Перейти к содержимому

Seleflerin Metodu

Düshünürem

Recommended Posts

Seleflerin eqidelerine uygun olaraq yalanlar uzerinde qurulub!

demeli cahil birini tutsunlar buna bu adamin kitabini oxutsunlar.

http://forum.bakililar.az/index.php?showto...p;#entry1660375

yaxud kerbela.be ve yaxud bashqa saytlarki Allahdan qorxusu olmayan insanlar duzeldibler,ve orda yerleshdirdikleri melumatlarda ele melumatlardirki,ya shielerin zeif saydiglari hedisler(bunlari shielerin eqidesi kimi teqdim edirler).mene maraglidir goresen bu emeli edende Allahi hech dushunurlermi?

yaxud shie alimleri adindan bezi fetvalar yazirlar.neceki men ede bilerem sayt duzeldim ve orda yazimki qamet fetva verib insan oz anasi ile cinsi yaxinliq etse cenneti qazanar.beli men bunu ede bilerem,o vaxtki Allahi tanimasam,Allahdan qorxmasam.demeli bu insanlarki shie ailmelerine sher atirlar Allahdan qorxulari yoxdur!

yaxudda bele bir shey chixardiblar.demeli guyaki medine telebeleri ile shie telebeler behs edir.amma eslinde hamisi selefilerdir.axirdada selefiler shieleri meglub edir :Dyeni en gulunc en iyrenci varyantlardir bunlarin devet yollari.

yaxudda pashazade kimisini shielerin imami alimi kimi gosterib,onu pislemekle shieliyi pisleyirler.

bu cahil adamda axi cahildir,bilmirki eqidesi nedir,yaxud bilmirki eqide shexs demek deyil.ve sair...

bu metodlardan bashqa misallarda yazmag olar,misal cahile mekke mushriklerine ait olan ayelerin menasini tehrif ederek chatdirib qorxutmag shirkle.

tebiki azda elmi olan shie biler bunlarin firildaglarini.

ve buna goredirki indiye kimi hech bir savadli shie siratel musteqimden zelalet yoluna dushmeyib!

amma chox chox sayda ehli sunne ve selef alimlerini misal gostermek olarki shie olub,goresen bu alimler niye shie olublar?maragli deyilmi?yeni bu cahil ushaglarki aldanib selefi olub,onlar qeder elmleri yoxdurmuki shieliyi haqq mekteb gorubler?

Vahabilerin Allahi menem,Bunu onlarin alimi tesdiq edir.

"İbtalut-Tə`vilat li Əxbaris-Sifat" adlanır. Kitabın muəllifi Abu Ya`lə b. Muhamməd b. Huseyn b. Muhamməd b. Əl-Fərradır. Bu kitabin 143-cü səhifəsində olan bir hədisi nəzərinizə çatdırmaq istəyirəm.

Qatadə Ikrimədən, Ikrimə İbn Abbasdan rəvayət edir: Rasulallah buyurdu:
"Rəbbimi üzü tüksüz, sallanmış qıvrım saçları olan bir cavan oğlan surətində yaşıl bağda gördüm"
.

Seleflerin eqidelerine uygun olaraq yalanlar uzerinde qurulub!

demeli cahil birini tutsunlar buna bu adamin kitabini oxutsunlar.

http://forum.bakililar.az/index.php?showto...p;#entry1660375

yaxud kerbela.be ve yaxud bashqa saytlarki Allahdan qorxusu olmayan insanlar duzeldibler,ve orda yerleshdirdikleri melumatlarda ele melumatlardirki,ya shielerin zeif saydiglari hedisler(bunlari shielerin eqidesi kimi teqdim edirler).mene maraglidir goresen bu emeli edende Allahi hech dushunurlermi?

yaxud shie alimleri adindan bezi fetvalar yazirlar.neceki men ede bilerem sayt duzeldim ve orda yazimki qamet fetva verib insan oz anasi ile cinsi yaxinliq etse cenneti qazanar.beli men bunu ede bilerem,o vaxtki Allahi tanimasam,Allahdan qorxmasam.demeli bu insanlarki shie ailmelerine sher atirlar Allahdan qorxulari yoxdur!

yaxudda bele bir shey chixardiblar.demeli guyaki medine telebeleri ile shie telebeler behs edir.amma eslinde hamisi selefilerdir.axirdada selefiler shieleri meglub edir :Dyeni en gulunc en iyrenci varyantlardir bunlarin devet yollari.

yaxudda pashazade kimisini shielerin imami alimi kimi gosterib,onu pislemekle shieliyi pisleyirler.

bu cahil adamda axi cahildir,bilmirki eqidesi nedir,yaxud bilmirki eqide shexs demek deyil.ve sair...

bu metodlardan bashqa misallarda yazmag olar,misal cahile mekke mushriklerine ait olan ayelerin menasini tehrif ederek chatdirib qorxutmag shirkle.

tebiki azda elmi olan shie biler bunlarin firildaglarini.

ve buna goredirki indiye kimi hech bir savadli shie siratel musteqimden zelalet yoluna dushmeyib!

amma chox chox sayda ehli sunne ve selef alimlerini misal gostermek olarki shie olub,goresen bu alimler niye shie olublar?maragli deyilmi?yeni bu cahil ushaglarki aldanib selefi olub,onlar qeder elmleri yoxdurmuki shieliyi haqq mekteb gorubler?

Allah sende ve ailenden razi olsun!

onlarin ishletdikleri iyrenc ve menfur metodlarinin siyahisini uzatmaq olar.amma onlarin etdikleri bir metod ki onu sen qey etdin(guyaki medine telebeleri ile shie telebeler behs edir.amma eslinde hamisi selefilerdir),bu en cirkin ve fahishelere xas metoddur.

onlar gedib barlardan,tinlerden shie ailesinden (yalniz adi shie olan) fasiqleri yixib bashlarin doldururlar.sonrada onlar shielere misal cekirler.amma bezi onlarla bir muddet bir yerde olan insanlarda var ki, haqqi anlayib esl shieliye gelibler.bu forumda da onlardan bir nece insan var.

men, evveller, 15 il ehli-shie vel-cemaet olmusham. axirinci 2 ilde heqiqi islama girmishem, ve elhamdulillah, elmin ne oldugunun, sehabenin kim oldugunun, Peygemberin [savv], nubuvvetin, shehadetin ve umumiyyetle ISLAMin ne oldugunun ferqine varmisham.

onlar gedib barlardan,tinlerden shie ailesinden (yalniz adi shie olan) fasiqleri yixib bashlarin doldururlar.sonrada onlar shielere misal cekirler.

Mən bir keçmiş şiə tanıyıram Aşurada başını necə yarıbsa indi də izi bilinir.Deyirəm cahil olub yazıq.Yenidən haqq yola gəlsə davam elətdirərmi bu "əməllərini...yada istəyərmi...?

men, evveller, 15 il ehli-shie vel-cemaet olmusham. axirinci 2 ilde heqiqi islama girmishem, ve elhamdulillah, elmin ne oldugunun, sehabenin kim oldugunun, Peygemberin [savv], nubuvvetin, shehadetin ve umumiyyetle ISLAMin ne oldugunun ferqine varmisham.

Ne olmusan? :) Ne "vel-cemaet"? :) Allah sizi guldursun.

Deyirem, yalan danishanda, hech olmasa Allahdan qorxun!

Onlar qelblerinde olmayanı agızları ile deyirler. Halbuki Allah onların neyi gizletdiklerini chox yaxshı bilir. (3:167)

P.S. Qardash, siz ozunuzu elmli sayirsiz?

Nubuvvetin ferqine varmisizsa, onda sual - Nubuvvet neche cur olur?

"Every day is 'Ashura and every land is Kerbala"

Imam Ja'far ibn Muhammad As-Sadiq (A.S.)

Allame niki ile yazan qardashimizin sualina cavab ver.

sonrada anlat gorek islam nedir?sehebe nedir?tevhid nedir?yeni senin esl elm adlandirdigin.

amma ibni teymiyyenin dinini anlatma o islam deyil.

Islam Allahin dinidir. Sehabe Peygember[savv]-in qardashlaridir. tovhid Allahin birliyi, Ilah olaraq, Rabb olaraq. Allahin 99 ismi. chox sade.

Her sheynen raziyam. Qeyd etdiyiniz kelmeden bashqa.

1- Cehenneme geden sehabelerde Peygemberin(s) qardashlaridir?

2- Kebire gunahlara yol veren sehabelerde Peygemberin(s) qardashlaridir?

3- Medine ehlini zulmle ve kutlevi shekilde olduren sehabelerde Peygeberin(s) qardashlaridir?

4- Peygember(s) rehmete gedennen sonra, cahiliyyete qayidan sehabelerde Peygemberin(s) qardashlaridir?

Qardashim, bir-az insafnan ve mezhebi baxishlari bir giraga qoyub, dushunmeyinizi rica edirem.

Bunu mene gore yox, dosta-qardasha gore-yox, mehz ozunuze gore edin. Hech hedislerede ehtiyac yoxdu, Qurani Kerimin el-Munafiqun, et-Tovbe ve diqer surelerini diqqetle oxuyun. Allah amaninda!

cehenneme sehabe geda biler, ancaq kafir olmurse, bizim eqideye gore cennete sonunda girer. kebire gunahlara hami yol vera biler, ancaq bu onlarin kafir oldugunu gostermez, biz xevaric deyilik. sehabe ictihadda sehv eda biler, bu barede onun niyyeti esas goturulur. Peygember[savv] rehmete gedanden sonra cahiliyyete qayidanlari biz sehabe saymiriq, onlarin da ekseriyyeti Hz.AbuBakr[ra] dovrunde olduruldu va cahannama vasil oldu. sonra ne qaranliqdi sene?

cehenneme sehabe geda biler, ancaq kafir olmurse, bizim eqideye gore cennete sonunda girer. kebire gunahlara hami yol vera biler, ancaq bu onlarin kafir oldugunu gostermez, biz xevaric deyilik. sehabe ictihadda sehv eda biler, bu barede onun niyyeti esas goturulur. Peygember[savv] rehmete gedanden sonra cahiliyyete qayidanlari biz sehabe saymiriq, onlarin da ekseriyyeti Hz.AbuBakr[ra] dovrunde olduruldu va cahannama vasil oldu. sonra ne qaranliqdi sene?

Size deyim ki, qaranliqlar get gede artir. Sizin alimleriniz deyirki Peygemberi(s) goren her bir insan sehabe sayilir.

Hetta dunen forumda bele bir kelmede yazildi : "Peygember(s) deyib : Meni gore ve yaxud meni goreni goren her bir shexs ateshe duchar olmayacaq". Bu dahada gulmeli ve batil bir fikirdi. Menne razilasharsiz.

Yaqin Peygemberden(s) sehih hedisi eshitmisiz ki, axiretde bir deste insani Allahin huzuruna getirirler ve Peygember(s) buyurur : "Bunlar, menim sehabelerimdi!". Allah Teala ise buyur : "Bunlar sennen sonra chox pis ishler gorduler. Ona gorede yerleri cehennemlikdi." Bu hedis "Sehih" Buxaride - tom 7, seh. 208-209, tom 8, seh. 86-87,

"Sehih" Muslumde - tom 1, seh. 151, tom. 7, seh. 66, Ehmed Henbelin "Musned"-inde - tom 2, стр. 300 - qeyd olunub. Bu haqqda genish shekilde forumda bir defe artiq yazilib.

Hedisden ne basha dushmek olar? Peygemberin(s) dovrunde ozlerini sehabe kimi qeleme veren insanlar, Peygember(s) olumunden sonra Onun(s) haqqini tapdalayib, sozlerine diqqet yetirmeyib, emrlerine mehel qoymayib - Islamin mahiyyetini unutmushdular. Yani ele bir insanlar Peygemberden sonra yashayib ve Peygember(s) onlari oz yaxin sehabelerinnen hesab edib, amma di qelki ...

Bunu yazmaqda qardash meqsedim bilirsiz nedi? Meqsed odurki sehabeler haqqdan tehrife yol vermeyesiz, chunki sehabelerde adi bir insan olublar. Peygemberi(s) gormek boyuk feziletdi, amma Peygemberin(s) sunnesine riayet etmek ise daha vacibdi. Sadece anlayin ki, bizim ne Abu Bakrnan, ne Omernen ne d. shexsi gerezdiyimiz yoxdu. Meseleye sadece tam shekilde obyektib baxmaq lazimdi. Bu ki chetin deyil ...

Assalam aleykum!

allame, men dedim, axi, sehabelerden cahiliyyete qayidanlar oldu, hz.AbuBakr[ra] onlari oldurdu. amma siz bu hadisi hz.Omara[ra] ,,hz.Osamana[ra] aid edirsiz. sizin sehviniz budur. hami bilir ki, hz.Omar[ra] namaz vaxti bir fars terefinden olduruldu, shehid oldu, Osaman[ra] -da muselman, shehid olaraq getdi. siz alemi qatmisiz bir-birine. biz buna qarshi chixiriq. vesselam.

• 2 weeks later...
allame, men dedim, axi, sehabelerden cahiliyyete qayidanlar oldu, hz.AbuBakr[ra] onlari oldurdu. amma siz bu hadisi hz.Omara[ra] ,,hz.Osamana[ra] aid edirsiz. sizin sehviniz budur. hami bilir ki, hz.Omar[ra] namaz vaxti bir fars terefinden olduruldu, shehid oldu, Osaman[ra] -da muselman, shehid olaraq getdi. siz alemi qatmisiz bir-birine. biz buna qarshi chixiriq. vesselam.

haris sehabeler haqda tema var,men lezzetle izleyirem o temani,yeqinki sende her defe qardashlarin yazisini oxuyanda ureyin sancir :)dmeek istediyim odurki,acizliyiniz o temada delaletdirki,sehabeleri siz duz tanimamisiz,bashqa temada ebu bekre zekat vermeyenleri oldurmesi ve sair...bir sozle haqq olsaydiz mehv olmazdiz!

eger sehabeler haqda yazmaq istesen sehabe temasinda yaz,bu tema Sahib qardash demishken "selefiler"(esl adlarini demek forum qaydasina zidd oldugundan dmeirem)- in metodudur!!!

evvellerde sadalanan metodlara bir ikisinide elave etmek isterdim.

1-erkek cinsine aid oldugu halda ozunu dishi cins kimi gosterib anti shie tebligi etmek ozunu shie gostererek!(achigi men elesini erkek saymiram).buna delil forum oxuyanlarin bir choxu shahid oldu Quran tehrif olmayib temasinda!

2-ele buna sen sebeb oldun Yehudilerin tokuntuleri temasinda ishletdiyin soz "Abdullah ibni seba"shielerin eqidesinin qurucusu sherini atdin!buda irgenci metodlar silsilenizden bir numunedirki,adamlar uyudurub adinida shieye nisbet vermek.Amma ebu hureyrenin yehudi telebesi oldugunu qebul etmek istemirsiz!!!

netice seni aldadim yoldan azdiriblar.Allah ureyine nur salsin,islama daxil olasan,Amin!!!

men dedim ki, evveller shie olmusham. burda yalan yoxdur. shielik batil oldugundan chixdim shielikden. meshhede getmishdim. orda imam Rza[ra]-in qebrinin yaninda Allaha dua etdim ki, meni dogru yola yoneltsin. qayidandan sonra artiq men shie deyildim. vesselam. aydindi?

men dedim ki, evveller shie olmusham. burda yalan yoxdur. shielik batil oldugundan chixdim shielikden. meshhede getmishdim. orda imam Rza[ra]-in qebrinin yaninda Allaha dua etdim ki, meni dogru yola yoneltsin. qayidandan sonra artiq men shie deyildim. vesselam. aydindi?

dedim axi bu tema motodunuzdan gedir,birinide elave edim!

bosh bosh dnaishmag,sher atmag,delilsiz filansiz!

indi tema achimki subut edesen neye gore shielik batildir?bu qeder temada aciz oldugunun subut deyilki beyem kim batildir?bu temada daha yazma sebebini dinden chixmaginin,istesen bashqa tema acharam problem deil...

shielik batildir. bunu subut etmak lazim deyil. chunki, bu aksiomadir. Abu Hanife bir gun mescide ayaqqabilari ile girir. shieler ondan sorushurlar ki, ayaqqabi ila niye girirsen? deyir ki, Peygember[savv]-in vaxtinda shieler ayaqqabilari ogurlayirdilar. shieler gulur: Peygember[savv]-in vaxtinda shie var idi ki? Abu Hanife deyir: men de ela size bunu basha salmaq isteyirdim. aydindi? :hi:

shielik batildir. bunu subut etmak lazim deyil. chunki, bu aksiomadir. Abu Hanife bir gun mescide ayaqqabilari ile girir. shieler ondan sorushurlar ki, ayaqqabi ila niye girirsen? deyir ki, Peygember[savv]-in vaxtinda shieler ayaqqabilari ogurlayirdilar. shieler gulur: Peygember[savv]-in vaxtinda shie var idi ki? Abu Hanife deyir: men de ela size bunu basha salmaq isteyirdim. aydindi?

Bu anektodu men tersine bir variantini eshitmishem.Bir sheyide nezerive catdirim ki Peygember(s) dovrundede shie var idi.

Әrəb dilində «şiətur-rəcul» sözü deyildikdə, o kişinin arxasıyca gedən, ona tabe olan mə᾿nası nəzərdə tutulur.

Məşhur Әhli-sünnə lüğət və ədəbiyyatçıları Firuzabadi «Qamusul-lüğət» və İbni-Әsir «Nihayətul-lüğət» kitabında şiə sözünün mə᾿nası haqda belə yazırlar:

«Həqiqətən bu ad (şiə) Әli (ə)-ı və onun Әhli-beytini sevənlərə şamil olurdu. Daha sonra bu ad onrlar üçün xüsusiləşdi».

Кто боится нападок на свои убеждения, то сам сомневается в них. У. Филлипс

shielik batildir. bunu subut etmak lazim deyil. chunki, bu aksiomadir.

Haris, men sennen daha mentiqli bir shey gozleyirdim. Chox teesuf.

«Saffat» suresinin 83-cь ayesinde İbrahim peyğember (e) Nuh peyğemberin (e) Shiesi kimi teqdim olunur.

Ibrahim(a) Peygember yaqin "batil" shie olub.(neuzu billah!) Chunki ne var, ne var haris bunu aksioma sayir.

«Shietur-recul» sozunu Volk qardash anlatdi.

Peygemberin(s) shiesi olmaq batildir? Bes sen kimin shiesisen (davamchisi)?

Abu Hanife bir gun mescide ayaqqabilari ile girir. shieler ondan sorushurlar ki, ayaqqabi ila niye girirsen? deyir ki, Peygember[savv]-in vaxtinda shieler ayaqqabilari ogurlayirdilar. shieler gulur: Peygember[savv]-in vaxtinda shie var idi ki? Abu Hanife deyir: men de ela size bunu basha salmaq isteyirdim. aydindi?

Evvala Bu ehvalat Abu Hanifenin vaxtinda olmamishdi.

Bu ehvalat Allame Hilli'nin vaxtinda olmushdu ve sizin yazdiginizin tam eksidir. :yemishbash:

Nese axir vaxtlar chox nagillar yazirsiz. Delil chatishmamazligidi?

Assalam Aleykum.

Изменено пользователем ALLAME