Перейти к содержимому

Dil? osmanl?lar?n v? az?ril?rin m?nasib?ti

EJIXAH

Recommended Posts

Sirr deyil ki, osmanl?lar v? bizim dan???q dilimizd? f?rq yaz?l?dan da azd?r.

T?rkl?r ?d?bi dill?rind? X, ? s?sl?rini v? h?rfl?rini ??xar?blar. Bundan ?lav?, biz ?r?b v? fars s?zl?rin? ?st?nl?k verdikd?, onlar bir ?ox avropa s?z? g?t?r?bl?r.

Dig?r f?rql?r d? var.

Sizc?, hans? variant ideald?r bizim dilimizin t?mizliyi, inki?af?, rahatl??? ???n?

Əziz Bakılılar və şəhərimizin qonaqları, ...

AZE.az - AZEрбайджанские новости

Мой блог

ESL TURK DILINDE OSMANLILAR DANISHARDI. BIZ COXLU EREB VE FARS SOZLERI DILIMIZE ELAVE ETMISHIK. INDIKI TURKLER ISE COXLU FRANSIZ SOZLERI.MENE ELE GELIR KI, ORTA DIL MECBURIETI VAR.(bu problemlerin esas menbeyi ise din olub)

Osmanl?lar ?zl?ri dem?k olar ki ham?s? qeyd edir ki, ?sl t?rkc?y? bizim dil yax?nd?r.

Mara?l?d?r, hans? d?vrd? osmanl?lar X v? ? h?rfl?rind?n imtina edibl?r.

Atat?rk?n videosuna baxdim, o art?q H v? E il? dan???r...

Мой блог

Turklerin konushdugu turkche latin turkchesidi,azerilerin yani bizim konushdugumuz turkche turk kardeshlerimizin soylediyine gore turk turkchesidi ve aslinda boyleside en dogru sayilir,tabi ki de bizde fars sozlerinden chok kullaniliyor ornek-hoshbeht,hudafis falan ve turk sozluyundede frans sozlerinden sozlerin kullanmasini chok duyuruz ornek-tirbishon,lavoba,klassor falan ya yunan sozleri ornek-ahtapot,salyangoz falan ve diger dillerden onal sozler,aslinda her dilde gelme sozler var tek turk dilinde diil,ama asil turk turkchesi uygurlarin diline benziyordu eskiden bunlari ben Kurban Saidin-Istanbullu kiz eserinden okudum,tarihi sheyler chok yazilmish orda bide TRT-AVAZ tv programindan izlemishdim malesef shimdi artig yok o tv,bide o tv-de biz boyle konusharak turk-azeri ve diger turkdilli milletler orta turk dili bula biliriz ve bencede artig bulunmaya bashlamish orta turk dili yani biz onlari duyarak kendimiz turk sozlerini chok kullanmaya bashlamishik ve onlarda bi chok azeri sozlereni artig kullanmaya bashlayiblar,yani kendim chok duydumda onlarin konushmalarinda azeri sozlerini televeizyonda falan o yuzden soyluyorum.Amanda olsun hep bir olak chok seviyorum ben onlari,turk arkadashlarim chokdu hich ayirmiyorum azerilerden,hep beraber olak her sheyimizle beraber olak,bizi sevmiyenlerde chatlasin inshallah.

Gayde, t???kk?r.

Amma bu "lat?n t?rk??si" n? zaman peyda oldu? M?n el? bilirdim, bu Atat?rk?n reformalar? n?tic?sind? sonradan ba? verib, amma Atat?rk?n ??x??lar?n?n videosunu izl?dim v? orda g?rm?k olar ki, art?q onun zaman?nda osmanl?lar el? dan???rd?lar.

Bununla bel?, Anadolu t?rkl?ri Az?rbaycan t?rkc?sin? daha yax?n dan???r.

Мой блог