Перейти к содержимому

Recommended Posts

Salam SANSEY.... CAVAB VER! VAHABI MUSELMAN DEYIL? ONU BIL KI, VAHABI ISLAMA DASHA BASHINI QOYUB IBADET EDEN, ELI (RA)-ni ALLAHLA BIR TUTAN, SUNNELERDEN IMTINA EDEN SHIYEDEN DAHA YAXINDIR! MEN VAHABI DEYILEM, SADECE BUNU ANLAMAQ UCHUN CAHIL OLMAMAQ YETERLIDIR! ALLAH AMANINDA!

Es-Salamu Aleykum!

To _dindar_

Sen gozel sozler deyirsen. Deyirsen ki, men vehhabi deyilem. Yalnizsh cumledir. Men bele deyerdim bu cumleni sen hech muselman da deyilsen.

Achiq qelbden deyirem ki, Hz.Ali(A) dovrunde meydana chixan xavaric senden daha xeyirli ve ustundur. Chunki, onlar heqiqeten de savadsiz ve bedevi erebler idiler. Ne elmden , ne de islamdan ferli bashli xeberleri yox idi. Ona gore de onlari sheytan daha rahat aldatdi. Sen ise adini dindar qoymusan. Hech dinden senden eser-elemet yoxdur. Ozu de muasir dovurde yashayirsan. Elm , texnika ve s. kamil seviyyede inkishaf etmekdedir. Amma bu onu gosterir ki, cahil her zaman cahildir. Ye'ni elmin inkishafi sizin primitiv beyninizin inkishafina hech cur te'sir etmemishdir. Ona gore tovbe , sonra da dua et! Belke Allah-Teala seni cehennemin en alt tebeqelerinde od atesh sahibi etdi.

Es-Salamu Aleykum!

Я очень хочу вернуться в прошлое ... Нет, не исправить свои ошибки... Просто обнять всех тех , кого сейчас со мной нет.

• Ответы 215
  • Created
  • Последний ответ

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Sanaey ola bilerki, yazanda xeta olsun bu sendede var.Amma sen deyen mezlum cox geribedir nece olurki,kishinin alesin bu refdar edir Ali(r.a) hecne demir,sonra gizin bunu edene verir sen dediyin Alinen(r.a) duz kelmir.Kishinen ishiniz yoxdur bu nagil batildir.Yezidin(r.) vaxtinda ise din hele guvvetliydi,Kerbala ise dine ancag zerer verdi. Sen Yezidi(r.) yox kufe ehlin taxsirlandir cunki,onlar onu cagirdi hele onlarda onu oldurdu.Huseyn(r.a) xeyanet gurbanidir.Birde Senya hirslenme bu ne sozlerdi yazixsan.Her kes oz exlagin kosterir.Allahin zalim olmagin senin aglin ele basha dushur, her shey Allahin isteyinen olur Insan suresi 30 cu aye. Hedid 22. Muselmanlarla ne olur taxsir onlarin ozlerindedir lakin Allahinizni ile.Gedri xumu siz deyenden sonra degig oxudum, orda xelifelikden sobet kedmirdi.Senya danishigva bir az fikir ver.

Es-Salamu Aleykum!

To Omar ibn Ali

Hamiya agil verirsen, amma ozun agillanmaq istemirsen?

Sehabe ve 3 xelife baresinde deyilenlere bir shey demek istemirem. Ancaq sen deyesen aglini itirmisen? Chunki, Yezidden Allahin razi olmasi uchun dua edirsen ve Hz.Huseyn(A)i asi oldugunu iddia edirsen. Deyiresen ki, onun vaxtinda din hele guclu idi. Meger Hz.Ali(A) vaxtinda din zeif idi ki, Muaviye qiyam qaldirib asilerin bashchisi oldu? Nece oldu ki, Cemel ve Suffeyn islamin eleyhine ishlediyi vaxt , bu muharibe eden asileri haqq terefdari adlandirisan, elmin qapisi olan Hz.Ali(A)i haqsiz ve edaletsiz oldiugunu iddia edirsen. Hele hech kimden bele agilsiz sozler eshitmemsihdim. Duzudr , men insanlarin insani sevgiden dolayi divane oldugunu bilirdim, amma Allah sevgsinden hech kimi deli oldugunu eshitmemishdim.

Imam Shafii ozunu "El-Umm" kitabinda Hz.ALi(A) ile muharibe .ran Muaviyenin haqsiz oldugunu soyleyir . Imam Ebu Henife ise emevilerden daha chox Ehl-i Beytin imamete layiq oldugunu soyleyir.

Amma sen ise zelaletde olub Peygember(S.A.V.A.S)in neslini usyanchi ve bidetchi oldugunu qeyd edib emevi xenadanin haqq oldugunu soyleyirsen.

Sonda ise sen bir sual vermek isteyirem. deyirsen ki, Kerbela islamin ancaq zererine oldu. O zaman cavab ver mene:

Imam Huseyn(A) shehiddir , yoxsa rafizi?

Es-Salamu Ale men Tabia'l-Huda!

Я очень хочу вернуться в прошлое ... Нет, не исправить свои ошибки... Просто обнять всех тех , кого сейчас со мной нет.

Assalamu eleykum va rahmatullahu va barakatuhu.

elmin qapisi olan Hz.Ali(A)

Bu hedis sehih deyildir.Bir çox elm ehli bunu zeif hesab edir.Aşağıda o alimlerin adları ve bu hedis barede dediklerini teqdim edek.

Buxari demişdir: Münker hedisdir, heç bir veçle sehih ola bilmez!. (“el-Meqasiu-l-hesene”, seh. 170)

Ebu Hatim demişdir: Esası yoxdur. (“Keşfu-l-xefe”, cild 1, seh. 235)

Ebu Züra demişdir: Ne qeder insanlar bu hedisle özlerini xecil edibler. (“Tarixu Bağdad”, cild 11, seh. 205)

Tirmizi demişdir: Bu hedis qerib ve münkerdir. (“es-Sünen”, “Kitabu-l-menaqib”, “Bab-Menaqib Eli”, 3723)

Üqeyli demişdir: Bu metinde (bu menada) sehih bir şey yoxdur. (“ed-Duafe el-Kebir”, cild 3, seh. 150)

İbn Hibban demişdir: Bu (hedisin) heç bir esası yoxdur.(“el-Mecruhin”, cild 3, seh. 151)

Ed-Deraqutni demişdir: Bu iztirablı ve qeyri sabit hedisdir. (“el-İlel”, cild 3, seh. 247)

İbn Cöuzi demişdir: Sehih deyildir.Heç bir esası yoxdur. (“el-Mauduat” c. 1 seh. 349)

En-Nevai demişdir: (Bu hedis) Uydurmadır.(“Fathu-l-Maliki-l-Eliyyi”, seh. 51)

İbn Teymiyye demişdir: (Bu hedis) Uydurmadır.(“Mecmeu-l-fetava”, cild 18, seh. 377)

Ez-Zehebi demişdir: (Bu hedis) Uydurmadır. (“Telxisu-l-müstedrek”, cild 3, seh. 126)

El-Albani demişdir: (Bu hedis) Uydurmadır. (“Daifu-l-cami”, 1416)

Muzekkire:Sen bashga doyushleri bu hadise ile bir etme, cunki bu sefer umre etmek ucunidi tebiiki silahsiz idiler.O baxtki Osmanin(r.a) getil xeberi keldi,Peygamber(s.a.v) biet etdirdi ve bu onun fikri idi. Hami biet etdiki, olenecen doyushecekler ve gacmicaglar. Peygamber(s.a.v) onlar ucun demishdirki,siz yer uzunde en xeyirlisiz. ve bashga rivayetde deyibki,agac altinda beet edenlerden hec biri cehenneme kirmicek.Birde yaddan cixartma ki, Ali(r.a)da orda idi. Amma sahabeler barede ise sozunden ele cixirki, Guranda ziddiyat var. Nece olur ki, bir yerde terifleyir ve bir yerde pisliyir? Ola bilerki, bezileri barede nece deyilib lakin sonra onlari bagishlamasi barede xeber verib.Maraglidi hansi sahabi ehdine vefa cixmayib?Siz onlar barede ozunuzden zox deyirsiz. Sen Osman(r.a) xilafetine ele yanashirsanki,senin dediyinden Ali(r.a)yede ten edirsen cunki onun xilafetinden coxu razi olmadi, tebiki biz bu barede hecne demirik.Biz raziyigki,onlar kerek Alinen(r.a) razilashardilar.Onlar artig ona beet etmishdiler lakin Osmanin(r.a) muselmanlarin gabaginda oldurulmesi ucun bezileri ozlerin taxsir korurdiler, xususende onlar gohumlari idi ve Ali(r.a) Osmanin(r.a) gatillerin oldurmek meselesind bir muddet kozlemeyi meslehet korurdu.Bu hadiseden hami peshman oldu hetta Alide(r.a) biz bildik ki,artig sulh baglanmishdir lakin xavaricler bunu pozurlar. Sahabeler xeta ve kunah edibler hec kes bundan gacmir, lakin biz xususen onlardan danishnda ehtiyatla yanashirig xususende bilendeki,onlar islam ucun cox etdiklerin bilende Ali(r.a) Maviyye(r.a) ile sulh bagladi ve daha muharibe onlarin arasinda olmadi. Hemcinin Hasenle(r.a) ve Huseynle(r.a) onlarda ona biet etdiler.

Sansey ola bilerki, yazanda xeta olsun bu sendede var. Amma sen deyen mezlum cox geribedir nece olurki, kishinin alesin bu refdar edir Ali(r.a) hecne demir, sonra gizin bunu edene verir sen dediyin Alinen(r.a) duz kelmir. Kishinen ishiniz yoxdur bu nagil batildir.Yezidin(r.) vaxtinda ise din hele guvvetliydi,Kerbala ise dine ancag zerer verdi. Sen Yezidi(r.) yox kufe ehlin taxsirlandir cunki,onlar onu cagirdi hele onlarda onu oldurdu.Huseyn(r.a) xeyanet gurbanidir.Birde Senya hirslenme bu ne sozlerdi yazixsan.Her kes oz exlagin kosterir.Allahin zalim olmagin senin aglin ele basha dushur, her shey Allahin isteyinen olur Insan suresi 30 cu aye. Hedid 22. Muselmanlarla ne olur taxsir onlarin ozlerindedir lakin Allahinizni ile.Gedri xumu siz deyenden sonra degig oxudum, orda xelifelikden sobet kedmirdi.Senya danishigva bir az fikir ver.
Amma sen deyen mezlum cox geribedir nece olurki, kishinin alesin bu refdar edir Ali(r.a) hecne demir, sonra gizin bunu edene verir sen dediyin Alinen(r.a) duz kelmir.

Ay bisavad yazanda ele yaz ki, oxuya bilek senin nagis aglindan gelen fikirleri. Ay filankes men yazdim sene niye Hz. Eli susurdu, sebr edirdi. Gizini ise vermemishdi sen dediyin adama.

Yezidin(r.) vaxtinda ise din hele guvvetliydi.

Ay bineva, ay alchag insan sen Yezide hagg gazandirirsan? Senin boyuvu yere soxum ay Omer. Sonrada sineva vurub deyirsen ki, biz hagg yoldayig. Ay bisavad nece olur ki Allah Huseyndende razi olur, Yeziddende hemchinin. Ay bisavad biz sehabeleri lenet eleyende bize irad tutursuz. Sehabelerin gunahlarini ve azginliklarini gosterende size, ehtiyat edirsiz bir soz demeye, indi ne oldu ay Yezid ashigi ehtiyat elemirsen ve Allahin razi olmasini isteyirsen o kafir ve mertud Yezid uchun. Ola biler ki Yezidde hagg olsun, Huseynde? Senin fikrive gore Peygember balasinin bashini kesen shexs uchun Allahin raziligini istemek olar? Allah lenet elesin Yezide. A bala sen azmisan yoluvu, yazigsan Allah hidayet elesin seni. Qiyamet gunu cavab vere bileceksen Allaha bu sozlerive gore?

Allahin zalim olmagin senin aglin ele basha dushur, her shey Allahin isteyinen olur Insan suresi 30 cu aye.

Ay bisavad sene men sual verdim. Allah isteyib ki, musulmanlari kafirler oldursunler? Ay bisavad habaxdan insan suresinde 30 aye olub? Chobaniviz Gamet bele oyredib size? Deyesen Qurani tehrif elemisiniz? Ay bisavad deyim bilesen ki, Insan suresi 6 ayeden ibaretdi. :gizildish:

Gedri xumu siz deyenden sonra degig oxudum, orda xelifelikden sobet kedmirdi.Senya danishigva bir az fikir ver.

Ne oxumusan Omerchik? Hansi kitabi oxumusan? Nece yeni orda sohbet xelifelikden getmir? Deyesen gozlerin kor olub? "Men her kesin movlasiyamsa, Eli de onun movlasidir." Bu sozleri nece basha dushursen?

Assalamu eleykum va rahmatullahu va barakatuhu.

Bu hedis sehih deyildir.Bir çox elm ehli bunu zeif hesab edir.Aşağıda o alimlerin adları ve bu hedis barede dediklerini teqdim edek.

Buxari demişdir: Münker hedisdir, heç bir veçle sehih ola bilmez!. (“el-Meqasiu-l-hesene”, seh. 170)

Ebu Hatim demişdir: Esası yoxdur. (“Keşfu-l-xefe”, cild 1, seh. 235)

Ebu Züra demişdir: Ne qeder insanlar bu hedisle özlerini xecil edibler. (“Tarixu Bağdad”, cild 11, seh. 205)

Tirmizi demişdir: Bu hedis qerib ve münkerdir. (“es-Sünen”, “Kitabu-l-menaqib”, “Bab-Menaqib Eli”, 3723)

Üqeyli demişdir: Bu metinde (bu menada) sehih bir şey yoxdur. (“ed-Duafe el-Kebir”, cild 3, seh. 150)

İbn Hibban demişdir: Bu (hedisin) heç bir esası yoxdur.(“el-Mecruhin”, cild 3, seh. 151)

Ed-Deraqutni demişdir: Bu iztirablı ve qeyri sabit hedisdir. (“el-İlel”, cild 3, seh. 247)

İbn Cöuzi demişdir: Sehih deyildir.Heç bir esası yoxdur. (“el-Mauduat” c. 1 seh. 349)

En-Nevai demişdir: (Bu hedis) Uydurmadır.(“Fathu-l-Maliki-l-Eliyyi”, seh. 51)

İbn Teymiyye demişdir: (Bu hedis) Uydurmadır.(“Mecmeu-l-fetava”, cild 18, seh. 377)

Ez-Zehebi demişdir: (Bu hedis) Uydurmadır. (“Telxisu-l-müstedrek”, cild 3, seh. 126)

El-Albani demişdir: (Bu hedis) Uydurmadır. (“Daifu-l-cami”, 1416)

Sehv elemiremse bele hedisler var ehl-sunneni kitablarinda, men senin azgin kitablarini demirem ha "musulman":

Tirmizi, Sahih c. 2, s. 214’de

“Ben hikmet eviyim Ali de onun kapisidir; hikmeti isteyen kapidan gelmelidir.”

Ebu Davud Sunen s. 356’da, imam Ahmed bin Hanbel Musned c. 1, s. 278’de, Buhari, Sahih, c. 1, s. 46’da ve c. 10, s. 241’de musned olarak:

Hz. Ali (a.s)’ın bele buyurdugunu rivayet etmishlerdir; “Bana istediginiz sheyi sorun. Bana sordugunuz her sheyin cevabını veririm.”

Suyuti Tarih’ul- Hulefa, s. 124’de, Bedruddin Hanefi, Umdet’ul- Kari’de, Taberi, Riyaz’un- Nazre, c. 2, s. 198’de, Suyuti, Tefsir-u İtkan, c. 2, s. 319’da, Askalani, Feth’ul- Bari, c. 8, s. 485’de ve Tehzib’ut- Tehzib, c. 7, s. 338’de, Hz. Ali (a.s)’in shoyle buyurdugunu rivayet etmektedirler:

“Bana sorun. Allah-u Teala’ya and olsun ki, kiyamete kadar olacaklar hakkinda sordugunuz her sheyi size haber veririm. Benden Allah’in kitabini sorun. Allah-u Teala’ya and olsun ki her ayetin gece mi indigini, yoksa gunduz mu, yumushak toprakta mi, yoksa dagda mi nazil oldugunu bilirim.”

Изменено пользователем sensey

Senya bele sebr olar Ali(r.a) siz gorxag oz haggin hetta alesin goruya bilmiyenkimi vesf edirsiz.Amma sen istemesende o gizin Omere(r.a) verib,korsenirki sen ozun hec oxumamisan,yada ticani bunlari yazmayib.Siizin Kuleyni bax furu minel kafi kitabun nikah bab tezvic Ummu-Kulsum(r.a) nece korursen hetta feslin adin bele goyub.Ozude mesumlardan kelibhaa.Sizde bunu hami deyib,senya bir az insafla yanash.Amma Omer adin Ali(r.a) oz oglanlarnin birinin adig adlandirib senya hardan cixdi.Ola biler ki, Yezid(r.) Huseynin(r.a) olumunde kunahi olsun amma en boyuk kunahi onu cagirib aldadib oldurenler ucundur sen onlar barede ne deyirsen,mene maraglidir cunki,sencox savadlisan.Senya insan suresinden deyende bizim gurana baxdim, dedim belke sehf yazmisham lakin kordumki duzdur insan suresi 31 ayedir.Sizde 6 dir ola biler bu ola bilsinki, Mehdideki gurandadir.Amma axirinci kelimede Ali(r.a) xelife olmagna hecne yoxdur, eker ele olsaydi Ali(r.a) olardi.O kishi idi sizin kimi xususende seninkimi delildi on kore oglanlarnin birinin adin Omer ve oz gizin Omere(r.a) verdi,sen istemesende ona kore bu ad eladir ele deyilmi senya?

Senya bele sebr olar Ali(r.a) siz gorxag oz haggin hetta alesin goruya bilmiyenkimi vesf edirsiz.Amma sen istemesende o gizin Omere(r.a) verib,korsenirki sen ozun hec oxumamisan,yada ticani bunlari yazmayib.Siizin Kuleyni bax furu minel kafi kitabun nikah bab tezvic Ummu-Kulsum(r.a) nece korursen hetta feslin adin bele goyub.Ozude mesumlardan kelibhaa.Sizde bunu hami deyib,senya bir az insafla yanash.Amma Omer adin Ali(r.a) oz oglanlarnin birinin adig adlandirib senya hardan cixdi.Ola biler ki, Yezid(r.) Huseynin(r.a) olumunde kunahi olsun amma en boyuk kunahi onu cagirib aldadib oldurenler ucundur sen onlar barede ne deyirsen,mene maraglidir cunki,sencox savadlisan.Senya insan suresinden deyende bizim gurana baxdim, dedim belke sehf yazmisham lakin kordumki duzdur insan suresi 31 ayedir.Sizde 6 dir ola biler bu ola bilsinki, Mehdideki gurandadir.Amma axirinci kelimede Ali(r.a) xelife olmagna hecne yoxdur, eker ele olsaydi Ali(r.a) olardi.O kishi idi sizin kimi xususende seninkimi delildi on kore oglanlarnin birinin adin Omer ve oz gizin Omere(r.a) verdi,sen istemesende ona kore bu ad eladir ele deyilmi senya?
Amma sen istemesende o gizin Omere(r.a) verib,korsenirki sen ozun hec oxumamisan,yada ticani bunlari yazmayib.Siizin Kuleyni bax furu minel kafi kitabun nikah bab tezvic Ummu-Kulsum(r.a) nece korursen hetta feslin adin bele goyub.Ozude mesumlardan kelibhaa.

Kuleyninin kitabinda zeif hedis ve revayetler var. Bu Ummul-Gulsum meseleside zeif revayetdir.

Yezid(r.) Huseynin(r.a) olumunde kunahi olsun amma en boyuk kunahi onu cagirib aldadib oldurenler ucundur sen onlar barede ne deyirsen,mene maraglidir cunki,sencox savadlisan.

Ay bisavad niye ehtiyat elemirsen, belkem yoxdur Yezidin gunahi Huseynin olumunde? Omer sene sual verirem gachirsan. Kishi ol. Hagg kim iledi: Huseyn ile yoxsa Yezid ile? Cavabivi gozleyirem.

Senya insan suresinden deyende bizim gurana baxdim, dedim belke sehf yazmisham lakin kordumki duzdur insan suresi 31 ayedir.

Dogrudanda Gamet chox varli chobandir, gor onun ne geder goyunu var. Ay Omer yaz mene gorum Insan suresinin ayelerini, gorek ne geder olacak.

Kuleyninin kitabinda zeif hedis ve revayetler var. Bu Ummul-Gulsum meseleside zeif revayetdir.

Ay bisavad niye ehtiyat elemirsen, belkem yoxdur Yezidin gunahi Huseynin olumunde? Omer sene sual verirem gachirsan. Kishi ol. Hagg kim iledi: Huseyn ile yoxsa Yezid ile? Cavabivi gozleyirem.

il

Kuleyninin kitabinda zeif hedis ve revayetler var. Bu Ummul-Gulsum meseleside zeif revayetdir

Sen gorunur ki, ozunden danishirsan. Sizin alimler deyir ki, Kuleynide olan her bir shey sehihdir, xususile de bunu AbdulHuseyn deyir. Bu meseleni butun tarixchiler ve sizin butun kitablar deyib. Kuleyni neinki hedis, hetta feslin adini ele qoyub. Ona gore senin bu sozun ele ozun uchundur. Haqqi qebul etmek istemirsen.

Men dedim ki, Yezidin (r.) taxsiri var. Yezidin (r.) sehvi o idi ki, o gerek Huseynle (r.a.) uzbeuz gorusheydi. Huseyn (r.a.) de axirda bunu istedi, amma artqi gec idi. Sen onu chagiran Kufelilerden danish. En boyuk gunah onlarindir. Yezid (r.) Huseyni (r.a.) oldurmek isteseydi, gedib ele Mekkede oldurerdi, hech qoymazdi Kerbelaya chixmaga. Kufeliler barede ne deyirsen?

Sen burda ozun demishken esil qoyunlugunu gosterdin. Sen hech oxuya da bilmirsen ki. Men yazmisham ki, Insan suresi, 30-cu aye. Ve bu sure 31 ayedir. 29-cu cuzun axirinci surelerinden biridir. Amma sen deidyin ise, ya Mehdinin yanindaki Qurandir (hansi esil Quranla hech bir herfi de duz gelmir), ya da da 6 ayelik en-Nas suresi ile sehv salmisan. Oxuyanda telesme, savadsizligindan mene qoyun dedin. Hansi ki, sen artiq choxdan qoyunsan, sadece olaraq bundan xeberin yoxdur.

Изменено пользователем Omar ibn Ali

Sen gorunur ki, ozunden danishirsan. Sizin alimler deyir ki, Kuleynide olan her bir shey sehihdir, xususile de bunu AbdulHuseyn deyir.

gel bele danisha qsen menim sualima cavab ver. sora men sene deyerem navar ne yox ok?

1-ci sual siz buxari ,muslum,ve tirmizi bu kitablari ne derecede sehih sayirsiz heqiqetende orda yazilanlar hamsi sehihdir ki, siz bu kitabi sehih adlandirmisiz?

2-ci BIZ kuleynin kitabni sehih adi qoymushuq eger sehih adi vermishikse bes niye sehih usuli kafi adlanirmir bu kitab?yox eger vermemishikse bes niye sen bize gucnen yeridmek isteyirsen ki, sen dediyin he4disi bizim alimler qebul edir?

1. Biz 6-kitabin demirik hamisi sehihdir, feqet 2-sehih adlandiririq. ve bunu demey isteyirik xususen bu 2-kitabda coxsu sehihdir! lakin zeif hedisler ordada var, lakin bu cox azdir. hemcinin bunu butun umet qebul edib ki, Qurandan sonra en sehih kitablar bunlardir xususende buxari.

2.Amma kuleyniye sehih adini siz yox Mehdi qoyub. neyinki Kuleyni siz 4-kitaba sehih deyirsiniz. diyesen sen bilmirsen kuleynin kitabi Kafidir axi. yeni "kifayet". cunki Kuleyni nece sizin kitablarda deyilir ki, bu kitabi yazandan sonra Mehdiye verib. Mehdi oxuyandan sonra deyib "Kafa li shiatine" yeni bu bizim shialermize kifayetdir. burda sual cixir! ya siz yalan deyirsiniz bele hadise olmayib!

yada imam Mehdinin hedis elminden xeberi olmayib. nece ola biler ki, 16-min hedisden 10-min hedisi zeif olan kitab desin ki, bu bizimim shiyelermize kifayetdir. bu shiyelerde qaranliq meselelerindedir, hansi ki, aydin deyil.

Beli muharibe etmek istememeyi ona koredirki muselmanlar zeyifidiler,lakin beet hele ona koreydi birden ola bilerde mehz buna kore lakin sonra xeber keldiki o salamatdir.Amma......

Sen yene basha dushmedin. Peygember bu doyushde muharibeye yox, sulhe devet edirdi. Amma muselmanlar ona itaet etmeyende Peygember onlardan naraziliq edir ve sonra onlar peshiman olanda tezeden onlardan biyet isteyir.sen ise deyirsen Peygember ozu beyeti teklif edir. Axi bu duz gelmir.eger Peygember evvelceden muharibe etmek isteyirdise evvelceden hazirliq gorerdi.sehabeler barede mutlaq soz demek duz deyil. Ve men demirem ki, Quranda ziddiyetvar bunu sen bele basha dushdun. Men deyirem ki, bir aye o biri ayeni achiqlayir. Quran mominlerin sifetini sayanda hamisini bir ayede saymayib. Bezilerini bir ayede bezilerini bashqa ayede sayib. Yaxud cehennem ehlinden hamisini bir ayede danishmayib. Muxtelif ayelerde danishib. Bu Quranda ziddiyet demek deyil. bir yerde buyurur, momin odur ki, namaz qilar, bir yerde buyurur zekat verer bir yerde buyurur cihad eder bir yerde buyurur infaq eder. Bunlar ziddiyet deyil.

Hz.Ali barede men sene dedim axi biz Ehli-beyti mesum sayiriq. Ona gore burda Aliden sohbet gede bilmez.

Sehabelerin bagishlanmasi, bu bir az diqqet edilesi sozdur. Sen deyirsen Allah deyib ne gunah edirsiz edin men sizi bagishlayacam??? Onlarda arxayin olub ellerinden geleni etsinler ki, onsuz da biz cennetliyik.senin ozun deyirsen ki, onlar duz etmeyib.

Niye Ali dovrundeki musalmanlar barede bir soz demirsiz? Deyin bizim uchun bunun hech bir eybi yoxdur. Deyin cammat dunyalarina gore Aliden razi ola bilmezdiler. Chunki, Ali ele adeletli idi ki, hech kime serf etmirdi bezilerinden bashqa. Ali hakimiyyete gelende buyurdu: menden qabaqki xelifeler hakimiyyeti bir gune qoyublar ki, men Alide onu duzelde bilmerem.

Birdeki, Hz. Alide xelife idi ve oda olduruldu bes sence Ayishe ,muaviye ve bashqalari niye xelifenin qisasini almaq istemediler. Ayisheye ki Ali osmandan daha yaxin qohum idi???

Hz.Alinin bu meselede gozlemesi ise;(elbetde biz bunu qebul etmirik)

1.bilirdiki, tez hechne etmek olmaz gerek her shey aydinlasha veziyyet chox qarishiq idi.

2.ya da bunu qesden edirdi. Elbetde bunu ne sen need men qebul edirik. Demeli 1-ci variant duzdur bele olan halda “muselmanlar” duz etmedi. Tarixdede gorsenir ki, fitneden bashqa bir shey elemeiler. Bele olan halda Hz. Ali nece peshiman ola bilerdi???

Sehabeler barede ise ehtiyatla davranmaq lazim deyil gerek heqiqeti deyesen ister sehabe olsun istersede bashqasi. Amma burdada bir az semimi danishmadin siz de sehabeler barede qerezli danishirsiniz. Niye Selman , Ebu -zer , Miqdad , Emmar, ve sairleri haqda danishanda o biri sehabelerle bir tutmursuz halbuki, onlar hamisindan chox ISlama xidmet edibler? Amma yezid sehabe olmaya –olmaya bunlardan ustundur?

Birde sene deyim ki, biyetle sulh imzalamaqi qarishdirma. Bunlar ayri-ayri sheylerdir. Meselen Hz.Peygember mekkelilere biyet etmeyib onlarla sulh baglayib. Bu o demekdir ki, men hele ki, zeifem .amma gucu olandan sonra esla razi olmur ki, muselmanlar narahat olsun. Hz. Alinin ve Hz.Hesenin ishi beyet yox sulh idi. Amma Imam Huseynin ise muaviyeyle hech sulh muqavileside olmayib. Chunki, ne qader Hz.Ali ve Hz. Hesen hakimiyyetde idi muaviye bu hiylesini davam etdirib.amma imam Huseyn ise hakimiyyetde olmayibsenin fikrive gore yezid muaviyenin ishini devam etdirib. Eger imam Huseyn muaviyeye biyet etmishdise gerek yezide de edeydi. Tarix ise eksini gosterir.

BIZ kuleynin kitabni sehih adi qoymushuq eger sehih adi vermishikse bes niye sehih usuli kafi adlanirmir bu kitab?yox eger vermemishikse bes niye sen bize gucnen yeridmek isteyirsen ki, sen dediyin he4disi bizim alimler qebul edir? 

(Shiyelerin Buxarisi adlanan) Kuleyninin kitabindaki hedisleri shie alimleri sehih sayir hetta Kuleyni ozude muqeddimede yazir ancaq sehih ve duzgun melumatlari yerleshdirib.

Nuri Teberisi "Mustedrek" c 3 seh.532. kafi kimi islamda kitab yazilmayib. Bu kitab shia mezhebinin mesderidir.

Meclisi ve Memqani deyir kafi en deqiq kitabmizdir ve deyirler ki, Kuleyni bu kitabi yazanadan sonra Mehdiye verdi ve Mehdi dedi ki, bu kitabdaki, hamisi sehihdir ve bu Kitab menim shieyelerime kifayetdir.

Amma bu Kuleyninin dedikleridir o kitabda rast gelinen nagillara, uydurmalara tehriflere hec yerde rast gelmersen.Sizin bezi alimler hetta onun Kitabinda rast gelinen hedisleri sozsuz semirsiz qebul edenleride olur buna misal.

“Usulu Kafi”de, kitab “Quranın fezileti”, bab “Navadir”de keçen hedisi şerh ederken deyir: “Cebrailin Peyğembere getirdiyi kitab 17000 ayedir”. “Muratu-l-Uqul”da hedisin sehih olduğunu deyir.( “Miratul-Uqud”, cild 2, seh. 532.) İbn Bavabeyh de “Etiqadat” kitabında (seh. 102), bu hedise “sehihdir” deyir.

Goresen nardaran yene sen deyeceksen yox sehih saymiriq? Sene inanaq alimlerine?

Изменено пользователем Buxari

Korsenirki,sen bu hadiseni az oxumusan. Men yene oxudum ve kordumki, beet meselesi mehz doyushe kore idi lakin sonra xeber keldiki Osman(r.a) sagdir.Amma sahabelerin itaet etmemeyi ise Peygamber(s.a.v) o vaxt korduki artig mekkeye umre ucun kire bilmicek, ona kore dediki,bashlarnizi girxin ve gurbanlarnizi kesin. Bu hadise bashgadir sen iki hadiseni gatmisan.Eker sen bu hadiseye ve bashgasina teene edirsense bu Aliye(r.a) aiddir cunki, oda onlarin arsindaydi.Hetta sulhi yazanda mushrikler bezi kelmeleri pozulmasin istediler Peygamber(s.a.v) Aliye(r.a) dediki, poz Ali(r.a) pozmadi.Siz bele hadise olanda pis fikirleshmeyin yaxshi zende olun.Ona kore sen iki hadiseni gatmisan.O beet mehz doyush ucun idi. Sahabeler arxayin olub kunah etmirdiler bunu sen ele basha dushmusen.Amma Alinin (r.a) 3 evvel xelife barede sen deyen kimi demesi bohtandir.Nehcul belagede 3 xelifenin xelifeliyin etiraf edir.Eksine senin dediklerne muxalif bax nehcul belageye sahife 350. 193. 234. 366,367. Eslelen Ali(r.a) xelife olmag istemirdi.Amma Alinin(r.a) gisasi ise kimden? Cunki, artig nehavend olmushdur ve xevaricler mehv edilmishdir.Amma onun peshman olmagin tarixde bildirilir. Amma sahabeler arasinda ferg duz deyil biz onlardanda danishirig bax bizim hedis kitablarmiza ayrica-ayrica hamisinin fezileti barede ne deyilibse geyd olunub.Heckes Yezidi (r.) onlardan ustun etmeyib,Yezid(r.) onlara cata bilmez.Sen bunu hardan koturdun?Amma Alinin(r.a) Maviyye(r.a) arasinda beli sulh idi, men demedimki beetdir .Amma Hesen(r.a) ile ise sulh ve beet idi, ve bu beet hetta sizin tarixciler geyd edibler meselen Yagubi 2/215.Mesudi murucul zeheb 2/431. irshad 190 bu mufidindir.keshful gimme 540,541.ricalul keshshi 102,103. ve s. Burda kosterilirki, Huseyde(r.a) Maviyye(r.a) beet etdi.Beli tarix bize kosterirki, Maviyye(r.a) olenden sonra neinki Huseyn(r.a) ve bashgalarida xelife olmag isteyirdiler .

1. Biz 6-kitabin demirik hamisi sehihdir, feqet 2-sehih adlandiririq. ve bunu demey isteyirik xususen bu 2-kitabda coxsu sehihdir! lakin zeif hedisler ordada var, lakin bu cox azdir. hemcinin bunu butun umet qebul edib ki, Qurandan sonra en sehih kitablar bunlardir xususende buxari.

2.Amma kuleyniye sehih adini siz yox Mehdi qoyub. neyinki Kuleyni siz 4-kitaba sehih deyirsiniz. diyesen sen bilmirsen kuleynin kitabi Kafidir axi. yeni "kifayet". cunki Kuleyni nece sizin kitablarda deyilir ki, bu kitabi yazandan sonra Mehdiye verib. Mehdi oxuyandan sonra deyib "Kafa li shiatine" yeni bu bizim shialermize kifayetdir. burda sual cixir! ya siz yalan deyirsiniz bele hadise olmayib!

yada imam Mehdinin hedis elminden xeberi olmayib. nece ola biler ki, 16-min hedisden 10-min hedisi zeif olan kitab desin ki, bu bizimim shiyelermize kifayetdir. bu shiyelerde qaranliq meselelerindedir, hansi ki, aydin deyil.

NARDARAN xeste oldugundan men onun yerine yaziram tanish olun 2-ci Nardaran yeni qardashi.

1- Qardash gel sen dediyin ummete bizi salma ok?

oyredmek olmasin biri muselman olmayan achib oxuyar bu kitablari buxarini nezerde tuturam orda ki, sen deyen kimi zeyif hedisi gorer chashib eliyer siz gelin bu kitablari Quranla bir seviyede tutub sehih adi vermiyin verndede bu curne edin SEHIHI BUXARI ILLA FLAN HEDISLER OK?

2-Evvela istiyirsenn sohbetimiz axira kimi olsun chalish Peygamber nevesini adini yazanda (Allah RAZI olsun) yaz ok? her halda muaviye yazirsansa gerek bunuda yazasan ok?

beli sen dediyinle men raziyam ve butun shiye ummetide IMAM MEHDI(E) bu kitab haqqinda dediyin sozleri ishledib ba sherti ve shuruti.

mesele beledi ne olar diqqetle oxu 2-defe yazmaga halim yoxdur.

SHexsen Kuleyni imam,ve indiki soraki kechmishdeki shiyeler hami bilirdi ki, kitabda sehih ve zeyif xurafata yaxin hedisler ver Kuleyni bu zeyif hedisleri qesden cem edib bize chatidirmaq uchun ki,baxin bu hedisler yalandir filan filan hedis zeyifdir amma yerde qalan sehihdir bunda Kuleyninde xeberi var idi bu deqiqenin ozundede Alimlerimiz bilirler birce -birce hansi hedis bu kitabda sehihdir hansi yalanchi ve qeyri sehih okeymiiiiiiii?

Korsenirki,sen bu hadiseni az oxumusan. Men yene oxudum ve kordumki, beet meselesi mehz doyushe kore idi lakin ....

Bu ele hemin meseledir sen qarishdirmisan. Peygember ele hemin seferde Osmani gonderir ki, get onlara de ki, biz ziyarete gelmishik. Biz dava etmeyeceyik. Bes sence Hz.Peygember osmani ne uchun mekkeye gondermishdir?

Hz.Ali baresinde yene deyirem ki, biz tene etmirik. Biz onu bele ishlerde mesum bilirik.yene deyirem ki, biz sehabelerin hamisini pis qebul etmirik bezilerine yaxshi insan deyirik.sen narahat olma men Hz.Aliye hech vaxt tene etmerem.

Hz.Alinin hudeybiyye sulhunde yazini pozmasi eslinde onun imanindan gelen bir sheydir.bu hadise bele bash verir ki, muqavile yazilanda Peygember adi qabaginda “resulallah” yazilir. Mekkeliler deyir ki, biz senin peygember olmagivi qebul etmirik. Bunu chixart. Hz.PeygemberHz. Aliye deyir ki, bunu sil. HZ.Ali deyir : Ya resulallah, men istemezdim senin meqamivin ustundan xett chekim. Peygember deyir goster men chekim.bu hadisenin 2 sherhi var:

1. hz .Ali bu hadisede resulallaha son derece imanini gosterir onun bu ishe muxalif olmasi Peygember sozunden chixmaq deyil. Nece ki, Hz.Peygember olum yataginda kagiz qelem isteyir amma omer deyir ki, o sayaqlayir. Ona hech ne vermeyin Allahin kitabi bize besdir .O ele sheyler yaza biler ki, sonra sehv olsun. (elbetde bunu siz bele qebul edirsiz).

2. muqavile baglanan zaman Hz.Peygeber bird aha ona iman getirmeyen mushriklere basha salmaq isteyir ki, men yazi pozu bilmirem . bu qurani da men yazmamisham. buAllahin kitabidir . onlara nir daha huccet temam edir. Ona gore Hz.Aliye deyende deyir ozunuz edin. Hz.Peygember deyir ki, oyeri mene goster men de xett chekim.

Nehcyl belagede sen “SHIKSHIKIYYE” xutbesini oxu onda onun xelifeler barede dediyini goreceksen.

“Nehavend”i basha dushmedim . bir az achiqla zehmet olmasa.(belke nehrivandir meqsedin)

evvela xevaric tamimile mehv olmamishdir. Onlar sonra da muselmanlar ichinde fitne edibler.Alinin qisasini oglu Imam Hesen aldi. Ibn-mulcemden. Demek isyeyirem ki, muaviyeni ve Ayisheni niye bu mesele osmandaki kimi harahat etmedi. Niye muaviye ve Ayishe qoshun toplayib muharibe etmediler. Ve umumiyyetle bu barede danishmadilar???

Peshman olmasi hardadir axi ne vaxt deyib?

Bilirsen siz bir cur yazib bir chur basha salirsiz. Sehabeler haqda sizde qeribe sozler var. Peygember nevesini oldurur yene de Imam Huseyndedir ki, niye ona qarshi chixib. yezid ise ictihadda xeta edib?

SHEYX MUFIDIN kitabina baxdim. Sen deyen sehvede ebu bekrin yanina sherab ichen admin getirilmesinden danishir. Amma 2-ci cild she. 10-da bele yazir:ve tovseqe li nefsihi min muaviye bi tovkidil hucceti eleyhi vel-e”zar fiyma beynema ve beyneh I”ndallahi teala ve I”nda kaffetal muslimun ve eshterata e”leyhi

Ve eger arxasi sene maraqli olsa de yazim istesen kitabi sene chatdirim.

Tarixin gostermesi lazim deyil .biz qebul edirik ki, xilafet haqqi eslinde ehli-beytindir. Eslinde onlar xilafeti istemelidiler. Onlardan bashqalari ise haqqlarini qesb edib.

hz .Ali bu hadisede resulallaha son derece imanini gosterir onun bu ishe muxalif olmasi Peygember sozunden chixmaq deyil. Nece ki, Hz.Peygember  olum yataginda kagiz qelem isteyir amma omer deyir ki, o sayaqlayir. Ona hech ne vermeyin Allahin kitabi bize besdir .O ele sheyler yaza biler ki, sonra sehv olsun. (elbetde bunu siz bele qebul edirsiz).

1. Omer (r.a) sayiqlayir yox agrilari Peygembere (s.e.s) guc gelib demishdir.

2. Eshabeler peyğemberin şiddetli ağrılar içinde olduğunu görüb, ona yazıqları geldiyine göre onu yazı yazmağa qoymadılar.Biz soruşuruq senden ve senin eqide qardashlarindan: Bu yazılmalı olan kitab Allahın ona çatdırmağı emr etdiklerinden idi yoxsa yox?

Eger “beli” deseler onda bele çıxır ki, Resulullah vacibe emel etmeyibdir.Buda Resulullaha qarşı olan böhtandır.”Bu gün sizin dininizi kamil etdim” (“el-Maide”, 3) – deyen Allahı tekzib etmekdir.Biz ikinci bir sualda veririk: Bu hadisede Eli (r.a) harada idi? O da orada idi yoxsa yox? Onda niye Eli (r.a) özü bu kitabı yazmadı?

Sen gorunur ki, ozunden danishirsan. Sizin alimler deyir ki, Kuleynide olan her bir shey sehihdir, xususile de bunu AbdulHuseyn deyir. Bu meseleni butun tarixchiler ve sizin butun kitablar deyib. Kuleyni neinki hedis, hetta feslin adini ele qoyub. Ona gore senin bu sozun ele ozun uchundur. Haqqi qebul etmek istemirsen.

Men dedim ki, Yezidin (r.) taxsiri var. Yezidin (r.) sehvi o idi ki, o gerek Huseynle (r.a.) uzbeuz gorusheydi. Huseyn (r.a.) de axirda bunu istedi, amma artqi gec idi. Sen onu chagiran Kufelilerden danish. En boyuk gunah onlarindir. Yezid (r.) Huseyni (r.a.) oldurmek isteseydi, gedib ele Mekkede oldurerdi, hech qoymazdi Kerbelaya chixmaga. Kufeliler barede ne deyirsen?

Sen burda ozun demishken esil qoyunlugunu gosterdin. Sen hech oxuya da bilmirsen ki. Men yazmisham ki, Insan suresi, 30-cu aye. Ve bu sure 31 ayedir. 29-cu cuzun axirinci surelerinden biridir. Amma sen deidyin ise, ya Mehdinin yanindaki Qurandir (hansi esil Quranla hech bir herfi de duz gelmir), ya da da 6 ayelik en-Nas suresi ile sehv salmisan. Oxuyanda telesme, savadsizligindan mene qoyun dedin. Hansi ki, sen artiq choxdan qoyunsan, sadece olaraq bundan xeberin yoxdur.

Sizin alimler deyir ki, Kuleynide olan her bir shey sehihdir.

Getir goster bunu. Gozleyirem.

Men dedim ki, Yezidin (r.) taxsiri var. Yezidin (r.) sehvi o idi ki, o gerek Huseynle (r.a.) uzbeuz gorusheydi.

Sene men sual verdim. Cavab vermekden gachirsan? Kishi olmadin ki olmadin. Hagg kim ile di: Huseyn(e) ile yoxsa Yezid ile? Ay nadan Omer o nece sehv olur ki, Peygember balarinin olduresen ve bununda adi sehv adlandirilsin?

Sen onu chagiran Kufelilerden danish.

Kufeliler de senin kimi nadanlar ve cahiller olublar. Sen yazirsan ki; Allah Eliden, Hesenden, Huseynden, Muaviyyeden,Yezidden razi olsun? Ay goyun nece ola biler ki Eli, Hesen, Huseyn ve Muaviyye, Yezidde hagg olsun? Hagg iki dene ola biler? Allah senin fikrince bunlarin hamsindan razi olar?

Yezid (r.) Huseyni (r.a.) oldurmek isteseydi, gedib ele Mekkede oldurerdi, hech qoymazdi Kerbelaya chixmaga.

Nece yeni senin shubhen var ki, Yezid (Allah ona ve ona hagg gazandiranlara lenet etsin!!!) imam Huseyni oldurmek istemeyib? Sen bilirsen ki imam Huseyn Hecc ziyareti yarimchig buraxdi ve getdi Mekkeden? Senin kimi cahil ne biler bunu. Hech bilirsen niye yarimchig buraxdi Hecc ziyaretini imam Huseyn?

Amma sen deidyin ise, ya Mehdinin yanindaki Qurandir (hansi esil Quranla hech bir herfi de duz gelmir), ya da da 6 ayelik en-Nas suresi ile sehv salmisan.

Men sureleri sehv salmisham. Indi mene de gorum yegin eshitmisen de Quranda bele aye var ki: eger bir govm oz taleyini deyishmese Allah onlarin taleyini deyishmez? Sen bu ayeni ve Insan 30 ayesini nece basha dushursen?

Bir deki ne eceb Mehdi(e) adini yazanda r.a. yazmirsan, amma Muaviyye ve Yezid kimi mertudlarin adindan sonra yazirsan bunu? Ey Muaviyyeye ve Yezidde hagg gazandiran Omer ibni Eli.

Buxari.

Omer (r.a) sayiqlayir yox agrilari Peygembere (s.e.s) guc gelib demishdir.

Omer sayagladigi kimi sende sayaglayirsan. Ach kor gozlerivi yaxshi-yaxshi oxala ve oxu:

1. Buxari «Sehih» kitabinda (2-ci cild);

2. Muslim «Sehih» kitabinda (vesiyyet);

3. Hemidi «El-cem beynes-sehiheyn» kitabinda;

4. İmam Ehmed ibni Henbel «Musned» kitabinda;

5. İbni Ebil Hedid «Sherhu-nehcil-belage» kitabinda;

6. Kermani «Sherhu Sehih Buxari» kitabinda;

7. Nuvi «Sherhu Sehih Muslim» kitabinda;

8. İbni Hecer «Es-sevaiqul-muhriqe» kitabinda;

9. Qutbiddin Shafei «Keshful-guyub» kitabinda;

10. İmam Gezzali «Sirrul-alemin» kitabinda yazirlar:

«Peygember (s) son hecc ziyaretinden qayitdiqdan sonra xestelenib olum yatagina dushmushdu. Sehabelerden bir destesi hezretin gorushune getdiler. Peygember (s) buyurdu: “Mene ag kagiz ve murekkeb verin; size vesiyyetimi yazili shekilde verim ki, menden sonra yolunuzu azmayasiniz…»

Omer ibni Xettab ucadan dedi: «Boshlayin bu kishini, o sayaqlayir. Allahin kitabi bize kifayet eder....»

Eshabeler peygemberin shiddetli agrilar ichinde oldugunu gorub, ona yaziqlari geldiyine gore onu yazi yazmaga qoymadilar.Biz sorushuruq senden ve senin eqide qardashlarindan: Bu yazilmali olan kitab Allahin ona chatdirmagi emr etdiklerinden idi yoxsa yox? 
Eger “beli” deseler onda bele chixir ki, Resulullah vacibe emel etmeyibdir.Buda Resulullaha qarshi olan bohtandir.”Bu gun sizin dininizi kamil etdim” (“el-Maide”, 3)

Men sene cavab verecem. Beli, bu yazilmali olan kitab Allahin ona chatdiracagidir. Ay nadan Buxari sen beyem Peygemberin olum aninda yazacagi fikirleri vehy olmamasini demek isteyirsen? Onda ach o kor olmush gozlerivi ve oxu Quranda gor Allah ne deyir Peygember baresinde:

O, oz nefsinden (ureyi isteyen bir shey) danishmir.

Onun danishdiqlari vehyden bashqa bir shey deyil» Necm-3,4

SENSEY

Ay bisavad sene men sual verdim. Allah isteyib ki, musulmanlari kafirler oldursunler? Ay bisavad habaxdan insan suresinde 30 aye olub? Chobaniviz Gamet bele oyredib size? Deyesen Qurani tehrif elemisiniz? Ay bisavad deyim bilesen ki, Insan suresi 6 ayeden ibaretdi.

TO SENSEY

SEN BILIRSEN NE ET

GET KURANI OXU COXLU COXLU INSAN SUREYE

CATANDA YAXSHI FIKR VER O NECHE AYYADI

1. Omer (r.a) sayiqlayir yox agrilari Peygembere (s.e.s) guc gelib demishdir.

2. Eshabeler peyğemberin şiddetli ağrılar içinde olduğunu görüb, ona yazıqları geldiyine göre onu yazı yazmağa qoymadılar.Biz soruşuruq senden ve senin eqide qardashlarindan: Bu yazılmalı olan kitab Allahın ona çatdırmağı emr etdiklerinden idi yoxsa yox?

Eger “beli” deseler onda bele çıxır ki, Resulullah vacibe emel etmeyibdir.Buda Resulullaha qarşı olan böhtandır.”Bu gün sizin dininizi kamil etdim” (“el-Maide”, 3) – deyen Allahı tekzib etmekdir.Biz ikinci bir sualda veririk: Bu hadisede Eli (r.a) harada idi? O da orada idi yoxsa yox? Onda niye Eli (r.a) özü bu kitabı yazmadı?

omerin bu sozu demesinin delillerini qardashlar yazib men buna cavab yazmaq isemitem.

Ikincisi ise diqqetle oxu gor men neyin cevabinda demishem. Men deyirdim ki, sehabeler Peygember sozunu yerine yetirmemeyi hemishe pis qebul etmirsiz. Indi sayaqlayir deyirsen ya da shiddeti artir ferq elemez. Axir ki, qebul edirsen ki, meslehet bele olub ki, Onun dediyi yazilmasin.(sizin fikre gore)diqqetleoxu.

Mene de Peygember bir sheye emr edirse ona itaet etmek vacib deyil?sen ne fikirleshirsen Peygember artiq bir sheyin edilmesini deyirse bu kifayet deyil?

Evvela sualinda naqislik var. beli demeyin buna hech bir ziddeyeti yoxdur. Burda resulallah yox senin sehabelerin emel etmeyib. Elbetde HZ.PeygemberAllahin hokmlerinin icra olunmasinda gerek sey etsin. Amma bu onun gucu muqabilindedir. Peygember halsiz halda uzanib ne ede bilerdi? Namaz qilmaga mescide gede bilmir sen deyirsen durub kimise neye mecbur edeydi? Ozu ise yazmaq bacarmir ki, yazsin.ayenin bununla hech bir ziddiyyeti yoxdur. Chunki, bellidir ki, din kamilleshmishdir.(elbetde nezere alki, qedir xumda nazil olub bu aye) amma yadindan chixartma ki, ayeleri mehz Peygember tefsir edib basha salir. Eger cihad ayesi nazil olursa konkret olaraq demir kim getsin kim getmesin amma Peygember bu ishi gorur. Yaxud namazdan danishir amma onun bashqa shertlerini Peygember izah edir. Bir de ki, biz demirik bu Peygembere aye idi ki, nazil oldu. Peygember defelerle dediyine baxmayaraq amma bu meseleden agah idi ki, ummeti onun dediklerine emel etmeyecek. Ve son aninda da emr edirki, bir soz var onu size deyim. ele bir shey deyirem ki, menden sonra azmayasiniz. Eger sen deyen kimi tek Quran kifayet idise niye ummet 73 yere parchalanir? (Peygemberin oz hedisine gore). Bes niye sherietde 4 shey huccet qebul olur 1quran 2sunne 3 icma 4 qiyas(sizde qiyas bizde ise eql)qalan uchu qurandan qaynaqlansada quranda yoxdur ki.

Biz deyirik ki, senin sehabelerin neceki, Peygemberin cenazesini qoyub vezife qirgini edende Ali onun defniyle meshgul idi burda da Ali Peygemberin defn, qusl, ve kegen etmek ishlerinin muqaddimesi ile mashgul idi. Artiq Peygember bir azdan onlari terk edceyini soylemishdir.

Mene de gorum Peygemberden sonra xilafetin ele bir ehemiyyeti yox idise niye Peygember defn olunmamish seqifeye qachib xelifesechirler??? bu hadiseni sehabe basha dushur amma Peygember basha dushmur???

Ozun ise ayende yazmisan itaet etseniz ne olar ve eksi ise ….

Mene de Peygember bir sheye emr edirse   ona itaet etmek vacib deyil?sen ne fikirleshirsen Peygember artiq bir sheyin edilmesini deyirse bu kifayet deyil?

Biz deyirik ki, senin sehabelerin neceki, Peygemberin cenazesini qoyub vezife qirgini edende Ali onun defniyle meshgul idi burda da Ali Peygemberin defn, qusl, ve kegen etmek ishlerinin muqaddimesi ile mashgul idi. Artiq Peygember bir azdan onlari terk edceyini soylemishdir.

Duz deyirsen senle raziyam Peygembere (s.e.s) sozsuz tabe olmalisan.Amma Elinin (r.a) ozununde tabe olmadigi vaxt olub.Teleb etsen yazaram indi ehtiyac yoxdur bu hedislere.

Ehmedin “Müsned”inde Eliden (r.a) revayet olunur.O (r.a) demişdir: Peyğember (s.e.s) mene bir vereq getirmeyi emr etdi ki, oraya bundan sonra ümmetin heç azmayacağı bir yazını yazsın.Men bunu yazmağa vaxtın olmayacağından qorxub dedim: - Men menasını yaxşı anlayaram ve yadda saxlayaram.O (s.e.s) dedi: Size namazı, zekatı ve eliniz altında olanları vesiyyet edirem.Ehmed dedi.Bu (revayetin) senedi yaxşıdır.(Ehmed ibn Henbel, “Müsned” Ehmed Şakirin tedqiqatı ile cild 2, seh. 84, 693)

Deyirsen Eli onun (s.e.s) defni meshgul idi bunu sen hardan icad eledin?

Bu revayetden göründüyü kimi Resulullah (s.e.s) Eliye (r.a) de yazmağı emr etmişdir.Onda niye o bunu etmemişdir? Yuxarıdakı Elinin (r.a) hedisi peyğemberin ne yazmaq istediyini gösterir.

Gorunur senin bu meseleden bir o qederde xeberin yoxdur cunki shiye alimleri bu meselede bashqa niyyet gudurler.

Her kes Allaha ve Onun Resuluna itaet ederse boyuk seadete nail olar (el-Ehzab, 71) Hec olmaya bu ayeni irad tutmayaydin mene buda senin oz kitablarindan xebersizliyinden ireli gelir. amma men shexsen sizin boyuk ekseriyyetinizi eynilede alimlerinizi bu ayeye boyun eyen gormedim.Buna misal Shiyelerin yenilmez saydigi alim Kuleyni (guya) islam dunyasinin en sehih kitabi olan el-Kafi-de yazir

Küleyni, özünün "el-Kafi" kitabında dediyine göre Qüdret ve Celal sahibi Allahın "Kim Elinin ve ondan sonrakı imamların vilayeti meselesinde Allaha ve Onun Resuluna itaet ederse, böyük üstünlük qazanar" şeklinde nazil olmuş kelamını Ebu Besirin Ebu Abdulla eleyhisselamdan revayet etdiyini qeyd edir.( "el-Kafi"nin "el-Hücce" hissesi, seh.414, 1-ci cild, Tehran çapı.)

Sen mene de gorum bele aye var ya yox? Belke kimse oxuyub bele aye desin bizde bilek? Bele biabirciliga ancaq shie kitablarinda rast geliner.

Buxari.

Omer sayagladigi kimi sende sayaglayirsan. Ach kor gozlerivi yaxshi-yaxshi oxala ve oxu:

1. Buxari «Sehih» kitabinda (2-ci cild);

2. Muslim «Sehih» kitabinda (vesiyyet);

3. Hemidi «El-cem beynes-sehiheyn» kitabinda;

4. İmam Ehmed ibni Henbel «Musned» kitabinda;

5. İbni Ebil Hedid «Sherhu-nehcil-belage» kitabinda;

6. Kermani «Sherhu Sehih Buxari» kitabinda;

7. Nuvi «Sherhu Sehih Muslim» kitabinda;

8. İbni Hecer «Es-sevaiqul-muhriqe» kitabinda;

9. Qutbiddin Shafei «Keshful-guyub» kitabinda;

10. İmam Gezzali «Sirrul-alemin» kitabinda yazirlar:

«Peygember (s) son hecc ziyaretinden qayitdiqdan sonra xestelenib olum yatagina dushmushdu. Sehabelerden bir destesi hezretin gorushune getdiler. Peygember (s) buyurdu: “Mene ag kagiz ve murekkeb verin; size vesiyyetimi yazili shekilde verim ki, menden sonra yolunuzu azmayasiniz…»

Omer ibni Xettab ucadan dedi: «Boshlayin bu kishini, o sayaqlayir. Allahin kitabi bize kifayet eder....»

Eshabeler peygemberin shiddetli agrilar ichinde oldugunu gorub, ona yaziqlari geldiyine gore onu yazi yazmaga qoymadilar.Biz sorushuruq senden ve senin eqide qardashlarindan: Bu yazilmali olan kitab Allahin ona chatdirmagi emr etdiklerinden idi yoxsa yox? 
Eger “beli” deseler onda bele chixir ki, Resulullah vacibe emel etmeyibdir.Buda Resulullaha qarshi olan bohtandir.”Bu gun sizin dininizi kamil etdim” (“el-Maide”, 3)

Men sene cavab verecem. Beli, bu yazilmali olan kitab Allahin ona chatdiracagidir. Ay nadan Buxari sen beyem Peygemberin olum aninda yazacagi fikirleri vehy olmamasini demek isteyirsen? Onda ach o kor olmush gozlerivi ve oxu Quranda gor Allah ne deyir Peygember baresinde:

O, oz nefsinden (ureyi isteyen bir shey) danishmir.

Onun danishdiqlari vehyden bashqa bir shey deyil» Necm-3,4

Sen ve seni destekleyenler duz danishirsinizsa Omer(r.a)-nin bu sozu demesini ozude Buxariden getirirsen hedisi onda ele ise oxudugun kitabda gozlerini birde ac ve mene sonra yaz orda nece nomreli hedis yazilib ? Mene burda dastan yazma yaz bu hedisin Buxaride nomresini gozleyirem. Bosh sozlerini ozune saxla yaz filan nomreli hedis i vse kitab cild seh sozlerini ozune saxla lazimin olar.

SENSEY

Ay bisavad sene men sual verdim. Allah isteyib ki, musulmanlari kafirler oldursunler? Ay bisavad habaxdan insan suresinde 30 aye olub? Chobaniviz Gamet bele oyredib size? Deyesen Qurani tehrif elemisiniz? Ay bisavad deyim bilesen ki, Insan suresi 6 ayeden ibaretdi. 

TO SENSEY

SEN BILIRSEN NE ET

GET KURANI OXU  COXLU COXLU INSAN SUREYE

CATANDA  YAXSHI FIKR VER O NECHE AYYADI

Senseyin yox haqqin terefini tuturam el-insan 30-cu aye duz yazib.

Sen ozun ona buna ozde Qamete coban dememishden evvel get 76-ci surenin adina bax sorada bax nece ayeden ibaretdir bu sure sora gor senin Qurandan xeberin var ya yox ? Nas suresinin adi insan yox insanlardir :gizildish:

to  Buxari

gardach birincisi assalamu aleykum

ikincisi sen meni basha dyushmedin

o sozler  senseindir menim yox

yani o deyir insan surede 6 aya var

mende deyirem get gurani oxu vessalam

diggetli ol axi

assalamu aleykum :gizildish:

Wa aleykum salam.Aydindir qardash haqqini halal et.

Duz deyirsen senle raziyam Peygembere (s.e.s) sozsuz tabe olmalisan.Amma Elinin (r.a) ozununde tabe olmadigi vaxt olub.Teleb etsen yazaram indi ehtiyac yoxdur bu hedislere....

Eger faktin olsaydi men dememish yazardin. Gorunur ki….

Bir omur namaz oruc ve zekat teblig eden Peygember indi omrunun axirinda deyir ki bunu size tapshiriram ki, azmayasiz??? Bes sence bu “bu gun dininizi tamamladim” la duz gelir?

Peygemberin bu yazini Aliye demesi mentiqli deyil. Chunki, bilirdi ki o birileri qebul etmeyecek. Peygember eslinde o birileri uchun huccet temam edirdi Ali uchun yox. Birdeki,bu Alinin sheninden uzaq bir ishdir Ali hardan bile bilerdi ki, o chatdirmayacaq? Peygember deyirse demeli chatdiracaq. Eger Peygember chatdirmayacaqdisa bunu bir az tez demeliydi.ozude ele bir shey deyir ki, ummet azmasin. Bunu Allah da yarimchiq qoymazdi axi. bil Bu adi mentiqdir. Siz Hz. Alini axi ustun bir shexsiyyet qebul edirdiz. omere gore Onun meqamini ashagi salmaginiz, muxtelif behaneler getirmeyiniz ,hedisler uydurmaginiz sizi pis veziyyete salir SenceHz. Peygemberin, qizi Fatimeye (S.A) senedle verdiyi fedeyin senedini qebul etmeyenler bunu Aliden qebul edeceydi? Biulirsen shie alimlerini chox qinayirsan ki, qerezlidirler. Amma senin alimlerin hech Peygember cenazisi soyumamish xelife sechirler bu qerezli olmur??? Men axi bu barede sene sual da verdim niye cevab yazmadin?

Men ayeni irad tutmadim sene irad tutdum ki, ayenin mezmununa diqqet edesen. Oki, qaldi ayeye “ULIL EMRI” de deseydin lap yaxshi olardi. (nisa 59)

Beli Kuleyni shielerin en parlaq ulduzlarindandir. Senin alimlerin onunla muqayise ola bilmez. Oki, qaldi onun sozune xarab sozler sizin sehihlerde doludur.

Kuleyni ve ayeler barede men tezlikle movzu achacam orda sozuvu deyersen heleki,

movzudan kenara chixma ve sohbeti axiracan .r istemirsense qoy ozu davam etdirsin.

Kuleyniden neql etdiyin aye baresinde ne demek isediyivi basha dushmedim bir az achiqla ne demek iseyirsen.sen deyen menbeye baxdim ve orda bele bir shey tapmadim. Ona gore firkin mene qaranliq qaldi.

Muzekker sen dediyinle tarix duz kelmir.Hec kes heckesin haggin pozmayib xususende Ali(r.a) ve Fatimenin(r.a). Omerin (r.a)sizin tenelerden mudafi edende hecde Alini (r.a) tene ekmirik binu sen hele basha dushdun bu xetadir.Birde duz dedin kuleyni bizim alimlerkimi ola bilmez elhemdulillah.

Muzekker sen dediyinle tarix duz kelmir.Hec kes heckesin haggin pozmayib xususende Ali(r.a) ve Fatimenin(r.a). Omerin (r.a)sizin tenelerden mudafi edende hecde Alini (r.a) tene ekmirik binu sen hele basha dushdun bu xetadir.Birde duz dedin kuleyni bizim alimlerkimi ola bilmez elhemdulillah.

Eger faktin olsaydi men dememish yazardin. Gorunur ki….

Bir omur namaz oruc ve zekat teblig eden Peygember indi omrunun axirinda deyir ki bunu size tapshiriram ki, azmayasiz??? Bes sence bu “bu gun dininizi tamamladim” la duz gelir?

Peygemberin bu yazini Aliye demesi mentiqli deyil. Chunki, bilirdi ki o birileri qebul etmeyecek. Peygember eslinde o birileri uchun huccet temam edirdi Ali uchun yox. Birdeki,bu Alinin sheninden uzaq bir ishdir Ali hardan bile bilerdi ki, o chatdirmayacaq? Peygember deyirse demeli chatdiracaq. Eger Peygember chatdirmayacaqdisa bunu bir az tez demeliydi.ozude ele bir shey deyir ki, ummet azmasin. Bunu Allah da yarimchiq qoymazdi axi. bil Bu adi mentiqdir. Siz Hz. Alini axi ustun bir shexsiyyet qebul edirdiz. omere gore Onun meqamini ashagi salmaginiz, muxtelif behaneler getirmeyiniz ,hedisler uydurmaginiz sizi pis veziyyete salir SenceHz. Peygemberin, qizi Fatimeye (S.A) senedle verdiyi fedeyin senedini qebul etmeyenler bunu Aliden qebul edeceydi?  Biulirsen shie alimlerini chox qinayirsan ki, qerezlidirler. Amma senin alimlerin hech Peygember cenazisi soyumamish xelife sechirler bu qerezli olmur??? Men axi bu barede sene sual da verdim niye cevab yazmadin?

Men ayeni irad tutmadim sene irad tutdum ki, ayenin mezmununa diqqet edesen. Oki, qaldi ayeye “ULIL EMRI” de deseydin lap yaxshi olardi. (nisa 59)

Beli Kuleyni shielerin en parlaq ulduzlarindandir. Senin alimlerin onunla muqayise ola bilmez. Oki, qaldi onun sozune xarab sozler sizin sehihlerde doludur.

Kuleyni ve ayeler barede men tezlikle movzu achacam orda sozuvu deyersen heleki,

movzudan kenara chixma ve sohbeti axiracan .r istemirsense qoy ozu davam etdirsin.

Kuleyniden neql etdiyin aye baresinde ne demek isediyivi basha dushmedim bir az achiqla ne demek iseyirsen.sen deyen menbeye baxdim ve orda bele bir shey tapmadim. Ona gore firkin mene qaranliq qaldi.

Mesum yalniz peygemberlerdir ehli sunnaya gore.

Bu hedisleri yazmazdan once Allahdan bagishlanmami dileyirem bu hedisleri Eli (r.a) haqda yazmaga sen meni vadar etdin.

1) Ikrimeden, (revayet olunur) o dedi: Eli bir qovmu odda yandirdi.Bu xeberi Ibn Abbas (r.a) esidende dedi: Men olsaydim yandirmazdim.Cunki peygembEr (s.e.s) buyurmusdur: “Allahin ezabi ile (odla) ezab vermeyin”.(Buxari, “Sehih”, “Kitab Istitabati-l-murtaddin”, “bab Hukmul-murtad”, 6922)

2) Bara bin Azib dedi: Peygember Hudeybiyyede sulh muqavilesi imzalayanda Eliye muqavileni yazmagi emr etdi.O da “Mehemmed resulullah” kelmesini (sulh muqavilesinin evvilinde) yazdi.Musrikler dediler: Seni Allahin resulu kimi qebul etseydik, onda seninle niye vurusurduq? Peygember de, Eliye dedi: (bu kelmeni) Poz! Eli dedi: Men onu pozmaram.Peygember goturub oz sherefli eli ile pozdu. (Buxari, “Fathul-bari”, “Kitabu-s-sulh”, “bab Keyfe yaktubu heze me selehe fulen”, 2698) Bu revayeti Mecliside qeyd etmisdir. (“Biharul-Envar”, cild 38, seh. 328)

Amma rafizi kitablarinda qeyd olunan Elinin adina deyilen xetalari yazmaqdan cekindim. Yazilasi deyil cunki revayet edenlerin ne qeder pis niyyetli oldurlari aciq-aydin gorunur.

Kitabi ne ucun Eli(r.a) ozu yazmadi? Nedense sohbetden daim qacdiz hemisheki kimi yazdigim hedisden gorunduyu kimi Peygember (s.e.s) Eli (r.a) da yazmagi emr etmishdi niye yazmadi ozu bu kitabi sen ondan danish? Bu suala daim cavab veren gormedim shiyeleri. Kuleyniye gelince elhemdullillah yaxshiki o sunna alimi deyil. Kuleyni barede movzu acsan biyabrciliq olacaq. Tezlikle ac sebirsizlikle gozleyirik. Deyirsen Kuleynin bu hedisi sene chatmadi.Cox sade sual Kuleyninin revayet etdiyi bu aye (yuxarida yazdigim) Quranda var ya yox ? varsa mene goster. Yaxshi bashqa birinde yazim belke sene aydin oldu.

“Usulu Kafi”de, kitab “Quranın fezileti”, bab “Navadir”de kecen hedisi şerh ederken deyir: “Cebrailin Peyğembere getirdiyi kitab 17000 ayedir”. “Muratu-l-Uqul”da hedisin sehih olduğunu deyir.( “Miratul-Uqud”, cild 2, seh. 532.) İbn Bavabeyh de “Etiqadat” kitabında (seh. 102), bu hedise “sehihdir” deyir.

Bildiyimiz kimi Quranin ayelerinin sayi 6000-den bir qeder coxdur. Indi sen mene basha sal gorum Kuleyni ne demek isteyir bu hedisinde ?

Amma cavab yazmazdan evvel (Hicr, 9) sorada Fusillet 42-e nezer sal Sonra de gorek bu ayelerden Kuleyninin xeberi var idi bunu oz kitabinda yazanda ya yox ?

eyni sheyi sual verirsiz cavbab da alirsiz bir muddet kechenden sora yene sual verirsiz yene cavab alirsiz yene bir muddet keshir yene sual verirsiz bu defe cavab veren olmur bax onda deyirsiz cavab vere bilmediz adama sozu 1-defe deyerler indi neynek vahhabisiz agliniz dabaninizdadir 2-defe cavab vererik amma 3-defe sende meni bagishla cavab versem demeli sen uzun qulaq oiursan bilirsen niye cavab uchun sehihi buxariye bax.

Ehmedin hedisi batildir bizim alimlerimizin hedisi duz bunu Cavab sayirsiz ? :luv: Eger duz danishirsansa (deyirsen Buxariye bax) Buxaride hedisin nomresin de baxim (sehife kitab cild yazma cunki muxtelif cildlerdedir kitablari amma nomre ile sabitdir o deq bele hedisin olub olmadigi bilinecek) Senseyde Buxariden Muslimden getirirdi ozde pishik kimi myoldadida Hureyranin bu hedisine Muslimda hedise baxanda hedisi Hureyranin (r.a) yox Aishenin (r.e) revayet etdiyi melum oldu ve hedis onun yazdigi kimi olmadi.Duzu size inam deyilen shey yoxdur ne bilek cavabda bekem teqiyyeye ishledeceksiz? :gizildish:

Ay agilli sizn buxari her chapdan sora naziyleshir bilirsen niye?

Duz deyirsen.Raziyam senle amma onun kitabina sehih adini sadece adi insanlar qoyub Amma Kuleyninin hedislerine kim deyib sehih (ozunun yazdigina gore) ve bu menim shiyelere kifayetdir yeqin bilersen (el-kafi muqedimmeye nezer sal) alimlerinizden bir coxu Kuleyninin bu sozunu destekleyir Muqeddimeyede zeifdir demeyeceksinizki ? :gizildish: