Перейти к содержимому

Əlini söyən məni söymüş olar hədisi

عبد القائم

Recommended Posts

Əlini söyən məni söymüş olar hədisi

Şiə mənbəli hədislər.

1.Əllamə Məclisi yazır :

post-53793-0-57524800-1376771120_thumb.png

عن محمد بن عمران، عن محمد بن أحمد بن محمد المكي، عن عبد الله ابن أحمد بن حنبل، عن أبيه، عن يحيى بن أبي بكر، عن إسرائيل، عن أبي إسحاق عن أبي عبد الله الجدلي قال: دخلت على أم سلمة زوج النبي صلى الله عليه وآله فقالت: أيسب رسول الله صلى الله عليه وآله فيكم؟ فقلت: معاذ الله، فقال: سمعت رسول الله صلى الله عليه وآله يقول: من سب عليا فقد سبني

Qırmızı rəng ilə işarələdiyimiz yerin tərcüməsi:

Rəsulallah (s) dedi : “Əlini söyən şüphəsizki məni söymüş olar”

Əllamə Məclisi “Biharul Ənvar kitabı” 39-cu cild 312-ci səhifə  2-ci hədis (online mənbə)

Həmçinin 40-cı cild 77-ci səhifə (online mənbə)

2.Şeyx Səduq yazır :

post-53793-0-35497800-1376771131_thumb.png

وقال النبي صلى الله عليه وآله وسلم لعلي: (من سبك - يا علي - فقد سبني، ومن سبني فقد سب الله تعالى

Və Nəbi (s) dedi: “Kim Əlini söysə, məni söymüş olar, məni söyən isə Allahı söymüş olar”

Şeyx Səduq “ Əl-İtiqadat fi din Əl-İmamiyyə” kitabı  107-ci səhifə (online mənbə)

Sünnə mənbəli hədislər

1.Hakim Nişapuri yazır :

post-53793-0-87366600-1376771267_thumb.png

أخبرنا أحمد بن كامل القاضي ، ثنا محمد بن سعد العوفي ، ثنا [ ص: 88 ] يحيى بن أبي بكير ، ثنا إسرائيل ، عن أبي إسحاق ، عن أبي عبد الله الجدلي قال : دخلت على أم سلمة - رضي الله عنها - فقالت لي : أيسب رسول الله - صلى الله عليه وآله وسلم - فيكم ؟ فقلت : معاذ الله ، أو سبحان الله ، أو كلمة نحوها ، فقالت : سمعت رسول الله - صلى الله عليه وآله وسلم - يقول : " من سب عليا فقد سبني " .

هذا حديث صحيح الإسناد ، ولم يخرجاه ، وقد رواه بكير بن عثمان البجلي ، عن أبي إسحاق بزيادة ألفاظ .

Bizə, Əhməd ibn Kamal Əl-Qazidən rəvayət etdi, bizə Muhəmməd ibn Sad Əl-Avfidən rəvayət etdi, bizə Yəhya ibn Əbi Bəkirdən rəvayət etdi, bizə İsraildən rəvayət etdi, oda Əbi İshaqdan, oda Əbi Abdullah Cədəlidən Dedi: Ümmü Sələmənin yanına gəldim. O məndən: "Aranızda Allahın Rəsulunu (s) söyürlər?", deyə soruşdu. Mən "SübhanAllah və ya "Allah eləməsin",-dedim. O dedi: "Allahın Rəsulundan (s) belə eşitmişəm “Əlini söyən şüphəsizki məni söymüş olar”

Göy rənglə işarələdiyimiz yerin tərcüməsi:

Bu hədisin isnadı səhihdir lakin onlar (Buxari və Müslim) bunu təxric etmiyiblər....

Hakim Nişapuri “ Müstədrək Əla Səhiheyn”  “Səhabələrin mərifəti” kitabı  4673-cü hədis (online mənbə)

Hakim Nişapuri yazır :

post-53793-0-44910300-1376771276_thumb.png

حدثنا أبو جعفر أحمد بن عبيد الحافظ ، بهمدان ، ثنا أحمد بن موسى بن إسحاق التيمي ، ثنا جندل بن والق ، ثنا بكير بن عثمان البجلي ، قال : سمعت أبا إسحاق التميمي يقول : سمعت أبا عبد الله الجدلي يقول : حججت وأنا غلام ، فمررت بالمدينة وإذا الناس عنق واحد ، فاتبعتهم ، فدخلوا على أم سلمة زوج النبي - صلى الله عليه وآله وسلم - فسمعتها تقول : يا شبيب بن ربعي ، فأجابها رجل جلف جاف : لبيك يا أمتاه ، قالت : يسب رسول الله - صلى الله عليه وآله وسلم - في ناديكم ؟ قال : وأنى ذلك ؟ قالت : فعلي بن أبي طالب ، قال : إنا لنقول أشياء نريد عرض الدنيا ، قالت : فإني سمعت رسول الله - صلى الله عليه وآله وسلم - يقول : " من سب عليا فقد سبني ، ومن سبني فقد سب الله - تعالى - .

Qırmızı rəng ilə işarələdiyimiz yerin tərcüməsi:

Rəsulallah (s) dedi : Kim Əlini söysə, məni söymüş olar, məni söyən isə Allahı söymüş olar”

Hakim Nişapuri “ Müstədrək Əla Səhiheyn”  “Səhabələrin mərifəti” kitabı  4674-cü hədis (online mənbə)

2. Heysəmi yazır :

post-53793-0-03497500-1376771584_thumb.png

وعن أبي عبد الله الجدلي قال : دخلت على أم سلمة فقالت لي : أيسب رسول الله - صلى الله عليه وسلم - فيكم ؟ قلت : معاذ الله ، أو سبحان الله ، أو كلمة نحوها . قالت : سمعت رسول الله - صلى الله عليه وسلم - يقول : " من سب عليا فقد سبني " .

رواه أحمد ، ورجاله رجال الصحيح غير أبي عبد الله الجدلي ، وهو ثقة .

Və Əbi Abdullah Cədəlidən Dedi: Ümmü Sələmənin yanına gəldim. O məndən: "Aranızda Allahın Rəsulunu (s) söyürlər?", deyə soruşdu. Mən "SübhanAllah və ya "Allah eləməsin",-dedim. O dedi: "Allahın Rəsulundan (s) belə eşitmişəm “Əlini söyən şüphəsizki məni söymüş olar”

Əhməd rəvayət etmişdir, və ricalları səhihin ricalıdır, yalnız Əbi Abdullah Cədəlidən başqa , O siqədir.

Heysəmi “Məcməuz Zəvaid və Mənbəul Fəvaid” kitabı 14740-cı hədis (online mənbə)

3. İbn Kəsir yazır :

post-53793-0-11774500-1376771666_thumb.png

قال الإمام أحمد : ثنا يحيى بن أبي بكير ، ثنا إسرائيل ، عن أبي إسحاق ، عن أبي عبد الله الجدلي قال : دخلت على أم سلمة فقالت لي : [ ص: 85 ] أيسب رسول الله صلى الله عليه وسلم فيكم ؟ فقلت : معاذ الله - أو : سبحان الله . أو كلمة نحوها - قالت : سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول : " من سب عليا فقد سبني "

İmam Əhməd dedi: Bizə Yəhya ibn Əbi Bəkir rəvayət etdi, bizə İsrail rəvayət etdi, oda Əbi İshaqdan oda Əbi Abdullah Cədəlidən dedi : Ümmü Sələmənin yanına gəldim. O məndən: "Aranızda Allahın Rəsulunu (s) söyürlər?", deyə soruşdu. Mən "SübhanAllah və ya "Allah eləməsin",-dedim. O dedi: "Allahın Rəsulundan (s) belə eşitmişəm “Əlini söyən şüphəsizki məni söymüş olar”

İbn Kəsir “Əl-Bidayə vən Nihayə” kitabı 12-ci cild 84-cü səhifə (online mənbə)

4. Əhməd b. Hənbəl yazır :

post-53793-0-66690300-1376771769_thumb.png

حدثنا عبد الله حدثني أبى ثنا يحيى بن أبى بكير قال ثنا إسرائيل عن أبى إسحاق عن عبد الله الجدلي قال دخلت على أم سلمة فقالت لي : أيسب رسول الله صلى الله عليه و سلم فيكم قلت معاذ الله أو سبحان الله أو كلمة نحوها قالت سمعت رسول الله صلى الله عليه و سلم يقول من سب عليا فقد سبني

تعليق شعيب الأرنؤوط : إسناده صحيح

Bizə Abdullah rəvayət etdi və dedi: mənə atam rəvayət etdi və dedi: bizə Yəhya b. Əbi Bəkr rəvayət etdi və dedi: bizə İsrail, Əbi İshaqdan, o da Abdullah əl-Cədəlidən onun belə dediyini rəvayət etdi: "Ümmü Sələmənin yanına gəldim. O məndən: "Aranızda Allahın Rəsulunu (s) söyürlər?",-deyə soruşdu. Mən "SübhanAllah və ya "Allah eləməsin",-dedim. O dedi: "Allahın Rəsulundan (s) belə eşitmişəm: "Əlini söyən kəs şübhəsiz ki, məni söymüş olar".

Şueyb əl-Arnaut dedi: Sənədi səhihdir.

Əhməd b. Hənbəl “Müsnəd”  kitabı 6-cı cild 323-cü səhifə 26791-ci hədis (online mənbə)

Əhməd b. Hənbəl yazır :

post-53793-0-45255300-1376771778_thumb.png

حدثنا عبد الله قال حدثني أبي قال نا يحيى بن أبي بكير نا إسرائيل عن أبي إسحاق عن أبي عبد الله الجدلي قال دخلت على أم سلمة فقالت لي : أيسب رسول الله صلى الله عليه و سلم فيكم قلت معاذ الله أو سبحان الله أو كلمة نحوها قالت سمعت رسول الله صلى الله عليه و سلم يقول من سب عليا فقد سبني

Bizə Abdullah rəvayət etdi və dedi: mənə atam rəvayət etdi və dedi: bizə Yəhya b. Əbi Bukeyr rəvayət etdi: bizə İsrail, Əbi İshaqdan, o da Əbi Abdullah əl-Cədəlidən rəvayət etdi və dedi: "Ümmü Sələmənin yanına gəldim. O məndən: "Aranızda Allahın Rəsulunu (s) söyürlər?",deyə soruşdu. Mən "SübhanAllah və ya "Allah eləməsin",dedim. O dedi: "Allahın Rəsulundan (s) belə eşitmişəm: "Əlini söyən kəs şübhəsiz ki, məni söymüş olar".

Əhməd b. Hənbəl “Fəzilus Səhabə” kitabı 2-ci cild 594-cü səhifə 1011-ci hədis (online mənbə)

5. Muttəqil Hindi yazır :

post-53793-0-51398500-1376772133_thumb.png

من سب عليا فقد سبني ومن سبني فقد سب الله

Kim Əlini söysə, məni söymüş olar, məni söyən isə Allahı söymüş olar”

Muttəqil Hindi “Kənzul Ummal” kitabı 11-ci cild 894-cü səhifə 32903-cü hədis (online mənbə)

6. Əl-Acuri yazır :

post-53793-0-57741500-1376772210_thumb.png

حدثنا الفريابي قال : حدثنا محمد بن المثنى قال حدثنا يحيى بن أبي بكير قال : حدثنا إسرائيل ، عن أبي إسحاق ، عن أبي عبد الله الجدلي قال : دخلت على أم سلمة رضي الله عنها فقالت لي : « أيسب رسول الله صلى الله عليه وسلم فيكم ؟ فقلت : معاذ الله ، أو سبحان الله ، أو كلمة نحوها ، فقالت : سمعت رسول الله صلى الله عليه وسلم يقول : » من سب عليا فقد سبني «

Bizə Fəriyadi rəvayet etdi dedi və dedi : Bizə Muhəmməd ibn  Musənnidən rəvayət etdi və dedi :Bizə Yəhya ibn Əbi Bəkirdən rəvayət etdi və dedi : Bizə İsrail rəvayət etdi və dedi : oda Əbi İshaqdan, oda Əbi Əbdullah Cələdidən dedi: Ümmü Sələmənin yanına gəldim. O məndən: "Aranızda Allahın Rəsulunu (s) söyürlər?",-deyə soruşdu. Mən "SübhanAllah və ya "Allah eləməsin",-dedim. O dedi: "Allahın Rəsulundan (s) belə eşitmişəm: "Əlini söyən kəs şübhəsiz ki, məni söymüş olar".

Əl-Əcuri “Əl Şəriəh”  kitabı 4-cü cild 193-cü səhifə 1491-ci hədis (online mənbə)

7.Cəlaləddin Siyuti yazır :

post-53793-0-64947700-1376772456_thumb.png

من سب عليا فقد سبني، ومن سبني فقد سب الله

Cəlaləddin Siyuti “Əl-Cəmius Sağir” kitabı 2-ci cild 688-ci səhifə 8736-cı hədis (online mənbə) 

8. Süleyman Qunduzi yazır :

post-53793-0-99128900-1376772716_thumb.png

من سب عليا فقد سبني، ومن سبني فقد سب الله. ! لاحمد والحاكم عن أم سلمة

Əhməd və Hakim Ümmü sələmədən nəql edib

Qunduzi “Yənabih Əl-Məvəddəh” kitabı  2-ci cild 102-ci səhifə (online mənbə)  

Süleyman Qunduzi yazır :

post-53793-0-29851700-1376772723_thumb.png

أخرج أحمد والحاكم بسند صحيح، عن أم سلمة قالت: سمعت رسول الله صلى الله عليه وآله وسلم يقول: من سب عليا فقد سبني.

Əhməd və Hakim Səhih sənədlə rəvayət etmişdir, Ümmü Sələmə dedi: Rəsulallahdan (s) eşitdim: "Əlini söyən kəs şübhəsiz ki, məni söymüş olar".

Qunduzi “Yənabih Əl-Məvəddəh” kitabı  2-ci cild 395-ci səhifə (online mənbə)  

DİQQƏT !!!

Materialdan istifadə edərkən 313news.net, antiselefi.tk saytına istinad etmək VACİBDİR ƏKS HALDA HALALLIQ VERİLMİR VƏ İSTİNAD EDƏRKƏN BU SÖZLƏRİ (İSTİNADSIZ HARAM OLDUQUNU) YAZMAQDA VACİBDİR!!!

http://313news.net/forum/

http://hadis.313news.net/news/r-48.html

http://az.313news.net/

http://antiselefi.tk/

Hazırladı: Əbd Əl-Qaim

Tarix: 18.08.2013