Перейти к содержимому

Recommended Posts

men ereb dili muelliminden sorusdum, Gelin ayeni achaq

Ya ayyuha allatheena amanoo itha quntum ila alssalati faighsiloo wujoohakum wa aydiyakum ila almarafiqi wa imsahoo BIruoosikum wa arjulaku ila alkaAAbayni ...

gorduyuuz kimi, imsahoo BIruoosikum burda yazilib. BI o demekdir ki, bundan qabaqki fe'l yalniz bu soze aiddir, ve mehz buna gore de, arjulaku qabaginda BI elave olunmayib ki, bunun da menasi bize cumlenin evvelindeki fe'le aid oldugunu testiq edir.

Bu qeder, menim, ereb dilini bilmeyen, qardashlarim.

O muellimin sene neye demedi ki, ve baglayici rolunu oynayir?

• Ответы 187
  • Created
  • Последний ответ

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Assalamu aleykum ve rehmetullah

To sensey

Cumleni tercume etmek uchun, gerek cumle ozu duzgun yazilsin, bu bir.

Iki, biz burda tercume ile meshgul deilik ve men dememishem ki men ereb dilini bilirem, sadece grammatikadan sohbet gedirdi. O kitablar ereb dilinde yazilsalarda, elhemdullilah Azerbaijanda yahshi ereb dilini bilen insanlar var.

Birde xahish edirem, sozlerinize diqqet edersiniz.

Allah size hideyet versin.

To Black knight

Gel bele eleyek.

Men sene oz delilerimi acig aydin getirdim: ereb grammitakasidan, biz gebul etdiyimiz muhaddis kitablardan (Buhari, Muslim, Abu Davud ve bashgalari), eger eks deliler varsa getir men onlari ohuyaram.

Sen getirdiyim "Tanazzalul meleiketu ve ruhu fiha bi izni rabbihim min kulli emr" ayede men hech bir shey gormedim, belkem ozun gosterersen.

Ozunden mene hech bir cumle yazmag ehtiyac yohdur biz Quranda olan ayeden danishirig, orada peygember (s.a.s) ozunden hech bir shey yazmamishdir.

Assalamu aleykum

Es-Salamu Aleykum!

1. Men hem Qur'andan , hem de sunneden artiq delil getirmishem.

2. Sozu geden ayede qrammatik cehetden eksiklik vardir. Bunu men demirem. Istenilen tefsir kitabini achsan bunun shahidi ola bilersen. Meselen: Mevdudi, Elmali Hamdi Yazir, Suleyman Atesh . Bunlar hamisi sunni muellifleridir.

3. Menim cumle yazmagim mehz destemaz ayesine oxshar cumleleri sene gostermek isteyimdir. Eger mene inanmirsansa, get azerbaycanli alimlerin boyklerinden sayilan dahi erebshunas Vasim Memmedeliyevin etdiyi Qur'an tercumesini oxu!

Es-Salamu Aleykum!

Я очень хочу вернуться в прошлое ... Нет, не исправить свои ошибки... Просто обнять всех тех , кого сейчас со мной нет.

men ereb dili muelliminden sorusdum, Gelin ayeni achaq

Ya ayyuha allatheena amanoo itha quntum ila alssalati faighsiloo wujoohakum wa aydiyakum ila almarafiqi wa imsahoo BIruoosikum wa arjulaku ila alkaAAbayni ...

gorduyuuz kimi, imsahoo BIruoosikum burda yazilib. BI o demekdir ki, bundan qabaqki fe'l yalniz bu soze aiddir, ve mehz buna gore de, arjulaku qabaginda BI elave olunmayib ki, bunun da menasi bize cumlenin evvelindeki fe'le aid oldugunu testiq edir.

Es-Salamu aleykum!

Sen mene satashirsan? Sen artiq sohbetden ozunu kenar etmishdin , indi ne oldu?

Neye gore bilmediyin halda, ereb dili qrammatikasindan sohebetedirsen? Gor, men hech ingilis dilinden danishiram? Chunki, bu dil baresinde sethi melumata sahibem. Amma sen ise ozunu alimler alimi kimi .rirsan.

Sen hech oz yazdiqlarina fikir vermisen? Sen ayeni hech duzgun yazmamisan, o ki, qaldi onun tercumesini yazasan!

Hech sen bilirsen mi ki, ereb dilinde "J" herfi yoxdur? O herf yalniz Shimali Afrika ereblerinin danishiq dilinde, ye'ni lehcede movcuddur. Allaha and olsun ki, Qur'anda "J" herfi yoxdur.

Bu cumleni yeqin Ehl-i sunneden olan qardashlarina unvanlamisan?

Es-Salamu Aleykum!

Я очень хочу вернуться в прошлое ... Нет, не исправить свои ошибки... Просто обнять всех тех , кого сейчас со мной нет.

Sen mene satashirsan? Sen artiq sohbetden ozunu kenar etmishdin , indi ne oldu?

Neye gore bilmediyin halda, ereb dili qrammatikasindan sohebetedirsen?

Ay savadsizlar. Siz ele fikirleshiorsiniz ki, dunyada 900 millioon sunniler Qurani duzgun oxumaq shansi choxdur, yoxsa 200 million shiyenin? Bir az bashinizi ishledin de!!

Ay savadsizlar. Siz ele fikirleshiorsiniz ki, dunyada 900 millioon sunniler Qurani duzgun oxumaq shansi choxdur, yoxsa 200 million shiyenin? Bir az bashinizi ishledin de!!

Sen choxluga guvenirsen? Ne olsun sunniler shielerden choxdur? Senin sozunden ele chixir ki, chox olan haggdir? Choxlug hagga delalet etmir. Eger senin fikrince choxlug haggdirsa, onda mene de gorum: Budperestler ve Xristianlar haggdir? Yegin bilirsende, onlar musulmanlardanda choxdur. He indi ne deyirsen choxlug haggdir, yoxsa azlig haggdir?

Budperestler ve Xristianlar haggdir? Yegin bilirsende, onlar musulmanlardanda choxdur.

Dogurdan? Belke nepravsan? Deytirem axi tekce dini kitab oxumaq olmaz, hemchinin elmi kitablar da oxumaq lazmdir!!

http://www.interlog.com/~m9/relistat.html]

Christianity 1.9 billion

Islam 1.1 billion

Hinduism 781 million

Buddhism 324 million

Sikhism 19 million

Judaism 14 million

Baha'ism 6.1 million

Confucianism 5.3 million

Jainism 4.9 million

Shintoism 2.8 million

Islam, xristianlarda sonra ikinci yerdedir.

Dogurdan? Belke nepravsan? Deytirem axi tekce dini kitab oxumaq olmaz, hemchinin elmi kitablar da oxumaq lazmdir!!

http://www.interlog.com/~m9/relistat.html]

Christianity          1.9 billion

Islam                1.1 billion

Hinduism              781 million

Buddhism              324 million

Sikhism              19 million

Judaism              14 million

Baha'ism              6.1 million

Confucianism          5.3 million

Jainism              4.9 million

Shintoism            2.8 million

Islam, xristianlarda sonra ikinci yerdedir.

Sen mene deyirsen ki, oxuya bilmirsen, indi ise gor kim oxuya bilmir men yoxsa sen? Men yazdim axi: Budperestler ve Xristianlar haggdir?, yeni men bunlarin ikisini bir yerde nezerde tuturam, basha dushmursense rus dilinde "vmeste"

Kitaba geldikde ise, denen ki, yaxshi kopy-peyst elemeyi bacarirsan ay Xanadu. Sualima cavab vermedin Xanadu.

Choxlug haggdir, yoxsa azlig haggdir?

To sensey

Cumleni tercume etmek uchun, gerek cumle ozu duzgun yazilsin, bu bir.

Iki, biz burda tercume ile meshgul deilik ve men dememishem ki men ereb dilini bilirem, sadece grammatikadan sohbet gedirdi. O kitablar ereb dilinde yazilsalarda, elhemdullilah Azerbaijanda yahshi ereb dilini bilen insanlar var.

Birde xahish edirem, sozlerinize diqqet edersiniz.

Ereb dilini bilmirsense, onda senin hansi gramatikadan anlayishin ola biler? Sen hech oz ana dilinde grammatik duzgun yaza bilmirsen, galmishdi ki ereb dili :huh: Bilmirsense, incime goy bilenler sohbet .rsinlar burda ereb gramatikasi barede. Bele daha yaxshi olar.

Elhemdulillah men hagg yoldayam.

Men yazdim axi: Budperestler ve Xristianlar haggdir?, yeni men bunlarin ikisini bir yerde nezerde tuturam, basha dushmursense rus dilinde "vmeste"

Senin bashix xarafdir eee, sensey!! Sen hech vaxt gebul elemirsen ki, sen sehvsen .Ay savadsiz, beyem budperestler ve xristianlar eyni movggeeden chixish edir? Ay savadsiz!!!

Senin bashix xarafdir eee, sensey!! Sen hech vaxt gebul elemirsen ki, sen sehvsen .Ay savadsiz, beyem budperestler ve xristianlar eyni movggeeden chixish edir? Ay savadsiz!!!

A bala ne fergi var. Sen meni basha dushmedin. Men bilirem ki, onlar eyni movgeden chixmirlar. Onlarin da dini var bizimde. Indi bu dinlere gulug edenler choxdur neinki Islama. Umid varam fikrim sene atdin oldu. Indi de mene gorum onlar hagg yoldadilar yoxsa musulmanlar? Sozlerivede fikir ver.

Sen riyaziyyati bilirsen? Otur hesabla

2000 ile, xristianlar 1.9 milliard adam yigiblar. Ile 950 min nefer, bu ise 0.05% artim verir

1400 ile, muselmanlar 1.1 milliard yigiblar, ile 786 min nefer, 0.07% artim. Bu o demekdir ki, eger silamin bu geder vaxti olsaydi, Xristianligi otmushdur. basha dusdun? Bu ise o demekdir ki, choxluq haqqdir.

Sen riyaziyyati bilirsen? Otur hesabla

2000 ile, xristianlar 1.9 milliard adam yigiblar. Ile 950 min nefer, bu ise 0.05% artim verir

1400 ile, muselmanlar 1.1 milliard yigiblar, ile 786 min nefer, 0.07% artim. Bu o demekdir ki, eger silamin bu geder vaxti olsaydi, Xristianligi otmushdur. basha dusdun? Bu ise o demekdir ki, choxluq haqqdir.

Bu o demekdir ki, eger silamin bu geder vaxti olsaydi.

Olsaydi bele olmasaydi bele, sohbet indiki zamaneden gedir. Hal-hazirda Xristianlar ve Budperestler musulmanlardan choxdur. Belkem hele deyil? Vaxt olsaydi Islam oterdi ve ya ne olardi. Sohbet indiden gedir. Indi de gorum hal-hazirda kim haggdir: chox olan Xristian ve Budperestler yoxsa az olan Musulmanlar?

Budperestler musulmanlardan choxdur.

Seninle danishmaq menasizdir. Ay savadsiz, sene deyirem ki budperestler ve xristianlar temamile bashaqa dinlerdir, onlari birleshdirmek olmaz, ay savadsiz!!!!

Eger sen bu suali verirsense

men HE deyirem, chunki 1.9 milliard xristian, 1.1 milliard muselman ve 14 million juud, dunyanin choxsunu teshkil edir, ve butun bu uch din tek allahliga chagirin ver bir Allha terefinden gonderilib. Choxluq - HAQQDIR!!!!

Seninle danishmaq menasizdir. Ay savadsiz, sene deyirem ki budperestler ve xristianlar temamile bashaqa dinlerdir, onlari birleshdirmek olmaz, ay savadsiz!!!!

Eger sen bu suali verirsense

men HE deyirem, chunki 1.9 milliard xristian, 1.1 milliard muselman ve 14 million juud, dunyanin choxsunu teshkil edir, ve butun bu uch din tek allahliga chagirin ver bir Allha terefinden gonderilib. Choxluq - HAQQDIR!!!!

Men sene dedim axi sozlerive fikir ver, sozun yoxdur kechmisen tehgire. Bilmey isteyerdim gorum sen uzbe-uz bu sozleri mene unvanlaya bilerdin, kompyuterin arxasinda oturub yazmag ve agziva geleni danishmag hasand gelir sene. Ele soz denen ki, sonra onun dalinda diyana bilesen ve artig-artig danishma. Oldumu?

Men sene dedim axi, men bilirem ki, bunlar ayri dinlerdi. Sohbeti niye firladirsan? Men sene sual verdim chox olan Xristian ve Budperest haggdir yoxsa az olan musulman? Cavabdan gachma. Yeke oglansan sohbeti firladma. Eger cavab vermek istemirsense menim sualima, helede yaz day oturub burda alimlik etme: filan shey beledi, filan ise beledi. Men senin gabagina konkret sual goydum:

Chox olan Xristian ve Budperest haggdir yoxsa az olan musulman?

Tek Allaha inanlar haqqdir! Onlar ise bu dunyada choxluq teshkil edir. Demeli choxluq haqdir!

Sualdan yenede gachirsan Xanadu. Gorunur ozunde ozuvun sehv oldugunu basha dushursen, amma boynuva almirsan.

Yaxshi deyirsen tek Allaha inanlar haggdir, onda mene de gorum yehudiler haggdir, onlarda axi tek Allaha inanirlar.

To sensey

Men ereb dilini tam bilmesem de, faktiki olaraq men ereb dilinin grammatikasi kitablardan size delil getirmishem, ve esasi da getirdim, sonra ise hadisleri getirdim, hansi ki biz gebul edirik.

Amma sizden hech bir subutu gormedim.

Black Night dedi ki ereb dilinde eksikler var, amma o getirdiyi subutlarda hech bir shey gormedim. Men ise getirdiyim subutu ne ereb dilinin eksikliyi gosterir, eksine tam ereb dilinin grammatikasina uygundur.

Vasif Mammedeliyev tercumesinde, bu aye iki cur tercume olunub, hem de mesh hemde de yumag. Bahgalarda ise yumag gelir, meselen Elmir Guliyev, Porohova, Nariman Gasimoglu ve bashgalari.

Black Knightin yazdigi cumlede olan grammatika hansi esaslara ustunde gurulub mene belli deyil ve bu cumleni duzgun olmayan cumle kimi hesab edirem.

Assalamu aleykum

To sensey

Men ereb dilini tam bilmesem de, faktiki olaraq men ereb dilinin grammatikasi kitablardan size delil getirmishem, ve esasi da getirdim, sonra ise hadisleri getirdim, hansi ki biz gebul edirik.

Black Night dedi ki ereb dilinde eksikler var, amma o getirdiyi subutlarda hech bir shey gormedim. Men ise getirdiyim subutu ne ereb dilinin eksikliyi gosterir, eksine tam ereb dilinin grammatikasina uygundur.

Vasif Mammedeliyev tercumesinde, bu aye iki cur tercume olunub, hem de mesh hemde de yumag. Bahgalarda ise yumag gelir, meselen Elmir Guliyev, Porohova, Nariman Gasimoglu ve bashgalari.

Black Knightin yazdigi cumlede olan grammatika hansi esaslara ustunde gurulub mene belli deyil ve bu cumleni duzgun olmayan cumle kimi hesab edirem.

Assalamu aleykum

Men ereb dilini tam bilmesem de, faktiki olaraq men ereb dilinin grammatikasi kitablardan size delil getirmishem, ve esasi da getirdim.

Ay bala bele denen de. Bilmirsense ozuvu niye burda bilen kimi geleme verirsen? Sene bir sade cumle verildi ve sen onun tercume hech ede bilmedin. Indi de durub ereb gramatikasindan danishirsan.

sonra ise hadisleri getirdim, hansi ki biz gebul edirik.

Istersen 100 hedis getir, eger bu hedisler Quranin eksini gedirse bunlar hamsi batil ve uydurma hedisdir. Hedis demishkenz: henefiler suyun az oldugu halda destemaz almag uchun siydiyi destemaz suyuna gatmag olar. Bele hedisde var, amma bu hedis serf elemediyine gore onu aradan chixardiblar.

Sen bu movzunu yaxshi oxu bashdan subutlari da goreceksen, amma bir shey var ki, kor (zahiri gozu nezerde tutmuram) istese bele gore bilmez.

Ashigin sozu olmayanda NANAY-NANAY eleyir. A bala yuxarida demisen ki ereb dilini bilmirem. Ozuvu niye gulmeli veziyete goyursan? Ereb dilini ve ya gramatikasini bilmirsense sen ne bilesen ki, o cumle ne mena dashiyir ve ya duzgundur ve ya duzgun deyil. Sene ereb dilinden hech bir shey belli deyil, sen ancag megaleleri bura kopy-peyst eliye bilirsen.

Eh Abdurrahman: NANAY-NANAY.

Перевод Крачковского.

maide:6. O вы, кoтopыe yвepoвaли! Koгдa вcтaeтe нa мoлитвy, тo мoйтe вaши лицa и pyки дo лoктeй, oбтиpaйтe гoлoвy и нoги дo щикoлoтoк.

Перевод Османова

maide:6. О вы, которые уверовали! Когда вы приступаете к совершению ритуальной молитвы, то умойте ваши лица и руки до локтей, проведите [мокрой рукой] по голове и ноги до щиколоток.

Перевод Пороховой

maide:6. О вы, кто верует!

Когда готовитесь к молитве,

Умойте свои лица, руки до локтей,

И оботрите голову и ноги до лодыжек.

yalan danishma

NARDARAN, Yalan danishma!!!

Порохова

6.

О вы, кто верует!

Обмойте до лодыжек ноги

И оботрите голову свою;

http://www.koran.ru/pr/page005.html

Изменено пользователем Xanadu

Nardaran, Yalan danishma - 2

Османов

6. О вы. которые уверовали! Когда вы приступаете к совершению ритуальной молитвы, то умойте ваши лица и руки до локтей, проведите [мокрой рукой] по голове и помойте ноги до щиколоток.

http://www.koran.ru/os/page005.html

Изменено пользователем Xanadu

To Xanadu...

Tek Allaha inanlar haqqdir! Onlar ise bu dunyada choxluq teshkil edir. Demeli choxluq haqdir!

De mene gorum yehudilerde haggdir?

Yene de sualima cavab vermedin ve gachdin, senin ki ele kopy-peyst elemekdir. Davam ele ishive.

Choxluga geldikde ise Azerbaycanda shieler choxlug teshkil edir. 70 yoxsa 80 faiz teshkil edir. Senin mentigive gore choxlug haggdir. Azerbaycandada shieler choxlug teshkil edir, bele chixir ki, SHIELER HAGGDIR. :gizildish::luv::luv:

Es-Salamu Aleykum!

Savadsiz olmaq qebahet deyil , teki exlaqsiz olmayasan!

O ki, qaldi choxluq meselesine xeta edirsen.

Islamin yaranma tarix hansi esre aiddir? Deyeceksen ki, elbette 7-ci esre.

O zaman Hz.Muhammedin getirdiyi din haqq deyil, batildir. Chunki, islam gelende hem yehudiler , hem de xristianlar musulmanlardan qat-qat chox idiler. Xristianliq islamdan 6 esr yarandigina gore ozune yeterince terefdar toplamishdi. Hetta Roma kimi bir imperiya 4-cu esrde xristianligi resmi din kimi qebul etmishdi. Erazisi o zaman en boyuk olan Romanin tekce sherq vilayetlerindeki xristianlarin sayi musulmanlardan 5-6 defe chox idi. Demeli, islam batil dindir. Chunki, musulmanlarin sayi 7-ci esrde Peygember(A)zamaninda hech 1 milyona catmirdi.

Ona gore yaxshi olar ki, dediyin sozlerin haqqinda derinden dushunesen. Ye'ni ki, kitab ve statistika oxumaq ile ish bitmir. Chiyinlerin uzerinde olan bashdan da istifade etmek lazimdir.

Es-Salamu Aleykum!

To sensey

Assalamu aleykum

Es-Salamu Aleykum!

1.Bilmediyin shey baresinde neye gore fikir yurudursen?

2.Sene dedim ki, get movzunun ilk sehifelerini oxu! Orada sene lazim olan hedisler var.

3.Sene dediyim ayede dogurdan da eksiklik var. Amma sen ereb dilini bilmediyin uchun bunu t. bilmedin. Ona gore diqqetle oxu:

Tenezzelul-Meleikatu ve'r-Ruhu biizni Rabbihim min kulli emr.

Eksiklik olan soz budur, ye'ni qaraladigim soz. Ereb dilinde insanlara aid olmayan isimlerin cemi(tekde muzekker (kishi)formasinda olsa bele) her zaman muennes(qadin) formasinda ishledilir.Burada cemde olan isim el-Meleikatu'dur. Buna esasen fe'l de muennes kimi ishledilmishdir. Feqet fe'l indiki zamanda olmalidir. Buradaki fe'l "Nezele" enmek. dushmek fe'lini 5-ci babinda olan "Tenezzele"dir.Lakin indiki zamanda ishledilen fe'lin 3-cu shexsinin muennesinin qarshisina bir "Te" herfi elave edilmelidir. Amma biz buna burada rast gelmirik. Ye'ni burada "Tenezzelu" deyil, "Tetenezzelu" olmali idi. Feqet Allah-Tealanin bilidiyi meslehete gore aye "Te" siz nazil olmushdur. Indi bildin? Men bilmediyim sheyi danishmaram. Sizden ferqli olaraq tekebburluk heyati yashamiram.

4.Elmir Quliyev dunenki ushaqdir. Proxorova deyirsen bes Krachkovskini tercumesine ne deyirsen? O da axi rusdur. Neriman Qasimoglunu sozlerine inanirsansa, demek sen de onun yolu ile getmek isteyirsen? Bu insan ichkinin Qur'anda haram olunmadigini iddia edir. Bele fasiq adamin tercumesine e'tibar etmek olar?

5. Narahat olma, menim cumlem duz idi. Senin elmi seviyyen imkan vermedi ki, onu tercume edesen. Eybi yox. Vaxt geler onu da basha salaram sene.

Es-salamu Aleykum!

NARDARAN, Yalan danishma!!!

Порохова

6.

О вы, кто верует!

Обмойте до лодыжек ноги

И оботрите голову свою;

http://www.koran.ru/pr/page005.html

ay balam sen ach kitabdan oxu sayta inanma kitabda sen deyen kimi deyil

XANADU DU DU YALAN DANISHMA

To Xanadu...

De mene gorum yehudilerde haggdir?

Yene de sualima cavab vermedin ve gachdin, senin ki ele kopy-peyst elemekdir. Davam ele ishive.

Choxluga geldikde ise Azerbaycanda shieler choxlug teshkil edir. 70 yoxsa 80 faiz teshkil edir. Senin mentigive gore choxlug haggdir. Azerbaycandada shieler choxlug teshkil edir, bele chixir ki, SHIELER HAGGDIR. :gizildish:  :luv:  :luv:

Sensey,

Senin sualiva cavab verememishden qavaq, senin riyaziyyat qabilliyetivi yoxlayaq, gorek hech menasi var sene neyise subut edesen, yoxsa yox.

de gorum 2+2X2 neye beraberdir?

Nardaran,

Bilirsen, bir hedis var, deyir ki, bakililar forumunda Nardaran nikli bir adam agzina geleni deyecek. Ve bize ona qulaq asmaq ya da mubahise .rmaq qeti qadagan olubdur. Bu hedisi 1-ci cildin, 39-cu kitabinda, 234-cu sehifede t. bilersen.

Nardaran,

Bilirsen, bir hedis var, deyir ki, bakililar forumunda Nardaran nikli bir adam agzina geleni deyecek. Ve bize ona qulaq asmaq ya da mubahise .rmaq qeti qadagan olubdur. Bu hedisi 1-ci cildin, 39-cu kitabinda, 234-cu sehifede t. bilersen.

Ты забыл упомянуть книгу. Я тебе помогу - Книга ХАНАДУ, 1-ci cildin, 39-cu kitabinda, 234-cu sehife. а потом вы еще говорите что мы Хадисы не выдумываем! ЛЮДИ ОПОМНИТЕСЬ!

Sensey,

Senin sualiva cavab verememishden qavaq, senin riyaziyyat qabilliyetivi yoxlayaq, gorek hech menasi var sene neyise subut edesen, yoxsa yox.

To XANADU

Xanadu men sene (choxlug baresinde) ne geder sual vermishem, indiyene kimi birine de cavab vermemisen. Adam kishi olar gachmaz sualdan. Sene konkret sual verdikde, sen o suali firladirsan. Niye? Cavab vere bilmirsen?

senin riyaziyyat qabilliyetivi yoxlayaq

Buyur yoxla, ne isteyirsen sorush. Bildiyime cavab verecem bilmediyime yox, senin kimi gorxag deyilem ki suallardan gacham.

gorek hech menasi var sene neyise subut edesen

Uzr isteyirem habaxdan sen kimese neyise bu forumda subut etmisen? Sen bu forumda ancag olsun megaleleri kopy-peyst elemisen ve forum ishtirakchilarini tehgir elemisen. Senin sahib oldugun mentig, inanmiram ki, nese subut elesin.

Bunun cavabi 6. Men senin sualiva cavab verdim, indi kishi ol sende menim suallarima cavab ver ve firladma sohbeti:

1 Sen deyirsen ki: Tek Allaha inanlar haqqdir! Onlar ise bu dunyada choxluq teshkil edir. Demeli choxluq haqdir!

Sual: xristianlar ve yehudiler haggdir, onlar da Tek Allaha inanirlar?

2 Sen deyirsen ki: choxlug haggdir

Sual: bu dunyada esas bir neche din var. Ve onlarin cemi musulmanlardan choxdur, yeni ki onlar choxlugdur ve senin mentigive gore onlar haggdir.

Chox olan: Xristianlar, Budperestler, Yehudiller haggdir yoxsa az olan: Musulmanlar? Sen deyesen riyaziyat elmler doktorusan, ona gore bele yaziram: Xristianlar+Budperestler+Yehudiller=Choxlug

Musulmanlar=Azlig.

Sual: choxlug haggdir yoxsa azlig?

3 Lap tutalim desen ki yenede choxlug haggdir, onda sene sual:

Azerbaycanda shiye choxdur yoxsa sunni? Eger shiye choxdursa, ne chixir onda senin mentigive gore? Choxlug haggdir Azerbaycanda?

Suallarima konkret cavab ver, suallari firladma!!!

Malades!! Cavabi duzgun tapdin

Xristianlar+Budperestler+Yehudiller=Choxlug

Musulmanlar=Azlig.

Amma burda qatiqladin. Eger Xristianlari budeperesteler ve yehudilerle bir tutrsan (halbuki onlari oxsharligi chox azdir), amma muselmanlari ayri sayirsa, onda senin mentiqin YOXDUR! Birinci sinif riyazziyati da bilsen, mentiq omayanda mubahise .rmaq qeyri-konsturktividr. Get, dincel. Fikirlesh ki, sen udmusan.

Amma burda qatiqladin. Eger Xristianlari budeperesteler ve yehudilerle bir tutrsan (halbuki onlari oxsharligi chox azdir), amma muselmanlari ayri sayirsa, onda senin mentiqin YOXDUR! Birinci sinif riyazziyati da bilsen, mentiq omayanda mubahise .rmaq qeyri-konsturktividr. Get, dincel. Fikirlesh ki, sen udmusan.

Salam! Mene bax gardash, axi biz meshede deyilik, meshe ganunlari ile yashamirirg. Yaman mentig-mentig detirsen, amma hansi mentigli insan meseleye bu cur kritirilerle yanashar? Axi hansi milletde bele shey var ki - choxlug haggin elametidir? Kim choxdursa o da hagdir? Birde ki axi siz mentigi inkar edirsiz, bunu nece basha dushek?

Bu hedisi eshitmisen - "Ali hagg iledir, haggda Ali ile"? Bilirsen ne demekdir? Bu o demekdir ki Ali haggin meyaridir.

Xanadu sen kishi olmadin ki, olmadin. Yenede gachdin suallardan ve kechdin meni tehgir etmeye. Onu bil ki senin kimi, adlarini kishi goymush, amma arvad olanlar choxdur bu forumda. Meni tehgir edirsen forumda, bunu forumda oturub etmek asandir. Men hech senden bunu gozlemezdim.

Kishi oglusansa menimle gorush ve bu sozleri (Amma burda qatiqladin) uzume denen.

Eger gorushmeyeceksense, onda sen arvad oglu olacagsan.