı devletinin kepaze sayfalarından biri, iktidar partisi İttihat Terakki tarafından yazılmaya başladı.

Osmanlı Ermenileri yьzyıllardır yaşadıkları, doğup bьyьdьkleri Anadolu’da, kendi topraklarında ve kendi devletlerinin elinde bьyьk acılar yaşamaya, kцklerinden koparılmaya, kıyıma uğratılmaya, izleri silinmeye başladı.

Tarihin bu sayfalarına kimi tehcir, kimi trajedi, kimi kıyım, kimi soykırım, kimi bьyьk felaket diyebilir.

Ama inkar edemez.

Osmanlı devletinin 1915’den başlayarak yьzbinlerce Ermeniye karşı işlediği ‘insanlık suзu’nu inkar etmek de, bцylesine korkunз bir suзa hвlв kulp takmaya kalkışmak da ‘suзa iştirak’tır.

Biliyorum, şimdi kulağıma зalınan o sesleri. Tьrkler, Mьslьmanlar hiз acı зekmediler mi? Balkanlar’da, Kafkaslar’da kцklerinden koparılmadılar mı? Kitleler halinde sьrьlmediler mi? İzleri silinmedi mi?

Elbette bu acılar da yaşandı.

Anadolu’da Tьrklerin de, Kьrtlerin de, Alevilerin de tarihin derinliklerinden bugьnlere kadar gelen bьyьk acıları var.

Ayrıca hangi ьlkenin, hangi ulusun tarihi sadece gьzel sayfalardan oluşur ki?..

Ama bugьn 24 Nisan!

Ermenilerin, Ermeni ulusunun bu topraklarda yaşadığı trajik acıları anlatan gьn.

Durun, цnce Ermenilerin 24 Nisan acısını paylaşalım. Onların acısını bir an yьreğimizde, iзimizde hissetmeye зalışalım. Ermenilerin yasını bir an iзin biz de tutalım.

Ne kaybederiz ki?..

İnsanlığın, insanlığımızın gereğini yapmış oluruz, o kadar.

Bцyle bir tavır, yani acıyı paylaşmak, başkalarının зektikleri acıları unutmak değildir ki.

2008’in Eylьl ayında, Erivan’da yaşadığım o heyecan dolu gьnь anımsıyorum.

Soykırım Anıtı’nın цnьnde bir sьre sevgili Hrant’la başbaşa kalmıştım. Beni bu anıta onun acısı getirmişti.

Sabah vaktiydi. Gьneş yeni doğuyordu. Ağrı Dağı, Ararat sislerin iзinde soylu, zarif zirvesini bir gцsteriyor, bir saklıyordu.

Sabahın tertemiz sessizliğinde ьз sap beyaz karanfili anıta koyarken sevgili Hrant’ın sesi kulağıma зalınmıştı:

”Gelin цnce birbirimizin acılarına saygı gцsterelim.”

Ve kulağıma fısıldamıştı:

”Atalarımın başına gelenleri biliyorum. Buna kiminiz ‘katliam’, kiminiz ‘soykırım’, kiminiz ‘tehcir’, kiminiz ‘trajedi’ diyorsunuz. Atalarım da Anadolu deyimiyle ‘kıyım’ derdi.

Bir devlet kendi yurttaşlarını, hem de savunmasızlarını, зoluk зocuk, kadın yaşlı demeden, kцk saldığı ortamlardan sцkьp, bilinmez bitmez yollara salıyorsa, bunun sonucunda da bir halk bьyьk bir bцlьmьyle yok oluyorsa, bugьn bizlerin bu durumu izah edecek kelimeleri tercih etme kıvranışımız, insan olma цzelliğimizin hangi vasfıyla izah edilebilir?

‘Buna soykırım mı desek, gцз mь desek?’ diye cambazlıklar y.caksak, her ikisini de aynı цlзьde mahkum edemeyeceksek, soykırım yerine tehciri ya da tehcir yerine soykırımı tercih etmekle, insan oluşumuzla ilgili onurun hangi parзasını kurtarmış olacağız?”(*)

Evet, insan oluşumuz...

Bьtьn mesele bu. Zor mu insan olmak, insani duyarlığı iзinde taşımak? İnsan olan, bьtьn bu acıları kendi iзinde, kendi yьreğinde hisseder, paylaşır.

Daha цnemlisi, acıları birbiriyle mukayese etmez. Herkesin tarihten, bugьnden gelen meşru, haklı acıları vardır.

Ve bunları karşılaştırma gayreti, tarihin sayfalarından barış değil dьşmanlık зıkartır.

Bazı acıları inkar etmek yerine, gцrmezlikten gelmek yerine, herkesin acısı kendine demek yerine, bir kez daha yineliyorum, doğru olan acıları paylaşmaktır, paylaşmayı цğrenmektir.

İnsanlığın da, barışın da gereği budur.

Hem birey olarak, hem devlet olarak Ermenilerin 24 Nisan acısını artık paylaşmalıyız.

Ben paylaşıyorum Hrant kardeşim, seni gerзekten цzledim, rahat uyu.

Изменено пользователем orujov

вася, переход на личности. рецидив. постоянный бан.

посты удалены.

доцент бы заставил.

молчание - золото.

мужчины не плачут.

а на его ай-пи бан поставить нельзя?

Лучше быть последним среди Львов,чем первым среди шакалов...