Перейти к содержимому

Bes Esl Qadin Nece Olmalidir?

Гарышга

Recommended Posts

Elbetde muselman olkelerinin adini gormediniz, bu teecublu deyil! Men orda umumiyyetle hech bir olkenin adini chekmemishem!! Yalniz bolgelerin adini vermishem ki, cografiyadan bir geder anlayan insan muselman olkelerinin hansi bolgeye aid oldugunu ozu anlaya biler!!!!

Menim yadima gelmir ki, ne zamansa muselmanlarin savadsizligina eyham vuram. Amma siz ele hey bu hagda dirnag arasinda yazirsiz. Basha dushmurem, siz her defe ne uchun bunu ortaliga atirsiz?

Men sebirli insanam, bir defe de izah ede bilerem:

1- inkishaf etmish olkelerde demografiyanin ashagi dushmesi problemi yoxdur

2- inkishaf etmish olkelerde yashayish seviyyesi yuxari oldugundan insanlar uzun omurludurler

3- insanlar uzun omurlu olduguna gore ise onlar dovletin pensiya sisteminden daha uzun muddet istifade edirler

4- neticede, bu, dovletin resurlarina ziyan getirir

5- diger terefden, insan artimi olkenin inkishaf edib-etmemesinin gostericisi deyil

6- Birleshmish Milletler Teshkilatinin Insan Inkishaf Indeksi deyilen bir sira gostericileri (indikatorlari) var ki, onlarin esasinda insanlarin yashayish seviyyesi olchulur. Bura da aiddir tehsil almish insanlarin faizi, sehiyye xidmetlerinden istifade edenlerin faizi ve sair.

Bashga neden yazmishdiniz siz? Inksihaf etmish olkelrde kommersiya megsedile seksin genish yayilmasindan? Gulmelidir! Siz yazmazdan gabag hech olmasa arashdirin! Bu hamisi hech neye esaslanmayan fikirdir!!! Kommersiya megsedile seks yoxsullugun yuxari oldugu olkelerde genish yayilib, inkishaf etmish olkelerde yox. Ele inkishaf etmish olkelerin ozunde de bununla esasen hemin olkelerin vetendashlari yox, diger yoxsul olkelerden gelen gadinlar meshgul olur. Bu chox teesuflu haldir; yoxsullugu aradan galdirmag uchun, xususile de gadinlar arasinda, onlari tehsillendirmek ve ishle temin etmek lazimdir!

Gadinlar tekce mehellemizdeki bahali mashin suren gonshu gadinlar ve ya yari chilpag oxuyan mugenniler deyil. Bunlar hem de gachgin sheherciklerinde tek bashina, aile bashcisi olmadan ushaglarini boyuden analardir. Eger gadinlar mustegil olsalar, onlara inkishaf etmeleri ve oz potensiallarindan tam istifade etmeleri uchun sherait yaradilsa, o zaman hemin gadinlar yoxsulluga, hem de exlagsizliga duchar olmazlar... Razisiz?

• Ответы 62
  • Created
  • Последний ответ

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Elbetde muselman olkelerinin adini gormediniz, bu teecublu deyil! Men orda umumiyyetle hech bir olkenin adini chekmemishem!! Yalniz bolgelerin adini vermishem ki, cografiyadan bir geder anlayan insan muselman olkelerinin hansi bolgeye aid oldugunu ozu anlaya biler!!!!

Menim yadima gelmir ki, ne zamansa muselmanlarin savadsizligina eyham vuram. Amma siz ele hey bu hagda dirnag arasinda yazirsiz. Basha dushmurem, siz her defe ne uchun bunu ortaliga atirsiz?

Men sebirli insanam, bir defe de izah ede bilerem:

2- inkishaf etmish olkelerde yashayish seviyyesi yuxari oldugundan insanlar uzun omurludurler

3- insanlar uzun omurlu olduguna gore ise onlar dovletin pensiya sisteminden daha uzun muddet istifade edirler

4- neticede, bu, dovletin resurlarina ziyan getirir

5- diger terefden, insan artimi olkenin inkishaf edib-etmemesinin gostericisi deyil

6- Birleshmish Milletler Teshkilatinin Insan Inkishaf Indeksi deyilen bir sira gostericileri (indikatorlari) var ki, onlarin esasinda insanlarin yashayish seviyyesi olchulur. Bura da aiddir tehsil almish insanlarin faizi, sehiyye xidmetlerinden istifade edenlerin faizi ve sair.

Bashga neden yazmishdiniz siz? Inksihaf etmish olkelrde kommersiya megsedile seksin genish yayilmasindan? Gulmelidir! Siz yazmazdan gabag hech olmasa arashdirin! Bu hamisi hech neye esaslanmayan fikirdir!!! Kommersiya megsedile seks yoxsullugun yuxari oldugu olkelerde genish yayilib, inkishaf etmish olkelerde yox. Ele inkishaf etmish olkelerin ozunde de bununla esasen hemin olkelerin vetendashlari yox, diger yoxsul olkelerden gelen gadinlar meshgul olur. Bu chox teesuflu haldir; yoxsullugu aradan galdirmag uchun, xususile de gadinlar arasinda, onlari tehsillendirmek ve ishle temin etmek lazimdir!

Gadinlar tekce mehellemizdeki bahali mashin suren gonshu gadinlar ve ya yari chilpag oxuyan mugenniler deyil. Bunlar hem de gachgin sheherciklerinde tek bashina, aile bashcisi olmadan ushaglarini boyuden analardir. Eger gadinlar mustegil olsalar, onlara inkishaf etmeleri ve oz potensiallarindan tam istifade etmeleri uchun sherait yaradilsa, o zaman hemin gadinlar yoxsulluga, hem de exlagsizliga duchar olmazlar... Razisiz?

Bilirsiz xanım siz nədənsə bizim (sizin və mənim) müzakirə etdiyimiz mövzudan qaçmaq istəyirsiniz)) Siz mənə deyin konkret, sizin statistikanızda "inkişaf etmiş ölkələr" və "müsəlman ölkələrinin idarə etdiyi ölkələr" arasına HİV xəstəliyinin çox yayılmasının statistik nisbəti varmı?

"müsəlman ölkələrinin idarə etdiyi ölkələr"də savadsızlığın olmağını mən etiraf edirəm ( ümumilikdə).Amma mənə elə gəlir ki , "düzgünolmayan" savaddansa, "düzgün" savadsızlıq yaxşıdır,amma əlbəttə ki, "düzgün" savadlılıq lap yaxşıdır!(əladır).İndi başa düşün , mən hər dəfə bunu ortalığa atamağımın səbəbi bu idi.

Səbrli olduğunuza və məni başa saldığınıza görə sizə təşəkkür edirəm)) Sizin əminliklə

deməyiniz mənə xoş gəldi.)) Təkrarən statiskavıza nəzər salmağı sizdən xahiş edirəm.) Deyirəm bəlkə həmin ölkələr "müsəlman ölkələrinin idarə etdiyi ölkələrdən" DONAR kimi istifadə etməsidir səbəb? ))

Nəysə xanım, görürəm siz "inkişaf etmiş ölkələrin" .rdığı "gözəl həyat tərzi (avropalaşma)" siyasətinin ( hipnozunun) təsiri altına düşmüsüz. ( üzr isəyirəm, bu da zəifliyi göstərir) Seçin o həyat tərzini və yaşayın.)) Allah köməyiniz olsun.

HÖRMƏTLƏ :gagulik:

MyLord,

yazdiglarinizda namus meselesi diggetimi chekdi. Bu, yalnish stereotipdir ki, eger qadin xaricde tehsil almaga gedirse, orda exlagsizligla meshgul olacag. Sadece olarag kimse ovladina etibar edib bu icazeni verir, kimisi de etibar etmir ve ya sadece olarag inanmir ki, xarici olkede serbest yashaya biler, narahat olur. Xaricde tehsil almish chox insane taniyiram ve mence sizing bu fikriniz onlara garshi edaletsizlik olardi.

EvveLa maragLi fikirLeriniz oLdugunu vurguLAmag isterem. Sonra ise meni sehf basha dushduyunuzu. Menim de 4ox yaxin insanLArim xaricde oxuyub. Men de Shexsen gizLarimi xaricde oxumaga goyaram. Sohbet gizLArina etibar etmeyenLerden. Ya da xaricdeki muhitin gizLarinin agiLLArini bashLarindan chixaracagina inanaLArdan gedir.

Men ozum xaricde tehsil almisham ve xoshbextlikden ele bir ailede boyumushem ki, orda biliye ve savada chox ehemiyyet verilir. Valideyinlerim hemishe isteyibler ki, ushaglari (ve bizim ailede 3 gizdir) savadli olsun ki, cemiyyetde oz yerini tuta bilsin ve gelecekde ozlerini maliyye cehetden temin etmek iqtidarinda olsun. Hegigeten de yanilmadilar, chunki heyat chox geyri-stabildir ve qadin hemishe kishiye arxayin ola bilmez: aile dagila biler, ve ya aile bashchisini hansisa sebebden itire biler. Bele hallar ise etrafda choxdur…

Elbetde ki, gadin kishi ne fergi var. her ikisi savad aLmaLi ve LAzim geLdikde bir aiLeye baxmag gabiLiyyetinde yetishmeLidir. mence hech kimin buna bir shubhesi yoxdur.

Duz deyirsiz, Qurani yozmag olmaz. Amma choxlari mehz bele edir, oz primitiv fikirlerini desteklemek uchun. Etiraf edirem ki, Qurani oxumamisham, amma fikirleshirem ki, chox mutereggi kitabdir ve hech cur inana bilmerem ki, bu forumda bezilerinin iddia edildiyi kimi orda yazilsin ki, ‘qadin hakimiyyete gelse dunyanin sonu olacag’. Belke de yaniliram…

Umid edirem uzun postla sizi yormadim :)

Xeyir. MaragLi oLan postLAr adami yormur. Qurani oxumamisizsa oxumaginizi mesLehet gorurem. Guranin hansi ayesinde siz chekdiyiniz misal deyiLir men biLmirem beLe bir sheyi birinci defe eshidirem. Siz her eshitdiyinize inanirsiz ?:)

Sadece men yene demek isteyirem ki, avropa ya da Amerika gadin hugugLArinin, azadLigLArinin gorundugu oLkelere misaL oLa biLmez. eLe oLsa orda feminizm kimi bir cereyan yaranmazdi.

SaD?Ni sEv...!

QUOTE (Cosmopolitan @ Dec 2 2007, 14:05 PM)

Duz deyirsiz, Qurani yozmag olmaz. Amma choxlari mehz bele edir, oz primitiv fikirlerini desteklemek uchun. Etiraf edirem ki, Qurani oxumamisham, amma fikirleshirem ki, chox mutereggi kitabdir ve hech cur inana bilmerem ki, bu forumda bezilerinin iddia edildiyi kimi orda yazilsin ki, ‘qadin hakimiyyete gelse dunyanin sonu olacag’. Belke de yaniliram…

Umid edirem uzun postla sizi yormadim :gizildish:

Siz nəyisə deyirsiz,sonra səhv olduğunuzu başa düşüb,başqa fikir söyləyirsiz .Mənə elə gəlir ki, məhz siz yazmışdız ki, quranda yazılanları hərə bir cür yoza bilər və məni də yozuçu kimi qələmə verdiz.Mənim dediklərimə görə məhz siz qərar verib məni yozuçu kimi qələmə verirsizsə,sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.))) O ki qaldı (bezilerinin (mənim) iddia edildiyi kimi orda yazilsin ki, ‘qadin hakimiyyete gelse dunyanin sonu olacag’). Əgər mən belə yazmışamsa sizə başqa heç nə deyə bilmərəm.)))

Изменено пользователем Гарышга

QUOTE (Cosmopolitan @ Dec 2 2007, 14:05 PM)

Umid edirem uzun postla sizi yormadim greenyes

Siz nəyisə deyirsiz,sonra səhv olduğunuzu başa düşüb,başqa fikir söyləyirsiz .Mənə elə gəlir ki, məhz siz yazmışdız ki, quranda yazılanları hərə bir cür yoza bilər və məni də yozuçu kimi qələmə verdiz.Mənim dediklərimə görə məhz siz qərar verib məni yozuçu kimi qələmə verirsizsə,sizə dərin minnətdarlığımı bildirirəm.))) O ki qaldı (bezilerinin (mənim) iddia edildiyi kimi orda yazilsin ki, ‘qadin hakimiyyete gelse dunyanin sonu olacag’). Əgər mən belə yazmışamsa sizə başqa heç nə deyə bilmərəm.)))

Fikirlərinizi alt-üst etməyin.Quranda ,axirət gününün əlamətlərindən biri də, qadınların" hakimiyyətə gəlişi "göstərilib(matriarxiya).

Yuxarida yazilan sizin postunuzdandir... Elbette, men buna inanmiram, evvelki postlarimda da qeyd etmishem.

Men hech bir fikrimden geri donmurem ve hesab etmirem ki, hardasa sehv etmishem. Beli, men demishdim ki, istenilern dini kitabi yozmag olar. Bununla demek isteyirdim ki, insanlar oz fikirlerini desteklemek uchun dini kitablari yozurlar. Men demirem ki, bu cur etmek duzgundur ('olar' sozunu men burada 'mumkundur' menasinda ishletmishem).

EvveLa maragLi fikirLeriniz oLdugunu vurguLAmag isterem. Sonra ise meni sehf basha dushduyunuzu. Menim de 4ox yaxin insanLArim xaricde oxuyub. Men de Shexsen gizLarimi xaricde oxumaga goyaram. Sohbet gizLArina etibar etmeyenLerden. Ya da xaricdeki muhitin gizLarinin agiLLArini bashLarindan chixaracagina inanaLArdan gedir.

Elbetde ki, gadin kishi ne fergi var. her ikisi savad aLmaLi ve LAzim geLdikde bir aiLeye baxmag gabiLiyyetinde yetishmeLidir. mence hech kimin buna bir shubhesi yoxdur.

Xeyir. MaragLi oLan postLAr adami yormur. Qurani oxumamisizsa oxumaginizi mesLehet gorurem. Guranin hansi ayesinde siz chekdiyiniz misal deyiLir men biLmirem beLe bir sheyi birinci defe eshidirem. Siz her eshitdiyinize inanirsiz ?:)

Sadece men yene demek isteyirem ki, avropa ya da Amerika gadin hugugLArinin, azadLigLArinin gorundugu oLkelere misaL oLa biLmez. eLe oLsa orda feminizm kimi bir cereyan yaranmazdi.

Salam MyLord,

postunuzu bir daha (du defe daha diggetle!) oxudum. Hegigeten duz anlamamisham sizi :)

Bilirsiniz, men o biri postda da yazdim. Qurani yozmag deyende men bunun mumkun oldugunu demek isteyirdim. Ozu de sohbet yalniz Qurandan getmir. Meselen, ABS-da fundamentalist Mormon sektasi (Fundamentalist Church of Jesus Church of Latter Day Saints) poliqamiyani teblig edirdi ve bu sektanin rehberi bu yaxinlarda 14 yashli gizin artig evli bir kishi ile evlenmesini teshkil etdiyi uchun hebs olundu. Bu insan azyashlilarla aile gurmagi teblig ederken Incile esaslanirdi.

Feminizmi duz geyd edirsiniz. Amerikada ve Avropada qadin huguglari hech de hemishe indiki kimi genish olmayib ve ganunlarla temin edilmeyib. Ele buna gore de feminism cereyani yaranib ki, qadinlar da kishilerle beraber huguglardan faydalansin. Feminism indi Avropada evvelki kimi genish cereyan deyil, baxmayarag ki, hele de qadinlarin huguglarinin gorunmasina xususi digget verirler. Indi esasen chalishirlar ki, qadinlar ve kishilerin aldiglari emek hagginda gender ferqi olmasin, chunki adeten kishi ve qadin eyni derecede professional ve ishinin mutexessisi olsa da, kishilerin emek haqqi daha yuxari olur.

Qurana geldikde ise men umumiyyetle dindar insan deyilem ve ne uchun dinden kenarlashmagim ayri movzunun sohbetidir. Dindar olmadigima gore de axiret gunu, dunyanin sonu, cennet ve cehennem anlayishlarini gebul etmirem. Amma Qurani hokmen oxuyacam... :)

Fikirlərinizi alt-üst etməyin.Quranda ,axirət gününün əlamətlərindən biri də, qadınların" hakimiyyətə gəlişi "göstərilib(matriarxiya)

Yuxarida yazilan sizin postunuzdandir... Elbette, men buna inanmiram, evvelki postlarimda da qeyd etmishem.

Men hech bir fikrimden geri donmurem ve hesab etmirem ki, hardasa sehv etmishem. Beli, men demishdim ki, istenilern dini kitabi yozmag olar. Bununla demek isteyirdim ki, insanlar oz fikirlerini desteklemek uchun dini kitablari yozurlar. Men demirem ki, bu cur etmek duzgundur ('olar' sozunu men burada 'mumkundur' menasinda ishletmishem).

Xanım sizin haqqda hər şey indi aydın oldu. Əgər siz Quranda ,axirət gününün əlamətlərindən biri də, qadınların" hakimiyyətə gəlişi "göstərilib(matriarxiya) yazıları ilə siz yazdığınız " qadın hakimiyyətə gəlsə dünyanın sonu olacaq" deyimləri arasında fərq görmürsüzsə, mən sizə yenə heç nə deyə bilmərəm.

Xahiş edirəm inciməyin, amma sizin azerbaycan dilini başa düşməkdə bir az problemləriniz var.(üzr istəyirəm) Qəbahət yoxdu, yəqin ,səbəb xaricdə oxuduğunuzdan irəli gələ bilər .

Xanım sizin haqqda hər şey indi aydın oldu. Əgər siz Quranda ,axirət gününün əlamətlərindən biri də, qadınların" hakimiyyətə gəlişi "göstərilib(matriarxiya) yazıları ilə siz yazdığınız " qadın hakimiyyətə gəlsə dünyanın sonu olacaq" deyimləri arasında fərq görmürsüzsə, mən sizə yenə heç nə deyə bilmərəm.

Xahiş edirəm inciməyin, amma sizin azerbaycan dilini başa düşməkdə bir az problemləriniz var.(üzr istəyirəm) Qəbahət yoxdu, yəqin ,səbəb xaricdə oxuduğunuzdan irəli gələ bilər .

Tebrik edirem sizi- terbiyesizliyin zirvesine galxmaginiz munasibetile! Eyni cumlede hem tehgir edirsiz, hem de uzr isteyirsiz.

Eger bu size eseblerinizi sakitleshdirmekde komek edecekse, menim azerbaycan dilini pis bildiyimi dushunmekde davam ede bilersiniz! Ele sevincek yazmisiniz ki, 'xanim sizin haqqda her shey indi aydin oldu', ele bil bu movzunun meqsedi menim haggimda neyise aydinlashdirmag imish. Sizin bu yersiz sozleriniz medeniyyetinizin hududlari hagginda yaxshi tesevvur oyadir.

Gayidag movzuya:

1- Qadının tam müsteqil olması günü-DÜNYANIN SONUDUR!

2- Quranda ,axirət gününün əlamətlərindən biri də, qadınların" hakimiyyətə gəlişi "göstərilib(matriarxiya)

Yuxaridaki her iki cumle sizin postlarinizdan goturulub. Buyurun, ferqi izah edin, zehmet olmasa.

əgər Azərbaycanda feminizm cərəyanı yoxsa,bu o demək deyil ki,Azərbaycan qadını azaddir.yoxsa eyni məntiqlə düşünmək olar ki,əgər azərbaycanlılar "rüşvətə yox!" şüarı ilə etiraz etmirlərsə demək bizdə ruşvət olmayıb,yoxdur və olmayacaq da.

Aldatmayaq özümüzü!Azərbaycan qadını azad deyil!O dunyaya goz açırsa əgər,cünki qanunsuz abort edənlərin çoxu gələcək qız valideynləridir.onlar qızı olub,onun kölə həyatının şahidi olunca,onu öldürməyi üstün tuturlar.(qeyd1)

soruşassız niyə kölə?bir insanin ki,hüquqları tapdalanır,ilk öncə yaşamaq hüququ(bax qeyd1),təhsil huququ(əyalətlərimizdə xanımqızların 9 sinifdənartiq oxumasına rast gəlinmir)seşim hüququ,onların gələcəyini valideyni düşünüb secir(bu zəncirdir,cunki o valideyn oz yerinə düşünməyib,onun da əvəzinə vaxtilə valideyni düşünüb.bu zənciri ya valideynlər qırmalı ya övladlar)...bu davam edir xanımqızı bir cavan oğlan ALmayınca(sözün hansı mənasənda anlayırsız anlayin,şəxsən mən bunu al-ver mənasında anlatmağa calışdım)və bu cavan oəlan cevrilir bu xanımın həyat yoldaşına.indi deyim hansi həyatının yoldaşına.əgər bu yoldaş qoyarsa xanim işləyəcək,qoymazsa yox!cunki bu yoldaş düşünür ki,xanimin yeri mətbəxdir.o corab yumaq,uşaq doğmaq və uşaqlara baxmaq+bonus(yemək bişirmək)bacaran üçü birində mətbəx kombaynıdır.və bu yoldaş düşünür ki,"nə var ee arvadıma,pulu qazanıram,bazarlığın edirəm,otursun da evdə!bundan artıq nə istəyir?"

mən avropa ilə müqaisə etməyəcəm,hec isam respublikaları ilə də,ən azından hec hansında olmamışam.sadəcə mənim düşüncəmə görə bunlar insan haqlarının tapdalanmasıdır.necəki itlə evdə oynayırlar,amma axşam gəzməyə .rmağı yaddan cəxarırlar.kobud misala görə üzr istəyirəm.əfsus ki,bəzi kişilərə və hətda bəzi xaminlara bu cür atmosfer sərf edir.onlar başqa cür yaşamaq istəmirlər.sizcə bu azadliqdir?

qeyd 1:hamiləliyin 3cü ayindan sonra edilən abort qanunsuzdur.uşağın cinsi 4 aylığından sonra müəyyən edilir və qızdır xəbərin eşidən valideynlər(əgər belə demək olarsa) artiq formalaşmış dölü öldürürlər.statistika gətirmirəm,osuzda coxunuz rəqəmlərə inanmırsız.

özbaşnalıqla azadlıgın fərqi:(məncə)

özbaşnalıq-məsuliyyətsizlikdir,anarxiyadir.məsələn rüşvətxorluq.

azadliq isə hec kəsin həyatını təhlukə altina atmadan,istədiyin kimi yaşamaqdır(yaşamaq deyirəm aaa,mövcud olmaq yox)azad olanda öz vicdanın qarşısında məsuliyyət daşımalısan.vicdan olmayanda isə o insanlar azadliqdan məhrum edilir.

cox uzun oldu ,eləmi?uzr istəyirəm.:)

bu dünyaya təzə gəlmiş insana o dünyadan danişmaqdan böyük tərbiyyəsizlik yoxdur!(İmanuil Kant)

əfsus ki,bəzi kişilərə və hətda bəzi xaminlara bu cьr atmosfer sərf edir.onlar başqa cьr yaşamaq istəmirlər.

чёртик, maraqli meseleni qeyd etmisiz. Ne uchun qadinlara bu cur sherait serf edir/ qane edir?

Statistikani sevenler uchun: BMT-nin 2007-ci il Azerbaycanda gender munasibetleri ile baqli arashdirmasinda respondentlere bele bir sual verilmishdi: qadinlar oz fikrini musteqil shekilde (ve ya heyat yoldashinin teqdiri olmadan) bildire bilermi? Qadinlarin 70.5 faizi qadinin musteqil fikir bildirmesinin eleyhine olmushdu...

Изменено пользователем Cosmopolitan

Tebrik edirem sizi- terbiyesizliyin zirvesine galxmaginiz munasibetile! Eyni cumlede hem tehgir edirsiz, hem de uzr isteyirsiz.

Eger bu size eseblerinizi sakitleshdirmekde komek edecekse, menim azerbaycan dilini pis bildiyimi dushunmekde davam ede bilersiniz! Ele sevincek yazmisiniz ki, ele bil bu movzunun meqsedi menim haggimda neyise aydinlashdirmag imish. Sizin bu yersiz sozleriniz medeniyyetinizin hududlari hagginda yaxshi tesevvur oyadir.

Gayidag movzuya:

1- Qadının tam müsteqil olması günü-DÜNYANIN SONUDUR!

2- Quranda ,axirət gününün əlamətlərindən biri də, qadınların" hakimiyyətə gəlişi "göstərilib(matriarxiya)

Yuxaridaki her iki cumle sizin postlarinizdan goturulub. Buyurun, ferqi izah edin, zehmet olmasa.

Sizin yazınızı oxuyanda məni bir az gülmək tutdu (tərbiyəsizliyin zirvəsinə qalxmağımdan irəli gələ bilər), həm də bir az təəsüfləndim.Çalışacam sizi sıralanma formasında( siz sevdiyiniz forma) ardıcıl başa salım.

1-Məni tərbiyəsizliyin zirvəsinə qalxmağım münasibətilə təbriklərinizi qəbul edir və sizə dərin təşəkkürlərimi bildirirəm.) (zəifliyinizi mən yox, özünüz sübut etdiniz)

2- Təhqir və tənqidi ayırmağı bacarsanız yaxşı olar. Mən yazdığım acı həqiqəti siz istəsəniz özünüz üçün maksimum səviyyədə TƏNQİD kimi qəbul edə bilərsiz. Orda TƏHQİR yoxdur. ( mən dedim axı azərbaycan dilini başa düşməkdə sizdə bir az problem var, bu da sübut)

3- Acı həqiqəti dedim və xətrinizə dəyə bilər ehtimalı ilə üzr istədim

4- Əsəblərimi sakitləşdirməyə ehtiyac yoxdur,əsəblərim çox sakitdir

5-'xanim sizin haqqda her shey indi aydin oldu' cümləsini sevincək yox, təəsüflə yazmışam. ( mənim yazdıqlarıma mənim yox sizin qərar verib mənim sevincək yazmağımı qeyd etdiyinizə görə növbəti dəfə sizə təşəkkür edirəm)

6- Sizin haqqınızda nəyisə aydınlaşdırmaq mənim üçün maraqsızdır.

7- Mənim yersiz sözlərimin sizdə mədəniyyətimin hüdudları haqda yaxşı təsəvvür oyatdığına görə sizə öz dərin minnətdarlığımı bildirirəm

Qayıdaq mövzuya.

1-Qadının tam müsteqil olması günü-DÜNYANIN SONUDUR! və siz yazdığıniz "qadın hakimiyyətə gəlsə dünyanın sonu olacaq" cümlələri arasında fərqə diqqətlə diqqət yetirin

2-Quranda ,axirət gününün əlamətlərindən biri də, qadınların" hakimiyyətə gəlişi "göstərilib(matriarxiya) və siz yazdığınız "qadın hakimiyyətə gəlsə dünyanın sonu olacaq" cümlələri arasında fərqə diqqətlə diqqət yetirin

3- "tam müstəqil" və "əlamətlərindən biri" söz birləşmələrinə diqqətlə diqqət yetirin

4- Əgər yenə başa düşmədizsə fərqi,onda yardım istəyin.

5- Sizə uzun ömür,can sağlığı və uğurlar.

HƏR HALDA HÖRMƏSİZLİYƏ QARŞI HÖRMƏTLƏ :)

'Terbiyesizliyin zirvesine galxmag' ifadem xoshunuza gelmedi? Mence chox poetikdir :smoking:

Gah deyirsiniz avropalashmanin tesiri altina dushmushem (ozu de guya bu zeifliyin elameti imish), gah da deyirsiz azerbaycan dili ile problemlerim var... Dostum, olmaz ki, ancag movzu hagginda danishag ve siz meni tehqir etmeyesiniz?

Gelin shexsiyyete kechmeden muzakire .raq. Bu sizin achdiginiz movzu oldugu uchun mence siz ozunuz de muzakirelerin maraqli, achiq, semimi kechmeyini isterdiniz.

Fikir azadligini yalniz qanunlarla temin etmek mumkun deyil; bunun uchun cemiyyetin ozunde de dozumluluk ehval-ruhuyyesi olmalidir.

-Albert Einstein

Dozumluluk arsuzu ile,

Cosmo

'Terbiyesizliyin zirvesine galxmag' ifadem xoshunuza gelmedi? Mence chox poetikdir :loool:

Gah deyirsiniz avropalashmanin tesiri altina dushmushem (ozu de guya bu zeifliyin elameti imish), gah da deyirsiz azerbaycan dili ile problemlerim var... Dostum, olmaz ki, ancag movzu hagginda danishag ve siz meni tehqir etmeyesiniz?

Gelin shexsiyyete kechmeden muzakire .raq. Bu sizin achdiginiz movzu oldugu uchun mence siz ozunuz de muzakirelerin maraqli, achiq, semimi kechmeyini isterdiniz.

Fikir azadligini yalniz qanunlarla temin etmek mumkun deyil; bunun uchun cemiyyetin ozunde de dozumluluk ehval-ruhuyyesi olmalidir.

-Albert Einstein

Dozumluluk arsuzu ile,

Cosmo

Kef elə :coffee:

• 2 weeks later...
Forumda Huseyn Derya peyda olub! Istemirem diger user'leri bu deyishme ile bezdirem, ona gore de size PM'e yazdim...

Salam xanim.

Sizin fikrinizin mägzi ilä tam raziyam vä iki älli dästäkläyiräm, amma bildiyiniz kimi häyatda här bir shey nisbi oldugu kimi hämdä färqlidir.Ona görä tam särbästlik vä tam bärabär huquq kälmäläri färqli calarlarda färqli anlam verä bilir,än azindan Azärbaijan dilindä.

Inkishaf etmish ölkälär demokratik ölkälär sayilir,amma burdada nisbilik etibari ilä demokratik principlärdä bu principläri tänzimläyän qanunlarda färqlidir.Sizin saydiginiz ädaläsizliklär,äyriliklär,haqsizliqlar,hüquqlarin taptalanmasi kimi olaylari tam särbästliklä düzältmäk olmaz, bunlari aradan qaldirmaq ücün tam ädalätli,ishläk qanunlarla ehtiyac var. Cadirda yashayan qadina särbästlik deyil,äksinä dövlät säviyyäsindä himayä gäräkdir.Qizlarini gözlärindän känara buraxmamaq övlada etibar etmämäkdän deyil(cox vaxt),ätrafdakilara, onlari ähatä edänlärä etibarsizliqdan iräli gälir.(misal ücün, peshäkar bir sürücü yolu ilä gedir,gözlämädiyi anda bir särxosh sürücü onu vurur.Onun günahi yoxdur amma buna baxmayaraq zärär cäkir vä bu olayin qurbani olur.) Min yolla pul äldä edib övladlarimizin sabahi ücün gün aglamagimiz sabaha inamsizligimizdan iräli gälir.Milli mintalitet kimi qanimiza ishläyän düzgün olmayan tärbiyyä,geriyä .ran fikirlär vä s. bunlar hamisi xästä cämiyyätin bähräsidir,bäyäm oxuyub savad almaq ücün särbästlik lazimdir,xeyir,bunun ücün,zäka, shärait,maliyyä,yüksäk tähsil qanunlari,savadli,peshäsinä layiq vä sadiq müällimlär lazimdir.Hami alim ola bilmäzki,bäs fabriklärdä,zavodlarda,tarllalarda ishläyän qadinlar,bäs xadimälär,ishsizlär,evdar qadinlar,shikäst,xästä qadinlar onlar necä olsun ,tam särbästlik onlara nä verär,älbätdäki hecnä,Onsuzda "qara" ekranlarimizda sähärdän axshama kimi särbästlik täbliq olunur,buda inkishafa yox, faishäliyä(üzür istäyiräm) gätirib cixardir.Nä qädär ki, insanlarin düshüncälärinä yaxshi mänada täsir göstärä bilän saglam cämiyyät yaratmamishiq,bu biabirciliqlar dahada qabaracaq. Bunun ücün isä Dövlät här bir vätändashini ayri ayriliqda himayäsinä götürüb,qaygisina qalmasi, onu qoruyan qanunlar yaradmasi, här bir vätändashi ücün mäsuliyyät dashamasi labüddür.

Birdä onu qeyd etmäk istäyirämki, häyat yaranan andan härbir canlinin ,cansizin öz väziväsi var,bu täbiätin qanunudur,,istäsäkdä istämäsäkdä huquqlarda väzivälärdä färqlidi bunlarin hamisini bir araya gätirmäk qeyri mümkündür.(misal ücün cöldä bitän cicäklä evdä bäslänän cicäk arasinda nä färq var axi ikisidä cicäkdir,amma färq var). Eläcädä kishi vä qadin, onlarin hüquqlqrida,väzifäläridä färqlidir,sadäcä olaraq bunlari äxlaq,etika,hörmät baximinindan tarazlashdirmagi öyränmäliyik.

Изменено пользователем Sari Torpagli Qizi

Однако согласитесть что идут и работы по баранизации...Т.е. есть люди которые всё прекрасно понимают но прикидываются баранамы, ибо бояться стать шашлыком...(WEST)

yoldaşlar!

neye göre siz esl insanın neceliyi haqda düşünmek istemirsiniz ? kime ne dexli var ki, men esl qadını hansı formada, hansı kriteriyalarla görmek isteyirem. Amma, bu gün o veziyyete çatmışam ki, az qalıram Diogensayağı çöllerde şamla insan axtarım...

never GIVE UP!

yoldaşlar!

neye göre siz esl insanın neceliyi haqda düşünmek istemirsiniz ? kime ne dexli var ki, men esl qadını hansı formada, hansı kriteriyalarla görmek isteyirem. Amma, bu gün o veziyyete çatmışam ki, az qalıram Diogensayağı çöllerde şamla insan axtarım...

Yoldaş!

Kim dedi ki,biz esl insanın neceliyi haqda düşünmək istəmirik? Biz sadəcə insanların bir cins (qadın) nümayəndələri haqda müzakirələr .rdıq.Bəs onda kimə nə dəxli var ki, kimsə müasirdir və ya zəmanə adamıdır? Diogensayağı çöllərdə şamla insan axtarışında sizə müvəffəqiyyətlər arzulayıram."Biqeyret" atalar deyiblər ki, axtaran t.r.

• 2 months later...

esl qadin ozune ilk novbede hormet etmelidir. esl gadin gaygikesh ve bashadushen olmalidir. hazircavab mentigli ve hisslerine gapilmayan olmalidir. ve ozunu de yuksek giymetlendirmelidir.chox olmadi? :krasneyu: ))))

KRaSoTa StraSHNayA SiLa

esl qadin ozune ilk novbede hormet etmelidir. esl gadin gaygikesh ve bashadushen olmalidir. hazircavab mentigli ve hisslerine gapilmayan olmalidir. ve ozunu de yuksek giymetlendirmelidir.chox olmadi? :) ))))

Şrifti deyə bilmərəm,ancaq fikirlərinizlə razıyam.

"....O zamandan etibarən mən insanlar arasında əsl ünsiyyəti, ünsiyyətin ən ali, ən uca formalarını axtarmağa başladım...."

E. Qolderness ("O'na məktublar")

• 8 months later...
Nədənsə son zamanlar ictimai qadın müzakirələrinin obyekti kişilər olur,bəzi qadınlarımız (çoxu) kişilərdən narazıdır,çox az qadınlarımız kişilərdən razıdır. BƏS ƏSL AZƏRİ QADINI NECE OLMALIDIR? HÖRMƏTLƏ :gagulik:

Mence Azeri Gadininda Esil Gadinlig Hissi Olmalidi! Yeni Gadini Esas Gozel Gosteren Gadinligdi! Eger Onun Gadinlixi Kishi Terefden Gebul Edilmirse Onda Gadinda Gunah Yoxdu! Galan Hamisi Gadin Terefden Medeniyyete Esaslanarag Serhedi Kecmemek Sherti Ile! Birde Ki, Onu Deye Bilerem Ki, Ola Bilsin Bu Men Terefden Et Token Ve Ya Shit Cumleler Olsun)) Andcag Neye Yozsalarda Yazacam! ) Eshg Olsun Dunyanin En Gozel Ve Vetenperver Olan Azeri Gizlari!!!

Hormetle! El Paso!

Изменено пользователем El Paso

Az?rbaycana, ?n ?ox V?t?np?rv?rlik Hissi ??k?n, Az?ri G?zlar?d?!

Bu M?nim, ??xsi Fikrimdi!

Nədənsə son zamanlar ictimai qadın müzakirələrinin obyekti kişilər olur,bəzi qadınlarımız (çoxu) kişilərdən narazıdır,çox az qadınlarımız kişilərdən razıdır. BƏS ƏSL AZƏRİ QADINI NECE OLMALIDIR? HÖRMƏTLƏ :kavkaz:

Mence Azeri Gadininda Esil Gadinlig Hissi Olmalidi! Yeni Gadini Esas Gozel Gosteren Gadinligdi! Eger Onun Gadinlixi Kishi Terefden Gebul Edilmirse Onda Gadinda Gunah Yoxdu! Galan Hamisi Gadin Terefden Medeniyyete Esaslanarag Serhedi Kecmemek Sherti Ile! Birde Ki, Onu Deye Bilerem Ki, Ola Bilsin Bu Men Terefden Et Token Ve Ya Shit Cumleler Olsun)) Andcag Neye Yozsalarda Yazacam! ) Eshg Olsun Dunyanin En Gozel Ve Vetenperver Olan Azeri Gizlari!!!

Hormetle! El Paso!

:gizildish:

Я - сплошной позитив! Я - сплошной позитив! Я - сплошной позитив. В моей душе нет места негативным эмоциям! Я излучаю свет! Вокруг меня царят любовь и понимание! Все люди братья и творят только добро! Я приближаюсь к нирване! С каждым биением сердца я всё ближе и ближе! Я спокойна! Температура тела равна температуре воздуха! Температура тела ниже температуры воздуха! Кровь всё медленнее и медленнее движется по моим жилам! НИРВАНА! НИРВАНА

əsil qadin ilk öncə qadin olmalidir. sonra səbir sahibi olmalidir.sonra isə özünə hormət etməlidir ki əks tərəfin nümayəndəsi də ona hormət etsin. əgər qadin anadirsa hər addimi atdiqda övladini fikirləshləməlidir

• 3 months later...

Əsil qadın yaxşı ana olmalıdır. təmizkar, baxımlı, agıllı , nə istədiyini bilən, az danışan olmalıdır deyesən men ideal qadın obrazı yaratdım. hə bir də qadın hakimiyyətə gələ bilməz çünki onun kimisə idarə eləməyə vaxtı yoxdu. nəzərinizə çatdırım ki qadınların əksəriyyəti düşünmədən hərəkət edirlər. indi təsəvvür eliyin də bir ölkəni ki düşünməyən və yaxud da fikirləşməyə vaxt tapmayan bir varlıq idarə etsə nələr olar

• 4 months later...
Əsl qadın incə, zərif və gülərüz olmalıdır.

The silence is hurting

Inside it's cold

Sleep or die

Nowhere to go

Nowhere to hide

His light went out

Tarja Turunen "Boy and the Ghost" © 2007

Гость Аза  ханум

Настоящая женщина должна любить , быть любимый и уважаемый ))

Zəhmət olmasa Azərbaycan dilində yazın. Bölmədə rusca yazmaq olmaz.

Изменено пользователем PRIKOLISTKA

Hormatli Xavva! Ne isa menim djavabm Siza chatmir, chalishiram-chalishiram, heir iokhdur. Chokh sagolun, ishim-gudjum iakhshidir, siza saglamlig ham da khoshbahtliht.

Счастлив тот, кто счастлив у себя в доме.

• 1 month later...

Sitat : "...O ki qaldı (bezilerinin (menim) iddia edildiyi kimi orda yazilsin ki, qadin hakimiyyete gelse dunyanin sonu olacag. " B

Böyük alman şairi H. Heyne deyib ki, qadın olmayan yerden pis adam başlayır. Heyatımızı onlarsız düşünmek eslinde heyatı inkar etmekdir. Heyatın davamlılığı birmenalı şekilde qadınların statusundan asılıdır: qadın yaradandır. Qadın ömrümüzün-günümüzün bezeyidir. H. Heynenin bele bir fikri de var ki, dünya tarixini oxuduqca her hansı bir hüner, reşadet, yaxud hadise meni teeccüblendirdikde bezen arzu edirdim ki, o şeyler içerisinde qadın göreydim. Göreydim ki, gizli, örtülü şeyler arasında dünyanı qadınlar idare edir . Olsun...Aileye de bir dünya, bir dövlet demirikmi, meger bu dünyanı, bu dövleti biz kişiler qiymetsizmi sanırıq?! Dünyada ona beraber olan ikinci servetimiz varmı?! Onlar idare etmek, qoruyub saxlamaq missiyası onlara mexsus deyilmi?!

İnsan cemiyyetimnin formalaşdığı ilk illerde qadının cemiyyetde kişilerden bezi üstünlükleri onların statusunu artırmışdı Zaman kekdikce, heyat, dünya kişinin rolunu daha vacib etdi. Qadınlar dünyanın idare edilmesinde iştirak ede bilerler, amma esas sima olsalar, demezdim ki, bay kişilerin halına. Amma deyerdim ki, heyat lezzetsiz ve qiymetsiz olardı.

Qezetlerin birinde oxumuşdum ki, Çinde bir qadın şeherciyi yaradıblar, orada ancaq qadınlar yaşayır. Kişiler de ora razılıqla gede bilerler, bu şertle ki, qadönlarla beraber bazrlıq etmeli, paltar yumalı, yemek bişirmeli, uşaq saxlamalı ve sair, ve sair. Bunumu isteyirik? .............Yox... Qadına ehtiram, qayğı her bir kişinin esl er, ata, munis, sirdaş....olması demekdir. Amma qadın ne qeder idareetme strukturlarına yaxınlaşır, o qeder de ailenin gözelliyi çınqıl- çınqıl qopalaqlanıb tökülür. Ppokuror qadının erine köynek ütülemesine inanmıram.... Nazir qadının N.Kesemenli demişken, geceden xeyli keçmesine baxmayaraq, benövşe kimi qapıda bitib erini gözlemesi ağlabatan deyil.

Men bunları yazarken anamı, bacımı, ömür yoldaşımı bu qadınların içinde hesab etdim. Tebii felaketler ne qeder denşetlidirse, aile felaketleri ondan da beterdir. Qasırğa, zelzele, müharibe insan heyatına son qoya biler, ölüb canını qurtaracaq. Bes aile felaketleri.... Biz hara gedirik....Siz Allah bele şeyleri demeyin, fikirleşmeyin. Dile gelen başa geler deyibler. "Dede Qorqud" da er qadına "halalım" deye müraciet edir. Ele Siz bizim "HALALIMIZ" olaraq qalın...