Перейти к содержимому

Azerbaycan- Ermenistan Münasibetleri!

Гарышга

Recommended Posts

Hörmətli forum iştirakçıları, bu mövzunu açmaqda əsas məqsəd Bizim, Azerbaycan-ermenistan münasibetlerine dair fikir mübadilelerinin .rılmasına xidmət edir! Gəlin bu münasibətləri diqqətlə izləyək və müzakirə edək.

Sizin fikrinizcə biz müharibəyə hazırıqmı?

HÖRMƏTLƏ :)

Изменено пользователем Гарышга

• Ответы 49
  • Created
  • Последний ответ

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Hörmətli forum iştirakçıları, bu mövzunu açmaqda əsas məqsəd Bizim, Azerbaycan-ermenistan münasibetlerine dair fikir mübadilelerinin .rılmasına xidmət edir! Gəlin bu münasibətləri diqqətlə izləyək və müzakirə edək.

Sizin fikrinizcə biz müharibəyə hazırıqmı?

HÖRMƏTLƏ :snegurochka:

Shexsen sen yox! Hazir deyilsen! Sonra basha salaram niyesini.

"Алээ...тюмбэтюн оглы тюмбетюн..бэйаглары мяня "меймун" демяйюн азмыш, инди дэ мяня эль узадырсаан? (С) Мещяди Ибад (перед башмачной атакой)

Shexsen sen yox! Hazir deyilsen! Sonra basha salaram niyesini.

Gözəl cavabdır! Sənin tanımadığıın insanla davranışın mənim xoşuma gəldi! Sonra da ki, həmişə hazıram başa düşməyə niyəsini.

Hörmətli Qarışqa, bax siz indi kişi cinsinə aidsiz, siz birinci özünüzə bu sualı verin, şəxsən siz özünüz hazırsız? Allah bu müharibədə şəhid olmuş bütün qardaş və bacılarımıza rəhmət eləsin, mənim dayım nəvəsi də onların içində olmaqla, 18 yaşında, 3 ay olar ki, həlak olub. Bizim qeyrətli oğullarımız çoxdur, hansı ki, müharibə olsa könüllü gedərlər, ancaq bir çoxu hələ indinin özündə ordudan yayınır, mən baş aça bilimirəm, birdən müharibə yenidən başlasa, onda bu uşaqlar əllərində silahı düzgün tuta biləcəklər? Vallah əgər qızları orduya qəbul etsəydilrə mən gedərdim, mən İsraildə yaşayıram və burda qızlar orduda xidmət edir, Vallah onlara baxanda paxıllığım tutur. Ancaq, bizdə bir il yarım vətən üçün əsgərlikdə olmaq bəzilərinə dəhşət görünür. Hal - hazırda mənim qardaşım LƏnkəran rayonunda hərbi xidmətdədir, o və bütün xidmətdə olanlar saq salamat qayıtsın, çünki, bizim orduda elə özümüz özümüzü öldürməyə gücümüz çatır. Həm də ümid edirəm ki, müharibəsiz torpaqlarımız qayıdar, görək siyasətçilərimiz nə edir, yaman uzun çəkdi bu məsələ. Allah bütün bu işdə əli olanların bəlasını versin.

Изменено пользователем PRIKOLISTKA
line.gif

Hörmətli Qarışqa, bax siz indi kişi cinsinə aidsiz, siz birinci özünüzə bu sualı verin, şəxsən siz özünüz hazırsız? Allah bu müharibədə şəhid olmuş bütün qardaş və bacılarımıza rəhmət eləsin, mənim dayım nəvəsi də onların içində olmaqla, 18 yaşında, 3 ay olar ki, həlak olub. Bizim qeyrətli oğullarımız çoxdur, hansı ki, müharibə olsa könüllü gedərlər, ancaq bir çoxu hələ indinin özündə ordudan yayınır, mən baş aça bilimirəm, birdən müharibə yenidən başlasa, onda bu uşaqlar əllərində silahı düzgün tuta biləcəklər? Vallah əgər qızları orduya qəbul etsəydilrə mən gedərdim, mən İsraildə yaşayıram və burda qızlar orduda xidmət edir, Vallah onlara baxanda paxıllığım tutur. Ancaq, bizdə bir il yarım vətən üçün əsgərlikdə olmaq bəzilərinə dəhşət görünür. Hal - hazırda mənim qardaşım LƏnkəran rayonunda hərbi xidmətdədir, o və bütün xidmətdə olanlar saq salamat qayıtsın, çünki, bizim orduda elə özümüz özümüzü öldürməyə gücümüz çatır. Həm də ümid edirəm ki, müharibəsiz torpaqlarımız qayıdar, görək siyasətçilərimiz nə edir, yaman uzun çəkdi bu məsələ. Allah bütün bu işdə əli olanların bəlasını versin.

Prikolistka, Allah dayinizin nevesine rehmet etsin ve gebri nurla dolsun. Gardashiniza ise ugurlar azrzulayiram.

Suala geldikde ise, muheribeye uch cur hazirligdan sohbet gede biler: texniki (silah-sursat), insan resurslari, o cumleden yuksek seviyyeli herbi mutexessisler ve menevi hazirlig. Bilirem ki, dovlet budcesinde herbi saheye bu il ayrilan pul oz miqdarina gore investisiya xerclerinden sonra ikinci yerde gelirdi. Bu pulla ordunu guclendirmek, lazimi kadrlar yetishdirmek ve muasir silahlar almag olar. Amma bu ne derecede heyata kechirilir, bilmirem. Her halda 94-cu ilin ateshkesi imkan verirdi ki, bu muddet erzinde ordu inkishaf etdirilib yuksek hazirlig seviyyesine getirilsin.

O ki galdi menevi hazirliga, bu da bir az dumanli meseledir. Mence bizde buna hazir olan insanlar var ve eger muahribe elan olunarsa onlar torpaglarin azad edilmesinde ishtirak ederler. Diger terefden yalanchi patriotlar da yox deyil.

Mən hərbi büccəyə ayrılan pulları əsgərlərimizin rəngindən hiss etmirə,eyni geyimli,üzündə ləkəsi,kitelinin boynunda 5 barmaq qalınlığında kir,dalğavari duruş,hərbi proqramlarda söz veriləndə suni danışıq,bunlar hamısı AZƏRBAYCAN əsgərinin psixaloji hazırlığının olmadığını göstərir,əsgər mən qulluq edən dövrdə yediyi *quş*yemini yeyir,şəhərdə əsgərlər ayağa dolaşır postlarda bir əsgər 3 əsgərin yerinə çıxır,yenə valideyin 1000 dollar pul verirki övladı şəhərdə qulluq etsin,yenə komandirlərin telefonunda kontur yoxdu(təbiiki balansı hər hansı bir əsgər doldurmalıdır),yenə murovdan zabit sursatla qaçır,budcə artıqdan sonra GenŞtabımızın villalarının sayı artdı,Briqadalarda Qırırgah rəisi ilə TIl arasında konfliktlər var,niyə?!ona görəki TIL-da yanacaq var,ərzaq var,bir sözlə həyat var,daha nələr yoxdur bizim orduda.

"....O zamandan etibarən mən insanlar arasında əsl ünsiyyəti, ünsiyyətin ən ali, ən uca formalarını axtarmağa başladım...."

E. Qolderness ("O'na məktublar")

Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin,içi sizin dayınız nəvəsi olmaqla!

Mən indi sizə mənim hazır olub-olmadığımı anlatmağa çalışacam və yəqin ki, siz məni başa düşəcəksiniz.

Mən 2005-ci ilin iyul ayında Əzizbəyov rayonu Hərbi Komisarlığı ərəfindən həqiqi hərbi xidmətə çağırıldım və getdim. Mən gedən günü təxminən 70 nəfərə yaxın adam çağırılmışdır. Avtobus gəldi və siyahı ilə bir bir adları çəkməyə başladılar. Adları çəkilənlər avtobusa minirdi. Yerdə 7 nəfər qaldıq siyahıda adlar qurtardı. Mən yaxınlaşdım zabitə ki, bəs mənim adım niyə çıxmadı.Adımı soruşdu və mən dedim. Yoxladı , tapmadı və mənə belə bir cavab verdi: " Əşşi bunlar hamısı "Niqodnı" kağızı çıxartdırırlar, siz gözdüyün saat 2-də siz gedəcəksiz" Mən ordakı təxminən 60-dan çox "Niqodnıya" baxdım,özümə yazığım gəldi. Mən hərbi and qəbul olunana qədər Şəki şəhərində oldum.(34 gün) Sonra bizi hərbi hissəyə böldülər (Goran). Orda mən 14 gündən sonra "starşıy rota" yəni rota başçısı oldum və mənim tabeçilyimdə 22 əsgər var idi. əsgərlərə qarşı ədalətsizlik baş alıb gedirdi və mən həmişə çalışırdım ki, ədalətliliyi bərpa edim. ( bəzən,çox vaxt uduzurdum) Bizi tez tez döyüş bölgələrinə göndərirdilər ( Ağdam, Füzuli, Tər-Tər rayonlarına) Mən orda atışma zamanı bizim zabitlərin qaçıb gizlənməyini,ağlayan əsgərlər, bir güllənin atılmasına görə 2 manat alan zabitlər və s. ədlətsizliklər görürdüm və aciziydim. Atışanlar cəmi 4-5 nəfər idik,qalan əsgər və zabitlər başlarını səngərin altında gizlətməklə kifayətlənirdi,Bəli mən riski başa düşürdüm və nadan kimi qaçıb gizlənməkdənsə kişi kimi ölməyə üstünlük verirəm. Mən həmişə mənim tabeçiliyimdə olan əsgərlərə başa salmaq istəyirdim ki, bizim anamızı,bacımızı,yaxınlarımızı,millətimizi,vətəni biz qorumalıyıq.(təəsüf ki, bunu çoxu başa düşmürdü və vuruşmaqdan qorxurdular).Başa salmaq istəyirdim ki, qorxmayın,kişi kimi vuruşun,sabah ananızın,bacınızın sifıtinə necə baxacaqsınız.Başa salmaq istəyirdim ki,5 nəfər vuruşub, 15 nəfər qaçmaqla , 5 nəfər də öləcək( kişi kimi),15 nəfər də ( namərd kimi) və sonda düşmənlər gəlib bizim ana bacımıza sahib çxacaq.( orda daha qabarıq formada başa salırdım). Amma bir daha təəsüflər olsun ki, çoxu başa düşmək istəmirdilər mənim sözlərimi ( qorxurdular).Düzdür mərd oğullarımız da var,amma azlıqla heç nə edə bilmərik,amma yenə də 5 nəfər kimi kişi kimi vuruşmağa (öldürməyə,ölməyə) üstünlük verirəm! Kişi mərd olmalıdır,mənliyi olmalıdır,uduzanda da kişi kimi uduzmalıdır!

Mənə elə gəlir ki, siz mənim hər zaman ( hətta uduzsaq belə) hazır olduğumu mənim geniş yazımdan başa düşdünüz. Uzun yazımla sizi yorduğuma görə üzr istəyirəm!

HÖRMƏTLƏ :gizildish:

Cosmopolitan, flood olmasın, deyirsiz indi duraq forumda qıraq bir- birimizi? )) Onsuzda ele gьcьmьz цzьmьzkьlərinə зatır.

yox, men sulhun terefdariyam )) deyirem yeni bir-birimizin sozunu hezm ede bilmirik trivial meselelerde, muharibeye nece gede bilerik?

Изменено пользователем Cosmopolitan

yox, men sulhun terefdariyam )) deyirem yeni bir-birimizin sozunu hezm ede bilmirik trivial meselelerde, muharibeye nece gede bilerik?

Gozel sozlerdir.

Muharibeye hazirliq baresinde ise bir soz deyim.Muharibeni yaddan cixardin bunu coxlari istemir ve hereninde oz sebebi var.Nece deyerler agrimayan bashima desmal baglamaq istemirem.

Кто боится нападок на свои убеждения, то сам сомневается в них. У. Филлипс

• 2 weeks later...
Gozel sozlerdir.

Muharibeye hazirliq baresinde ise bir soz deyim.Muharibeni yaddan cixardin bunu coxlari istemir ve hereninde oz sebebi var.Nece deyerler agrimayan bashima desmal baglamaq istemirem.

Qäribä mätiqläri var bashlarina däsmal baglamaq istämiyänlärin ,indi onlara görä shähidlärin qani yerdä qalsin?,torpaglari pesh-kesh edäk?,namusumuzu tämizlämäyäk?,bu läkä ilä yashayib,gözlärimizi ermänilärdän qaciraq?

Изменено пользователем Sari Torpagli Qizi

Однако согласитесть что идут и работы по баранизации...Т.е. есть люди которые всё прекрасно понимают но прикидываются баранамы, ибо бояться стать шашлыком...(WEST)

Qäribä mätiqläri var bashlarina däsmal baglamaq istämiyänlärin ,indi onlara görä shähidlärin qani yerdä qalsin?,torpaglari pesh-kesh edäk?,namusumuzu tämizlämäyäk?,bu läkä ilä yashayib,gözlärimizi ermänilärdän qaciraq?

Bakıya gəlin, bir iki il yaşayın sonra deyin, real olaraq, Azərbaycan nəyəsə qadirdi ya yox...

Korrupsiya HƏR yerdədi, Təhsil ocaqlarının çoxsunda açıq bazardı, Dovlet teşkilatlarının çoxsunda QANUNİ görüləsi işə görə pul alınır. Hərbi xidmətə sap-sağlam getmiş əsgər xroniki xəstəlik ilə geri dönür...

Nəyəsə qadirdimi belə bir Dövlət?

Хяр парылдайан гызыл дойул бала! ©®

Похда парылдайыр, просто гюжды ишыхланмайа эхтийаджы вар... ®©

Bakıya gəlin, bir iki il yaşayın sonra deyin, real olaraq, Azərbaycan nəyəsə qadirdi ya yox...

Korrupsiya HƏR yerdədi, Təhsil ocaqlarının çoxsunda açıq bazardı, Dovlet teşkilatlarının çoxsunda QANUNİ görüləsi işə görə pul alınır. Hərbi xidmətə sap-sağlam getmiş əsgər xroniki xəstəlik ilə geri dönür...

Nəyəsə qadirdimi belə bir Dövlət?

Ävväl axir öyränmäliyik hüququmuzu qorumagi,onlarinda istädikläri bizi susdurmaqdir,nä qädär ,nä vaxta qädär,bezmirik namussuzluqdan,?,cavan oglansan ,sänin indi yanib ,alovlanan vaxtindi,niyä udursan,niyä yeyirsän hälä üstälik häzmdä edirsän,sän yanmasan,män yanmasam kim yanacaq,ermäninin sozläri insanin yeddi qatindan kecir,sänä deymir?,agir gälmir?,Mänim evim-eshiyim vätändä,anam,qardashim,bacimbir bir sözlä bütüm dogmalarim vätändä,özümdä Azärbaycan vätändashiyam,män hämishä ordayam.inammaq,calishmaq,mübarizä .rmaq lazimdir,Susub ümüdsizliyä qapilsaq ölümä mähkumuq.

Sözümü shäxsän sizä ünvanlamiram.

Однако согласитесть что идут и работы по баранизации...Т.е. есть люди которые всё прекрасно понимают но прикидываются баранамы, ибо бояться стать шашлыком...(WEST)

Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin,içi sizin dayınız nəvəsi olmaqla!

Mən indi sizə mənim hazır olub-olmadığımı anlatmağa çalışacam və yəqin ki, siz məni başa düşəcəksiniz.

Mən 2005-ci ilin iyul ayında Əzizbəyov rayonu Hərbi Komisarlığı ərəfindən həqiqi hərbi xidmətə çağırıldım və getdim. Mən gedən günü təxminən 70 nəfərə yaxın adam çağırılmışdır. Avtobus gəldi və siyahı ilə bir bir adları çəkməyə başladılar. Adları çəkilənlər avtobusa minirdi. Yerdə 7 nəfər qaldıq siyahıda adlar qurtardı. Mən yaxınlaşdım zabitə ki, bəs mənim adım niyə çıxmadı.Adımı soruşdu və mən dedim. Yoxladı , tapmadı və mənə belə bir cavab verdi: " Əşşi bunlar hamısı "Niqodnı" kağızı çıxartdırırlar, siz gözdüyün saat 2-də siz gedəcəksiz" Mən ordakı təxminən 60-dan çox "Niqodnıya" baxdım,özümə yazığım gəldi. Mən hərbi and qəbul olunana qədər Şəki şəhərində oldum.(34 gün) Sonra bizi hərbi hissəyə böldülər (Goran). Orda mən 14 gündən sonra "starşıy rota" yəni rota başçısı oldum və mənim tabeçilyimdə 22 əsgər var idi. əsgərlərə qarşı ədalətsizlik baş alıb gedirdi və mən həmişə çalışırdım ki, ədalətliliyi bərpa edim. ( bəzən,çox vaxt uduzurdum) Bizi tez tez döyüş bölgələrinə göndərirdilər ( Ağdam, Füzuli, Tər-Tər rayonlarına) Mən orda atışma zamanı bizim zabitlərin qaçıb gizlənməyini,ağlayan əsgərlər, bir güllənin atılmasına görə 2 manat alan zabitlər və s. ədlətsizliklər görürdüm və aciziydim. Atışanlar cəmi 4-5 nəfər idik,qalan əsgər və zabitlər başlarını səngərin altında gizlətməklə kifayətlənirdi,Bəli mən riski başa düşürdüm və nadan kimi qaçıb gizlənməkdənsə kişi kimi ölməyə üstünlük verirəm. Mən həmişə mənim tabeçiliyimdə olan əsgərlərə başa salmaq istəyirdim ki, bizim anamızı,bacımızı,yaxınlarımızı,millətimizi,vətəni biz qorumalıyıq.(təəsüf ki, bunu çoxu başa düşmürdü və vuruşmaqdan qorxurdular).Başa salmaq istəyirdim ki, qorxmayın,kişi kimi vuruşun,sabah ananızın,bacınızın sifıtinə necə baxacaqsınız.Başa salmaq istəyirdim ki,5 nəfər vuruşub, 15 nəfər qaçmaqla , 5 nəfər də öləcək( kişi kimi),15 nəfər də ( namərd kimi) və sonda düşmənlər gəlib bizim ana bacımıza sahib çxacaq.( orda daha qabarıq formada başa salırdım). Amma bir daha təəsüflər olsun ki, çoxu başa düşmək istəmirdilər mənim sözlərimi ( qorxurdular).Düzdür mərd oğullarımız da var,amma azlıqla heç nə edə bilmərik,amma yenə də 5 nəfər kimi kişi kimi vuruşmağa (öldürməyə,ölməyə) üstünlük verirəm! Kişi mərd olmalıdır,mənliyi olmalıdır,uduzanda da kişi kimi uduzmalıdır!

Mənə elə gəlir ki, siz mənim hər zaman ( hətta uduzsaq belə) hazır olduğumu mənim geniş yazımdan başa düşdünüz. Uzun yazımla sizi yorduğuma görə üzr istəyirəm!

HÖRMƏTLƏ :pioneer:

İndi də atəşkəs pozulur. Atışma gedir. Ölən və yaralalanlar var. (Hər iki tərəfdən.) Sual- Sən burdasan, bəs onda orda, ön xətdə kim atışır? Bəlkə sən səhər gedib cəhbə xətdində atışırsan, axşam isə gəlib internet- forumda oturursan?

İndi də atəşkəs pozulur. Atışma gedir. Ölən və yaralalanlar var. (Hər iki tərəfdən.) Sual- Sən burdasan, bəs onda orda, ön xətdə kim atışır? Bəlkə sən səhər gedib cəhbə xətdində atışırsan, axşam isə gəlib internet- forumda oturursan?

Siz fikirləşdiniz bu sualları verməzdən əvvəl?

Düzdür mənasız suallardır,amma ola bilər ki, siz düz başa düşməmisiz. Hər halda sizi başa salmaq arzusu ilə çalışacam cavablandırım.

Bəli, indi də atəşkəs pozulur.Bəli,atışma gedir.Bəli, hər iki tərəfdən ölənlər və yaralalanlar da var. Sual-Mən burdayam,bəs onda,ön xətdə kim atışır? Bəlkə mən səhər gedib cəbhə xətdində atışıram,axşam isə gəlib internet forumda otururam?

Yoldaş x dream, siz narahat olmayın. İndi ön xətdə vuruşanlar vaxtilə evdə oturanda və yaxud da hər hansı bir işlə məşqul olanda,mən sizin dediyiniz ön xətdə atışırdım. Sadəcə olaraq mənim hərbi xidmətimin müddəti başa çatmış,evə dönmüşəm,indi də siz mənimlə "atışırsınız" və ardıcıl olaraq indi ön xətdə atışanlar isə həqiqi hərbi xidmətə çağırılmışlar. Ümid edirəm??? ki,bu ardıcıllığı siz də "pozmamısız" və yaxud da "pozmayacaqsız"???.2-ci sualınıza cavab olaraq bildirmək istəyirəm ki, mən səhər gedib cəbhə xətdində atışmıram,sadəcə olaraq bəzən gəlib internet forumda sizin verdiyiniz mənasız suallara sizi başa salmaq məqsədilə cavab yazmaq istəmirəm,amma yazıram?

mene sadece maraqlıdır, niye azerbaycanlılar "men müharibeye hazıram" deyir, "men dialoqa hazıram", "men dialoqdan qaçmıram" demir ?

a ?

Bilmək olar, siz hansı "dialoqdan" danışırsız?

a?

2 ölkə, 2 ölkənin insanları arasında olan dialoqdan. Mənim bildiyim və inandığım qədəri ilə Azərbaycan bu "söhbətlərdə" "prav"dır. Bəs, əgər belədirsə, biz niyə zəif, şüursuz uşaq kimi haqqımızı tapdalamış yaşıdımızın üstünə atamızı gətirməliyik ? Və ya karateyə, boksa gedib, illərimizi idmanda çürüdüb, sonra onunla əlbəyaxa olmalıyıq ? OLmazmı ki, ciddi bir şəkildə dialoqa gedək və nəticə əldə edək ? Deyə bilərsinizmi, BİZ hansı dialoqu axıra qədər və öz maraqlarımız daxilində .rmışıq? VƏ ya nə vaxt Azərbaycanda DİALOQ-lar ictimai müzakirəyə çıxardılıb?

PS. Yaxşı ki də çıxarılmayıb... Odur, müharibə mövzusu neçə illərdir ictimai müzakirədədir... Çayxanalarda, pivəxanalarda və forumlarda pafos dolu çıxışlardan başqa heç nəyə səbəb deyil... Hə... Bir də AZTV-nin xüsusi buraxılışlarında....

never GIVE UP!

Düzdür mənasız suallardır,amma ola bilər ki, siz düz başa düşməmisiz. Hər halda sizi başa salmaq arzusu ilə çalışacam cavablandırım.

Yazdığınız posta görə verilən sualdı. Onun mənasız olub olmamağını,oz postunuzda axtarın!

Bəli, indi də atəşkəs pozulur.Bəli,atışma gedir.Bəli, hər iki tərəfdən ölənlər və yaralalanlar da var.

Əgər sən bunu bilirsənsə.

1. Mümkünsə, bu il Ermənilər nə qədər itki verib?

2. Sizin xidmət etdiyiniz 2005 -2006 - cı illərdə da Azərbaycan və Erməni tərəfi nə qədər itki verib?

3. Azərbaycan erməni çəhbə xətdi neçə kilometrdi? Ağdam, Füzuli, Tər-Tər rayonları hərəsi ayrı ayrılıqda necə kilometr cəhbə xətinə malikdir?

Sual-Mən burdayam,bəs onda,ön xətdə kim atışır? Bəlkə mən səhər gedib cəbhə xətdində atışıram,axşam isə gəlib internet forumda otururam?

Yoldaş x dream, siz narahat olmayın. İndi ön xətdə vuruşanlar vaxtilə evdə oturanda və yaxud da hər hansı bir işlə məşqul olanda,mən sizin dediyiniz ön xətdə atışırdım. Sadəcə olaraq mənim hərbi xidmətimin müddəti başa çatmış,evə dönmüşəm,indi də siz mənimlə "atışırsınız" və ardıcıl olaraq indi ön xətdə atışanlar isə həqiqi hərbi xidmətə çağırılmışlar. Ümid edirəm??? ki,bu ardıcıllığı siz də "pozmamısız" və yaxud da "pozmayacaqsız"???.2-ci sualınıza cavab olaraq bildirmək istəyirəm ki, mən səhər gedib cəbhə xətdində atışmıram,sadəcə olaraq bəzən gəlib internet forumda sizin verdiyiniz mənasız suallara sizi başa salmaq məqsədilə cavab yazmaq istəmirəm,amma yazıram?

Çənab Qarışqa, mən narahat oluram axı)) Sən özün yazırsan ki, səndən və 5-6 nəfərdən başqa hamı qorxaq idi. Zabitlərdə ki, qorxaq və güllə satan.(maraqlıdı, gorəsən zabitlər gülləni kimə satırdı?!) Yüngül atıcı silahlardan 5-10 dəqiqə "bez kontakt" atəş zamanı, zabitlər səngərdə gizlənirsə, bəs mən narahat olmayım neynəyim. (əslinə qalsa, səngər gizlənmək üçün nəzərdə tutulub)

İndi sən (yəqin ki, o 5-6 nəfərdə) ordudan təxris olunubsan. Bəs indi, o boyda uzunluqda cəhbə xətdini kim qoruyur.

Bilirsən Qarışqa, sən xidmət edibsənsə vətən qarşısında öz borcunu yerinə yetiribsən. Fəqət, "məndən və 5-6 nəfərdən başqa, zabitlər və əsgərlər hamısı qorxaq idi"yazanda, bir az fikirləş. Fikirləş ki, cəhbə xətdi böyükdür və orda minlərlə əsgər və zabit xidmət edir. Mən yuxarıda yazdığım postla, bunu sənə çatdırmaq istəyirdim. Bu qədər aqresiv olma.)

2 ölkə, 2 ölkənin insanları arasında olan dialoqdan. Mənim bildiyim və inandığım qədəri ilə Azərbaycan bu "söhbətlərdə" "prav"dır. Bəs, əgər belədirsə, biz niyə zəif, şüursuz uşaq kimi haqqımızı tapdalamış yaşıdımızın üstünə atamızı gətirməliyik ? Və ya karateyə, boksa gedib, illərimizi idmanda çürüdüb, sonra onunla əlbəyaxa olmalıyıq ? OLmazmı ki, ciddi bir şəkildə dialoqa gedək və nəticə əldə edək ? Deyə bilərsinizmi, BİZ hansı dialoqu axıra qədər və öz maraqlarımız daxilində .rmışıq? VƏ ya nə vaxt Azərbaycanda DİALOQ-lar ictimai müzakirəyə çıxardılıb?

PS. Yaxşı ki də çıxarılmayıb... Odur, müharibə mövzusu neçə illərdir ictimai müzakirədədir... Çayxanalarda, pivəxanalarda və forumlarda pafos dolu çıxışlardan başqa heç nəyə səbəb deyil... Hə... Bir də AZTV-nin xüsusi buraxılışlarında....

El, hansı iki ölkədən söhbət gedir? Buyurun gollarınızı acın ER olan "gardaş""insanlara". Görün onlar sizi dialog .rmaga hansı bir möhtəşəm ölkənin üzərinə "otfutbolit" edəçəklər? Bəlkə onda başa düşdünüz. Yox, Eynullaynan elədikləri kimi yeyib-içməyə, "bla-bla"ya onlar həmişə hazırdırlar. Amma, məsələni həll etməyə, sizi həmin yerə qöndərəçəklər.

Həmin "ölkədə" olanlar da məsələni həll etmək güdrətinə malik deyillər, onlar da sizi ora qöndərənlərin "ağzına" baxırlar. Özünüz nətiçə cıxarin, bir balaça istigamət verim ki, Bakıda buna adam dolamag deyirlər, və Bakılılar bu fikirdə heç də orjinal deeillər.

Mənim bildiyim və inandığım qədəri ilə Azərbaycan bu "söhbətlərdə" "prav"dır. Bəs, əgər belədirsə, biz niyə zəif, şüursuz uşaq kimi haqqımızı tapdalamış yaşıdımızın üstünə atamızı gətirməliyik ?

Onlar dil ilə, və yaxud, dilsiz başa düşsəydilər ki, "Azərbaycan bu "söhbətlərdə" "prav"dır"©, bu gələti hec əvvəlçədən eləməzdilər. Haggımızı tapdalamış yaşıdımızın üstünə "atamızı" qətirməyi qülünçlük sayırsınızsa, bəs niyə onu dilnən başa salmag ümidinizi qülünçlük saymırsınız? Məntigə uyğun deyildir ki, bir "idman seksiyasına" yazılıb, müəyyən vaxtdan sonra, həm özünüzün artmiş güvvənizi, həm də, seksiyadakı yeni yoldaşlarınızın himayəsini hagsıza tətbig edəsiniz?

Yazdığınız posta görə verilən sualdı. Onun mənasız olub olmamağını,oz postunuzda axtarın!

Əgər sən bunu bilirsənsə.

1. Mümkünsə, bu il Ermənilər nə qədər itki verib?

2. Sizin xidmət etdiyiniz 2005 -2006 - cı illərdə da Azərbaycan və Erməni tərəfi nə qədər itki verib?

3. Azərbaycan erməni çəhbə xətdi neçə kilometrdi? Ağdam, Füzuli, Tər-Tər rayonları hərəsi ayrı ayrılıqda necə kilometr cəhbə xətinə malikdir?

Çənab Qarışqa, mən narahat oluram axı)) Sən özün yazırsan ki, səndən və 5-6 nəfərdən başqa hamı qorxaq idi. Zabitlərdə ki, qorxaq və güllə satan.(maraqlıdı, gorəsən zabitlər gülləni kimə satırdı?!) Yüngül atıcı silahlardan 5-10 dəqiqə "bez kontakt" atəş zamanı, zabitlər səngərdə gizlənirsə, bəs mən narahat olmayım neynəyim. (əslinə qalsa, səngər gizlənmək üçün nəzərdə tutulub)

İndi sən (yəqin ki, o 5-6 nəfərdə) ordudan təxris olunubsan. Bəs indi, o boyda uzunluqda cəhbə xətdini kim qoruyur.

Bilirsən Qarışqa, sən xidmət edibsənsə vətən qarşısında öz borcunu yerinə yetiribsən. Fəqət, "məndən və 5-6 nəfərdən başqa, zabitlər və əsgərlər hamısı qorxaq idi"yazanda, bir az fikirləş. Fikirləş ki, cəhbə xətdi böyükdür və orda minlərlə əsgər və zabit xidmət edir. Mən yuxarıda yazdığım postla, bunu sənə çatdırmaq istəyirdim. Bu qədər aqresiv olma.)

))) yenə primitiv suallar və yazılar,daha doğrusu mənasız)

1. Onu Ermənistanın Müdafiə Nazirindən soruşsaz yaxşı olar. Onu Azərbaycandan heç kim bilmir)

2. 2005-2006-cı illərdə məlumata görə Azərbaycan tərədən 6 əsgər şəhid olub.(öldürülüb) Mən bunu televiziyada eşidəndə mən təəsüfləndim (digər şəhidlərə qarşı hörmətsizlikdir bu,halbuki mən bilirəm 6 nəfər deyil,tək mən yox,çox adam bilir).Amma o məlumat sizin kimliər üçündür. Daha dəqiq bilmək istəyirsinizsə, onu hər iki ölkənin Müdafiə Nazirliyindən soruşun.

3.Azerbaycanın Ermənistanla cəbhə xətti 776 km-dir.)) Ağdam 128 km,Füzuli 74 km,Tər-Tər 48 km ))

Cənab x dream mən bütün cəbhə boyu məndən və 5-6 nəfərdən başqa hamının qorxaq olduğunu demirəm)) Mən olduğum yerdən danışıram. Səngər gizlənmək üçündür bəli. Amma var güllədən,mərmidən müdafiə olunmaq üçün gizlənmək,var qorxudan gizlənmək.)Mən qorxudan gizlənənlərdən yazdım)).

Xidmət etmək borcum idi və etmişəm də. Birdə ki mən "məndən və 5-6 nəfərdən başqa, zabitlər və əsgərlər hamısı qorxaq idi" yazmamışam)).Bu sizin mənaca çıxartdığınız cümlədir.

Gələn dəfə aqressiv olmayacam,söz verirəm)) amma zəhmət olmasa bir də hansısa sualınız olanda ,əvvəlcə düşünün sonra o sualı verin ki, mənalı olsun.) Özünüzə yaxşı baxın,qoruyun.)

x dream, hörmətlər!

Hörmətli Dedushka35!

Əvvəla, icazə verin, bir daha dönə dönə qeyd edim ki, mən DİALOQ-ların ictimai müzakirəyə çıxarılmasını və ictimaiyyət arasında .rılmasının tərəfdarıyam. Azərbaycan xalqı 7-ci əsrdən bu günə qədər tolerantdır (!) ©. Amma, çox əfsuslar olsun ki, Azərbaycan xalqının əlindən bu tolerantlığı alıb, ona ANS və İTV kimi sarsaqlar vasitəsilə "Döyüş alnınıza yazılıb" fikirlərini i yeridirlər. Bu gün müharibə olacağı təqdirdə Azərbaycanın hansı itkiləri verəcəyi və ümumiyyətlə MÜHARİBƏYƏ Azərbaycanın hansı şəkildə gedəcəyi böyük suallar doğurur və bunların bir çoxuna da şifahi cavablar almaq mümkündür.

Əziz Deduşka35, izn verin nəzərinizə çatdırım ki, mən "o uşağın" öz gücünə güvənməsinin tərəfdarı olduğunu qeyd etmək istəmişdim. Amma, təəssüflənirəm ki, siz bunu doğru anlamadınız. Odur ki, icazənizlə bir az daha açıqlama gətirim.

Mən hər bir şəraitdə sülh tərəfdarıyam. O iki "uşaq" arasında 15 il əvvəl dava olubsa, və "Uşaq"lardan birisi digərinin qolunu, qıçını sındırıbsa, həmin vaxtı, zərərçəkən tərəf geriyə çəkilib, yalançı və sağlam olmayan, yaltaq, riyakar dialoqlara başlayıbsa və bununla da ona güvənənləri aldadıbsa, bu gün onun müharibəyə girişməsi nə dərəcədə doğru olacaq? AXI o heç sizin dediyiniz kimi idmanla da məşğul deyildi. O yalançıdır! O ona inanları aldadmaqla məşğuldur. İndi siz, ona inananlardan birisi, razısınızmı o uşağın yaşıdı ilə yenidən vuruşmasına ?

never GIVE UP!

x dream hörmətlər!

Hörmətli El,

sizin gözəl MirŞahin və Orxan Fikrətoğlu sayağı fikir söyləmək qabiliyyətiniz var."toy" hələ neft ehtiyaları qurtarandan sonra başlayacaq.Azərbaycanın net ehtiyatlarının tükənmə müddəti artıq 15-20 ildir.Deməli hələ müharibədən danışmaq tezdir.Birdə ki,siz düz qeyd etdiniz hal-hazırda müharibə başlasa müharibəyə hazır olub-olmamağımız və kimin qalib gəlib-gəlməyəcəyi sual altındadır.

Dolayı yolla bəlkə də "nifrət" hissini aradan qaldırmaq məqsədilə,

qarışqa.

))) yenə primitiv suallar və yazılar,daha doğrusu mənasız)

1. Onu Ermənistanın Müdafiə Nazirindən soruşsaz yaxşı olar. Onu Azərbaycandan heç kim bilmir)

2. 2005-2006-cı illərdə məlumata görə Azərbaycan tərədən 6 əsgər şəhid olub.(öldürülüb) Mən bunu televiziyada eşidəndə mən təəsüfləndim (digər şəhidlərə qarşı hörmətsizlikdir bu,halbuki mən bilirəm 6 nəfər deyil,tək mən yox,çox adam bilir).Amma o məlumat sizin kimliər üçündür. Daha dəqiq bilmək istəyirsinizsə, onu hər iki ölkənin Müdafiə Nazirliyindən soruşun.

3.Azerbaycanın Ermənistanla cəbhə xətti 776 km-dir.)) Ağdam 128 km,Füzuli 74 km,Tər-Tər 48 km ))

Cənab x dream mən bütün cəbhə boyu məndən və 5-6 nəfərdən başqa hamının qorxaq olduğunu demirəm)) Mən olduğum yerdən danışıram. Səngər gizlənmək üçündür bəli. Amma var güllədən,mərmidən müdafiə olunmaq üçün gizlənmək,var qorxudan gizlənmək.)Mən qorxudan gizlənənlərdən yazdım)).

Xidmət etmək borcum idi və etmişəm də. Birdə ki mən "məndən və 5-6 nəfərdən başqa, zabitlər və əsgərlər hamısı qorxaq idi" yazmamışam)).Bu sizin mənaca çıxartdığınız cümlədir.

Gələn dəfə aqressiv olmayacam,söz verirəm)) amma zəhmət olmasa bir də hansısa sualınız olanda ,əvvəlcə düşünün sonra o sualı verin ki, mənalı olsun.) Özünüzə yaxşı baxın,qoruyun.)

Primetiv suallar idisə, niyə 2 saatdan sonra cavab verirdin?! Mən postu yazanda, sualları verəndə (saat 1.53) sən burada idin, və artıq saat 1.55 yazdığım postu və sualları oxuduğunu gördüm. Amma nədənsə oxuyub aradan çıxdın. Yazdığım suallara, verdiyin cavabdan belə başa düşmək olar ki, sən bu 2 saatı internetdə axtarışa sərf edibsən.)) Ancaq təssüf, Qarışqa yaxşı axtarmayıbsan, çünki mənim verdiyim primetiv suallara belə düz cavab verə bilmədin. Səninlə hər şey aydındır. Daha sual verməyəcəm. Sənin kimilərdi də, ordan burdan bir söz eşidirlər sonra da ağızlarına gələni yazırlar.
Birdə ki mən "məndən və 5-6 nəfərdən başqa, zabitlər və əsgərlər hamısı qorxaq idi" yazmamışam))

Yazdığın postu birdə oxu. Düzdür sən orda göstərməyibsən ki, hansı hissədə nə ilə məşğul idin. Ancaq yazdığından belə çıxır ki, Ağdam, Füzuli və Tər Tər rayonlarına sən baxırdın.

Gələn dəfə aqressiv olmayacam,söz verirəm))

Aqresiv olarsan, payını alarsan.

Özünüzə yaxşı baxın,qoruyun.)

Oldu cənab starşıy rota özümə yaxşı baxacam.

Ağıllı ol, bala.

Изменено пользователем x dream

Salam! Men ilk defe bu gun qeydiyyatdan kecdim! Movzulariniz cox xoshuma geldi! En esasi da Qarabag movzusu haqqinda! Menim subyektiv fikirim budur-- Eger biz Qarabagi geri qaytarmaq isteyirikse yalniz ve yalniz kicikden boyuyecen hami elde silah muharibye bashlamalidir!!! Amma hami !! Cunki bizim yekeqarin memurlarimizin ovladlari kimi YOX! Yalandan guya ,,savadli" ovladlar ecnebi olkelerde tehsil alirlar! Amma bir qram savadlari da yoxdur! Yalandan ,,Atalari" pulun hesabina gonderir ,,Kembrice" ,,Harvarda" ve diger bu kimi yuksek seviyyeli univeristetlere.

Biz ne qeder ,,LAZIMI" gozleyeceyik?! Biz Muselman olkesi oldugu ucun hec vaxt xristianlar bizim xeyirimize bu meseleni hell etmezler!!! Bu yalniz bizim irademizden ve quvvemizden asilidir! Ateskesh ola ola gunde bir esger sehid olur! ALLAH butun sehidlerimize rehmet etsin Prezidentimiz komanda versin hami bir nefer kimi muharibe edek! Helelik!

Əzizim Qarışqa (inanın sizə belə müraciət etmək mənim üçün ağırdır. Səmimi deyirəm. Məni düz anlayın. Adınızı bilmək xoş olardı),

Əvvəla, rica edərdim ki, məni səviyyəsiz insanlara bənzətməyəsiniz. Ciddi deyirəm. Bu heç də xoş deyil.

Ümumi yazdığınıza gəlincə isə, "toy"un şərhlərdə yerini t. bilmədim. Ən azından mənim yazdıqlarıma veriləcək bir şərh deyildi. Niyə ki, mən Qarabağ məsələnin yuxarı instansiyalarda yox, ictimaiyyət arasında həll edilməsini istəyirəm. Neft isə, heç də ictimaiyyətə aid bir şey deyil.

Nifrəti dırnaq arasına salmağınızı isə şəxsi yumor və sevgi hissinizin gücündən qaynaqlandığını düşünürəm.

Dəyərlərə və İNSANlara hörmətlə,

ELşən Poladlı,

Dalğa Gənclər Hərəkatı

never GIVE UP!

EL,

Siz bu dialoqu necə görürsünüz?

"ANS və İTV kimi sarsaqlar "Döyüş alnımıza yazılıb" fikirlərini yeridirlər" - deyəndə siz nəyi nəzərdə tutursunuz?

Mümkünsə bir az açıqlama verin.

Изменено пользователем x dream

Hörmətli ELşən,

Ayıbdı.Mən sizin açdığınız "biqeyrət ataların,biqeyrət sözləri" mövzusunda bu mövzuya öz mənfi fikrimi bildirdikdən sonra,mənim açdığım mövzularda,ümumiyyətlə mənə qarşı siz tərəfdən hücumlar başlandı.Mən sadəcə düzünü dedim. Ayıbdır!

Bu mövzuda mənim üçün bildiyim bir şey bir daha öz təsdiqini tapdı.1-ci Azərbaycan daxili münasibətlər stabil qaydaya salınmalıdır.Ermənilərin dolayı yolla bizə qarşı həyata keçirdikləri "Öz əllərilə özlərini vuraq" siyasəti müvəffəqiyyətlə davam edir. Yenə də uduzuruq!

Hörmətli ELşən,

Ayıbdı.Mən sizin açdığınız "biqeyrət ataların,biqeyrət sözləri" mövzusunda bu mövzuya öz mənfi fikrimi bildirdikdən sonra,mənim açdığım mövzularda,ümumiyyətlə mənə qarşı siz tərəfdən hücumlar başlandı.Mən sadəcə düzünü dedim. Ayıbdır

Ezizim, rica edirem, bu ne fikirdir? Men o movzu baglandiqdan sonra ora daxil olmamisham ve mentiqi ardicilliqla da sizin yazinizi gormemishem. Herchend gorse idim buna yeqin ki, bashqa cur tepki vererdim. Mende ulu xalqimiza xas olan qeybetcillik yoxdur. Bunu tam semimiyyetile deyirem. Menim yazilarim ne size, ne de bashqa birisine hesablanmayib. Men size, yalnizca mene yazdiqdan sonra cavab vermishem ve nezere alin ki, ilk siz mene yazmisiniz

Eziz x dream!

Dost, ANS ve ITV sistemli bir shekilde gun erzinde, her saatda teqriben insanlara "siz vurushmalisiniz, siz doyushun, siz ancaq bunu dushunun" sheklinde mesajlar atirlar. Yaratdiqlari talk-show'lar, muzakirlere, debatlar zamani eybecer siyasi kursun bayagi tebligati, zamaninda mudreklin qarshi chixdigi eybecer adetleri, ifrata varan soy kok axtarishlarini, xirdachiliqlari insanlara teblig edirler. Insanlari nifretle yox, sevgiyle doldurmaq, insanlari ONLARDAN DAHA BOYUK IDEOLOGIYAYA (Cherchilin sozudur - Xalqi, xalqdan boyuk ideologiyaya uygunlashdirmaq lazimdir (ola bilsin sitati tam deye bilmedim, uzrlu hesab edin) oyreshdirmek lazimdir. Dolma bizimdir, ya ermenilerin kimi xirdaliqlara varan xalq mehve mehkumdur. Zerdabi, Axundov oz dovrunde ne teblig edirdi? Yenilikchilik. Onlar Babekden, Korogludan danishirdilar? Yox (en azindan men rast gelmemishem)! Netice? 1890-1918-ci il araliginda AZERBAYCAN XALQ CUMHURIYYETI YARANDI!

Bes bu gun?

ve sonda bir daha, Qarishqa istifadechi adli dost, men sizden movzunu tam kenara qoyaraqdan rica edirem, bir daha bele fikirler agliniza gelmesin, herchen bu sizin en tebii haqqinizdir. Amma, bu menim uchun olduqca agir ittihamdir.

Rica edirem, dostlar, bizi ayiran yox, bizi birleshdiren tereflerimizi gorek. Ferqli fikirlerimize qarshi tolerant olaq, sona qeder cavab alaq. Dushuncemiz kiminse fikri ile ust-uste dushmurse bu haqda sorushaq, aydinliq teleb edek, yazilarimizda semimi olaq. Eks teqdirde dostumuzun dediyi kimi parchalanmaya geleceyik.

ve bir daha her kesden xahish edirem HAKIMIYYETIN SIYASI OYUNUNA QAPILIB PARCHALANMA YOLUNU SECHMEYIN! XIRDACHILIGA VARMAYIN! Parchala, hokm sur siyaseti, Azerbaycan tehsilini alt ust etdi. Parchala, hokm sur siyaseti bizi - Azerbaycan gencliyini bugun bu cur BIRLESHMELI OLDUGUMUZ MOVZULARDA QARSHI QARSHIYA QOYDU !

Bir daha her kesden rica edirem, fikirlerimize qarshi tolerant olaq! Hech kimi "придурком" hesab edib, onunla mubahiseden qachmayaq, eger mubarizemiz bir istiqametdedirse!!!

Yazilarimi duzgun anlamaniz dileyile

Her kese tukenmez sevgilerle,

Elshan Poladli

never GIVE UP!